İçeriğe Yönlendir
Recep Yazıcı

Megane II Led Stop ve Plaka lambası

Recommended Posts

Recep Yazıcı

Selam Arkadaşlar ,

Siteyi 2005 senesinden bu yana çok aktif olmasada takip ediyorum. 2005 senesinde Megane II 3. LED Stop çalışmasını Şelçuk arkadaşımıza göndermiştim sağolsun sitede yayınlamıştı. Aradan 4 sene geçmesine rağmen 3. Led Stop halen problemsiz çalışmakta. Şimdi ise daha detaylı çalışma için start verdim. amacım Megane II Sedan araçtaki arka stopları tümüyle LED hale getirmek. Yaklaşık 15 gündür bu konu ile ilgili olarak malzeme seçimi , temini ve benzeri konuları araştırıyorum. Bu araştırmamın bir ayağındada orjinal Stop ların üreticisi FARBA A.Ş bulunuyor.Kendilerinden bir takım cevaplar bekliyorum.

Stopların açılması ile ilgili olarak forum genelinde kaynatma ve ısıtma gibi yöntemler okudum.. Ancak kaynatma denemesi fiyasko ile sonuçlanarak 75 TL değerinde Farba yapımı bir stop'a maloldu. :( Şu an benim için en ciddi sorun stopların minimum zarar ile gövdeden ayrılması. Bu konu hakkında önerilerinizi bekliyorum.

Yakında yine bu topic aracılığı ile detaylı resim ve bilgiler veriyor olacağım.

Syg.

post-5-1263374135_thumb.jpg

post-5-1263374140_thumb.jpg

post-5-1263374143_thumb.jpg

post-5-1263374149_thumb.jpg

post-5-1263374180_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Risk:

O stopları ben TR'de ne kaynatarak ne de ısıtarak açacak adam tanımıyorum.

Dremel denen bi el motoru var.Ben artık onla keserek açıyorum.206 ların sislerine led yapıyorum ve sisleri bu aletle açıyorum.En az hasar vererek bu aletle düşük devirde açılır başka da açılmaz.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
Risk:

O stopları ben TR'de ne kaynatarak ne de ısıtarak açacak adam tanımıyorum.

Dremel denen bi el motoru var.Ben artık onla keserek açıyorum.206 ların sislerine led yapıyorum ve sisleri bu aletle açıyorum.En az hasar vererek bu aletle düşük devirde açılır başka da açılmaz.

Farba ya yazı yazdım. Demonte halde kendilerinden istedim. 15 günlük bir bekleme sonrasında olumsuz cevap verdiler. Şlgili şahış alkol ile ayrılabileceğini söyledi ancak bana bana mantıklı gelmedi. Dramel setim var biraz piyasa araştırması sonrasında olmadı denerim..

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı

Kullanacağım SuperFLUX lerin 90 Ma altındaki performansları. Her biri 50.000 Mcd olarak toplam 150.000 Mcd. Yani 3 LED performansı. Bunların 20-25 li grup olarak çalıştığını düşünelim :)

3 Adet Yeşil.

Yesil.jpg

3 Adet Beyaz.

Beyaz.jpg

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Şyi çalışmalar diyelim o zaman. hayırlısıyla biterde bizde görür maşallah deriz.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Bu ledlerin açısı nedir ? Stop, park ve sinyal led'lerinin açıları değişebiliyor çünkü. Bu konuda bir araştırma yaptın mı ?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Yazıcın lazermi.Bendekinin sanırım bi başka modeli.Çok dehşet baskı devre alıyorum o yazıcıyla:)

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
Bu ledlerin açısı nedir ? Stop, park ve sinyal led'lerinin açıları değişebiliyor çünkü. Bu konuda bir araştırma yaptın mı ?
140 Derece açıları var. Mümkün olduğunca geniş açı olsun istedim.
Yazıcın lazermi.Bendekinin sanırım bi başka modeli.Çok dehşet baskı devre alıyorum o yazıcıyla:)
Evet Lazer :)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Yazıcıyla baskı devre yapmak için öncelikle proteus isis ve ares elektronik devre simulasyon ve çizim programlarını bilmeniz gerekli.Google da aratırsanız bi sürü sayfa çıkar karşınıza.Baskı devre yapımı diye aratmanızı öneririm

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
140 derecelik flux var mı yahu? Ben en fazla 120 var diye biliyordum.

140 varsa ben de 140 kullanayım...

Bu arada lazer yazıcıyla devre baskısı mı yapılıyor? Nasıl basılıyor? Hangi kağıda basılıyor? Nasıl yapılıyor? Bir hayırsever anlatsa veya ilgili link verse keşke...

Evet 140 derece. Ve her bir LED içinde 5 led var.Yani tek kılıfta 5 LED.

Emitted Color : Green 5mm Superflux 100mA 45000mcd (5 chips integrated in one Led)

Reverse Voltage : 5.0V

DC Forward Voltage: Typical 3.0V Max 3.2V

Luminous Intensity MCD: 45000mcd/Typ

Lens Color : Water Clear

DC Forward Current: 100mA

Viewing Angle:140 degree

Lead Soldering Temp:260

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı

PCB ler için Geri - Stop/Park ve Sinyal kalıp çıkartma ve sağ sinyal LED dizilişi. Ledler 4X5 Şeklinde dizilmiş durumda. Toplam çekilen alım 250mA kadar. Yani LED kolu başına 50mA. Aslında 90 mA ya kadar yolu var ancak gerek yok gibi görünüyor.

Kalip.jpg

Sinyal_Board.jpg

Sinyal_Yuz.jpg

Sinyal.jpg

Sinyal_Gece.jpg

tarihinde Risk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Kalıbı nasıl aldın anlayamadım.Ben genelde karton falan keserek alıyordum.O kullandıgın malzeme alçı mı

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
Kalıbı nasıl aldın anlayamadım.Ben genelde karton falan keserek alıyordum.O kullandıgın malzeme alçı mı

Evet insaat işinede girmiş olduk :yes: Alçı ile aldım.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Burda tam olarak anlamak istedigim şey şu:

Sen şimdi ledleri yerleştirecegin plaketi kesmeden önce kalıbı nasıl aldın?Alçıyı sinyal bölmesine doldurup ona göre elinle şekil mi verdin?

Bide aynı işlemi diger stop için yapmana gerek yok.Bu tip uygulamalarda bir tanesinin kalıbını alıp levhayı kestikten sonra levhanın simetrisini kestiginde de diger stop için aynı levhayı kesmiş olursun.Gerçi bunu önceden düşünmüşsündür zaten

Ama senın asıl problemın stop camları olcak.Onları nasıl yapcaksın.Şeffaf mı olcak?

tarihinde mandalina_ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
Burda tam olarak anlamak istedigim şey şu:

Sen şimdi ledleri yerleştirecegin plaketi kesmeden önce kalıbı nasıl aldın?Alçıyı sinyal bölmesine doldurup ona göre elinle şekil mi verdin?

Bide aynı işlemi diger stop için yapmana gerek yok.Bu tip uygulamalarda bir tanesinin kalıbını alıp levhayı kestikten sonra levhanın simetrisini kestiginde de diger stop için aynı levhayı kesmiş olursun.Gerçi bunu önceden düşünmüşsündür zaten

Ama senın asıl problemın stop camları olcak.Onları nasıl yapcaksın.Şeffaf mı olcak?

Daha önce üzerinde çalışmak için bir adet stop almıştım. Stop kapağını çıkardım ( kırdım ) ve stop kasasına alçı dökerek çıkardım kalıbı. Dediğin gibi diğer taraf için bu işlemi doğal olarak yapmaya gerek yok. Farbanın ürettiği stop camlarını zarar vermeden benşm çıkarabilmem pek olası değil. O nedenlede Ankaradaki Stop2002 denen ve bu tip işleride yapan yere bir çift Stop alıp bıraktık. Bugün şeffaf olarak yapıştırmadan teslim edecekler.Eğer orjinal camlarınıda zarar vermeden çıkarabilirlerse onlarına alacağım kendilerinden.

tarihinde Risk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Risk:

Çalışman çok güzel gidiyor.

Şimdi ben stop camınının kalıbını bi şekılde kendım de alıp şeffaf cam yapabiliyorum..Daha önce 3-4 tane bu şekılde cam oluşturdum.Toledo için,Şahin'in yan sinyalleri için vs

Ama burda en önemli sıkıntım şu:Şş bittikten sonra ledleri yerleştirdikten sonra o şeffaf camı oraya yapıştırmak tam bi işkence.Silikonla yapıştırınca ve camı bastırınca silikonun fazlası içeri taşıyor cama bulaşıyor..Japonla yapıştırsan su alabiliyor bunu da denedim.Japonla yapıştırdıktan sonra etrafına su almaması için silikon çekme olayını ise hiç denemedim.

O nedenle kendin yapıştırcaksan bu konuda dikkat etmelisin.Stopçuların bazısı tertemiz yapıştırıyor.Çoguda silikon lekelerinin belli olmaması için etrafına siyah boya ile çerçeve yapıyor ama bu çerçeveyi düzgünce yapmakta çok zor.Bu konuyuda onlara sorup neyle yapıştırdıklarını buraya yazarsan sevinirim.Birçogu da kloroformla yapıştırıyor.Kloroform alcaktım ama kloroform tıbbı bi madde oldugu için bayıltabilir.Açık havada yapıştırmak ve yanında mutlaka birilerinin olması gerekli.O nedenle onada cesaret edemedim bayılırım falan diye:)

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
Risk:

Çalışman çok güzel gidiyor.

Şimdi ben stop camınının kalıbını bi şekılde kendım de alıp şeffaf cam yapabiliyorum..Daha önce 3-4 tane bu şekılde cam oluşturdum.Toledo için,Şahin'in yan sinyalleri için vs

Ama burda en önemli sıkıntım şu:Şş bittikten sonra ledleri yerleştirdikten sonra o şeffaf camı oraya yapıştırmak tam bi işkence.Silikonla yapıştırınca ve camı bastırınca silikonun fazlası içeri taşıyor cama bulaşıyor..Japonla yapıştırsan su alabiliyor bunu da denedim.Japonla yapıştırdıktan sonra etrafına su almaması için silikon çekme olayını ise hiç denemedim.

O nedenle kendin yapıştırcaksan bu konuda dikkat etmelisin.Stopçuların bazısı tertemiz yapıştırıyor.Çoguda silikon lekelerinin belli olmaması için etrafına siyah boya ile çerçeve yapıyor ama bu çerçeveyi düzgünce yapmakta çok zor.Bu konuyuda onlara sorup neyle yapıştırdıklarını buraya yazarsan sevinirim.Birçogu da kloroformla yapıştırıyor.Kloroform alcaktım ama kloroform tıbbı bi madde oldugu için bayıltabilir.Açık havada yapıştırmak ve yanında mutlaka birilerinin olması gerekli.O nedenle onada cesaret edemedim bayılırım falan diye:)

Yapıştırma işini hiç düşünmedim. Ancak sızdırmazlık , sıcak , soğuk ve sonradan tekrar açılabilirlik sağlayacak en uygun metodu bulup uygulayacağım. Megane II Sedan için daha önce yapılmış bir uygulama çok araştırmama rağmen bulamadım. Sanırım sedan için yapılan ilk çalışma olacak. Dün resmini post ettiğim 240 mA altındaki beslemeyi 450 mA ya çıkardım. Şşik şiddeti mükemmel oldu. Yurtdışından gelecek siparişler elime geçince diğer bölümleride dizeceğim.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı

Arka sisler için hazırladığım 2X20 tek Chip li LED ler. Video görüntüsü pek iyi olmasada idare eder.

FOG Strobe Video

Fog-PCB.JPG

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

strobeyi kendın yapmamışsın sanırım hazırım almışsın.Çakma hızları biraz daha hızlı olabilirdi.Bi de sabit yanma modu olsaydı daha iyi olurdu.Ben yaptıklarıma sabit yanma modu mutlaka ekliyorum.

Ledlerin dizilimini çok begendım.O entegre sogutucu takılan şeyler 7805 mi yoksa transistörmü.Bide burdaki 5wattlık taş dirençler ledlere seri mi baglı yoksa onlar ledlerden bagımsız sadece devreye mi ait

tarihinde mandalina_ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
strobeyi kendın yapmamışsın sanırım hazırım almışsın.Çakma hızları biraz daha hızlı olabilirdi.Bi de sabit yanma modu olsaydı daha iyi olurdu.Ben yaptıklarıma sabit yanma modu mutlaka ekliyorum.

Ledlerin dizilimini çok begendım.O entegre sogutucu takılan şeyler 7805 mi yoksa transistörmü.Bide burdaki 5wattlık taş dirençler ledlere seri mi baglı yoksa onlar ledlerden bagımsız sadece devreye mi ait

Elimde budevre vardı zaten.Hazır devre olmasaydı zaten bununla uğraşmazdım :) Üzerindekiler transistör ve dirençleri ise ben taktım. orjinal devrede her bir kanalda 4 LED ve 1 W direnç vardı. LED sayısını kanal başına 20 ye çıkarınca bu dirençleride güçlendirmek gerekti. Aslında çakma hızları gayet iyi ancak kamera bu hızı yakalayamadığı için anlaşılmıyor.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Risk:

Camlarını merakla bekliyorum.Bugun bu cam olayını yenıden araştırmak için sanayiye gittim.Konyada biri var.Stop2000'de kalfalık yapmış sonra buraya işyeri açmış.2 stop camı için 200 TL rakam istiyor.Yapıştırma olayına gelince içten silikon lekelerinin gözükmemesi için dıştan boya ile siyah çerçeve yapıyorum başka türlü olmaz diyor.Ben de kendım pleksiyle cam yapıp sana getiriyim sen yapıştır ve boya işini yap o zaman dedim.Bu yapıştırma olayı cidden çok riskli ve zor.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı
Risk:

Camlarını merakla bekliyorum.Bugun bu cam olayını yenıden araştırmak için sanayiye gittim.Konyada biri var.Stop2000'de kalfalık yapmış sonra buraya işyeri açmış.2 stop camı için 200 TL rakam istiyor.Yapıştırma olayına gelince içten silikon lekelerinin gözükmemesi için dıştan boya ile siyah çerçeve yapıyorum başka türlü olmaz diyor.Ben de kendım pleksiyle cam yapıp sana getiriyim sen yapıştır ve boya işini yap o zaman dedim.Bu yapıştırma olayı cidden çok riskli ve zor.

stoplar carsamba gunu elimde olacak. Detayli resimlerini post ederim. Umarim iyi bir iscilik cikarmislardir

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Aştık kendimizi, aştık... :)

Tebrik ediyorum, iyi gidiyor...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...