İçeriğe Yönlendir
Oktay Toker

Ford Mondeo I iç aydınlatması

Recommended Posts

Oktay Toker

aracımın gece ön taraf iç mekanı böyle arkadaşlar.km göstergemin son ışıklandırma hali çok tatlı oldu.sizce???hafta sonu aksilik olmazsa griye boyadıgım gögüs çerçevesini monte edecegim. bagaj aydınlatmasında sag taraftaki daha önce led taktıgım orjinal aydınlatmayı söktüm.onun yerine ledli aydınlatma olarak aldıgı ve taban kartının ledlerini degişerek bir yarısını 3.fren lambasında kullanmıştım diger yarısınıda orjinal ledlerini kuıllanarak her lede tek direnç olarak 30 soguk beyaz beyaz ledli haliyle ve ayak yaparak monte ettim.gece ışık seviyesi epey güzel oldu.

unutmuşum bunları söylemeyi.km göstergesinin içine taktıgım flux ledleri smd5050 ile degiştirmiştim.ledler 3chipli ve her ucuna 390ohm yarım wattlık smd direnç bagladım.ugraştırdı ama zevkli oldu ve sonuç çok daha iyi oldu.smd leri bu defa göstergenin tabanına koydum ışık çok güzel dagıldı.fluxları tabana koydugumda göstergede ışık lekeleri olmuştu.göstergede zorlayan tek yer 180km ve 240km yazan kısım burayı elektronik devre kartı tamamen kapatıyor olması o nedenle 2smd ledide üst ve alt kısma yanlardan destekledim.gayet olumlu oldu.fakat iyice bakılınca çok az ışık fazlagı oldu bunuda öylece bıraktım.birde pleksiyi ne kadar sildim isede özelligi malesef çok sınırlanmış durumda buda normal yaşına göre.

üsteki gece çektigim resimdeki son haliydi.

gösterğe çerçevesini öylesine oturtup resim çekeyim dedim.gündüz resimlerini hafta sonu çekerim sanırım.

km gösterğesinin son hali bu.180 il 240 arasına fazladan bir smd5050 koydum.oda çok az taşma yaptırdı.ellemedim dursun dedim.power led takmaya kararlıyım.fakat daha öncede yazmıştım bu degerler arasında elektronik devre var oda ışığı çok kesiyor.orjinal ampulünde bu kısıma iyice dikkatli bakıldığında hafif sönük kalıyor.ford transit ile mondinin göstergeleri aynı tabanı kullanıyor.ondada orjinal ışıkta aynı şekilde hafif soluklaşıyor.

birde gece resmi çektim.

yorumlarınıza açıktır.

post-4009-1290728752_thumb.jpg

post-4009-1290729414_thumb.jpg

post-4009-1290798639_thumb.jpg

post-4009-1290798645_thumb.jpg

post-4009-1290798650_thumb.jpg

post-4009-1290798656_thumb.jpg

post-4009-1291403315_thumb.jpg

post-4009-1291403321_thumb.jpg

post-4009-1291403327_thumb.jpg

post-4009-1291403353_thumb.jpg

post-4009-1291403359_thumb.jpg

post-4009-1291403369_thumb.jpg

post-4009-1291403385_thumb.jpg

post-4009-1291403392_thumb.jpg

post-4009-1291403399_thumb.jpg

post-4009-1291403455_thumb.jpg

tarihinde Sel tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir

gösterge güzel görünüyor. Işık şiddetini dimleyebiliyormusun ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker
gösterge güzel görünüyor. Işık şiddetini dimleyebiliyormusun ?

ışık ayarı diyorsan evet.gögüs ışıklandırma şiddeti ayar dügmesi standard mondide.kısılıyor iyice.

İletiyi paylaş

Misafir

Ha gayret.Kafanda iki tutam saç kalmış.Böyle uğraşda onlarda gitsin :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Ha gayret.Kafanda iki tutam saç kalmış.Böyle uğraşda onlarda gitsin :)

kaç gündür ne yazayım diye düşünüyorum bulamadım. :p

inanmayacaksın ama öyle mutlu huzurlu oluyorumki bu uğraşlarla.yapınca yakıp bakıyorum.çay alıp karşısında içiyorum.bütün yaptıklarımda bunu yapıyorum.müthiş zevk alıyorum.delimiyim acaba? :D:heat:

86 da kiracımız vardı kulakları çınlasın gülhanede hala teknisyenlik yapıyor ama neyin onu bilmiyorum.hobi olarak elektronikle uğraşırdı.benide çok severdi.ondan bulaştı gece 22.00 dan sonra giderdim evine gece 2 ye 3 e kadar bişiler yapardı bakardım ona.o zamanlar radyo telsiz modaydı.radyo frekansıyla telsiz haberleşmesi.ertesi yıl ulus posta caddesinde modern çarşıdaki elektronik kursuna yazıldım ondan önce sanayilerde çalıştım en son bileğimi spiral taşına kaptırınca ve 18 tane falan dikiş ile ve et eklemesiyle beraber sanayi devrim bitmişti.1 yıllık elektronik ve radyo televizyon kursu belgesinden sonra 88 sonunda konya sokak maceram başladı.buğünlerde hala sürüyor işte.

bu yaptıklarım sadece küçük şeyler benim için.odtü okul yurtları için anons sistemi santrali imal etmiştik.12 tane ayrı ayrı,100 küsür tane 12 kademeli çevirmeli anahtarın her ucunu kabloları sırasıyla monte ettim .fazlasıda var.ve yaptığım her işi ciddi manada zevk alarak yaptım.telefon dağıtıcı santrelide yaptık.

anılarım depreşti yahu.bunlar basit şeyler benim için.saçlarımın ağarması dökülmesi başka şeyden. ;) anladın senn onu. :)

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

dün led aydınlatmalı hd versiyon 15.6 boyutunda bozuk notebook lcd si vardı elimde onu dağıttım.ledleri söktüm.48 adet smd küçük boyutta ve yarım cm arayla monte edilmiş.kablosundan 6 tane uç çıkarılmış bir tanede şase ucu.entegre ile kontrol ediliyor.ledler seri bağlantılı.8 şer led seri bağlı vaziyette.ve bu uçlar direk sürücü entegreye bağlanmış.

post-4009-1291460017_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Güzel oldu be...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Güzel :)

Devir saatinde kendi kullanım stiline göre renklendirme yapabilirsin, 4-6.5 arası turuncu sonrası kırmızı gibi ....

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek
Güzel :)

Devir saatinde kendi kullanım stiline göre renklendirme yapabilirsin, 4-6.5 arası turuncu sonrası kırmızı gibi ....

Çok güzel bir fikir... Ben bir tane gösterge bulayım... :p

İletiyi paylaş

Osman Göksel
kaç gündür ne yazayım diye düşünüyorum bulamadım. :p

inanmayacaksın ama öyle mutlu huzurlu oluyorumki bu uğraşlarla.yapınca yakıp bakıyorum.çay alıp karşısında içiyorum.bütün yaptıklarımda bunu yapıyorum.müthiş zevk alıyorum.delimiyim acaba? :D:D

86 da kiracımız vardı kulakları çınlasın gülhanede hala teknisyenlik yapıyor ama neyin onu bilmiyorum.hobi olarak elektronikle uğraşırdı.benide çok severdi.ondan bulaştı gece 22.00 dan sonra giderdim evine gece 2 ye 3 e kadar bişiler yapardı bakardım ona.o zamanlar radyo telsiz modaydı.radyo frekansıyla telsiz haberleşmesi.ertesi yıl ulus posta caddesinde modern çarşıdaki elektronik kursuna yazıldım ondan önce sanayilerde çalıştım en son bileğimi spiral taşına kaptırınca ve 18 tane falan dikiş ile ve et eklemesiyle beraber sanayi devrim bitmişti.1 yıllık elektronik ve radyo televizyon kursu belgesinden sonra 88 sonunda konya sokak maceram başladı.buğünlerde hala sürüyor işte.

bu yaptıklarım sadece küçük şeyler benim için.odtü okul yurtları için anons sistemi santrali imal etmiştik.12 tane ayrı ayrı,100 küsür tane 12 kademeli çevirmeli anahtarın her ucunu kabloları sırasıyla monte ettim .fazlasıda var.ve yaptığım her işi ciddi manada zevk alarak yaptım.telefon dağıtıcı santrelide yaptık.

anılarım depreşti yahu.bunlar basit şeyler benim için.saçlarımın ağarması dökülmesi başka şeyden. :) anladın senn onu. :p

Oktay bey sizi çok iyi anlıyorum bir iş başarmak, bişeyler üretmek ben yaptım demek müthiş bir his.

Aşağıda benim 5-6 yıl önceki çalışmalarım flexiglass dan amfi yapmıştım, kaliteli oto hoparlörlerindende kabinler.

5 yıldan fazladır tepe tepe kullandığım evimdeki ses tesisatı. Hey gidi günler modamfi diye yayınlamıştık site falan kurmuştuk. Bıraktım artık bu işleri, evlendim.

3 x 100w gerçek gücü. Pioneer 252f bass, 2 adette infinity 6520 mid takımı crossoverlı. Çeyrek güçte dahi kullanamıyorum, ses kalitesini de dinlemeniz lazım diyeyim, piyasadaki logitech creative falan bana yalan geliyor.

Şşte resimler ve o zaman kurduğum site.

Sitemi Ziyaret Edin

img0463resize.jpg

img0464resizeb.jpg

img0465resize.jpg

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Amfiye çok emek harcamışsınız.Çok begendım.

5-6 yıl önce baskı devresini nasıl çıkarttınız onun?Kendiniz mi çıkarttınız PCB'yi?

İletiyi paylaş

Osman Göksel
Amfiye çok emek harcamışsınız.Çok begendım.

5-6 yıl önce baskı devresini nasıl çıkarttınız onun?Kendiniz mi çıkarttınız PCB'yi?

Devreyi programla çizip, baskılı devreyi bi yere ücretle yaptırmıştık.

İletiyi paylaş

Ali Gün

Osman bey anfinin içindeki troid gözüme çarptı güzel cihaz olmuş elinize sağlık

İletiyi paylaş

Osman Göksel
Osman bey anfinin içindeki troid gözüme çarptı güzel cihaz olmuş elinize sağlık

Evet onuda özel sardırmıştık, ;)

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Evet onuda özel sardırmıştık, ;)

elinize sağlık.anfiniz çok başarılı görünüyor.toroid trafo gibisi yok.iyi tercih.hoparlör seçiminizde çok iyi.sesini tahmin ediyorum.linkinizi inceleyeceğim.

emmi ve seçuk üstadım beğendiğinize sevindim.birde foto makinam iyi olursa daha iyi görünecekte.

bu km göstergesinde devir saati bölümü serbest ve çok rahat aydınlatılıyor.renk çeşitliliği zor olmaz gibi ama pleksinin tabanındaki sabit yeşil rengi kazımak lazım.bu uğraştıracak.km bölümü zor.devresi yarısını kaplıyor.aydınlatmayı boğuyor iyice.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

tebrik ederim. gösterge tablo modifiyelerini hep takdir ederim zaten. hep değiştirmek istemişimdir ama çekindiğim bir noktadır :D benim aracın tablosu aşırı derecede karmaşık. hep değiştiriyim diyorum vazgeçiyorum. boş bir vakitte açıcam ama :D

smd ledler çok güzel olmuş. normalde dipsiz w5w mi vardı bunların yerinde yoksa w3w mi ?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Fordların göstergelerindeki dipsizler 3 wattır...

İletiyi paylaş

Oktay Toker
tebrik ederim. gösterge tablo modifiyelerini hep takdir ederim zaten. hep değiştirmek istemişimdir ama çekindiğim bir noktadır :) benim aracın tablosu aşırı derecede karmaşık. hep değiştiriyim diyorum vazgeçiyorum. boş bir vakitte açıcam ama :p

smd ledler çok güzel olmuş. normalde dipsiz w5w mi vardı bunların yerinde yoksa w3w mi ?

üstadım sagolasın.

ampulün üzerinde watt ibaresi yok yazmıyor.soketin üzerinde ise motorcraft 14v 1cp yazıyor.baktım bunun renklerine göre wattı ayrılıyormuş.siyah olanı 1 watt gördüm.bu pempe renk gibi birşey emminin dediği gibi 3watt olarak çıkıyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

en sonunda yaşlı mondimin ön gögüsünü ve tangur tungur sesine alıştığım sol kapıyıda sonradan tekrar dağıtmak üzere toplamayı başardım :):) .fakat km göstergesinde son taktığım ledi biraz parlama yaptı diye sökmüştüm pişman oldum.uğraşmadım tekrar takmaya.power led projesine bıraktım işi.şimdilik fazlasıyla yetiyor.gögüs çerçevesine yaptığım tamiratta iyi oldu.taş gibi oldu ses yok hiç.havalandırma içlerinede mavi led eklemiştim ama bağlantısını yapmaya fırsatım olmadı hiç.işte son resimler.

post-4009-1293497899_thumb.jpg

post-4009-1293497907_thumb.jpg

post-4009-1293497916_thumb.jpg

post-4009-1293497923_thumb.jpg

post-4009-1293497931_thumb.jpg

post-4009-1293497938_thumb.jpg

post-4009-1293497963_thumb.jpg

post-4009-1293498880_thumb.jpg

post-4009-1293498886_thumb.jpg

post-4009-1293498892_thumb.jpg

post-4009-1293498904_thumb.jpg

post-4009-1293498913_thumb.jpg

post-4009-1293498930_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Fazla söküp takma... Japonlar gibi değil bu ford..

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

Oktay her taraf mavi olmuş gayet şık ellerine sağlık.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

üstadım tüm resimleri hiç sıkılmadan tek tek inceledim. başarılı olmuş maşallah. güle güle kullan. başarılarının devamını bekliyoruz :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Aydınlatma olarak 10 numara beğendim
Fazla söküp takma... Japonlar gibi değil bu ford..
Oktay her taraf mavi olmuş gayet şık ellerine sağlık.
üstadım tüm resimleri hiç sıkılmadan tek tek inceledim. başarılı olmuş maşallah. güle güle kullan. başarılarının devamını bekliyoruz :rolleyes:

sağolasınız.daha bitmez bu işlemler.mondimde çıraklığı bitirdim ustalığa başladım.daha iyi çalışmalar olacak.

İletiyi paylaş

Ahmet Kıyak

Yeni gördüm, eline sağlık abi, çok güzel olmuş.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...