İçeriğe Yönlendir
Oktay Toker

Mondeo I Led stop

Recommended Posts

Oktay Toker
Forumda yeniyim. Sadece bir çalışmam oldu.

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=2806

evet burayı ilk üye oldugumda incelemiştim hayran kaldım dogrusu ellerine saglık.yeşil renk aykırı ve güzel olmuş umarım hala polisler bişi dememiştir.yanlız elin degmişken neden geri vites lambasını led yapmadın.yaptında benmi okumadım göremedim.

anladım evet pcb öyle durur.geçen gün ankara da elektronik pasajlarının oldugu yer konya sk.olarak bilinir.duyduguna eminim.ordan denemelik ledleri alırken 5mm lik tek led yuvaları vardı vidalı tip onu görünce acaba dedim benim stopların içinin her yerini delip bunlardan sıkıp mantar ledmi kullansam dedim.ve geçen gece bir passatın stoplarını gördüm ledli üşenmedim saydım 29 tane led kullanmış artı eksi olabilir.ledler yuvarlak çevrelenmiş ve demin bahsettigim yuvalar gibiydi.bunu bi düşün derim,ben düşünüyorum.ebayda benim aracın stopları 6 euro falan ucuz tiplerden kaliteli olan lar ise 15 euro hurdacı 60 dan aşagı istemiyor.getirtmeyi düşünüyorum.en azından sizin başınıza gelen benim başıma gelmesin.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
evet burayı ilk üye oldugumda incelemiştim hayran kaldım dogrusu ellerine saglık.yeşil renk aykırı ve güzel olmuş umarım hala polisler bişi dememiştir.yanlız elin degmişken neden geri vites lambasını led yapmadın.yaptında benmi okumadım göremedim.

Geri vitesi LED yapmadım çunkü ;

G. Vites yeri şeffaf olduğu ve başka rengede boyayamayacağımız için içerideki PCB dışarıdan bakıldığında kabak gibi sırıtacaktı. Yani sonradan vazgeçtim diyebiliriz.

anladım evet pcb öyle durur.geçen gün ankara da elektronik pasajlarının oldugu yer konya sk.olarak bilinir.duyduguna eminim.ordan denemelik ledleri alırken 5mm lik tek led yuvaları vardı vidalı tip onu görünce acaba dedim benim stopların içinin her yerini delip bunlardan sıkıp mantar ledmi kullansam dedim.ve geçen gece bir passatın stoplarını gördüm ledli üşenmedim saydım 29 tane led kullanmış artı eksi olabilir.ledler yuvarlak çevrelenmiş ve demin bahsettigim yuvalar gibiydi.bunu bi düşün derim,ben düşünüyorum.ebayda benim aracın stopları 6 euro falan ucuz tiplerden kaliteli olan lar ise 15 euro hurdacı 60 dan aşagı istemiyor.getirtmeyi düşünüyorum.en azından sizin başınıza gelen benim başıma gelmesin.

Uğraştıktan sonra görsel olarak kötü görünmeyen bir şey çıkarılabilir. Ben geri vites için 10W power LED takmayı düşündüm bir ara ancak uğraşamadım açıkçası. Şş biraz uzayıncada insan sıkılmaya başlıyor. Biran evvel bitirmek istiyor.

Sizin aracın geri vites nasıldır bilmiyorum ancak ; 1W lık Power ledlerin yuvarlak ve düz olarak 3 lü 5 li aliminyum PCB leri var geniş açı lens ile kullanılabilir.

tarihinde Sel tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Uğraştıktan sonra görsel olarak kötü görünmeyen bir şey çıkarılabilir. Ben geri vites için 10W power LED takmayı düşündüm bir ara ancak uğraşamadım açıkçası. İş biraz uzayıncada insan sıkılmaya başlıyor. Biran evvel bitirmek istiyor.

Sizin aracın geri vites nasıldır bilmiyorum ancak ; 1W lık Power ledlerin yuvarlak ve düz olarak 3 lü 5 li aliminyum PCB leri var geniş açı lens ile kullanılabilir.

geri viteste 5 watt 3 tane düşünüyorum.yada 3 watlık olarak renk seçenegi var bunu kullanabilirim.stoptaki yeri yatık tip yuvarlak bölüm yok hiç rahat olucak ama küçük bölümlerden oluşuyor .düşünüyorumda stop içine komple 5 watt lık ledmi döşesem nasıl olurki,ışık stopta önemli özellikle gündüz.ama önce gündüz farını bitirmem gerek o vakte kadarda karar verip stopları getirtmeyi düşünüyorum.bu arada araç içi ışıklandırmama başladı agırlık renk mavi olarak karar kıldım cam dügmeleri ön dügmeler falan.şanslıyım biraz bu mondeo da bu yerlerdeki bütün voltaj maximum 9.6 tutulmuş araç çalışır durumda iken bu voltajı geçmiyor o yüzden hep 3 erli mantar 4.8 milim ve 3 lük led kullanmam gerek başlıgım var oraya eklicem çalışmalarımı.sis farı yanını işaretlemiştim oralar kapalı inceledim biraz kutucuk veya hoş durucak geniş mercek arayışına başladım hafta sonu oto aksesuarcılarını gezicem.praktikerde osramın dikdörtgen hazır led kutusu var 3 ledli 15cm e yakın boyutu var eni 4 cm gibi ,çokmu uzun durur.bu kutular pahalı ama 12 tl den başlıyor.kutu araştırmasına devam yer belli olsun bakalımda.fikirler bekleniyor arkadaşlar.

post-4009-1270154128_thumb.jpg

post-4009-1270154142_thumb.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
geri viteste 5 watt 3 tane düşünüyorum.yada 3 watlık olarak renk seçenegi var bunu kullanabilirim.stoptaki yeri yatık tip yuvarlak bölüm yok hiç rahat olucak ama küçük bölümlerden oluşuyor .düşünüyorumda stop içine komple 5 watt lık ledmi döşesem nasıl olurki,ışık stopta önemli özellikle gündüz.ama önce gündüz farını bitirmem gerek o vakte kadarda karar verip stopları getirtmeyi düşünüyorum.bu arada araç içi ışıklandırmama başladı agırlık renk mavi olarak karar kıldım cam dügmeleri ön dügmeler falan.şanslıyım biraz bu mondeo da bu yerlerdeki bütün voltaj maximum 9.6 tutulmuş araç çalışır durumda iken bu voltajı geçmiyor o yüzden hep 3 erli mantar 4.8 milim ve 3 lük led kullanmam gerek başlıgım var oraya eklicem çalışmalarımı.sis farı yanını işaretlemiştim oralar kapalı inceledim biraz kutucuk veya hoş durucak geniş mercek arayışına başladım hafta sonu oto aksesuarcılarını gezicem.praktikerde osramın dikdörtgen hazır led kutusu var 3 ledli 15cm e yakın boyutu var eni 4 cm gibi ,çokmu uzun durur.bu kutular pahalı ama 12 tl den başlıyor.kutu araştırmasına devam yer belli olsun bakalımda.fikirler bekleniyor arkadaşlar.

Stop için power led uygun olmaz. En tercih edilen SuperFlux led ler. Power led ler fazla gelir bunun için .Ayrıca besleme ve soğutma ayrı bir problem. Yeterli sayıda ve mcd ye sahip LED ler ile görünürlük problem teşkil etmez. Öyleki ben parkların işık seviyesini fren olarak algılanmasın diye yani fazla olduğu için biraz kısmıştım.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek
bu arada araç içi ışıklandırmama başladı agırlık renk mavi olarak karar kıldım cam dügmeleri ön dügmeler falan.şanslıyım biraz bu mondeo da bu yerlerdeki bütün voltaj maximum 9.6 tutulmuş araç çalışır durumda iken bu voltajı geçmiyor

Bunu yeni duydum... Gösterge ve düğmelerin aydınlatmaları mı 9,6 volt sabit. ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Bunu yeni duydum... Gösterge ve düğmelerin aydınlatmaları mı 9,6 volt sabit. ?

evet mehmet bey özellikle defalarca ölçtüm devri arttırdım aynı en fazla 9.6 volt benim araçta yanlız sabit demiyelimde mksimum bu voltajda kontak 1 ve 2 de iken düşük buda normal.bunun sebebi biliyorsunuz aydınlatma ışık ayarı var o yüzden kısıtlı.

birde yönetici arkadaşa ricam konularımın mondeoII degilde mondeoI olarak konu başlıgını degiştirmesini rica ediyorum diger konu başlıgıda II olarak verilmiş onuda düzeltirsew mutlu olurum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

dün volswagen vardı okulda stopları ledli idi.baktım smd led kullanılmış.resim çektim ama telim kaliteli resim çekemiyor yinede belli oluyor...insanlar kalabalıktı çok inceleyemedim yanlış anlaşılır diye.resimler bunlar

bugün aynı oto benzerine yine rastladım.egildim saydım 20tane smd led kullanılmış ve orta ayrı bölüm var burayada 6 tane 5 tane çevresel 1 tanesi ortaya smd led kullanılmış ledler 4 bacaklı olarak görünüyordu.orta bölümdeki ledler biraz farklı göründü.lede benzeyen samsung SPMWHT345EA3 modeli uygun gördüm yapısal olarak benziyor ama hepside aynı görünüyor tabiki.emin degilim.

post-4009-1272129491_thumb.jpg

post-4009-1272129511_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Etrafındaki reflektör olmasa bu stop şu an yapmış olduğu ışığın sadece %40 ını yapabilir.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Benim kendı aracımın sinyallerinde 36 tane smd led var.Ve memnun degilim.100 metre mesafede gündüz zor belli oluyor.200 metre mesafede ise hava çok güneşliyse hiç belli bile olmuyor.Reflektör yoksa eger smd ledleri bende tavsiye etmiyorum.Degiştircem sinyallerimi

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Benim kendı aracımın sinyallerinde 36 tane smd led var.Ve memnun degilim.100 metre mesafede gündüz zor belli oluyor.200 metre mesafede ise hava çok güneşliyse hiç belli bile olmuyor.Reflektör yoksa eger smd ledleri bende tavsiye etmiyorum.Degiştircem sinyallerimi

smd resmine uygun led lerde buldugum bu renk kırmızı .lümen seviyesi oldukca yüksek ve power smd cinsinden geçiyor.umarım devre kartını bir gün görürüm oldukca merak ediyorum.bu akşam eve giderken aynı aracın stoplarının yanar halde gördüm tatmin ediciydi ama gündüzde görmek gerek. reflektör şart gerçekten bu araçta o orta kısımdaki ledleri çok zor saydım müthiş şekilde aynalama var iç içe giriyor yakından bakınca.

mustafa bey bir gün olurda sökerseniz siyali ledlerin montajı gösteren detaylı resim çekip paylaşabilirseniz sevinirim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

hb aracımın 3.stop lambası yok.bende mondeo yazısını grafikci arkadaşıma filme uygulatarak geçte olsa elime geçti.kırmızı flexi ile kutu dizaynına başlayıp monte edicem.en kısa sürede.yazı boyutu 5cm-28cm.plaka aydınlatması düşündürüyor beni söktüm baktım çok dar bi alan sanırım 10 led anca sıgar yada sıgmaz.ugraşcaz artık.

post-4009-1274812417_thumb.jpg

post-4009-1274812423_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek
hb aracımın 3.stop lambası yok.

Uydursana birşey.. Bence önemli bir güvenlik unusuru...

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Uydursana birşey.. Bence önemli bir güvenlik unusuru...

resimdeki yazıyı yapmayımmı emmi??buna ugraşıyorum.

ebaydada spoyler buldum ledli stop var 80tl falan geliyor kargo dahil onuda ilerde düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek
resimdeki yazıyı yapmayımmı emmi??buna ugraşıyorum.

ebaydada spoyler buldum ledli stop var 80tl falan geliyor kargo dahil onuda ilerde düşünüyorum.

Bence yapma... Önce güvenlik...

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Bence yapma... Önce güvenlik...

peki emmi o vakit normal yapıyım.bunuda bi şekilde degerlendireyim artık.tavsiyene uyucam tşk.işlevsellikle güzellik bi arada olsun istedim ama kendi dedigim şeyi önce kendim yapmalıyım önce işlevsellik maksat.sonra güzellik.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Mk2 mondeonun 3. fren lambaları senin arabaya uymuyor mu ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Mk2 mondeonun 3. fren lambaları senin arabaya uymuyor mu ?

denemedim ama resimlere baktıgımda egimligi tutmuyor gibi.ama denemedim.kalıp çıkarmak için mukavva hazırlamıştım bakalım emmi.bulucam bşr fikir.hb resimlerine bakıcam 3.stop lambası olan varsa diye fikir edinirim.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Hb lerin hiç birinde 3. stop yok mu ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Hb lerin hiç birinde 3. stop yok mu ?

çok resme baktım hiç göremdim mk2 mk1 hb lerde yok.varsada gözüme çarpmadı.sadece harici spoler olanlarda var sanırım onlarda sonradan takma.biliyorsunuz arka cam çok büyük ve kenar kısımlar epey dar sayılır ve kapanınca dış kasaya sıkışarak oturuyor ve boşluk minumum seviyede iç kenarlarda 5cm civarı yer kalıyor bazı yerlerinde oda yok. camın egim farkı acayip yapılacak 3.stop kasasının dizaynı epey zor olucak sanırım.saksıyı çalıştırcam artık.vardı o resme göre plan belki onu uygularım ama boş kırmızı renk için ebat büyük oluyor küçültügümde oturtmak epey zor

İletiyi paylaş

Oktay Toker

arka stoplarım yolda geliyor sag stop yeni geliyor kutusunda sol stop ikinci el malesef çok temiz oldugu yazıyor ikisinin toplam bedeli 22 avro kargo dahil.stoplara led uygulamasına başlıyacagım yakında.benim iki stoptada çatlaklar mevcut.

3.stop lambası çalışmam sona yalaşıyor yakında paylaşacagım resimlerle.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

uzun bi aradan sonra stop çalışmasının sonlarındayım.servet ustanında gördügü emmiyede resmini göstermiştim.piyasadan buldugum led aydınlatma olarak tasarlanmış batarya ile çalışan resimdeki ürünü 3.stop yapmaya karar verdim.sadece yansıtıcı kısmını kullanacagım için.geri taraf başka işlerde kullanılacak.

resimlerdeki gibi olacak.3.frenin büyük olmasını özellikle istedim.hb.oldugu için cam çok büyük.mk2 mondeo 3.fren lambasından buldum ama klasik olarak gördügüm için alıp takmak istemedim.birde merco 3.stop resmi var çok begendim,çok şık olmuş.ama uygulaması yani montajı çok zor olan bir çalışma olucagı için aklımdan bile geçiremedim.

3 sıra bölümden oluşan bu yansıtıcının orta kısımını servet usta parkta kullan dedi.üst ve altıda frende.

yanlız yansıtıcı kısmı kırmızı olarak komple boyasammı diye düşünüyorum yada ön muhafaza camı var onumu kırmızıya boyayım.bunda kararsızım.böyle tek başına sırıtyor gibi geldi.

kırmızı mantar led kullandım.toplamda 56 led olacak.20 tanesi park için denk geliyor gerisi fren.fren için ledlere 820ohm yarım watt direnç kullandım.park için zayıf yanmasını istedigim için led başına 1.5kohm direnç kullanacagım daha bitmedi.deneme çalışmamda ışık şiddeti epey iyi olarak gördüm gün ışıgındada yeterli gece zaten sorun olmaz.

post-4009-1288602936_thumb.jpg

post-4009-1288602942_thumb.jpg

post-4009-1288602950_thumb.jpg

post-4009-1288602957_thumb.jpg

post-4009-1288602964_thumb.jpg

post-4009-1288603365_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Misafir

Abi ledlerin yansıyacağı yerler hariç geri kalanı tavan döşemesi renginde boyarsan sönükkenki hali belli olmayacaktır.Bu şekilde döşeme içinede saklamak biraz riskli.Tavan döşemesi ziyan olabilir.

1: led bariyeri iki sıraya indirebilirsin

2:üst kısmı tavan döşemesine gizleyebirisin.

3:tek sıra ledleri kısık olarak sislere paralel,fren anında tüm ledler canlı olacak şekilde kombine edilebilir.

İletiyi paylaş

Halil Şahin

harika olmuş abi..ancak servet abinin dediklerinide yaparsan tadından yemede yanında yat :p daha güzel olacak..tebrikler

nihayet bişiler görmeye basladık..geliyorum diyorsun yani :vreka::)

İletiyi paylaş

Oktay Toker
Abi ledlerin yansıyacağı yerler hariç geri kalanı tavan döşemesi renginde boyarsan sönükkenki hali belli olmayacaktır.Bu şekilde döşeme içinede saklamak biraz riskli.Tavan döşemesi ziyan olabilir.

1: led bariyeri iki sıraya indirebilirsin

2:üst kısmı tavan döşemesine gizleyebirisin.

3:tek sıra ledleri kısık olarak sislere paralel,fren anında tüm ledler canlı olacak şekilde kombine edilebilir.

tavan döşemesi ile iş yok.baglıyacagım yer kaput camının parçası çıkıyor yerinden.griye boyama fikri iyi.bu şekilde ledlerdde tane tane görünür.

bende komple yaldızlı ışık vurunca parlayan sprey boya vardı renk olarak kırmızı olsa diye düşünüyordum.reflektör olarakta işe yara diye fikrim vardı.

evet 2 sıraya düşecek fordclubte o yönde yorumlar geldi.

sisleri kullanmıyorum sayılır.park için bunu düşündüm ama bakalım.

iş güç anca bu parça inan 2 aya yakındır bagjda dolaşıyor.hafta sonu hatun fırçasının tadına bakma pahasınada olsa evde ugraştım.devamı gelicek.plakalık aydınlatmasınada bişiler yaptım.az kaldı.kapı içlerinede kırmızı ikaz aydınlatması beyaz yer aydınlatması ve yan aynalarada projem var.büyük oglum illa araba altı aydınlatması istiyor mavi olcakmış.onuda sıraya koydum.

halil üstad km göstergesini es geçiyosun bence.baktınmı hiç?

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=3688&st=80

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Bu parçadan bizde bulabilirmiyiz. Gayet güzel oluyor.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...