• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Burak Baykara

BMW 3 E46 (1998-2006) Xenon far

Bu konuda 293 ileti var

Aracınız h7 bosch mercekli.Bi-xenon mercekli değil.Arıza ışığı yaktırmayan kaliteli bir kit almanız gerekli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hızlı cevabınız ıcın cok tesekkurler farın ustunde h7-d2s yazıyordu bu yazı dıkaktımı cektı bırde dıreksıyonu cevırdıgımde farlarda donuyor bunun bı-xenonla alakası yok sanırım degılmı ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

resımvar ekleyebılırım ıstersenız gercı butun coupelerın aynı sanırım farları

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Farlar adaptif ise xenonludur.Eski tip d2s bi-xenon mercek vardır.

Farın üst kapağını açın,resim çekip koyarsanız siteye daha net bir açıklama yapılır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

http://img859.imageshack.us/i/img0143t.jpg/

konuyu tasımıslar sanırım.

cekmıs oldugum bu resım var suan Farın ust kapagı derken nerden bahsedıyorsunuz anlamadım yarın onuda cekıp koyabılırım .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
araç 2005 model ve açıkcası nasıl bakılır merceğe nerden bakılır bilmiyorum
Mercek kararmıştır, daha önce de benzer sorunlar bu konu içinde bildirildi. http://www.geceucusu.com/index.php?s=&...post&p=9602Merceğin ya da farın değişmesi gerekecek.
Arakadaşlar oncelikle merhabalar aydınlatma konusunda en ıyı sıtedeyım sanırım takıp ettıgım kadarıyla bu dogrultuda bı kac sorum olacak yardımcı olursanız sevınırımYeni bı arac aldım 2005 model 320 ci farları merceklı ama xenon yok yanı sarı yanıyor ben xenon takmak ıstıyorum bunun ıcın ne tercıh etmelıyım ne marka modelı neyazılan bı kac sey okudum kafam ıyıce karıstı bı-xenon oldugu soylenıyor benım aracımda bı-xenon mevcutmu yada ben bunu nasıl anlarım varsa alacagım kıt dahamı farklı olmalı gercekten kafam karman corman yardımcı olursanız cok sevınırım sımdıden cok tesekkurler.
Xenon olmadığına emin misin ? Mercekli ve halojen E46 ?Far yıkama var mı, fotoğrafta görünmüyor ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

far yıkama yok farları yaktıgımda yukarı asagı otomatık oynuyor mercekler duvardada cızgının oynadgını gorebılıyorum . xenon oldugu zaman ufak bı goz kırpma patlamayla yanıyor farlar bıldıgım kadarıyla oyle degıl dırek yanıyor ve rengıde sarı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Xenonlar bozulunca halojen takmışlar, mı acaba ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sanmıyorum xenonu cıkarıp halojen takacaklarını eskı sahıbı tıtız bırıydı. H7 xenon kıtler var fıyatlarıda uygun 150 cıvarı falan bunlardan alsam olmazmı acaba? d2s olayı karıstırıyor kafamı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Takın boschları keyfinize bakın derim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Eğer merceğiniz kararmışsa mercek değişimnden sonra merceğinizin tipine uygun kit montajı yapılması gerek. Şayet mercek normalse ve aracınız h7 merceğe sahipse o zaman kaliteli arıza ışığı yakmayan ve aracın diğer elektronik aksamlarına zarar vermeyecek h7 kir takılmalı. Merceğin tipi d2s ise o zaman zaten seçeneğiniz çok. Oem d2s kit takabilirsiniz.

Mesela;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yede...-40184903/detay

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaslar merhaba benım aracıon ampullerı h7 halojenmıs sımdı xenon getırtıyorum ona yalnız sıs farı ıcınde xenon takmayı dusunuyorum h11 mı onlar bılen varmı bırde park lambasınıda sokmeye calıstım beceremedım onların tıopınıde ogrenmek ıstıyorum yurt dısından getırtecegım yanlıs getırtmeyeyım yardımcı olursanız sevınırım..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merceksiz farlara kit takılması ile ilgili konular forumumuzda tartışılmıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Merceksiz farlara kit takılması ile ilgili konular forumumuzda tartışılmıyor.

sis farı için soyledınız sanırım bunu ondan vazgectım bende dun bı aracta gordum cok rahatsız edıyor karısındakını.

Park ampulu hakkında bılgısı olan varmıdır acaba ben sokmeyı denedım nerden cıkaracagımı bıle bulamadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yeni almış olduğum 2002 model Bmw 3.16 ti Compact aracımın sol kısa farı yanmıyordu. Elektrikçime gittiğimde bana orjinal xenon beyninin çalışmadığını ve serviste 900 TL istediklerini fakat çıkma 400 TL ye getireceğini söyledi ve onayladım. Beyin geldiğinde ve takıldığında farım yandı fakat şöyle bir problemle karşı karşıyayız. Farım yansa bile bir iki saniye içerisinde kızarma renk değiştirme oluyor yani sağ farım gayet normal xenon ışığı verirken sol farım aşırı derecede ayırıyor. Eğer ampulde sorun olmuş olsa sanırım ampul hiç yanmaz sizce problem gelmiş olan beyinde midir yoksa ampulde mi? Ayrıca orjinal fabrika çıkışı olan bu xenon takımımı normal xenon takımları ile değiştirsem nasıl bir yol izlemem gerekir hata vermemesi için ve otomatik far yükseklik ayarının çalışması için? Bana hangi yol daha makul ve ucuza gelir lütfen ustalardan yardımcı olmalarını istiyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yeni almış olduğum 2002 model Bmw 3.16 ti Compact aracımın sol kısa farı yanmıyordu. Elektrikçime gittiğimde bana orjinal xenon beyninin çalışmadığını ve serviste 900 TL istediklerini fakat çıkma 400 TL ye getireceğini söyledi ve onayladım. Beyin geldiğinde ve takıldığında farım yandı fakat şöyle bir problemle karşı karşıyayız. Farım yansa bile bir iki saniye içerisinde kızarma renk değiştirme oluyor yani sağ farım gayet normal xenon ışığı verirken sol farım aşırı derecede ayırıyor. Eğer ampulde sorun olmuş olsa sanırım ampul hiç yanmaz sizce problem gelmiş olan beyinde midir yoksa ampulde mi? Ayrıca orjinal fabrika çıkışı olan bu xenon takımımı normal xenon takımları ile değiştirsem nasıl bir yol izlemem gerekir hata vermemesi için ve otomatik far yükseklik ayarının çalışması için? Bana hangi yol daha makul ve ucuza gelir lütfen ustalardan yardımcı olmalarını istiyorum

Çalışmayan ekipmanlarınızı diğer sağlam olan ampul ve balastla denediniz mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ampülün bozuk olması neticesinde orjinal balastta bozulmuş. Ampülleri takım halinde yenileyin.

4300k değeri üzerine çıkmadan yan sanayi alıp kullanabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ampulden olsa elektrikçim hiç yanmaması lazım demeye getiriyor yani beyinden yapıyor olabilir diyor ama yinede ben bir çif ampul alıp deniyeceğim farklı düşüncesi olan var mı acaba

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yer değiştir ampülleri öyle dene.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi dün otoparkta aracımı çalıştırıp farları yakmamın ardından sağ far başta göz kırpar gibi birkaç kez yanıp söndü, daha sonra 5 dk kadar çalışıp tamamen söndü ve ekranda sağ ön far arızalı olarak gözüktü.Farları kapatıp aracımı stop ettim ve tekrar çalıştıktan sonra farlarım normal olarak yandı ve arıza uyarısı da söndü.

Yolda ise zaman zaman farım yanıp söndü ve bazen sanki flaş patlarmış gibi ark yaptığını farkettim, bir yarım saat yolculuktan sonra bu hatayı da yapmayı kesti,

Soracağım bu tür bir arıza daha önce başına gelen var mıdır, varsa hangi parçaları değiştirmem gerekir.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler:)

Ben ampülleri 2005te arabayı aldığımda 6000k olanlarla değiştirmiştim, haliyle ampülde sorun olacağını düşünerek öncelikle ampulleri değiştirdim.

Şu anda sorun yok, normal olarak yanıyor farlarım.

Bende buna benzer bir sorun yasiyorum. Degisimi yaptiginiz ampul yine 6000K mi?

orjinal bi xenon aracimin sol fari zaman zaman goz kirpiyor bagzende sonuyordu. elektrikcime sag sol yaptirdim bi sure sonra ikiside sorun yapmaya basladi. Sanki temazsizlik varmis gibi titreyerek yaniyor. Titresimli bir yolda giderken patlayarak kapanip aciliyor. Eger 6sn acilmazsa icerideki ekrana ampul uyarisi veriyordu. Acma kapama anahtarini acip kapadigimda uyari ekrandan siliniyor ve hic hata olmamis gibi iki farda calisiyor. Yetkili servise goturdum isik modulunu degistirdiler sorun cozulmadi. Acma kapama anahtarini degistirmek istiyorlar ve arastirmak icin birkac gunlugune araci servise cagiriyorlar. Servis bana uzak, gitmeden ampulu degistirip denemek istiyorum fakat ampulun markasi ne derce onemlidir? ve bu duruma benzer bir tecrubesi olan baska arkadas varmi?

Tesekkurler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ampulle veya anahtarla alakası olduğunu sanmıyorum, olsa hiç yanmazdı. Sağ sol değişimi yaptığınız şey ampul mü ? Bir de model 6.30 demişsiniz, onun ampulü farklı olabilir, D2S değildir muhtemelen. Problem farı kontrol eden beyin modülünde (fardaki balast değil) olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ampulle veya anahtarla alakası olduğunu sanmıyorum, olsa hiç yanmazdı. Sağ sol değişimi yaptığınız şey ampul mü ? Bir de model 6.30 demişsiniz, onun ampulü farklı olabilir, D2S değildir muhtemelen. Problem farı kontrol eden beyin modülünde (fardaki balast değil) olabilir.

Evet sağ sol yaptığım Ampul. Servis e sordum D2S miş. Serviste her iki fardada sorun olduğu için Farı kontrol eden beyin modülü ( Light Module) değiştirildi ve sorun devam ediyor.

Araç en ufak bir kasistten geçerken kısa far kapanıp açılıyor. Kapanmaya sebep olan sey sarsıntı olduğu için ben temazsızlık olma ihtimali üzerinde duruyorum. ama nerenin temazsızlığı orası belli değil.

Far kapandığında far gurubu içerisinde yer alan tüm ampüller normal şekilde çalışıyor. Sorun sadece xenon ampulü için oluyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet sağ sol yaptığım Ampul. Servis e sordum D2S miş. Serviste her iki fardada sorun olduğu için Farı kontrol eden beyin modülü ( Light Module) değiştirildi ve sorun devam ediyor.

Araç en ufak bir kasistten geçerken kısa far kapanıp açılıyor. Kapanmaya sebep olan sey sarsıntı olduğu için ben temazsızlık olma ihtimali üzerinde duruyorum. ama nerenin temazsızlığı orası belli değil.

Far kapandığında far gurubu içerisinde yer alan tüm ampüller normal şekilde çalışıyor. Sorun sadece xenon ampulü için oluyor.

Soruna çözüm bulamazsanız, ballastlar için içeriden küçük bir düğmeye bağlı ayrı tesisat çekin...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet sağ sol yaptığım Ampul. Servis e sordum D2S miş. Serviste her iki fardada sorun olduğu için Farı kontrol eden beyin modülü (Light Module) değiştirildi ve sorun devam ediyor.

E63 kasa BMW 6'nın farı hangi üreticiye ait bulamadım hiç bir katalogda yok. Ancak hella'nın 4. jen. balastı kullanılmış olduğunda göre hella olması muhtemel.

Problem temassızlık gibi görünüyor, her iki far da kasiste açılıp kapanıyorsa temassızlığin far tarafında olması daha büyük bi ihtimal.

"Light Module" olarak kastedilen fotoğraftaki büyük parça olması lazım, hatırlıyor musun neyin değiştirildiğini ? Bir de ne kadar ödedin ? :) Eğer buysa, ampule elektriği üreten ilk parça (balast) budur ancak küçük olup ta ampulün arkasına takılan ateşleyici parçasında da sorun olabilir.

post-5-0-46193100-1331214896.jpg

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

E63 kasa BMW 6'nın farı hangi üreticiye ait bulamadım hiç bir katalogda yok. Ancak hella'nın 4. jen. balastı kullanılmış olduğunda göre hella olması muhtemel.

Problem temassızlık gibi görünüyor, her iki far da kasiste açılıp kapanıyorsa temassızlığin far tarafında olması daha büyük bi ihtimal.

"Light Module" olarak kastedilen fotoğraftaki büyük parça olması lazım, hatırlıyor musun neyin değiştirildiğini ? Bir de ne kadar ödedin ? :) Eğer buysa, ampule elektriği üreten ilk parça (balast) budur ancak küçük olup ta ampulün arkasına takılan ateşleyici parçasında da sorun olabilir.

Yeni uye olmama ragmen ayrintili ve ozverili yardimlariniz icin cok teskkur ederim. Sorun ampuldenmis.

Aracin eski sahibi xenon ampullerini 6000 yada 8000k markasinida bilmiyorum sonucta yan sanayi ampulle degistirmis. Bu deneyim bana 2.5bine maal oldu. Belki Bmw yetkili servisleri bana cok kizicak fakat sorunu yazdigim gibi cozumude aciklamak istedim.

is isten gectikten sonra bir ozel servisin ayni problemi yasadigini ve uzak dogudan gelen yan sanayi balast kullanarak sorunu hallettigini ogrendim. Bendeki ampuller saglam fakat bmw nin orjinal balastlari saglikli calistiramiyor.

Ayni sorunu yasayipta internetten cozum bulmaya calisan arkadaslara yardimci olur isallah. Zira servisin ilk etapta en pahali ve araca kodlanarak calisan geri iadesi mumkun olmayan parcayi degistirmesini pek etik bulmuyorum. Ariza ararken Far tesisati kontrolu icin tampon sokuldugunde artik nasil nereye konduysa aracin burnunun cizik icinde olmasida cabasi. Tamponun tam oturtulamadan montajlanmasini soylemiyorum bile. Sag fara slikon cektirmistim buhulaniyor diye gecmisti. simdi tekrar buhulanmaya baslamis buda bonus :D Bu arada test icin 200km yol yapilmis. Kusura bakmayin konuyu dagitmak degil amacim. Biraz icime oturmus.

orjinal 4300k amullerle arac en az 3 yas yaslandi :( ampuller yeni diyemidir bilmiyorum beyazla alakasi yok bildigimiz sari halogen renginde yaniyor.

Sonuc olarak eger bir kullanici

Farda kapanip acilma titreme patlama kapanip acilmama gibi sorunlar yasarsa once balkilcak yer. : Ampul orjinalmi? Orjinal olsa bile deneme amacli baska ampul testi.

Ampul yan sanayi oldugu icin sorun oluyor fakat 4300k kullanmak istenmiyorsa ilk degisebilcek parca : Tanesi 150tl civari olan yan sanayi balast.

Tum soketler kontrol edilip hala sorun devam ediyorsa dogru yetkili servisin sevkatli kollarina...

Tesekkurler kazasiz belasiz surusler....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap