• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

Halojen farların güçlendirilmesi ve ampul seçimi

Recommended Posts

Oktay Toker    2.234
Oktay Toker

Tecrübelerime göre kendi yorumlarımı yazayım istedim.Fordclubtr de yazdım buradada olsun istedim.

55 watt üzerinde olan hiç bir markanın ampulüne mebla vermeyin.Her şekilde zarar verir.

H7 ,H4,H1 kılıf farkları olan lakin ışık gücü olarak birbirine yakın ampul çeşitleridir.

Bahsi geçen performans ampulleri ince teller ile gücü aynı fakat ışık gücünü kısmen arttıran ve sunan ürünler.Bu ince tel yapısı ömrüne paralel bir işlem.Verilen meblalarıda bazı versiyonlar haketsede bu ampulleri taktıktan sonra güzel bir far ayarı yapılmasını kesinlikle tavsiye ederim.

Dikkatime giren genelde ışık gücünden çok renk tonu ön planda tutulması.Renk ne kadar beyaz ise maviye kaçmadan ışık gücü oransal olarak artış yapar.Bu artışa paralel cam boyası ön plandadır.Ne kadar ince cam boyası o kdar çok ışık geçirgenligidir.

Renk tonu bu ampullerde önde tutulması benim için yanlış bir düşüncedir.Çünki ampullerdeki o yüzde bilmem kaç fark boyutu bu renge göre sıralanabiliyor ve hali ile tel yapısıda bunu etkiliyor.Bu watt boyutunda inilebilecek tel çapı mantıksal ölçüde son derece sınırlıdır. Cam rengi ile oynamalar bu işte pazarı oluşturan en büyük etken.

Sarı ışık veren bu telleri beyaz tonda almaları için mavi renkten başka seçenek yok.Mavi renk ise katmanına göre son derece geçirgenliği az olan bir renktir.

Oldukça Mavi olan ampullerde ışık beklemeyin 1700 lümen olması gereken ışık en fazla 1500 lümene yakın ışık verebiliyor.Watt boyutu yüksek olmasıda aradaki farkı kapatmaya yöneliktir.

12 volt taban alınarak watt boyutu hesaplanan bu ampller araç açlışınca 13 ve üzerindeki voltaj ile zaten sınırlarının üzerinde çalışıyor ve yaklaşı kendi ışık gücü üzerinden 2000 lümenlere kadar ışık verebilen versiyonları oluyor.Yani 55 watt oluyor 60 ve bu ciavrda bir ampul.

Tavsiyem aydınlatma isteniyorsa normal renk tonu olan ampullerde camı boyasız olanlarda performanslı olanları alın ve ampul değişimi ile beraber kesinlikle far ayarını kontrol edin.

Gözlemlerime dayanarak bir çok aracın far ayarı oldukça aşağıda.Ya sağ yada sol far altta veya üstte.Çok nadir düzgün ayarda fara rastlıyorum.

Ampul değişimlerinde tavsiyem araç ciddi manada uzun km boyutlarında kullanılıyorsa sağlamda olsa 6 ayda bir değiştirilmeli.Normal kullanımlarda yıl bazında değişim oldukça ışık farkını size yansıtacaktır.

Xenon ampul yerine halojen ampul idarelik bir uygulamadır duvarda sadece çizgiyi verir ışık göremezsiniz.Muayene için mecburi tavsiye niteliğinde olan uygulamadır.

Aynı şekilde H7 tabana sahip yapıya xenon ampul takmakta sakıncalı ve size zararı olan bir uygulamadır.Işık sapması fazla olunca da karşıdan gelene belki çok daha fazla zararı olan bir uygulama oluyor.Mercekli yapıda bu sapma belki az olabilir fakat bu defa merceğin ömrünü gerekenden daha çabuk bitmesi sağlanıyor.

Ampul için öncelik kendi renginde olan ve tel çapı performans içeren bir ampul alıp kullanın.Fakat Nacizane tavsiyem orijinal normal ampullerden şaşmayın.Çünki far imalatçıları bu normal ampullere göre odaklama ve sapmalarını tasarlar.Haricen üretilen ampuller bu odaklamalar için size yüzdesel değer üzerinden kendine göre sayı verir.

Beyaz renk veren bir tel bulmadıkları sürece bu yan üretim beyaz ampullerden bence uzak durun.

Her ampul değişiminde far ayarını yaptırın.

Kötü hava şartlarında her daim farlarınızı temiz tutun.Üşenmeyin inin silin yola devam edin.

Biraz uzun oldu  kusura bakmayın.

• Beğen 6

İletiyi paylaş

İsa Acar    2
İsa Acar

Bilgilendirme için çok teşekkürler, hani derler ya başucu kitabı, aynen bu değerde bilgiler.

Profil bilgimde de gözüktüğü üzere 2011 makyajlı kasa 1.6 benzinli mondeo aracım var. sol ön park ampulu söndü. Hangi ampul alınır, kendim değiştirebilir miyim derken fordclubtr den bu siteyi buldum, bi kaç tanıdık sima da burada karşıma çıktı tabiki. :) 

Aslında  Performans + uzun ömür + beyazlık istiyorum ama sanırım öyle bir ürün yokmuş hala :) 

Biraz uzattım :) şu konuda bilgilerinize ihtiyacım var: 

- Aracımın far ampullerini nasıl test edebilirim? Değişmesi gerekir mi, yoksa sönene kadar kullanmaya devam mı etmeliyim? (H1 ve H7)

- Güvenlik yani gece en iyi görüş için (halojen) en uygunu hangisidir? Beyazlık performans deyince biraz kafam karıştı da :unsure2:

- ortalama ömürden kasıt ne kadar zaman dilimidir? ( örnek olarak: Çok iyi görüş sağlayacaktır ama her yıl ampul değişimi gerektirecektir, misal ampulun çifti 100,00 tl dir bana uyar)   

Mesela yukarıda Ertan ÇABUK' un Osram NB sine Aydın abi "tırt" demiş :) bilgilendirmeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim...

tarihinde İsa ACAR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.104
Servet Aydın

İsa, kendin değiştirebilrsin. Ertan dünyanın en iyi ampülünü taksa dahi arabası tırt olduğu için dolaylı yoldan ampülde tırt :)

Osram Night Breaker Unlimited bu konuda çok başarılı. Tavsiye ederim

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İsa Acar    2
İsa Acar

Anladım abi, olay farklıymış :)

Kullanma kitapçığını inceledim biraz ampul değişimini anlatmış, halledebilirim diye düşünüyorum :unsure2:

Kullanılan ampullere ilişkin de aşağıdaki bilgiler yer almakta.  Osram Night Breaker Unlimited xenon tip far ampulu diye geçiyor Servet abi, ben de mercek yok, xenon takmak uygun değil diye biliyorum yoksa arada kaçırdığım bir şeyler mi var? :unsure2:Bi de hem kısa hem de uzun için var mı Osram NBU su? :fiuw:  

z5G2r6.jpg

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.104
Servet Aydın

unlimited standart halojen ampül. Xenon vs değil

İletiyi paylaş

İsa Acar    2
İsa Acar

Siparişi verdik, umarım bi yanlışlık yapmamışımdır :unsure2: montaj aşamalarını da video olarak sizlere aktarmaya çalışacağım, saygılarımla... ()Aynı ürünler hepsiburada da 168,79 tl. tutuyor)

Osram.jpg

tarihinde İsa ACAR tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

İsa Acar    2
İsa Acar

Öncesi ve sonra fotolar elimde mevcut ama bunları hangi ortamda birleştirip yayımlıyorsunuz? bi de çekim aşamasında bazılarını odaklayıp bazılarını odaklamamışım sanırım, aşırı bi fark gözükmüyor gibi :unsure2: usta gözler farkı görebilir tabi, orası ayrı mesele :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş
On ‎06‎.‎04‎.‎2016 at 13:14, İsa ACAR yazdı:

Öncesi ve sonra fotolar elimde mevcut ama bunları hangi ortamda birleştirip yayımlıyorsunuz? bi de çekim aşamasında bazılarını odaklayıp bazılarını odaklamamışım sanırım, aşırı bi fark gözükmüyor gibi :unsure2: usta gözler farkı görebilir tabi, orası ayrı mesele :)

Buraya yükleyebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Alper Kumaş    0
Alper Kumaş

arkadaşlarrrr iyi günler foruma yeni üye oldum... aracım ford fiesta 2010 model mercekli farlar var... lakin aydınlatmasından pek memnun değilim...amacım aydınlatma artı görüntü açısından neler önerirsiniz... illaki beyazlık olsun istemiyorum... olabilecek en performanslı beyazlık istiyorum.. yardımcı olursanz seviniim

İletiyi paylaş

Yiğit Büyük    0
Yiğit Büyük

arkadaşlar merhaba. bır arkadasım led h7 takmış. uzunlarada takmış.. baya etkili şimşek çakma etkisi var.. bunları kullanmak yasalmı bilgi verebilirmisiniz..

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.234
Oktay Toker

Yasal düzenlemeler arasına henüz girdiğini yorumlarda okumadım.Lakin tavsiye etmem.Bir yerde uzun hüzme lazım olunca işinize yaramaz.TEpkime hızından dolayı sellektörde ideal.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.669
Selçuk Keleş
On 07.04.2017 at 21:30, Yiğit Büyük yazdı:

arkadaşlar merhaba. bır arkadasım led h7 takmış. uzunlarada takmış.. baya etkili şimşek çakma etkisi var.. bunları kullanmak yasalmı bilgi verebilirmisiniz..

Arkadaşınız aracıyla gökte mi uçuyor, yağmur yağdırmak mı istiyor amacı nedir bilemiyorum. :)

O led ampullerin ışık gücü orjinal farın gücünü geçmediği için yasaldır.

Ancak yapısı halojen fara uyumsuz olduğundan geometrisi uyuşmayacak,  yola vuran aydınlatması da hatalı (yanlış yönlere aydınlatma) olacaktır ve yasal olmayacaktır.

Tavsiye etmem, kaliteli ampullerle daha düzgün bir aydınlatma elde ederek aracınızı güvenli sürün.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Bunca zaman edindiğim tecrübeler, farın sadece ve sadece herkes için gece sağlıklı bir yolculuk amacı ile kullanılması yönünde. Yaklaşık 3 yıldır önümü görmeden yolculuk yapıyormuşum. Son yolculuğumda farkedebildim bunu ne yazık ki. Artık yol kenar çizgilerini dahi seçemeyecek duruma gelince anladım sıkıntı olduğunu.

Bu nedenle, sellektörü, flaşı, ledi bir yana; kendinize ve karşınızdakine en sağlıklı olacak şekilde olmalı farlar. Olacak bir şey olsaydı aracın önünü komple far yapardım daha net görüş için. Herkese kazasız yolculuklar dilerim.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

@Selçuk KeleşHarbiden de sadece teşekkür etmek için kayıt yapmış

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap