• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Onur Arslan

Peugeot 207'ye (2006-1012) Xenon olur mu?

Recommended Posts

Onur Arslan    10
Onur Arslan

Selamlar,

Yakında 207 sahibi olacağım. Farların aydınlatma/aydınlatmama durumuna göre Xenon taktırmak istiyorum.

Gördüğüm kadarıyla büyük ihtimalle farlar H7. Mercek yok.

Buna Xenon uygulanabilir mi?

Bir de kafama şu takılıyor, örneğin ana sayfada camı çizgili, eski tip farlara Xenon uygulanamayacağı yazıyor. Fakat bir tanıdığımız 106'nın farlarına Xenon uygulaması yaptırdı. Şçeride mercek yok ve far çizgili tip. Bunlara sadece projektörü mü takılıyor, nasıl bir uygulama söz konusu? Ve aydınlatmadan da baya memnunlar.

Aracımın farlarına kafayı çizip Xenon takacağım dedim mesela, bu durumda üzerindeki orj. farlarla doğru düzgün sonuç alınmaz mı?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

valla bu iş biraz şans işi diyebiliriz. H7 kullanan farlara xenon kitler büyük çoğunlukla düzgün oluyo. (karşıdan geleni her zaman rahatsız etmesi ayrı bi konu). mesela örnek veriyim bi arkadaşımın 206 sına xenon kit taktım far deseni kullanılmıcak kadar kötü oldu yeni far almak zorunda kaldık. ama ben kendi aracımada projektör modifiyesi yapmadan önce xenon alıp takmıştım far deseninden gayet memnundum. yani açıkçası biraz şans işi beklediğinden çok daha iyi olabilir. tercihini xenon H7 kitlerden yana yap onlar direk H7 yerlerine takılcak şekilde ampullerle geliyo. benim gibi mercedes bmw gibi araçlardan çıkma xenonlardan alırsan onlar normal xenon olduğu için H7 ampul yuvalarına takmak biraz zor oluyo

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Mercek olmadığını söylemişsin de, emin misin ? Benim gördüklerim hep mercekliydi. "Viraj aydınlatma" olmayan modellerde merceksiz olduğuna dair bir bilgi bulamadım.

Peugeot da artık mercekli far kullanmaya başladı. 207'nin farları mercekli olduğundan bir H7 kit ile gayet başarılı bir sonuç elde edebilirsin. Belki de web sitemizin ilk xenonlu 207'si olur :)

Çizgili camlı farlara sadece ampul takıyorlar. Kalite kişiden kişiye değişen birşeydir, belki onlara güzel geliyordur karşıdan gelenler de aynı şeyi düşünüyorlar mı sormak lazım :unsure2:

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

evet modele hiç dikkat etmemiştim. bende 207 ler projektörlü diye biliyorum.

aracı teslim adlığın zaman tekrar bakarsın.

H7 xenon kit işini görür.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Clio III'de tersi bir durum var mesela. Eğer viraj aydınlatma aldıysan mercekli H7, normal far aldıysan reflektörlü H7 bulunuyor kısa farda.

İletiyi paylaş

Onur Arslan    10
Onur Arslan

Bunda da öyle, mercek yok :) Hatta sanırım Türkiye'de daha mercekli fara sahip 207 yok :unsure2: Ya da Premium versiyonda var. Farlar normal H7. Dün gece çıktım, 106'dan sonra farlar deli gibi aydınlatıyor :) Baya güzel geldi. Belki Xenon falan yerine şu Philips'in Crystal Vision ampullerinden falan takabilirim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Vaay aldın mıı, güle güle kullan :) Benim bir kere daha galeriye gitmem gerekecek galiba, versiyonlar için. H7 farlar kaliteli oluyorlar, aydınlatması bu haliyle bile yeterli olucaktır senin için. Xenon konusunda şimdilik bir şey yapma bence, belki ileride mercekli farlarla değiştirip xenon yaparsın.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

güle güle kullan :)

crystal vision da aydınlatma biraz daha düşebilir ama dışardan görüntü gayet güzel olucaktır.

yağmurlu havalarda aydınlatma rahatsız edebilir istersen almadan önce biraz araştır çünkü az para değil H7 ampul için

İletiyi paylaş

Onur Arslan    10
Onur Arslan

Teşekkürler :)

Evet H7'ler güzel geldi, 206'da da aydınlatma güzeldi, bunda da kötü olmaz diyorduk, olmadı gerçekten de :unsure2:

Butcher, evet abi € da yükselince fiyatı 70'lerde olan şey 100TL'ye fırlamış. Yağmurda zaten genelde hiçbişey görünmüyor, 106'dan da alışığım :)

Hiç olmadı bunlar patlar matlarsa gider silverstar vs. gibi bişey koyarım.

İletiyi paylaş

Onur Arslan    10
Onur Arslan

Crystal Vision'lar geldi fakat soketleri çıkarıp ampulü yerinden sökemedim :)

Uhuyla mı yapıştırmışlar ne yapmışlarsa, ampule takılı olan soket bir türlü çıkmadı. Tırnak falan mı var diye baktım ama göremedim. Kitapçığına bakıyorum, herhangi bir klips, tırnak vs. gibi birşeyden de bahsetmiyor.

Acayip uyuz olmuş durumdayım, ampuller geldi kullanamıyoruz :lol:

Bu arada bonus olarak Crystal Vision'ların yanına aynı renkli park lambaları da eklemişler.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
Crystal Vision'lar geldi fakat soketleri çıkarıp ampulü yerinden sökemedim :)

Uhuyla mı yapıştırmışlar ne yapmışlarsa, ampule takılı olan soket bir türlü çıkmadı. Tırnak falan mı var diye baktım ama göremedim. Kitapçığına bakıyorum, herhangi bir klips, tırnak vs. gibi birşeyden de bahsetmiyor.

Acayip uyuz olmuş durumdayım, ampuller geldi kullanamıyoruz :lol:

Bu arada bonus olarak Crystal Vision'ların yanına aynı renkli park lambaları da eklemişler.

Hayırlı olsun. Seni bu kadar uğraştırdığına göre, nasıl takıldı, nasıl sonuç alındı , sağda orjinali solda CV , duvar resimleri falan sonuçlar alabilecek miyiz ? :)

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Cyclone kitin ballastı Hella mıymış? 207 xenonlu güzel olmuş.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Montajı yapan kişi Ankara'da. "Hella'nın kitini taktık" dedi bana ancak 6000K ampul yok ki Hella'da. Ayrıca Hella'nın kiti yok zaten o da ayrı bir konu. :)

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Fotolarda ballastın üzerinde Cyclone yazıyor ve de ballast Hella marka. Cyclone un farklı bir serisi mi bu acaba? Türk malı galiba bu Cyclone?

2.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Ben de çözemedim valla , toplama xenon kit o zaman bu :)

İletiyi paylaş

Onur Arslan    10
Onur Arslan
Hayırlı olsun. Seni bu kadar uğraştırdığına göre, nasıl takıldı, nasıl sonuç alındı , sağda orjinali solda CV , duvar resimleri falan sonuçlar alabilecek miyiz ? :)

Takabildim en sonunda, ampulün soketleri çok zor çıktı, paraladım ellerimi bütün :lol:

Bir de sanırım far ayarını bozdum, biraz yere bakıyorlar, bu aralar düzeltmeye çalışacağım. Standart ampulleri de çıkarırken çok hırpaladım, aslında korkuyorum CV'ları tekrar çıkarmaya... Fakat denerim sizin için :)

Ton olarak Xenon gibi oldu. Grimsi bir aydınlatma var. Çok fazla birşey fark etmedi gibi performans olarak, daha çok görsel gibi geldi sanki. Bazen de baktığımda "haa yok yok iyiymiş" diyorum. Sanırım etraftan gelen ışık olduğu zaman yanıltıyor.

İletiyi paylaş

Onur Arslan    10
Onur Arslan

Bugün ilanlardan falan 1-2 yer buldum aradım fiyat falan aldım.

450-550 YTL arasında H7 dönüşüm kitleri var. Mercek yok yalnız benim farda dedim, "fark etmez abi" şeklinde cevap aldım :)

Merceksiz farlarımı değiştirmeyi düşünmüyorum açıkçası.

Alırsam sadece kit alacağım fakat ne diyorsunuz, ışık dağılımı, aydınlatma falan çok mu berbat olur?

Cenmax buldum, onlar da sanırım Cyclone'muş. Arıza lambasını yakmaz falan diyorlar. Bazı markalarda (galiba Texon'du), "far ampulü yanmıyor" şeklinde hata veriyormuş. Ki bu tarz bir uyarı benim arabada var.

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Arıza lambasını gene de yakar bence. Işık dağılımını deneyip görmek lazım, pek fazla rahatsız edeceğini zannetmiyorum.

İletiyi paylaş

Onur Arslan    10
Onur Arslan

Yok bunu satan adam söylüyor. Texon, Mtec ve Cenmax satıyorlar, Texon arıza verir dedi, diğerleri vermiyor şeklinde bir açıklama yaptı.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Arıza lambası kite göre değişir mi ki? Sanmıyorum, hepsinin bağlantı mantığı aynı, arıza lambası H7 soketinden geçen akıma bakıyorsa hepsinde yanar.

Mercekli farlar çok pahalıymış almak için daha beklemek lazım. H7 olduğu için şimdiki kiti onda da kullanabilirsin. Dağılım konusunda bişey diyemeyeceğim biraz şansına ...

Kit montajı ve sonuç resimlerini istiyoruz bu sefer kaytarma :)

İletiyi paylaş

Onur Arslan    10
Onur Arslan

Bakalım hala bazı soru işaretleri var, Crystal'lerle idare etsem mi bayılsam mı parayı diye :) Bir de peşin vermek istemiyorum, taksit olayına girmek lazım ama 12 ay falan oldu mu 450TL'lik şey 600TL oluyor.

İletiyi paylaş

Onur Arslan    10
Onur Arslan

Bu arada bu aldığım fiyatlar, örneğin sallıyorum 450TL'ye Texon, 490'a Cenmax, 550'ye de Mtec şeklinde... Taksit oldu mu 600'lere geliyor fiyatları.

Bir yandan da, bir arkadaşın tanıdığı Cyclone marka satıyor, nakit fiyatı 600TL, 12 ay taksitle 650-660TL gibi bir fiyat yapıyorlar bana.

Cyclone nasıldır, bunlardan daha kaliteliyse belki bunu alabilirim.

İletiyi paylaş

Can Ekin    6
Can Ekin

yanlız takılan 207 mercekli onda nekdr belli oluyopdur bilemicem ama 156 sında yani direkt reflektörlü farda cyclone 6000K kullanan arkadaş war bana fazla mavi geliyor rengi (texon ların 6000K sı gibi değil ama genede mavilik fazla)

Onur sende reflektöre takacağına göre gör istersen..snnde mavi takma niyetlisi olmadığını sanıyorum :)

bakiim bnde foto warsa koyayım :) cyclone 6000K

İletiyi paylaş

Can Ekin    6
Can Ekin

fotoları koydum ama koyarken öğrendim ki yanılmışım bunlar HELIOS muş..

6000K yinede fikriniz olsun..aydınlatma fena sayılmaz..

aslında şöle bişi war özgürlük parkının orda baktık..

156 ların ztn çok başarılı değil normalde aydınlatması,bense makyajdan sora 147 nin baya ii olduğunu düşünüodum ztn halojenle (enazından mesafe olarak)

gerçektende bnm standart fabrikasyon ampullerim le arkadaşın aydınlattığı UZAKLIK aynı..ama işte normalde halojenle 156 lar daha zayıf.

ışık dağıldığı için bana göre sağda solda biraz daha ii aydınlatıyor birde ışığın gücü doğal olarak daha yüksek ama mesafe olarak ancak bnm orjinallerle aynı yere gelmiş..buda aklınızda olsun..

xenonierden2qk7.th.jpg

xenonrengi2wg8.th.jpg

batmobil1024xy0.th.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Bence de bayaa mavi bu. Ampulu boyarken tinerle inceltmemişler fazla kaçmış :)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap