• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

Farlar neden buğulanır ?

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.692
Selçuk Keleş

Farın yakılması, dış ortam ısısının aniden azalması, motor veya radyatörün ısısının etkisi ve benzeri nedenler farın içindeki ısıyı artırır. Isının etkisi ile farın iç yüzeyindeki nem içeri doğru yayılır. Farın içindeki havanın nemi doyum noktasına ulaşınca da nem farın soğuk kısımlarında yoğunlaşarak buğuyu oluşturur.

Çoğunlukla otomobilin bir süre kullanılıp park edilmesi veya yıkanmasından sonra buğu oluşmasının nedeni bu esnada far içindeki ısının en yüksek değerine ulaşmış olmasıyla iç-dış ısı farkının artması ve hava dolaşımının olmamasıdır. Sağ ve sol farlar bulundukları yerler açısından farklı ısı etkilerine maruz kaldıklarından farklı tepkiler gösterebilirler.

Kaliteli farlar ısı sirkülasyonu da hesaplanarak tasarlanmakta, buğu önleyici kaplama teknikleri kullanılmaktadır. Farın içinde ısı sirkülasyonunu etkileyecek değişiklikler yapıldığında buğu oluşabilmektedir.

Nemin dışarı atılması için farın çeşitli noktalarında havalandırma delikleri bulunmaktadır. Hava sirkülasyonu iyi dizayn edilmiş bir farda bile buğu oluşabilir ancak buğu kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    38
Hüseyin Hoca

Bu konuda çok sıkıntı çektim. Taki farda tek bir delik kalmayacak kadar tıkamaktan vazgeçene kadar. :)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Ben daha önce 84 model opel kullandım.Şimdide 93 model toledo kullanıyorum.Hiç farda bugu problemi yaşamadım.Niye daha modelli araçlarda bu problem varken eski model araçlarda yok.

Geçenlerde modelli bi corolla gördüm.Sağ farı buguyu geçtim su damlacıkları vardı.

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu    148
Lokman Ceritlioğlu

Bilgi için teşekkürler Selçuk.

3 ay önce Şstanbula yağan kuvvetli yağmurda far boyunu geçen suyun içine girdim çıktım birgün sonra baktım farların içi berbat olmuş hep buğu, bende farları çıkarıp arka kapaklarını açtım 1 saat kadar bekledim buğular gitti.

İletiyi paylaş

Ahmet Göker Derya    3
Ahmet Göker Derya

3 ay önce Şstanbula yağan kuvvetli yağmurda far boyunu geçen suyun içine girdim çıktım birgün sonra baktım farların içi berbat olmuş hep buğu, bende farları çıkarıp arka kapaklarını açtım 1 saat kadar bekledim buğular gitti.

Buğu normal ancak farın camının içinde su damlacıkları oluşmuşsa bir sorun var demektir. Zamanla farın yapışkanı kendini bırakıp aradan su alabiliyor. Bazen 10 senelik farda bazen de 3 senelik bir farda dahi olabiliyor. Tamamen üretimle alakalı birşey.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    38
Hüseyin Hoca

Buğu farın içini eskitirmi?

İletiyi paylaş

Ahmet Göker Derya    3
Ahmet Göker Derya
Buğu farın içini eskitirmi?

Far sürekli buğu yapıyor ve içi hep ıslak kalıyorsa evet zarar veriyor;zamanla kromajın kalkmasına neden oluyor. Bu süre farın markasına ve farın kaç senelik olduğuna göre değişir. Ama birkaç gün kalıp buharlaşıp giden buğunun hiçbir zararı olmaz.

İletiyi paylaş

Hakan Erdoğan    0
Hakan Erdoğan

Merhabalar.

Aracıma kendi monte ettiğim 4300K Philips Xenon kitin bitirme işleminde far kapağını tam olarak oturtmamışım ve sol farımın içi buğulandı maalesef. Açıp silme gibi bir şansımın olmamasından dolayı şu an ne yapacağımı bilmiyorum açıkcası. Gidip kapağı söktüm ve bir ampulude geri çektim sirkülasyon olsun diye fakat bu buğunun kaybolması için yeterli midir?

Buğuyu kaybettikten sonra güzelce kapatma işini yapacağım ama nasıl bu buğudan kurtulacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    590
Mehmet Özyürek

Saç kurutma makinası kullanın...

İletiyi paylaş

Hakan Erdoğan    0
Hakan Erdoğan

Gözlemlediğim kadarı ile farları yakınca ısıdan dağıtıyor buğuyu, soğuyunca tekrar yapıyor hava aldığı için.

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

aynısı benim de başıma geldi accent admire aracımda kaputun üstü su kaplandı. farlar buğu yaptı, umursamadım 2 güzel günün ardından kendinden yokoldular.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    590
Mehmet Özyürek

Havalandırmaların açık olduğundan ve içeriye su girmediğinden emin olmak gerekiyor...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

buna benzer bir şey bende de var ancak sorun mu değil mi bilemiyorum.suan nemli bir yerdeyim,aracı 3-4 gun kullanmayınca gösterge de dahi hafif buhar oluyor ancak aracı çalıştırdıktan motor ısındıktan sonra kaloriferi 5 dak. çalıştırınca gidiyor ve sadece burda oluyor baska bir şehirde bu olay yok.biraz önce dikkatimi çeken sinyal tarafında bir nemlenme hissettim ama bu merceklerin olduğu far reflektöründe bu durum yok.şimdi buna müdahale etmeli miyim sizce?silikonu yenilesem mi?en son silikon yerine dayson mastik kullandım.mastikden olabilir mi?

tarihinde karaefe tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.692
Selçuk Keleş

Buğu yok oluyorsa kafaya takmayın.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Buğu yok oluyorsa kafaya takmayın.

tesekkur ederim selcuk abi.azcık sıcaklık görse cıkacak gibi ki çıkar büyük ihimalle su damlacıkları şeklinde değil zaten.yakında farların birini açacağım mecburen :yes: mercek kapağının kapatmadığı yere yapışkan aliminyum bant cekmiştim koyuvermiş çirkin bir görüntü olusturuyor bir bakacağım.kapatırken silikonla mı yoksa mastiklemi kapatayım hangisi iyi olur?suan elimde sistanın iki ürünü de mevcut.ama hangisi iyi olur onu bilemiyorum..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.692
Selçuk Keleş

Şkisi de aynı işi görüyor.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

tamam selçuk abi teşekkur ederim.

İletiyi paylaş

İlker Kemal    26
İlker Kemal

Bugün hava oldukca soguktu ,arabanın içinden herzaman 2 dakıkada çıkan buhar bugün çıkmaz oldu.Birde ne göreyim, farlarım buhar yapmış.Dedim ben bu işi bırakıyorum, kendı farlarımda buhar yapıyorsa yandık.Sonra dikkat ettim evimin otoparkındaki arabaların birçoğunda farların içinde alt kısımlarda buhar oluşmuştu ve bu arabalar hep kaliteli, farlarıyla oynanmamış arabalar: ) Demekki hella,bosch,valeo, mako mühendisleri bu işi beceremıyorlar:)))

Şaka bi yana sanırım havanın çok soğuk ve nemli olmasından dolayı araçların bir çoğu buharlı.

İletiyi paylaş

Vedat Özgürel    0
Vedat Özgürel
Bugün hava oldukca soguktu ,arabanın içinden herzaman 2 dakıkada çıkan buhar bugün çıkmaz oldu.Birde ne göreyim, farlarım buhar yapmış.Dedim ben bu işi bırakıyorum, kendı farlarımda buhar yapıyorsa yandık.Sonra dikkat ettim evimin otoparkındaki arabaların birçoğunda farların içinde alt kısımlarda buhar oluşmuştu ve bu arabalar hep kaliteli, farlarıyla oynanmamış arabalar: ) Demekki hella,bosch,valeo, mako mühendisleri bu işi beceremıyorlar:)))

Şaka bi yana sanırım havanın çok soğuk ve nemli olmasından dolayı araçların bir çoğu buharlı.

geçen bende ilk kez gördüm sizin yaptığınız farın içinde buhar oluşabildiğini. ama sonradan kayboldu. :)

İletiyi paylaş

Serkan Gök    0
Serkan Gök
geçen bende ilk kez gördüm sizin yaptığınız farın içinde buhar oluşabildiğini. ama sonradan kayboldu. :D

bu son farlarım geldiğin de hiç bişey yoktu far kapağındaki deliklere macun yaptırdım taş gibi olmuştu ama sonradan yavaş yavaş buğ olmaya başladı.Far camı cevresine öle bi silikon çektirmiştim ki akvaryuma atsan su girmez.Sonra bu buğ yoğunlaşınca nem su damlacıkları oldu son hali bu.Umarım ilker ağbi bunları dikkate alır.Aklıma acaba havandırmaları da mı kapatsam diye geldi ama müdahale etmedim artık nasıl olsa yeni farlar yapılacak diye.

farlar dışardan camurlu ama nem bariz belli oluyor

post-3235-1263980743_thumb.jpg

post-3235-1263980761_thumb.jpg

post-3235-1263980774_thumb.jpg

tarihinde serkangok tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

3 gün önce izmirde aşırı yağış vardı.yaklaşık 2-3 saat aşırı suya ve yagışa maruz kaldım.hayatımın en zor ve yorucu yolculuğu diyebilirim..ben böyle bir yagışa maruz kalmamaıştım..eve döndüğümde birde baktım ki daha önce dayson mastikle kapattığım farda hafif bugulanma var "önemli değil kayboılur deeim ama ertesi gün baktığımda bugu yayılmış damlacıklar oluşmuştu şimdi söktüm nerdeyse 1 cay bardağı su çıktı.biraz önce sistanın siyah silikonunu sürüp kapattım.önceki farıda aynı silikonla kapatmıştım bir sıkıntı yok öteki farda..uzun lafın kısası farın neyle kapandığı önemli..sista silikonu tavsiye ederim..

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu

Geçen sene mercek montajından sonra farlarda damlacıklar gözlemledim.

181120094059.jpg

Farları açık alanda ara ara(bazı hafta sonları) güneş altında tutmuştum gün boyunca. Fakat bu damlacıkların gene geçmediğini gördüm.

Bu damlacıklar yanısıra farlar buğulanmaya da başlamıştı. Buğulan yerler geçiyordu ama belli noktadaki su gibi zerrecikler ne yaptıysam kaybolmuyordu. (süpürge ile su zerreciklerini emme,saç kurutma makinası ile bunları gidermeye çalışma vs.)

Esnaf tanıdığım far açmadan temizlik yaptığını söyledi. Kendince bir formulü vardı. Ben de o şekilde farları bir yıkayayım dedim.

Bu tanıdığım, dediği karışımla su izi kalmıyor demişti ama farlarda gene de izler kaldı temizlik sonrası.

Farlarda iz kaldı ama ara ara oluşan su damlacıkları temelli gitmişti.

Geçenlerde 2 farı tekrardan açtım elden geçirmek için.

Farları yıkayınca mercek kapaklarındaki krom görünümlü kaplamalar kalktı.

Hem mercek kapaklarını yenileyeyim dedim hem de farları temizleyeyim dedim far açma sonrası.

Sadece mercek kapaklarındaki krom kaplama kalksa gene iyi ; merceğin içi de solmuş. Solan kısmı MF bez ile hafifçe sileyim dedim ama merceğin projektörü temelli karardı :s

Allah'tan elimde yedek 2 mercek vardı. Hemen mercekleri ve kapakları güzelce yeniledim. Bu işe evvelden kafa yorduğum için mercekleri değiştirmede zorlanmadım.

Farları silikonladım ve kapattım.

Ertesi gün ve birkaç gün boyunca farlara hayran hayran bakarken gıcık olduğum su damlacıklarının tekrar oluştuğunu gördüm. Kafayı sıyıracağım herhalde dedim.

Bu işlerden anlayan tanıdığıma danıştığım da farın su almıştır dedi. Arabayı farları kapattıktan 3 gün sonra yıkadım fakat farları iyi kapattığımdan emindim.

Farın arka tarafından falan su alır dedi. Farı kendisine gösterdim bu sefer. Bunlar buğulanmadan oluşan su değil;daha doğrusu bunlar su değil dedi. Bana inanmıyordun da hadi çözüm üret dedim ahbabıma :)

Farın birisini daha numune olarak açmaya karar verdim. Kendimce bir fikrim vardı.

Farın içinde oluşan buğu gibi şeyin silikondan kaynaklandığını düşünüyordum. Farın içinde kalan taze silikondan- havasızlık neticesinde- sızan bir madde olabilirdi su gibi zerrecikler.

Sonradan açtığım far iç kısmına silikon gelmeyecek şekilde kapattım. Yani camı oturttuktan sorna silikonu dıştan çevreledim. (iç tarafta sadece çok az bir kısma silikon değdirdim)

Farı güzelce silikonladıktan sonra 2 haftadır birşey olmadığını gördüm. Diğer fardaki su gibi damlacıklar da kayboldu ne hikmetse.

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

tebrikler.inşallah bundan sonrada olmaz. bende bir defa olmuştu Şstanbulda sel felaketinde derin suya girmiştim ondan sonra buğulanma olduydu,farları söküp saç kurutma makinasıyla kuruttum sonrada elimin girdiği kadarıyla temizlemiştim.ondan sonrada bişi olmadı.

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu

Şnşallah olmaz.

Mercek modifiyesinde bile bu kadar uğraşmamıştım.

Buğu olayı hakkaten can sıkan bir mesele.

Bir de unutmadan belirteyim, buğunun gitmesi için farın arka kapağını açmak,bir yerlerine delik açmak falan kesin çözüm olmuyor. Farın içi tozlandığı ile kalıyor.

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu

aynen katılıyorum :)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap