İçeriğe atla

BMW 3 E46 (1998-2006) Xenon far

224 cevap var

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,137 Mesaj
  • Far : Halojen
  • Otomobil : Kia
  • Model : PRO CEED CP A/T 2012

Mesajı GörALİ YAVAŞ, 04.02.2012 - 19:01 tarihinde yazmış:

Yeni almış olduğum 2002 model Bmw 3.16 ti Compact aracımın sol kısa farı yanmıyordu. Elektrikçime gittiğimde bana orjinal xenon beyninin çalışmadığını ve serviste 900 TL istediklerini fakat çıkma 400 TL ye getireceğini söyledi ve onayladım. Beyin geldiğinde ve takıldığında farım yandı fakat şöyle bir problemle karşı karşıyayız. Farım yansa bile bir iki saniye içerisinde kızarma renk değiştirme oluyor yani sağ farım gayet normal xenon ışığı verirken sol farım aşırı derecede ayırıyor. Eğer ampulde sorun olmuş olsa sanırım ampul hiç yanmaz sizce problem gelmiş olan beyinde midir yoksa ampulde mi? Ayrıca orjinal fabrika çıkışı olan bu xenon takımımı normal xenon takımları ile değiştirsem nasıl bir yol izlemem gerekir hata vermemesi için ve otomatik far yükseklik ayarının çalışması için? Bana hangi yol daha makul ve ucuza gelir lütfen ustalardan yardımcı olmalarını istiyorum

Çalışmayan ekipmanlarınızı diğer sağlam olan ampul ve balastla denediniz mi?

HAYAT PAYLAŞTIKÇA GÜZEL...

mahmutakbulut@ymail.com

Servet Aydın

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 2,786 Mesaj
  • Far : Xenon
  • Otomobil : Chrysler
  • Model : Jeep Liberty
Ampülün bozuk olması neticesinde orjinal balastta bozulmuş. Ampülleri takım halinde yenileyin.
4300k değeri üzerine çıkmadan yan sanayi alıp kullanabilirsiniz.
Işık çıkacak yerden mercek esirgenmez :)

Ali Yavaş

• Üye
  • 2 Mesaj
  • Otomobil : BMW
  • Model : 3.16 ti Compact
Ampulden olsa elektrikçim hiç yanmaması lazım demeye getiriyor yani beyinden yapıyor olabilir diyor ama yinede ben bir çif ampul alıp deniyeceğim farklı düşüncesi olan var mı acaba

Servet Aydın

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 2,786 Mesaj
  • Otomobil : Chrysler
  • Model : Jeep Liberty
Yer değiştir ampülleri öyle dene.
Işık çıkacak yerden mercek esirgenmez :)

Ahmet D.

• Üye
  • 4 Mesaj
  • Model : 630i (E64)

Mesajı GörIşık Yılmaz, 09.05.2010 - 16:06 tarihinde yazmış:

Evet arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi dün otoparkta aracımı çalıştırıp farları yakmamın ardından sağ far başta göz kırpar gibi birkaç kez yanıp söndü, daha sonra 5 dk kadar çalışıp tamamen söndü ve ekranda sağ ön far arızalı olarak gözüktü.Farları kapatıp aracımı stop ettim ve tekrar çalıştıktan sonra farlarım normal olarak yandı ve arıza uyarısı da söndü.
Yolda ise zaman zaman farım yanıp söndü ve bazen sanki flaş patlarmış gibi ark yaptığını farkettim, bir yarım saat yolculuktan sonra bu hatayı da yapmayı kesti,
Soracağım bu tür bir arıza daha önce başına gelen var mıdır, varsa hangi parçaları değiştirmem gerekir.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler:)

Mesajı GörIşık Yılmaz, 19.05.2010 - 12:35 tarihinde yazmış:

Ben ampülleri 2005te arabayı aldığımda 6000k olanlarla değiştirmiştim, haliyle ampülde sorun olacağını düşünerek öncelikle ampulleri değiştirdim.
Şu anda sorun yok, normal olarak yanıyor farlarım.

Bende buna benzer bir sorun yasiyorum. Degisimi yaptiginiz ampul yine 6000K mi?

orjinal bi xenon aracimin sol fari zaman zaman goz kirpiyor bagzende sonuyordu. elektrikcime sag sol yaptirdim bi sure sonra ikiside sorun yapmaya basladi. Sanki temazsizlik varmis gibi titreyerek yaniyor. Titresimli bir yolda giderken patlayarak kapanip aciliyor. Eger 6sn acilmazsa icerideki ekrana ampul uyarisi veriyordu. Acma kapama anahtarini acip kapadigimda uyari ekrandan siliniyor ve hic hata olmamis gibi iki farda calisiyor. Yetkili servise goturdum isik modulunu degistirdiler sorun cozulmadi. Acma kapama anahtarini degistirmek istiyorlar ve arastirmak icin birkac gunlugune araci servise cagiriyorlar. Servis bana uzak, gitmeden ampulu degistirip denemek istiyorum fakat ampulun markasi ne derce onemlidir? ve bu duruma benzer bir tecrubesi olan baska arkadas varmi?

Tesekkurler

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,364 Mesaj
  • Otomobil : Peugeot
  • Model : 406
Ampulle veya anahtarla alakası olduğunu sanmıyorum, olsa hiç yanmazdı. Sağ sol değişimi yaptığınız şey ampul mü ? Bir de model 6.30 demişsiniz, onun ampulü farklı olabilir, D2S değildir muhtemelen. Problem farı kontrol eden beyin modülünde (fardaki balast değil) olabilir.
Lütfen profil fotoğrafınızı (avatar) bu linkten güncelleyiniz.

Gece Uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur ...
Gezen İnsan - Doğa, Kültür, Tarih ...
Ford Club Türkiye - Daha İyiye Doğru ...

Ahmet D.

• Üye
  • 4 Mesaj

Mesajı GörSelçuk Keleş, 07.03.2012 - 18:35 tarihinde yazmış:

Ampulle veya anahtarla alakası olduğunu sanmıyorum, olsa hiç yanmazdı. Sağ sol değişimi yaptığınız şey ampul mü ? Bir de model 6.30 demişsiniz, onun ampulü farklı olabilir, D2S değildir muhtemelen. Problem farı kontrol eden beyin modülünde (fardaki balast değil) olabilir.

Evet sağ sol yaptığım Ampul. Servis e sordum D2S miş. Serviste her iki fardada sorun olduğu için Farı kontrol eden beyin modülü ( Light Module) değiştirildi ve sorun devam ediyor.

Araç en ufak bir kasistten geçerken kısa far kapanıp açılıyor. Kapanmaya sebep olan sey sarsıntı olduğu için ben temazsızlık olma ihtimali üzerinde duruyorum. ama nerenin temazsızlığı orası belli değil.

Far kapandığında far gurubu içerisinde yer alan tüm ampüller normal şekilde çalışıyor. Sorun sadece xenon ampulü için oluyor.

Turgut Oturmaz

• Üye
  • 656 Mesaj
  • Otomobil : Alfa Romeo
  • Model : -

Mesajı GörAhmet D., 08.03.2012 - 13:53 tarihinde yazmış:

Evet sağ sol yaptığım Ampul. Servis e sordum D2S miş. Serviste her iki fardada sorun olduğu için Farı kontrol eden beyin modülü ( Light Module) değiştirildi ve sorun devam ediyor.

Araç en ufak bir kasistten geçerken kısa far kapanıp açılıyor. Kapanmaya sebep olan sey sarsıntı olduğu için ben temazsızlık olma ihtimali üzerinde duruyorum. ama nerenin temazsızlığı orası belli değil.

Far kapandığında far gurubu içerisinde yer alan tüm ampüller normal şekilde çalışıyor. Sorun sadece xenon ampulü için oluyor.

Soruna çözüm bulamazsanız, ballastlar için içeriden küçük bir düğmeye bağlı ayrı tesisat çekin...

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,364 Mesaj

Mesajı GörAhmet D., 08.03.2012 - 13:53 tarihinde yazmış:

Evet sağ sol yaptığım Ampul. Servis e sordum D2S miş. Serviste her iki fardada sorun olduğu için Farı kontrol eden beyin modülü (Light Module) değiştirildi ve sorun devam ediyor.

E63 kasa BMW 6'nın farı hangi üreticiye ait bulamadım hiç bir katalogda yok. Ancak hella'nın 4. jen. balastı kullanılmış olduğunda göre hella olması muhtemel.
Problem temassızlık gibi görünüyor, her iki far da kasiste açılıp kapanıyorsa temassızlığin far tarafında olması daha büyük bi ihtimal.
"Light Module" olarak kastedilen fotoğraftaki büyük parça olması lazım, hatırlıyor musun neyin değiştirildiğini ? Bir de ne kadar ödedin ? :) Eğer buysa, ampule elektriği üreten ilk parça (balast) budur ancak küçük olup ta ampulün arkasına takılan ateşleyici parçasında da sorun olabilir.

Eklenen resimler

• Eklenen Resim: monthly_03_2012/post-5-0-46193100-1331214896.jpg

Ahmet D.

• Üye
  • 4 Mesaj

Mesajı GörSelçuk Keleş, 08.03.2012 - 16:00 tarihinde yazmış:

E63 kasa BMW 6'nın farı hangi üreticiye ait bulamadım hiç bir katalogda yok. Ancak hella'nın 4. jen. balastı kullanılmış olduğunda göre hella olması muhtemel.
Problem temassızlık gibi görünüyor, her iki far da kasiste açılıp kapanıyorsa temassızlığin far tarafında olması daha büyük bi ihtimal.
"Light Module" olarak kastedilen fotoğraftaki büyük parça olması lazım, hatırlıyor musun neyin değiştirildiğini ? Bir de ne kadar ödedin ? :) Eğer buysa, ampule elektriği üreten ilk parça (balast) budur ancak küçük olup ta ampulün arkasına takılan ateşleyici parçasında da sorun olabilir.

Yeni uye olmama ragmen ayrintili ve ozverili yardimlariniz icin cok teskkur ederim. Sorun ampuldenmis.

Aracin eski sahibi xenon ampullerini 6000 yada 8000k markasinida bilmiyorum sonucta yan sanayi ampulle degistirmis. Bu deneyim bana 2.5bine maal oldu. Belki Bmw yetkili servisleri bana cok kizicak fakat sorunu yazdigim gibi cozumude aciklamak istedim.

is isten gectikten sonra bir ozel servisin ayni problemi yasadigini ve uzak dogudan gelen yan sanayi balast kullanarak sorunu hallettigini ogrendim. Bendeki ampuller saglam fakat bmw nin orjinal balastlari saglikli calistiramiyor.

Ayni sorunu yasayipta internetten cozum bulmaya calisan arkadaslara yardimci olur isallah. Zira servisin ilk etapta en pahali ve araca kodlanarak calisan geri iadesi mumkun olmayan parcayi degistirmesini pek etik bulmuyorum. Ariza ararken Far tesisati kontrolu icin tampon sokuldugunde artik nasil nereye konduysa aracin burnunun cizik icinde olmasida cabasi. Tamponun tam oturtulamadan montajlanmasini soylemiyorum bile. Sag fara slikon cektirmistim buhulaniyor diye gecmisti. simdi tekrar buhulanmaya baslamis buda bonus :D Bu arada test icin 200km yol yapilmis. Kusura bakmayin konuyu dagitmak degil amacim. Biraz icime oturmus.

orjinal 4300k amullerle arac en az 3 yas yaslandi :( ampuller yeni diyemidir bilmiyorum beyazla alakasi yok bildigimiz sari halogen renginde yaniyor.

Sonuc olarak eger bir kullanici
Farda kapanip acilma titreme patlama kapanip acilmama gibi sorunlar yasarsa once balkilcak yer. : Ampul orjinalmi? Orjinal olsa bile deneme amacli baska ampul testi.
Ampul yan sanayi oldugu icin sorun oluyor fakat 4300k kullanmak istenmiyorsa ilk degisebilcek parca : Tanesi 150tl civari olan yan sanayi balast.
Tum soketler kontrol edilip hala sorun devam ediyorsa dogru yetkili servisin sevkatli kollarina...

Tesekkurler kazasiz belasiz surusler....

Adil Can Akcan

• Üye
  • 86 Mesaj
  • Otomobil : Volkswagen
  • Model : Polo 1.4 TDI
Ampuller yeni ise colorshift denen olay olur yanlış bilmiyorsam yaklaşık 100 saat kullanımdan sonra rengi biraz daha beyazlaşır..

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,364 Mesaj
Problemin -pahalıya malolmasına rağmen- çözülmüş olmasına sevindim, eski balastlarını geri almışsındır umarım. :) Xenon aydınlatması biraz karmaşık bir konudur, hepimiz buna benzer şeyleri yaşayarak ya da gözlemleyerek geldik. Servise gitmeden önce buraya yazmış olsaydın belki de ampullerinin ne olduğu ilk başta ortaya çıkacaktı. En son ampulleri sağ-sol değiştirdiğini yazdığın için bu ihtimal kendiliğinden elenmiş oldu.

Ahmet D.

• Üye
  • 4 Mesaj

Mesajı GörSelçuk Keleş, 13.03.2012 - 15:42 tarihinde yazmış:

Problemin -pahalıya malolmasına rağmen- çözülmüş olmasına sevindim, eski balastlarını geri almışsındır umarım. :) Xenon aydınlatması biraz karmaşık bir konudur, hepimiz buna benzer şeyleri yaşayarak ya da gözlemleyerek geldik. Servise gitmeden önce buraya yazmış olsaydın belki de ampullerinin ne olduğu ilk başta ortaya çıkacaktı. En son ampulleri sağ-sol değiştirdiğini yazdığın için bu ihtimal kendiliğinden elenmiş oldu.

Balastlar degismedi sadece light module denilen iki fari birden kontrol eden parca. ve 2 adet xenon ampulu degisti.

Cikan ampullere baktigimda siyah plastik kisimdan tutup cam kismi saga sola oynatinca birlesme noktasinda bununan slikonun yarildigini gordum. cam kisim oynuyor yani belkide oynadigi icin temazsizlik oluyordu.

Simdi takilan xenon ampullerinden sagdaki ilk acildiginda beyaz yaniyor ve kuvvetlendikten sonra beyaza yakin bir normal renk veriyor.

farlari ilk actigimda iki farda beyaz yaniyor sonra soldaki morariyor sonra sararmaya basliyor ve cok kuvvetli bir sari renk aliyor. ve saga gore daha siddetli aydinlatma sagliyor.

Acaba sol fardaki balasttami sorun var? fazla akimmi geciyor ne oluyorsa belki zamanla ampulu zedeliyor. bende gecen sene soldaki sorunlu ampulu saga takinca zamanla dier ampulde zarar gordu bu sefer ikiside gitti gibi yorumlandi. :(

bakalim simdiki ampul nekadar zaman gidicek. yine sorun olursa balastlari degistircem.

Neyse simdilik sorunun cozulmesine sevindim. Herkeze yardimlari icin cok tesekkurler.

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,137 Mesaj
Ahmet bey xenon ampullerdki renk farkının balastlarla bir ilgisi yok sorun ampullerde... :unknw:

mahmutakbulut@ymail.com

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,364 Mesaj
Beyaz bir duvarın 5 metre gerisinden fotoğraf çekin gönderin inceleyelim.

Aydın Alp

• Üye
  • 3 Mesaj
  • Model : E46 Facelift
Herkese iyi akşamlar,

Siteye yeni üye oldum. Aracıma mercekli xenon far yapmak istiyorum bilgiye, tavsiyelere ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim ilgilenenlere...

Öncelikle aracım 2002-makyajlı kasa BMW E46 Halojen farları var. Araba amerikan donanımlı olduğu için park ampulü yok farın içinde. Sinyaller yanıyor park olarak fabrikasyon. Birde ilginçtir, far yükseklik ayar motoru, tesisatı da yok. Sabit ayar farlar...

Şimdi size sormak istediğim BMW lerin fabrikasyon bi-xenon farlarındanmı bişekilde bulup takmalıyım-ki onlarda orjinal sistemde arıza ışığı yakacaktır, yada kendim bir mercek uydurup, kısa aynaların içine oturtmalıyım?

Bu orjinal merceklerden daha güzel aydınlatan bir mercek varsa, bi-xenon olarak takabileceksem işin aslı daha çok isterim öyle birşey yapmak..

Her türlü tavsiyeye açığım arkadaşlar.

teşekkürler..

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,364 Mesaj
Farlarının değiştirilmediğine emin misin ? Üzerindeki etiketlerde hangi marka yazılı ? Yükseklik motoru olmaması tuhaf bir durum.

Aydın Alp

• Üye
  • 3 Mesaj
Selçuk Bey selamlar,

farlar kesinlikle değiştirilmemiş, yazımda da bahsettiğim gibi araba amerikadan gelmiş ve amerikan e46 larda xenon yoksa far yükseklik ayarı da yok. ne motoru ne tesisatı ne de ayar düğmesi, hiçbiri yok...

neyse zaten sorun bu da değil, xenon sistemi olarak bir tavsiyeniz, yardımınız olacakmı?

teşekkürler

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,137 Mesaj

Mesajı GörAydın Alp, 06.06.2012 - 15:04 tarihinde yazmış:

Selçuk Bey selamlar,

farlar kesinlikle değiştirilmemiş, yazımda da bahsettiğim gibi araba amerikadan gelmiş ve amerikan e46 larda xenon yoksa far yükseklik ayarı da yok. ne motoru ne tesisatı ne de ayar düğmesi, hiçbiri yok...

neyse zaten sorun bu da değil, xenon sistemi olarak bir tavsiyeniz, yardımınız olacakmı?

teşekkürler

Merhaba Aydın bey ilk mesajınızda da montajı kolay bi-xenon tavsiyesi istemiştiniz,benim nacizhane tavsiyem morimito bi-xenon mercek olacak,montajı basit kesme biçme olayı yoktur.Kısa farınızın ampul tipi H7 olmalı doğrumudur?

mahmutakbulut@ymail.com

Aydın Alp

• Üye
  • 3 Mesaj
Mahmut Bey, teşekkürler,

evet H7 ampul olması gerek kısalar %100 emin olmamakla beraber %90 öyle hatırlıyorum. Bu morimoto mercekler nasıl kesmeden oturuyor? ampulleri hangi tip? nasıl birşey varmı link falan?

ilgiiniz için teşekkürler

1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye