• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Serkan Kutlu

12 voltu 1,5 volta düşürmek

Recommended Posts

Serkan Kutlu    0
Serkan Kutlu

Arabamda tek pille çalışan aletleri araba elektriğinden çalıştırmak istiyorum. Şu an kalem pille çalışan bir termometrem var.Araştırarak 7805 regulatorun 5 volt 1 ampere indirdiğini öğrendim, fakat 1,5 volta nasıl düşüreceğimi bilemiyorum.Direnç eklemeyi düşündüm ama kaçlık olmalı net hesaplayamıyorum. 7805 in arkasına kaçlık direnç bağlamalıyım ve nelere dikkat etmeliyim ,yardımcı olursanız sevinirim.

İletiyi paylaş


Link to post
Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Elektronikçilerden yardım alın.. Bunu yapan transistörler vardır... Direnç ile sağlıklı olmaz..

İletiyi paylaş


Link to post
Murat Pamuk    0
Murat Pamuk

lm317 adlı regülatörün datasheetine bakınız. dirençle voltajı düşüremezsiniz. lm317 adlı regülatör aynı 7805e benzer ancak orta bacağına çeşitli sinyaller verip istediğiniz voltajı alabilirsiniz. bu sinyali dataheette bulabileceğiniz direnç değerleri ile yapabilirsiniz.

ben size 1.5 volt için gerekli direnci elimdeki ayarlı regülatörden bakıp söyleyeyim:

kahverengi-yeşil-siyah-altın-kahverengi-150 ohm, yüzde1 tolerans

yani 5 şerit olmasının sebebi 5 şerit dirençlerin toleransları çok düşüktür.lm317nin kararlı çalışması için gereklidir.

lm317nin soğutulmaya ihtiyacı vardır gözardı etmeyin.

kolay gelsin.

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap