• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Turgay Tuna

Xenon kit evde nasıl denenebilir?

Recommended Posts

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

Çok merak ediyorum bir xenon kiti evde çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol ederiz. Nasıl bir sistem gerekir, nereden temin edilir. Örneğin bitmiş aküleri şarj eden aletler var sanırım akımı pirizden alıp 12 v olarak aküye veriyo xenon kablolarını birekt bunun ucuna taksak olurmu. Bu konuyu bir açıklığa kavuşturursak sevinirim. (Eski psu lardan güç kaynağı yapmak biraz uzman işi gibi geliyo bana ya da biraz daha aydınlatılması gerek.)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Eski bilgisayar besleme devrelerinden güç kaynağı yapmak çok basit, çünkü obir güç kaynağı zaten.. 4 uçtan doğru olanları bulmak yeterlidir.. Xenon'u da yakar...

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
Çok merak ediyorum bir xenon kiti evde çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol ederiz. Nasıl bir sistem gerekir, nereden temin edilir. Örneğin bitmiş aküleri şarj eden aletler var sanırım akımı pirizden alıp 12 v olarak aküye veriyo xenon kablolarını birekt bunun ucuna taksak olurmu. Bu konuyu bir açıklığa kavuşturursak sevinirim. (Eski psu lardan güç kaynağı yapmak biraz uzman işi gibi geliyo bana ya da biraz daha aydınlatılması gerek.)

Aku sarj cihazlarinin amper degerlerini ve ne tur bir alet olduklarini bilmiyorum, o yuzden birsey diyemem. Ancak bilgisayar PSU'larindan rahatlikla isinizi gorecek bir duzenek yapabilirsiniz. Asagidaki adreste de ayrintili bir sekilde anlatimi var zaten.

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=1897

Eger ki hic yapamayacak olursaniz; bu durumda elektronik veya guvenlik malzemesi saticilarindan guvenlik kameralari icin kullanilan switch mode adaptor alabilirsiniz. 10A'lik modeli isinizi rahatlikla gorur.

tarihinde plusbil tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Sürekli evde xenon,ampül v.s. işleri ile uğraşacaksan 3 şekildede güç kaynağı yapabilirsin.

1.sinde bilgisayar güç kaynağı(Özyürek Bey'in açıkladığı) kullanabilirsin.Maliyeti düşüktür.Ve çok basit resimli bağlantı anlatımları forum bünyesinde var.Maliyetin 30-50 tl arası

2.sinde Muhammed Bey'in bahsettiği MEANWELL marka AC/DC güç kaynağı kullanabilirsin.Bunun bağlantısı hepten kolaydır.220 giriş ve 12 volt çıkışı vardır.Maliyetin 100-150 tl arası

3.sünde bir adet 12 volt 17 amper akü alıp direk kullanabilirsin ama onunda harici şarj cihazına ihtiyacı vardır.Maliyetin 75-200 tl arası

Buradaki fiyat uçurumu akünün markası ve şarj cihazının amper saatine göre farklılık gösteriyor.

Tercihini 1. seçeneği hayata geçirerek kullanman daha sağlıklı olur.Yarın başka voltaj ihtiyacınıda karşılayacaksın.

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
(Özyürek Bey'in açıkladığı)

Küsmüyüz... :)

Mümkünse adımla hitap et, yada soyadımla, ama sonunda bişeyler olmasın.. :D

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Küsmüyüz... :D

Mümkünse adımla hitap et, yada soyadımla, ama sonunda bişeyler olmasın.. ;)

Yahu iki kişiden açıklama gelince ve ben birleştirip cevab verince iki nikinde aynı olmasını düşündüm.Amann Mehmet abim alınmışş. :D Canımsın abim. :)

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

Zaten elimde bir adet eski bilgisayar var sanırım ilk olarak onu deneyeceğim ancak burda tek problemim hangi kablo kombinasyonunu kullanmam uygun olur yani hangi renkler buna uyar, her psu da aynı renkler mevcutmudur, bunları direkt balastın artı eksi uçlarına takıp bilgisayarı çalıştırmammı gerek, kablo ve balast ucunun arasına bir şalter falan koymam gerekirmi. Elimde birde akü var bunu şarj ederkete kullanabilirim sanırım. Bir merak ettiğim konu daha var mesela 12v eksi ve 12v artı olarak değerler varmı varsa hangisi ne işe yarar bana uygun olan değeri nasıl bilerbilirim. Bir zarar ziyan vermeden şu balastları çalıştırsaydım bozmadan..........

Ayrıca konuyla ilgilenen tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

tarihinde Turgay tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
Zaten elimde bir adet eski bilgisayar var sanırım ilk olarak onu deneyeceğim ancak burda tek problemim hangi kablo kombinasyonunu kullanmam uygun olur yani hangi renkler buna uyar, her psu da aynı renkler mevcutmudur, bunları direkt balastın artı eksi uçlarına takıp bilgisayarı çalıştırmammı gerek, kablo ve balast ucunun arasına bir şalter falan koymam gerekirmi. Elimde birde akü var bunu şarj ederkete kullanabilirim sanırım. Bir merak ettiğim konu daha var mesela 12v eksi ve 12v artı olarak değerler varmı varsa hangisi ne işe yarar bana uygun olan değeri nasıl bilerbilirim. Bir zarar ziyan vermeden şu balastları çalıştırsaydım bozmadan..........

Ayrıca konuyla ilgilenen tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Evet, ayni renkler mevcuttur. Ara sira bazi markalar araya yesillik olsun diye bir iki farkli renk koyuyor ama ana renkler her zaman aynidir.(Benim yaptigimda bi tane kahverengi kablo vardi mesela, kestim attim onu.! :blush: ) Ki sizin balast icin kullanacaginiz asil renkler sari ve siyahtir zaten. Diger voltajlari isterseniz; kullanirsiniz.

AT power ise kendi salteri vardir zaten. Yeni model Atx-Btx turu power ise salter yapmaniz kacinilmazdir. Gerci bircok kisminin arkasinda acma kapama dugmesi oluyor, o da salter niyetine kullanilabilir yani.

Son olarak merak ettiginiz konuyu ben de merak ettim inan. Cunku ne dediginizi anlamadim. :rolleyes: 12V +- derken powerdan bahsediyorsaniz, sari +12, siyah eksi. Bi de 12V eksi demissiniz, o da mavidir ama onu ne yapacaksiniz anlamadim; balast icin kullanacaginiz kablolar sari ve siyah cunku. Yok eger balasttan bahsediyorsaniz, o da balastta bellidir. Genelde koyu renk kablo - olur. Veyahut siyahin olmadigi yerde, varsa beyaz eksidir. Benim hella balastta sari ve kahverengi idi uclar, nasil baglanirsa baglansin calisiyordu mesela. Ama ben yine de artiyi sariya, eksiyi kahverengiye bagladim sanirim.., yanlis hatirlamiyorsam..., galiba..., herhalde.........

tarihinde plusbil tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

12v artı ve eksi olayını kendim elektrik konusunda deneyimsiz olduğum için sordum ben sanıyordumki bu 12v benim balast için kullanmam gereken elektrik değeri. Ancak net olarak anladıüım bir konu var sarı ve siyah kablolar ile direkt olarak benim balastlar çalışacak değilmi? Birde soket sorunum var şimdi yeni bir balast buldum yine ancak üstünde mitsubischi elektric yazıyo maalsefte soket yok üstünde nereden bulacam bilemiyorum ya da düşünüyorum kendim yapabilirmiyim çünki üzerinde sadece hella g3 lerdeki gibi iki uçlu tek soket girişi var yani yine artı eksi olayı. Biraz araştıracam bulamazsam kendim yapmaya çalışacağım. (Yeni çıkan Honda civiclere takıyolarmış biraz araştırınca öğrendim.)

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
12v artı ve eksi olayını kendim elektrik konusunda deneyimsiz olduğum için sordum ben sanıyordumki bu 12v benim balast için kullanmam gereken elektrik değeri. Ancak net olarak anladıüım bir konu var sarı ve siyah kablolar ile direkt olarak benim balastlar çalışacak değilmi? Birde soket sorunum var şimdi yeni bir balast buldum yine ancak üstünde mitsubischi elektric yazıyo maalsefte soket yok üstünde nereden bulacam bilemiyorum ya da düşünüyorum kendim yapabilirmiyim çünki üzerinde sadece hella g3 lerdeki gibi iki uçlu tek soket girişi var yani yine artı eksi olayı. Biraz araştıracam bulamazsam kendim yapmaya çalışacağım. (Yeni çıkan Honda civiclere takıyolarmış biraz araştırınca öğrendim.)

Sizin balast icin ihtiyaciniz olan +12 V, yani sari kablo ve de Ground yahut eksi, yani siyah kablo. Ayrica siyahtan ve saridan birkac tane vardir powerdan cikan. Siz her ikisinde de kablolari kendi aralarinda demetleyip uclarini birbirine baglayin. Ornegin 4 kablo sari ise tum sarilari demet yapip uclarini birbirine baglayin. Ayni seyi siyahlar icinde yapin. Burdaki amac, balastin cekecegi yuku tek bir sari uzerinden ya da tek bir siyah uzerinden degilde, tum sarilar ya da tum siyahlar uzerinden almak. Cunku genelde cok kaliteli kablo kullanmiyor power ureticileri. O yuzden de sarilari kendi arasinda, siyahlari da kendi arasinda grup yapip birlestirirseniz daha saglikli olur. Balast soketleri hakkinda bilgim yok. Ama iyi arastirin soket konusunu. Yanlis bir baglanti basinizi agritmasin sonra.

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

Kabloları birlikte kullanma fikrini hiç düşünmemiştim baya mantıklı geldi bana da, en iyisi dediğin gibi yapayım ben. Soket olayınıda araştırıyorum umarım bir çözüm buluruz.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap