• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mustafa Bağseven

F1 style çakar fren lambası uygulaması

Recommended Posts

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker
Zaten ticari olarak kullanıyorum:)

Ampülle 1-2 dk denemiştim.Benim elimdeki adaptör 1Ampere kadar akım verebiliyordu.21 wattlık ampülle denedigimde ampül biraz kısık yanıyordu adaptörün gücü yetmediginden.. Ve dün adaptörüm bozuldu.Daha kaliteli ve güçlü bir güç kaynagı aldım.Yarın ampülle uzun vadede bi denicem.Isınma olmaması gerekli.

Yalnız şöyle bi durum var.Ampülle denendiginde ledlerdeki kadar bi keskinlik yok.Mesela burda strobe efektleri 1saniyeden çok daha az sürelerle üst üste vuruyor.Ve ledin anlık tepkilerle yanıp söndügü çok belli.Ampülde ise dikkat edersen arabalarda sinyal verildiginde ampül yandıktan sonra tekrar sönerken ssert degil yumuşak olarak sönüyor.Yalnız bunu tam olarak anlamak için aracın sağ arka sinyalini ledli sol sinyali ise ampüllü olarak bırakıp 4 lüleri yakmak gerekli.Bilmeyen yada farketmeyen biri için ancak o zaman belli olur.Ampül yumuşak olarak söndügü için dolaysıyla strobe efektleri ledler kadar güzel olmuyor.O nedenle ampülü de yaksın diye devreye fazla kafa yormuyorum.

Jetta,BMW gibi ledli sinyalli araçların ledli sinyallerini nerde görsem çok dikkatli bakıyorum.Yanıp sönmeler çok güzel ve çok keskin ampül gibi degiller.Ve bu sistemin ampülle bu nedenle güzel olcagını sanmıyorum

Buraya yazmış mustafa üstadım.Eminim kendiside aynı şekilde cevaplayacaktır

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven
usta bu devrenin şemasını gönderme veya buraya koyma ihtimali varmı

Al sana pcb şeması.

Kullandıgım işlemci 12f675.

6 nolu pini çıkış 5 nolu pini giriş olacak şekılde ayarla sonra da ona göre yazılım yap programla.Yapabiliyorsan tabi.100mf'nin önüne de bir tane 1n4001 diyot koyarsan daha iyi olur.

xkxk.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Mustafa üstadımdım gecenin bu vakti güldürdün beni. :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
Mustafa üstadımdım gecenin bu vakti güldürdün beni. :)

Gecenin bu vakti işin ne forumda...

Bak Oktay, bir gün tıp diye düşüp öleceksin..

Uyu biraz uyu...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker
Gecenin bu vakti işin ne forumda...

Bak Oktay, bir gün tıp diye düşüp öleceksin..

Uyu biraz uyu...

Emmi sağolasın.2 aydır falan cidden en az 5 saat falan uyuyorum.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Oktay abi buna ne diyorsun.

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Sabır ve anlayışa devam üstadım. :) Biz işimize bakalım. :p

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Aslında her zaman savunduğum bir ilkem vardı ''Bir mum diğer mumu tutuşturmakla bir şey kaybetmez'' (Mevlana ) aydınlatma ile ilişkili konular dışında Mum ışığı kullanmayacağım.

Verilen bilgiler kişilerin bilgilerini arttırmaya yönelik oluyor. Sonra bir bakıyorsunuz bu bilgiler ile ticari kapılar aralanıyor.

Bu işten ekmek yemek isteyen biraz fırın sıcağına maruz kalmalı bence...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker
Aslında her zaman savunduğum bir ilkem vardı ''Bir mum diğer mumu tutuşturmakla bir şey kaybetmez'' (Mevlana ) aydınlatma ile ilişkili konular dışında Mum ışığı kullanmayacağım.

Verilen bilgiler kişilerin bilgilerini arttırmaya yönelik oluyor. Sonra bir bakıyorsunuz bu bilgiler ile ticari kapılar aralanıyor.

Bu işten ekmek yemek isteyen biraz fırın sıcağına maruz kalmalı bence...

Katılıyorum.

Üstadım burada verdiğimiz bilğiler zaten fazlasıyla yeterli ip üçlarıyla dolu.Paylaşımı severim fakat bedava hazırcılığı sevemedim.Forumumuz haddinden fazla bilğilerle,resimli anlatımlarla dolu.Açıp okunsa prof olunacak seviyeye gelinebilir. :)

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca
Emmi sağolasın.2 aydır falan cidden en az 5 saat falan uyuyorum.

5 saatse fena değilmiş. Bu uyku az değil öldürmez. :)

Oktay abi buna ne diyorsun.

kmkmr.jpg

Adam işi kökten çözmüş. :)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

.........

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

abi bence dosyayı kaldır, koda çevirilebilir

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Kaynak dosya degil bu. Kaynak dosya olsaydı dedigin olurdu ama bu derlenmiş demo hex dosyası.

Bunu koda çevirmeyi bilen adam (varsa) zaten işlemci kodlamayı da çoktan biliyordur gerek duymaz.

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
Bunu koda çevirmeyi bilen adam (varsa) zaten işlemci kodlamayı da çoktan biliyordur gerek duymaz.

Yani.....

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

Bir şeyi ticari ve hobi amaçlı yapmak bambaşka şeyler. Geliştirmek, ilerletmek için daha fazla efor gerekiyor ki bu da ancak severek yapmakla mümkün olabiliyor.Bu sitenin konsepti de buna dayalı. Şlham almak, başka bir açıdan görmek ve kendini geliştirmeye istek duymak ek olarak ta yeni başlayanın elinden tutmak. Amaçlanan bu. Bayrağı teslim aldıktan sonra sınır yok. Senin gayretini ve sonuçlarını almanı takdir ediyorum.

İletiyi paylaş

Hasan Öztürk    0
Hasan Öztürk

hocam devrenin şemasını verme şansın yok mu :D

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

hocam devrenin şemasını verme şansın yok mu :D

Satın almak daha ucuz ve külfetsiz ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fahri Güllü    3
Fahri Güllü
gönderildi (düzenlendi)

Youtube üzerinde bir videoda F1 fren çakar modülü yapılmış linki aşağıda ekledim. Fren stop lambası 2sn-3sn arası sürekli yanıyor sonra sürekli yanıyor böyle devre nasıl yapılabilir. Hazır alayım dedim kimi sürekli yanıyor kimi kesik kesik yanıyor aynı modülü bulamadım. daha önce böyle bir devre yapan oldu mu? 

röleli bir devre olmasını istemiyorum araç içine röle kontak sesi geliyor. Yardımcı olabilir misiniz?

tarihinde Fahri Güllü tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fahri Güllü    3
Fahri Güllü

yönlendirdiğiniz adreste devrenin yapımına ait bilgi yok ki?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker
Şimdi, Fahri Güllü yazdı:

daha önce böyle bir devre yapan oldu mu? 

:good1:

İletiyi paylaş

Fahri Güllü    3
Fahri Güllü

yapan olsa niye konu başlığı açayım ki yapılabilir mi diye soruyorum

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Ben rölesiz olanını zamanında çok yapıp sattım.Çok hızlı animasyon geçişleri vardı.Acemilik zamanındaki ilk yazılımlı devre çalışmalarım arasındaydı.

Ama şu an başka projelerle uğraştıgım için artık yapmıyorum.Bir de bu sistem gözüme kötü gözüktügü için açıkçası yapmak da istemiyorum.

İletiyi paylaş

Etem Emre Çalışkan    0
Etem Emre Çalışkan

İyi günler 

Bende 2004 transporter 2.5  arac var

Bagaj kapagındaki stop lambasına sürekli f1 cakar modülü aldım taktık ama calışmadı başka modülle denedik yine çalışmadı acaba bunun sebebini bilen biri var mı yardımcı olabilir mi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.677
Mahmut Akbulut

Bagaj kapağındaki stop lambasına elektrik gelip gelmediğini kontrol ettiniz mi? Yada şase alıp almadığını ?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap