Candoğan Kaplan

Alfa Romeo 159 Bi-xenon

Recommended Posts

Candoğan Kaplan

Merhabalar, siteye yeni üye oldum gayet güzel ve anlamlı bir site olmuş tebrikler..Soruma gelince; aracımda mevcut olan bi-xenon farlardan çok memnunun bir şikayetim yok. Aracımdaki xenon ampulun markası Philips XenStart 4300K D1S soketli. Gerek rengi gerek aydınlatma gücünden de oldukça memnunum. Ben selektörü çok kullanan biriyim ve bi-xenon mercekli farlarda özellikle geceleri selektör yapmanın faydaları çok olsa gerek ve dışarıdan da çok şık gözüküyor selektör anında. Fakat bizim 159'da 3 fardan en dipteki iç taraftaki kırmızı ok ile işaretlediğim far halojen ve ben uzunları yaktıgımda o da katkı sağlamak amacıyla yanıyor ve aynı zamanda selektör yaptıgımda da yanıyor. Muhtemelen bu far bi-xenonlar kapalı iken selektör imkanı tanımak için yapılmış ama bence bi-xenonlar açıkken selektör anında bi-xenon'un bütün ahenkini bozuyor. Bu durumdan kurtulmam için neler yapmam gerekir fikirleriniz nelerdir yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

post-4058-1268345445_thumb.jpg

tarihinde Cando?an Kaplan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Halojen uzun far olması lazım onun. Farlar kapalıyken, selektör yaptığında bi-xenon devreye girmiyorsa sadece içteki uzunlar yanıyorsa yapabileceğin bir şey yok. Görüntü için güvenliği riske etmemek gerekir.

İletiyi paylaş

Yusuf Gür

Selçuk Bey in dediği doğrudur. farlarınız kapalı olduğu zaman sellektör yapmanıza imkan tanır. mtec super white halojen ampulle farlarınız ile aynı rengi yakalayabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Candoğan Kaplan

Şuan uzun halojen farlarda Osram Nightbreaker var aydınlatma gücü gerçekten iyi ben Mtec superwhite yapınca dediğiniz gibi ideal rengi yakalayacağım fakat aydınlatma düşecektir değil mi?

İletiyi paylaş

Yusuf Gür

kesinlikle düşecektir. ancak uyumlu değil diye uzunu iptal edeceğinize böyle bir ampul takmanız daha mantıklı olur. ancak dediğiniz gibi performansta düşüş olacaktır

İletiyi paylaş

Candoğan Kaplan

Anlıyorum. Aslında istediğim o halojen farlarada mercek takıp sağlam bir xenon uygulaması ama bence profosyonellik gerektiren ve çok zahmetli bir iş. Şansımı Mtec superwhite ile deneyeceğim artık.

İletiyi paylaş

Yusuf Gür

oraya mercek de taksanız xenon uygulaması yapamazsınız. sellektör anında kolu 5 kere çekseniz sisteme 5 kere 23000 volt gider. bu da hem kitin ömrüne hem de araç sağlığına zararlı. illaki olacak derseniz oraya power led gündüz farı yapılır, uzunun çıkışı da xenon kitin tetiğine bağlanır, farlar kapalıyken de mercekten uzun yapılmış olur. ancak dediğim gibi zararlı birşey uzun vadede.

İletiyi paylaş

Candoğan Kaplan

Anlaşıldı o zaman en iyi yol Mtec superwhite gibi gözüküyor çok teşekkür ederim. Son bir sorum olacak balast tipiyle ilgili. Acaba nerden anlayabilirim kaçıncı jenerasyon oldugunu balastımın? D1S soketli xen0on ampül olanlar gen5 olarak okudum site de ama emin olmak için illa çıkarıp bakmak mı gerekir?

İletiyi paylaş

Yusuf Gür

gen 5 olması lazım diye biliyorum. AL üretiyor mercekleri. 17-18 cm uzunluğunda baya büyük bir mercek kullanıyor. kapak diğer bi-xenonlardan farklı olarak komple aşağı iniyor uzun durumunda.

İletiyi paylaş

Candoğan Kaplan

Bi-xenon merceklerin markası AL mı? Valeo, Hella , Bosch şeklinde 3 marka biliyordum. Bu tür otomobil hangi marka hangi OEM parça üreticilerinin listelendiği bir site biliyor musunuz?

İletiyi paylaş

Yusuf Gür

telefonumu evde unutmasaydım resmini çeker gösterirdim size şimdi merceklerin. akşama koyarım resimleri. malesef bilmiyorum. aynı araçta farklı marka farların da oldu çıkıyor bazen. şekil şemal aynı fakat üreticileri farklı oluyor.

İletiyi paylaş

Candoğan Kaplan

Tamam teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

AL, Bosch'un kurduğu ama daha sonra yönetimini devrettiği bir firma. Altyapı olarak aynılar. Balastın jenerasyon numaraları markaya göre farklılık gösterebilir, ancak D1S ile kullanılan balast zaten en yeni jenerasyon balasttır.

İletiyi paylaş

Nurcan Demir

Arkadaşlar ilk konum olması nedeniyle kendimide burada tanıtayım.41 yaşında turk telekomda çalışan bir teknisyenim.Alfa hastasıyım.Üyelerinizden sercan keklik ile birebir olmasada üye olduğumuz bir siteden tenışmaktayız.Yazacağım sorunla ilgili olarak sercanında bilgisi var ama benim sorun ile ilgili bir şey dikkatimi çekti.Farlarımı gündüz açtığımda hiç bir sorunum yok ama gece olduğu zaman sol far kendi kendine kırmaya başlıyor ve bir müddet sonra sönüyor.farı açıp kapattığımda hemen yanıyor.Bundan yaklaşık 2 hafta önce hiçbir sorun olmadan çalışıyordu.Taki ne zaman far sensörünü devreye soktum aynı sorun şimdi tekrar başladı.Acab diyorum kendi düşüncem far sensörü ile ilgili olabilirmi.Birde gündüzleri kapalı alanda 2 dakika araba rolantide çalışsın yine başlıyor.ama gün ışığında hiçbir problem yok.Yardmcı olursanız sevinirim.Unutmadan ampüllerin yerini değiştirdim sağdaki salam ampül solda aynı sorunu yaptı ama sağa geçen ampül sorunsuz çalışıyor.Herkese kazasız sorunsuz keyifli sürüşler.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Şlk akla gelen far sensörü ama o zaman iki farın da sapıtması gerekirdi. Sensörün farları ayrı etkileyebileceğini sanmıyorum. Bektaşın dediği gibi balastların da yerlerini değiştirip deneyin, zor olacak ama çemberi daraltmış olursunuz. Bir de farın elektrik bağlantıları sıkı durumda mı kontrol edin.

İletiyi paylaş

Nurcan Demir
İlk akla gelen far sensörü ama o zaman iki farın da sapıtması gerekirdi. Sensörün farları ayrı etkileyebileceğini sanmıyorum. Bektaşın dediği gibi balastların da yerlerini değiştirip deneyin, zor olacak ama çemberi daraltmış olursunuz. Bir de farın elektrik bağlantıları sıkı durumda mı kontrol edin.

bir iki göz kırpmadan sonra yada düşük vitesle rampa çıkarken her ikiside sönüyor.gündüzleri hiç yapmaması normalmi peki.Balastta sorun olsa gündüz gece farkedermi herzaman sönmesi gerekir değilmi.ama son şansım balastları yer değiştirip denemek artık

İletiyi paylaş

Oktay Toker
bir iki göz kırpmadan sonra yada düşük vitesle rampa çıkarken her ikiside sönüyor.gündüzleri hiç yapmaması normalmi peki.Balastta sorun olsa gündüz gece farkedermi herzaman sönmesi gerekir değilmi.ama son şansım balastları yer değiştirip denemek artık

yanlışım yoksa bu anlatımla durum farklı boyuta giriyor.elektrik tesisatı sorunu var gibi.yinede balastların yer değişimi çemberi daraltır.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Önce balastları değiştirip durumu kesinleştirmeniz gerek.

İletiyi paylaş

Nurcan Demir

İlginiz için sağolun arkadaşlar.Dediğiniz gibi önce balastların yerini bir değiştireyim bakalım sonuç ne olacak.birde bu far sensörünü geçici olarak nasıl iptal edebilirim bilgisi olan varmı

tarihinde Sel tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

mantıklı tespit sabah okudum nasıl olabilir diye sorunda rolü yüksek. :good1:ya sızdırma var yada doğrultma kutusunda sorun olabilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir

Yeterli seviyede şarj edemediğini farz edelim.Misal 11-12 voltu geçmiyor.Bu gerilim aracın hayati organlarını çalıştırmaya yeter.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker
yani araç yüklenince önemli olmayanlar güçten düşüyor?

önemli olmayan değilde istediği akımı bulamayan bu tarz parçalar güç alamıyor ve bu tarz sorunlara yol açabiliyor.

İletiyi paylaş

Nurcan Demir

evet araç uzun yolda hiç bir sıkıntı yaratmıyor.bu sıkıntı sadce ş.içi kullanmda oluyor.3.vites ve aşağısında yani.dediğim gibi araç normal devrini alıp hızlandığında hiçbir sıkıntı yok.

Far anahtari gunduz 0 da dursun gece ise acikta dursun autoda degil.
anahtar konumu ile değilde ne bileyim bir sigorta falan varmı tamamen iptal edip denemeyi düşünmüştüm bektaş.

İletiyi paylaş