• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
İlhan Gündüz

Kısa uzun sis farı için ledli ampul tavsiyesi - H7 H1 H4 H10 H11 H16

Recommended Posts

Mahmut Akbulut    2.569
Mahmut Akbulut

:bounce:

İletiyi paylaş

İbrahim Yıldız    6
İbrahim Yıldız
On 10.12.2017 at 21:04, Zafer Bayındır yazdı:

ibrahim bey gece yol çekimi yapsanız ?

On 16.12.2017 at 23:10, Zafer Bayındır yazdı:

Bugün ali express ve bir cok sitede led ampullere baktim inceledim resimlere baktim.

Zaten forumda en basta beri belirtilen ve uzerine basilan konu bu tarz ampullerin halojen tas lar icin uygun olmadığı, gordugum tanitim resimlerimde hep araca karşıdan ve yandan fotoğraflar var menzil konusunda pek bir iddia yok, zaten isin orasini pek konuşan da yok, genelde hep geçiştirmek var. 

Test fotosu masa üstü cekimlerinde ise lamba sag ve sola isik veriyor karsiya isik yok, is boyle olunca led ampulun cree yada baska bir cesit olmasının hic bir önemi yok en ucuuzuda ayni en pahalisi da. Sonucda hepsi yaniyor.

Gunlerdir led ampuller icin, yazi yorum video test izleyerek kullanici yorumalari okuyarak sonuca ulastim.

ibrahim yıldız bey'den ise gece cekimelerini siteye koymasini rica ediyorum. Simdiye kadar kapsamli yazi ve memniniyet sadece ibafhim bey den geldi.

Saygılarımla. 

Arkadaşlar geç cevap verdiğim için affınıza sığınıyorum.
Fırsat bulup bu akşam bir kaç foto çektim.

Fikir vermeleri açısından da fotoğraflara hangi farın - hangi ampülün - hangi modun açık olduğunu yazdım.

Umarım beğenirsiniz.

Bilahare Iphone ile HD fotolar çekip yükleyebilirim umarım.

Teşekkürler.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Ömer Elmas    5
Ömer Elmas
On 02.02.2018 at 22:12, İbrahim Yıldız yazdı:

Arkadaşlar geç cevap verdiğim için affınıza sığınıyorum.
Fırsat bulup bu akşam bir kaç foto çektim.

Fikir vermeleri açısından da fotoğraflara hangi farın - hangi ampülün - hangi modun açık olduğunu yazdım.

Umarım beğenirsiniz.

Bilahare Iphone ile HD fotolar çekip yükleyebilirim umarım.

Teşekkürler.

Aynı soket yapısını kullanıyoruz (Auris-9012-HIR2).Photon milestone ledlerden memnun musunuz ? En azından halojenlere kıyaslarsak değiştirmek gerekir mi ? Teşekkürler.

İletiyi paylaş

İbrahim Yıldız    6
İbrahim Yıldız
9 saat önce, Ömer Elmas yazdı:

Aynı soket yapısını kullanıyoruz (Auris-9012-HIR2).Photon milestone ledlerden memnun musunuz ? En azından halojenlere kıyaslarsak değiştirmek gerekir mi ? Teşekkürler.

Evet hocam memnunum.

Elbette Halojen ampülden daha yoğun, daha güçlü bir ışık veriyor.

1 Sene de garanti veriyorlar.

Yani gidip ne idiğü belirsiz , aracın orjinal çalışma voltajına ve watt'ına uygun olmayan Cob led gibi teknoloji kullanan ampüllere 100 TL vermektense Photon'a 100 Dolar vermek benim için daha mantıklı geldi.
Ayrıca bu ampülleri almadan evvel 1 Takım Cob led, 1 Takım Cree led aldım yurtdışından.
Cree Led'in kısaları gayet başarılı idi ama uzunları hiç yoktu yani selektör attığınızda ya da uzunları yaktığınızda siz içerden bir değişiklik göremiyordunuz öyle söyleyim.

Cob Led zaten ampülden sonraki ilk 5-10 metrelik alanı çılgınca ama  kalitesiz bir ışığa boğuyor fakat hiç birşey göremiyorsunuz çünkü üretim amacı yol aydınlatması değil iç aydınlatma ve park ampülü olarak kullanım.  Dolayısıyla "iyi aydınlatıyor" ve "çok aydınlatıyor" arasında bariz bir nitelik farkı olduğunu anlıyorsunuz.

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
gönderildi (düzenlendi)

Öncelikle foruma yeni katılmış birisi olarak herkese selamlarımı iletmek isterim.Aracım 2013 model Honda Cİvic Hatcback Sport  araç donanımımda tek eksik led farlar onun dışında gündüz ledleri ,orjinal donanım paketi içerisinde yer alıyor. ben arcın orjinal alınması sonrasında modifiye edilmesi ve değişimlerine karşı birisiyim. aracımda tek memnun  olmadığım yer halojen farlar çok kötü ve sönük yanıyorlar bu konuda araç orjinalliğini bozmamak üzere osram hb nightbreaker laser aldım geçen sene içerisinde diğer halojene göre daha aydınlıktı ama forumlarda bahsedildiği gibi de aydınlık değil bence, geçenlerde birtanesi patladı ve değiştirme zorunluluğu oluştu bunun üzerine arayış içerisinde ampul ararken philips in yeni çıkan bir ürünününü gördüm. sonra BMV 116 da ve mercedes A 160 lara takılmış gördükten sonra diğer sürücüleri rahatsız etmeyen ve hoş bir aydınlık veren yapısı nedeni ile ürünü temin ettim ve sanayide taktırdım. ürün gerçekten çok güzel ve aydınlatması oldukça iyi göz almıyor ama farlar merceksiz olmasına rağmen oldukça kaliteli ışık veriyor. Aracımda ilk olarak kısa farlarıma taktırdığım h7 led ampül sistemi coming home ve diğer ışık sensör algılı sistemlere herhangi bir zarar vermedi ve diğer arkadaşların bahsettiği şekilde şikayetler yaşamadım.aynı şekilde sis farlarımda h11 far yapısında ve bunun içinde osram h11 led fog aldım yurt dışından ve yaklaşık 3 aydır sorunsuz kullanıyorum oda yanı şekilde gayet şık ve göz almayan bir led ışık veriyor.

özetle sorum şu olacak şimdi kısa h7 için kullandığım led philipslerin aynısından uzun h7 lerim içinde kullansam diğer bahsedilen şikayetler ortaya çıkabilirmi acaba , birde kısa uzun ışık geçişlerinde şimşek etkisi oluşurmu ?(ki ben pek hazlanmıyorum bu durumdan) oluşrsa bu durum aracın elektrik aksamı veya diğer bölmelerine zarar veririmi?  şimdiden verilecek cevaplar için teşekkürler. Hayırlı günler..

OSRAM-LEDriving-Fog-Lamps-66220CW-At-PowerBulbs_750_750.jpg

philips-led-xenon-zenon-h7-12985bwx2-6000k-200-daha-parlak_.jpg

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Nuh Akdoğan    0
Nuh Akdoğan

Öncelikle cümleten hayırlı geceler hayırlı cumalar.Aracımın kısa ve uzun farları h7 merceksiz far yapısında kısalara philips ultinon led taktım gayet başarılı uzunlara da takmak istedim ama far yuvası içerisindeki alan küçük geldi modifikasyon gerektirdiği için vazgeçtim. Bu gün amazon da gezinirken bir ürün gördüm ürün normal halaojen ampuller benzeri 60w cree led 6000k  6000 l diye bahsediyor. ve gündüz farı ve sis farı şeklinde kullanıldığı ifade ediliyor.

-acaba bu ürün gerek watt gücü gerek lümen değeri olarak benim uzun farlarıma takılabilirmi?

-takılır ise farda veya tesisatta herhangi bir soruna nedene olabilirmi?(kararma elektrik, aksamına zarar vb)

- bu kadar güçte fanlı sistemler yapılır iken bu ampuller neden bu şekilde yapılmış ısınma vb problemler sorun çıkarmıyormudur diye düşünüyor insan 

-https://www.amazon.com/gp/product/B01MZZZ3JJ/ref=ox_sc_act_title_1?smid=ARAYQ0NEO71MQ&psc=1

bu konuda fikir ve deneyimlere göre alayım diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Nuh Akdoğan    0
Nuh Akdoğan

Forumda yazılanları tamamı görülmüyor olabilirmi? Teknik bir yanlış veya hata mı yapıyorum ?:fiuw:Yoksa üstüme alınıp forumdan ayrılmayı düşünüyorum. İstenilen kişiler isteyen kişilere cevap veriyor kanısı oluşacak yoksa.. her kese selamlar hakkınızı helal edin şimdiden 

İletiyi paylaş

Ömer Elmas    5
Ömer Elmas

Sitedeki ürünün yorumlarının geneli olumsuz.Uzunlara led takmak yerine bence performans ampülü ile görüşü sağlamlaştırabilirsiniz.Yani yerine uyuyorsa takılır,muhtemelen arıza lambası yakar,kendi aracımda bir süre kullandığım ledler halojenden daha az ısınıyordu.Bunda durum ne olur bilemem ama ısıdan sorun olacağını sanmam.Kısalarda sorun olmasa bile ledler uzun performansı hiç veremiyor.Bence halojen-performans ampülüne yönelmek doğru olur.

• Beğen 1
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Nuh Akdoğan    0
Nuh Akdoğan
Şimdi, Ömer Elmas yazdı:

Sitedeki ürünün yorumlarının geneli olumsuz.Uzunlara led takmak yerine bence performans ampülü ile görüşü sağlamlaştırabilirsiniz.Yani yerine uyuyorsa takılır,muhtemelen arıza lambası yakar,kendi aracımda bir süre kullandığım ledler halojenden daha az ısınıyordu.Bunda durum ne olur bilemem ama ısıdan sorun olacağını sanmam.Kısalarda sorun olmasa bile ledler uzun performansı hiç veremiyor.Bence halojen-performans ampülüne yönelmek doğru olur.

Öncelikle açıklamanız için teşekkür ederim Ömer bey ,Ürünün Watt ve lümen değeri denildiği gibiyse takılmasına neden engel olsun diye düşünmüyor değil  insan. Anladığım kadarı ile Amerikan arabalarında veya Amerika’daki araçların çoğu h7 far tipine sahip sis ve gündüz farı kullanıyor.  Arıza ışığı hakkında mağaza direnç takılabilir diyor ama böyle bir ampüle nasıl direnç takılır onuda bilmiyorum. 

İletiyi paylaş

Ömer Elmas    5
Ömer Elmas

Rica ederim,diğer üyeler kadar bilgim olmasada bazı konulara tecrübe edinmiş birisi olarak cevap vermek istedim.Ledler her ne kadar göze hitap etse de maalesef ki halojen ampüle göre tasarlanan far yapılarında görsellikten öte geçemiyor.Ürünün linkine tekrar göz attığımda açıklama kısmında şu ibareyi gördüm;

this LED will not very bright High Beam function”  uzun fonksiyonu için çok parlak olmaz diyor.Sebebi hem yazılan lümen değerinde olmaması hem de bahsettiğim gibi farın bu ürüne göre tasarlanmamış olmasıdır.Kısacası ürünü alıp paranıza ve vaktinize yazık edersiniz.

• Beğen 1
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.780
Selçuk Keleş
23 saat önce, Nuh AKDOĞAN yazdı:

Forumda yazılanları tamamı görülmüyor olabilirmi? Teknik bir yanlış veya hata mı yapıyorum ?:fiuw:Yoksa üstüme alınıp forumdan ayrılmayı düşünüyorum. İstenilen kişiler isteyen kişilere cevap veriyor kanısı oluşacak yoksa.. her kese selamlar hakkınızı helal edin şimdiden 

Forumda yazılan her şey görülüyor, okunuyor. Ancak üyeler günlük işleri nedeniyle hızlı ve anında cevap veremiyor olabilirler, gönüllülük esasına dayalı olduğundan bunun normal karşılanmasını bekliyoruz.

İkinci bir husus, özellikle yeni üyelerin sabırsızlık nedeniyle forumda benzer konuları gözden geçirmeden hemen yeni konu açmaya meyilli olmaları. İmzamda da bu yazıyor ama niyeyse yine aynı şekilde davranılıyor. Bu nedenle buna benzer yeni konuları ilgili konuyla birleştirilmeden cevaplamıyoruz.

Örneğin bu konu. Halojen fara led ampul takılmasını çoğunluğumuz uygun ve güvenli bulmuyoruz. Defalarca da dile getirilmesine rağmen birbirinden çok da farklı olmayan binlerce ürünün iyi mi kötü mü, nasıl olduğu, nasıl olacağı soruluyor. Hiç bir standardı olmayan bir üründen ne sonuç alacağınızı deneyip kullanmadan bilemezsiniz, hele ki onaylamadığımız bir yapıyı bizim bilmemizi de beklemeyin.

• Beğen 2
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

İbrahim Yıldız    6
İbrahim Yıldız
gönderildi (düzenlendi)
On 10.02.2018 at 02:53, Ömer Elmas yazdı:

Rica ederim,diğer üyeler kadar bilgim olmasada bazı konulara tecrübe edinmiş birisi olarak cevap vermek istedim.Ledler her ne kadar göze hitap etse de maalesef ki halojen ampüle göre tasarlanan far yapılarında görsellikten öte geçemiyor.Ürünün linkine tekrar göz attığımda açıklama kısmında şu ibareyi gördüm;

this LED will not very bright High Beam function”  uzun fonksiyonu için çok parlak olmaz diyor.Sebebi hem yazılan lümen değerinde olmaması hem de bahsettiğim gibi farın bu ürüne göre tasarlanmamış olmasıdır.Kısacası ürünü alıp paranıza ve vaktinize yazık edersiniz.

On 10.02.2018 at 12:58, Selçuk Keleş yazdı:

Forumda yazılan her şey görülüyor, okunuyor. Ancak üyeler günlük işleri nedeniyle hızlı ve anında cevap veremiyor olabilirler, gönüllülük esasına dayalı olduğundan bunun normal karşılanmasını bekliyoruz.

İkinci bir husus, özellikle yeni üyelerin sabırsızlık nedeniyle forumda benzer konuları gözden geçirmeden hemen yeni konu açmaya meyilli olmaları. İmzamda da bu yazıyor ama niyeyse yine aynı şekilde davranılıyor. Bu nedenle buna benzer yeni konuları ilgili konuyla birleştirilmeden cevaplamıyoruz.

Örneğin bu konu. Halojen fara led ampul takılmasını çoğunluğumuz uygun ve güvenli bulmuyoruz. Defalarca da dile getirilmesine rağmen birbirinden çok da farklı olmayan binlerce ürünün iyi mi kötü mü, nasıl olduğu, nasıl olacağı soruluyor. Hiç bir standardı olmayan bir üründen ne sonuç alacağınızı deneyip kullanmadan bilemezsiniz, hele ki onaylamadığımız bir yapıyı bizim bilmemizi de beklemeyin.

Arkadaşlar;

Far tipi

Ampül türü

Ampülün aracımın watt değerlerine ve elektrik sistemine olan uyumu

Sürüş - Yol güvenliği

gibi temel konularda hiç bilgiye sahip değilim,  ama kendi kendime "fikre" sahibim ve üyelerden de bu fikirlerimi hiç muhalefet etmeden onaylamasını istiyorum

Bilgisi olan üyeler, neyin neden olmayacağını - olamayacağını  ( Hem bilgiye hem de pratiğe dayalı olarak) izah etseler de, kuş serisine xenon takan zihniyette olduğumdan bu sunulan bilgi ve doneleri gözardı ediyorum ve savuşturmaya çalışıyorum. "illa dediğim olacak" "reflektörlü farıma led veya xenon takacağım ve de çok güzel sonuç elde edeceğim" 

Sizlerden kesinlikle "YORUM" ve "BİLGİ" istemiyorum. Sadece aracımın beyaz ışık saçarak "görece" güzel görünmesini istiyorum.
Sizlerin de "Tak kardeşim, çok süper olur" demesini ve beni onaylamasını istiyorum.

Sis farlarıma xenon ve led takıp insanların düşüncelerini umursamadan,  sis hariç her türlü koşulda  sis farları açık gezerek küfür yemek inanılmaz hoşuma gidiyor.

Duvara karşı kısa farlarımı yakınca kesilme çizgisi değil ışık öbekleri elde ediyorum ama siz tutturmuşsunuz bir kesilme çizgisi diye, Önümdekinin, karşıdan gelenin gözünü alıyorum,  odaksız ampüllerle yol hariç her yeri aydınlatıyorum, yol güvenliğiymiş, yediğim küfürlerin bini bir paraymış vs. bunlar sadece benim aracımın güzel görünmesine engel olmak isteyen kıskançlar tarafından üretilmiş saçmalıklar.

Nefesinizi boşa tüketmeyin. Çok süper oluyor bir arkadaşım da taktı kullanıyor diyin benim için yeter.

tarihinde İbrahim Yıldız tarafından düzenlendi
  • Mutlu 3

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

:lol:Bu yazıda yazılanların büyük kısmını epey bir zaman önce isteyen Antalya'dan biri benle epey bii tartıştı.Alırken cüzzi olduğu için zamanla Binlerce tl de tutsa, harcasam bu tür ürünler kullanırım oem kullanmam diyordu. 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.569
Mahmut Akbulut
On 11.02.2018 at 17:17, İbrahim Yıldız yazdı:

Arkadaşlar;

Far tipi

Ampül türü

Ampülün aracımın watt değerlerine ve elektrik sistemine olan uyumu

Sürüş - Yol güvenliği

gibi temel konularda hiç bilgiye sahip değilim,  ama kendi kendime "fikre" sahibim ve üyelerden de bu fikirlerimi hiç muhalefet etmeden onaylamasını istiyorum

Bilgisi olan üyeler, neyin neden olmayacağını - olamayacağını  ( Hem bilgiye hem de pratiğe dayalı olarak) izah etseler de, kuş serisine xenon takan zihniyette olduğumdan bu sunulan bilgi ve doneleri gözardı ediyorum ve savuşturmaya çalışıyorum. "illa dediğim olacak" "reflektörlü farıma led veya xenon takacağım ve de çok güzel sonuç elde edeceğim" 

Sizlerden kesinlikle "YORUM" ve "BİLGİ" istemiyorum. Sadece aracımın beyaz ışık saçarak "görece" güzel görünmesini istiyorum.
Sizlerin de "Tak kardeşim, çok süper olur" demesini ve beni onaylamasını istiyorum.

Sis farlarıma xenon ve led takıp insanların düşüncelerini umursamadan,  sis hariç her türlü koşulda  sis farları açık gezerek küfür yemek inanılmaz hoşuma gidiyor.

Duvara karşı kısa farlarımı yakınca kesilme çizgisi değil ışık öbekleri elde ediyorum ama siz tutturmuşsunuz bir kesilme çizgisi diye, Önümdekinin, karşıdan gelenin gözünü alıyorum,  odaksız ampüllerle yol hariç her yeri aydınlatıyorum, yol güvenliğiymiş, yediğim küfürlerin bini bir paraymış vs. bunlar sadece benim aracımın güzel görünmesine engel olmak isteyen kıskançlar tarafından üretilmiş saçmalıklar.

Nefesinizi boşa tüketmeyin. Çok süper oluyor bir arkadaşım da taktı kullanıyor diyin benim için yeter.

:hi::good:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap