• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mustafa Bağseven

F1 style çakar fren lambası uygulaması

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Animasyonlar şu şekilde

1-Üst üste çok hızlı bir şekilde 3 defa yanıp söndükten yada diger tabirle çaktıktan sonra 1 saniye sönük vaziyette bekleme (F1 arabalarının arkasındaki çakar sisteminin aynısı)

2-Sabit yanık kalma (Gerektigi zaman arka sis lambası olarak kullanmak için)

3-Çok hızlı bi şekilde hiç bekleme yapmadan yanıp sönme

4-Üst üste çok hızlı bir şekilde 3 defa yanıp söndükten yada diger tabirle çaktıktan sonra 1 saniye yanık vaziyette bekleme

5-Yavaş bi şekılde yanıp sönme (Tıpkı sinyal gibi)

Özellikle elektrik kesilip tekrar geri verildiginde hangi animasyonda kaldıysa o animasyondan başlaması kadar güzel bişey yok.

Artık tek bi eksigim mikroişlemci diliyle PWM komutları kaldı.PWM komutlarını da ögrenip uygulamaya sokabilirsem çok daha farklı çalışmalarım olcak.Yeni çalışmalarımı bekleyin... :)

Şşte kibrit kutusunun üstüne koydugum minik devrem

2yttrg1.jpg

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Sen kendinide bizide aşmışsın.Tebrik ederim azmini :(

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

iyi çalışma tebrik ediyorum arkadaşım.

İletiyi paylaş

Teoman Öztürk    0
Teoman Öztürk

eline sağlık arkadaşım

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

Bu alete biz talip olduk. Hayırlısıyla yakın zamanda elimize geçsinde araca monte edip buradan paylaşacağız.

İletiyi paylaş

Anıl Ezgi    18
Anıl Ezgi

cok guzel bır calısma olmus emegınıze saglık cok guzel gözukuyor

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Bu arada devrenin üzerinde biraz oynama yaparak 1 k direnç ile minik bi led ekledim.Led göz almıyor.Artık o an hangi animasyonda kalındıgını ögrenmek için araçtan inip aracın arkasındaki ışıga bakmaya gerek yok:)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

Bu çok harika bir devre olmuş. Tam bir forum cevheri uygulaması :) Aklıma adaptif stop lambası geldi, hatta ser41'in böyle bir denemesi de vardı. Çok yüksek basınçla frene basıldığında bu çakar lamba ek olarak devreye sokulabilir uyarı amaçlı.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Selçuk abi o uygulamada kafamda.BMW ve Mercedeste öyle bi uygulama oldugunu görmüştüm.Yüksek hızda ani frenlerde BMW'de arka stoplar üst üste çakarak yanmaya başlıyor ama sistemi çözemedim

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
Selçuk abi o uygulamada kafamda.BMW ve Mercedeste öyle bi uygulama oldugunu görmüştüm.Yüksek hızda ani frenlerde BMW'de arka stoplar üst üste çakarak yanmaya başlıyor ama sistemi çözemedim

Çok kolay.Senin gönderdiğin devreyi bi monte edeyim.Hemde resimliycem zaten kafandaki soruları silerim.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Abi merakla bekliyorum ya.Yaptıgında TR'de tek dedirtecek mükemmel ve orjinal bir çalışma olcagı kanaatindeyim

İletiyi paylaş

Onur Kayacık    0
Onur Kayacık

Çook güzel olmuş ellerinize sağlık

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

F1 style çakar lamba elime ulaştı. Maşallah çok güzel olmuş. Kısa zamanda led stoplarımla birlikte montajını yapınca paylaşacağım.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

hoca1677

Yakmayı denedinmi?O devre kısa devreye karşı korumalı.Yanlış baglasan dahi problem olmaz.Sadece devre çalışmaz.dijital makineyle degil de iyi bi kamerayla çekip video koyabilirsen sevinirim.Çünkü fotograf makinesinin çözünürlügü yetişmiyor.Ben ödünç kamera bulamadım ya.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca
hoca1677

Yakmayı denedinmi?O devre kısa devreye karşı korumalı.Yanlış baglasan dahi problem olmaz.Sadece devre çalışmaz.dijital makineyle degil de iyi bi kamerayla çekip video koyabilirsen sevinirim.Çünkü fotograf makinesinin çözünürlügü yetişmiyor.Ben ödünç kamera bulamadım ya.

Araya bayram girdi hiç bakamadım. Salı (yarın) yada çarşamba led stoplarla birlikte montajını yapacağız inşallah. O zaman paylaşırım.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Devre üzerine biraz daha yüklenerek en son bi degişiklikle bu hale getirdim.Elektronikçilerde satılan deve kutuları var.Onlardan uygun boyutta olanını alıp devreyi izole ettim.Butonu ve hangi animasyonda oldugumuzu anlamamıza yarayan ledi kutunun üzerine delikler açarak aktivatörlü japonla yapıştırdım.Sonrasınde içten kablolar uzatarak lehimledim.Kolay bişey gibi görünüyor ama cidden yorucu bi işlemdi.

2mx3kzl.jpg

ztw4kz.jpg

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Mustafa F1 şeklinde çalışan konumda tadilat yapman gerekiyor.Üç hızlı bir yavaş konumuda iken ikinci saykıla geçmesi zaman alıyor.Aralardaki zaman dilimini yarım saniyeyin altına indirmek daha iyi olur.Aslında vakit bulunca işlemcinin içini okuyup değişikliği yapıp sana bilgi vereyim.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Servet abi 2.saykıldan kastın sanırım 3 yanık 1 sönükten sonra tekrar 3.yanıga geçmesi için gereken bekleme süresi sanırım.

Şşte kararsız kaldıgım ve çok zorlandıgım tek nokta orası oldu.Mikroişlemci programlamada milisaniyelerle oynama yapılıyor.Ve 1 saniye =1000 milisaniye olarak hesaplanırsa;

Ben 2.saykıla geçmesi için gereken bekleme süresini 900 milisaniye yaptım.Yani 1 saniyeden biraz daha az.Ve 2 müşterime gösterdim onay verdiler bende hep öyle yapma kararı aldım.Yine içim rahat etsin diye netten arkasında çakar lambası yanan bir ferrari videosu indirdim.Özel 2 video programıyla ayrı ayrı agır çekimde belki 100 kere izleyerek 2.saykıla geçmesi için gerekli süreyi videoda yakalamaya çalıştım.Her 2 programda da videoda gördügüm degerler 850 milisaniye civarındaydı.Sonuç itibariyle 1 saniyeden daha az ama yarım milisaniyeden daha fazlaydı.

Bir de sadece devre üzerindeki lede bakarak çok fazla belli olmuyor.Grup halindeki ledlerde çok belirgin oluyor.

Şşte işin bu noktasını begenip begenmeme kişiden kişiye degişebilecegi için devreye 2 tane daha buton ilave etme gibi planlarım var.Butonun biri o aradaki zaman dilimini düşürerek hızlandıracak digeri de yavaşlatcak.Ve bu 2 buton sadece f1 modunda aktif olacak diger hallerde devre dışı kalcak.

Bu arada işlemcinin içini okuyamazsın.Okumak istedigini bilseydım yada daha önceden belirtseydin mikroişlemciye kod protek koymazdım.:)Okunmaya karşı korumalı yani

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu    141
Lokman Ceritlioğlu

güzel çalışma tebrikler.

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
Bu arada işlemcinin içini okuyamazsın.Okumak istedigini bilseydım yada daha önceden belirtseydin mikroişlemciye kod protek koymazdım.:)Okunmaya karşı korumalı yani

Kale gibi güvenlik koymuşsun:)Bende 3x3 watt power ledler ile denemeler yapıyorum.fren basınç müşürü gelince montajı başlayacağım.starexin arka sislerini power ledli yapıp,hem normal sis hemde acil frenlemede flaşör olacak şekilde tanzim edeceğim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

Bu devreyi halojen ampulle (ör. P21W) denedin mi ? Tepkisi nasıl özellikle çok sık çakmalarda ? Biraz ticari düşünüyorum :blush: herkes bu devreyi led'le uygulamak istemeyebilir klasik stop lambasına ya da arka sisine bağlamak isteyebilir.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Ampülle 1-2 dk denemiştim.Benim elimdeki adaptör 1Ampere kadar akım verebiliyordu.21 wattlık ampülle denedigimde ampül biraz kısık yanıyordu adaptörün gücü yetmediginden.. Ve dün adaptörüm bozuldu.Daha kaliteli ve güçlü bir güç kaynagı aldım.Yarın ampülle uzun vadede bi denicem.Isınma olmaması gerekli.

Yalnız şöyle bi durum var.Ampülle denendiginde ledlerdeki kadar bi keskinlik yok.Mesela burda strobe efektleri 1saniyeden çok daha az sürelerle üst üste vuruyor.Ve ledin anlık tepkilerle yanıp söndügü çok belli.Ampülde ise dikkat edersen arabalarda sinyal verildiginde ampül yandıktan sonra tekrar sönerken ssert degil yumuşak olarak sönüyor.Yalnız bunu tam olarak anlamak için aracın sağ arka sinyalini ledli sol sinyali ise ampüllü olarak bırakıp 4 lüleri yakmak gerekli.Bilmeyen yada farketmeyen biri için ancak o zaman belli olur.Ampül yumuşak olarak söndügü için dolaysıyla strobe efektleri ledler kadar güzel olmuyor.O nedenle ampülü de yaksın diye devreye fazla kafa yormuyorum.

Jetta,BMW gibi ledli sinyalli araçların ledli sinyallerini nerde görsem çok dikkatli bakıyorum.Yanıp sönmeler çok güzel ve çok keskin ampül gibi degiller.Ve bu sistemin ampülle bu nedenle güzel olcagını sanmıyorum

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Guest Kaptan52   
Guest Kaptan52

Elinize Sağlık ....Devrenin Açık Şeklini Buraya Koyabilirmisiniz ?

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

eski bi başlık ancak yanlış anlamadıysam ürünü satıyosunuz, fiyatı nedir?

İletiyi paylaş

Emirhan Er    0
Emirhan Er

usta bu devrenin şemasını gönderme veya buraya koyma ihtimali varmı

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap