İçeriğe Yönlendir
Cem Temizsoylu

Ford Focus HB ledli stop yapımı

Recommended Posts

Cem Temizsoylu

Bir çift şeffaf camlı Focus HB stobu ve Infinity FX35 cipten çıkma led stop modülünün teminiyle led stop yapımına başlandı. Led modül, modülü süren PWM devresi, ledlerin frende parlak parklarda normal yanmasını sağlıyor, aküye bağlanarak deneniyor:

dsc01570_504.jpg

Bu da şeffaf stobun led modülün içine sığabilmesi için arkası açılmış hali:

dsc01864_201.jpg

PWM devresi:

led_s_r_c_2_178.jpg

Led modüller parabolik reklektörlere monte edilerek stopların içine uygun açıyla sabitlendi, stopların görünümü:

dsc01866_144.jpg

dsc01867_136.jpg

dsc01869_881.jpg

Stoplar araç üzerine takılırken şeffaf transparan siyah boya ile boyandı, şu an araç üzerinde takılı durumda. Stopların araç üzerinde yanarken olan görünümünlerini daha sonra ekleyeceğim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Çok güzel bir çalışma olmuş, tebrikler. Aracın üzerinde gündüz ve gece resimlerini merakla bekliyorum. Stopun arka resmi falan da var mı ?

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Sağol Selçuk. Stobun arkasının fotosu yok, açılan boşluğu eski bir mouse padi keserek kapattım da biraz iğrenç görünüyor. PWM devreyi de arka tarafına yapıştırdım, direnç değerlerinde ufak oynamalar yapmam gerekecek sanırım, parklar fazla aydınlık yanıyor çünkü.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

güzel çalışma

peki ampul patlak uyarısını nasıl hallettiniz.

gerçi focusta uyarıyormu onu bilmiyorum.

kolay gelsin

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Ampüllerle ilgili uyarı yok benim aracımda, o yüzden işim kolay oldu.

Ledlerin fren ve parklarda ışık şiddetini ayarlayan PWM devresi:

dsc01895_164.jpg

Stopların araba üzerindeki hali, parklar yanarken ve frenler yanarken görünümleri:

dsc01897_204.jpg

dsc01899_716.jpg

dsc01901_961.jpg

dsc01902_662.jpg

Frende biraz daha parlak yanması gerekiyor led modüllerin, PWM devredeki direnç değerleriyle oynayıp onu da halledeceğim. Şu an pek rahatsız edici değil, frende yanması daha kuvvetli de fotoğrafta ışık şiddeti biraz az çıkmış.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
:wacko: Gece resimleri isteeeriz !!! :coffee:

İletiyi paylaş

Mertol Kip

güle güle kullan...

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

güzel olmuş gerçekten gece resimlerini merakla bekliyorum

şu ampul patlak uyarısı olmasa gece gündüz uğraşıp yapıcam bende ama bi çare bulamıyorum ona. :wacko:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

eee, ne durumdayız?

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Sorunları hallettim, modüllerin üzerinden çıkan orjinal ledleri kullandım, yeniden araç üzerine takacağım yakında.

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Gece fotoğrafları:

leds1_135.jpg

leds3_473.jpg

İletiyi paylaş

Harun Karayel
Gece fotoğrafları:

leds1_135.jpg

leds3_473.jpg

Yakindan bilemem ama parklar ve stop yanarken super duruyor. Tebrikler..

İletiyi paylaş

Guest serhatsenyurt

çok güzel bir çalışma.Tebrikler Cem abi.

İletiyi paylaş

Onur Bilge

merhabalar led stop projem için gerekli olan parcaları aldım sizin pwm devresinden kurmak için aldığım parcalardan bazıları farklı duruyor acaba bana yardımcı olabilirmisiniz cünkü aldığım yerdeki kişi bana gerekli acıklamayı yapmadı ben ona sizin çizmiş olduğunuz devreyi gösterdim bana bu parcaları werdi bunlarında aynı işlevi göreceğini söyledi kaba taslak ben devreyi kurudum fakat biraz yardımınıza ihtiyacım war birde ledler 5 mm lik silindirik ledlerden almak zorunda kaldım cünkü süperlfuxlardan bulamadın herhangi bi sorun olmaz diye sölediler acaba fark yaratırmı??

imag0222mu0.th.jpg

imag0227yh9.th.jpg

sol üst kösedeki parcaları nereye yerlestireceğimi bulamadım??

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Sol üst köşedeki parçalar 12K ohm direnç, 0.01uF kondansatör ve 15V zener diyot olması lazım. Ledler açısından bir sorun yok gibi.

İletiyi paylaş

Onur Bilge

bilgiler için tesekkürler bugün bağlantıya geçmeyi planlıyordum fakat ledler bozuk cıktı kimisi farklı renk kimiside hiç yanmayan sekilde cıktı malesef ama bugün değiştirmeye gideceğim birde sunu fark ettin ledler cok dar acılı aydınlatmada sorun olacak gibi o yüzden stop anyasına gömülü sekilde yapacağımki aydınlatma sorunu bir nebze çözülsün

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu

Temin edebiliyorsan superflux ledlerden kullan, aydınlatma şiddeti olarak normal 5mm lik ledler yetersiz kalır çünkü. Aydınlatma açısı olarak flat top ledler 120 derece gibi iyi bir açıyla aydınlatır.

www.eren-solar.com adresinden superflux led temin edebilirsin, eğer hala satış yapıyorlarsa.

İletiyi paylaş

Onur Bilge

tesekkürler temin etmeye calısırım

İletiyi paylaş

Murat Öcal

arkadaşlar int dolaşıyordum ve bu konuya rastladım sadece bundan dolayı üye oldum size bi kac sorum olcak.bu stopların maliyeti nekadara geliyor ve elektronikten cok anlamıyorum yaşım 17 daha acık bi şekilde yazarsanz cok sewinirim yardımlarınızı bekliyorum :):p

bu arada focus cok tatlı olmş cok güzel duruyor :p;):shok:

İletiyi paylaş

Murat Öcal

arkadaşlar bende 2004 sonu focus HB comfort war bu modellerde lamba patladıgında uyarıyormu bilmiorum eger mazeleri alsam we tamamlasam sorun cıkarmı???

e bu stopları nerden ne kadar temin ede bilirim?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Yeniyi bilmiyorum.. eski kasa Yani Focus1'de ampul kontrolü yok..

İletiyi paylaş

Cihan Toparlak

focus 2 lerde herbir ampul için bildiğim kadarı ile kontrol var geçen başıma geldi sinyal ampulü patlamış sol ön sinyal verirken normalde tık tık aralıklı yanan daha kısa aralıklı ve seri bir şekilde yanmaya başladı.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek
focus 2 lerde herbir ampul için bildiğim kadarı ile kontrol var geçen başıma geldi sinyal ampulü patlamış sol ön sinyal verirken normalde tık tık aralıklı yanan daha kısa aralıklı ve seri bir şekilde yanmaya başladı.

Bunun ampul kontrolü ile alakası yok...

Klasik flaşör sisteminde devredeki paralel bir ampulün arızalanması bu sonuca yol açar..

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

elektronik flaşör olsaydı bu problem yaşanmazdı ama

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek
elektronik flaşör olsaydı bu problem yaşanmazdı ama

Tabiki.. Ama sinyal önemlidir.. Bir şekilde arızayı bilmek de güvenliği artırıyor..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...