• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
İlhan Gündüz

Kısa uzun sis farı için ledli ampul tavsiyesi - H7 H1 H4 H10 H11 H16

Recommended Posts

Ahmet Büyükçulcu    0
Ahmet Büyükçulcu
13 saat önce, Yunus Emre Andaç yazdı:

Bir ara led ampülleri tecrübe etmiş biri olarak led ampüllere dayanma sürem maksimum 1 hafta idi oda selektörüne razı olduğum için.Fakat dayanamayıp bütçemide zorlayıp D2S xenon'lara geçiş yaptım ve led ile boşuna para ve vakit kaybedildiğini gördüm.

Buradaki asıl olay Oktay ustamında dediği gibi led ampülün halojen farın yapısına tam olarak uygun olmaması denebilir.

Peki elimde osram ın d2s xenon ampulü var, bunun için ne marka beyin önerirsiniz?

tarihinde Ahmet Büyükçulcu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İbrahim Bülbül    0
İbrahim Bülbül

Merhabalar sevgili geceucusu sakinleri , led ürünlerle ilgili  arada kaldım.uzun farlara takmak istiyorum.sitede bilgili arkadaşlar yağış performansından dolayı tavsiye etmiyor.3700-4300k gibi değerler tavsiye ediliyor. internette aşağıdaki ürünlerden buldum.Üzerine geçirilen renkli cam ile 3000-4300-5000k gibi değerler elde edilebiiyor. Bu ürünlerle ilgili değerli fikirlerinizi merak ediyorum. Aracacım hyundai i30 2013 model  saygılar...

Ampul Watt değeri - Ampul tipi : h7 55w

1-)  Ossen R4 H7 LED Toplam 7200lm 60w

https://tr.aliexpress.com/item/Ossen-R4-H7-LED-Headlight-Bulbs-30w-3600lm-5000k-6000k-4300k-3000k-8000K-H1-H3-H4/32739886577.html?scm=1007.13339.60109.0&pvid=edd89305-8075-4a44-a477-c04205bb76f7&tpp=1&detailNewVersion=&categoryId=200002080

2-)  2016 Yeni R4S 1 takım  Toplam 10400lm 90 W  

https://tr.aliexpress.com/item/2016-Yeni-R4S-1-tak-m-10400lm-90-W-H7-LED-Far-Sis-s-r-I/32676884687.html?pvid=57d9f658-61e2-473b-b507-0cb27fbdbe95&categoryId=200002080&tpp=1&detailNewVersion&scm=1007.13338.49930.0

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Ad soyad yazabilirseniz düzeltme için kolaylık olacaktır.

Halojen ampul yapısı yerine takılacak diğer aydınlatmalardan verim alamazsınız.İster renk ister lümen yüksekliği farketmeyecektir.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İbrahim Bülbül    0
İbrahim Bülbül

Çok teşekür ederim bilgilendirme için o zaman halojene devam :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.725
Selçuk Keleş
On ‎12‎.‎12‎.‎2016 at 10:23, Ahmet Büyükçulcu yazdı:

Peki elimde osram ın d2s xenon ampulü var, bunun için ne marka beyin önerirsiniz?

Oem dediğimiz hella,valeo marka d2s balastlar uygundur.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.486
Mahmut Akbulut

İlandaki led ampullerin Watt ve Lümen değerleri yanıltıcı ve aldatıcıdır. Bunlar satış politikasının en acımasız yoludur...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mücahit Gül    0
Mücahit Gül

Merhabalar öncelikle foruma yeni katılmış bulunmaktayım uzun zamandır bu konu hakkında araştırma yapıyorum aracım corsa d ve halojen ampullü bi araç 50 liraya mercek takımları gördüm aracıma mercek far yamak istiyorum ama xenon işine pek bulaşmak istemiyorum benim için masraflı olacak aliexpress'te tam takım mercek takımı 183 lira elimdede h7 7000lm led ampuller var bunlarla çalışmak istiyorum forumu kurcaladım ama pek buna dair bişey rastlamadım bu ledler merceksiz çok net ışıık veriyor gözde almıyor fakat biraz dağılma yapıyor  nasıl bi mercek alabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz ?

led.jpg

İletiyi paylaş

Gokhan Akdemir    11
Gokhan Akdemir

Alacağınız merceklerin odaklaması ile uyuşmayacaktır diye düşünüyorum. Bu ledlerden zamanında bixenon mercege deneme amaçlı takmıştım başarılı olmuyor. Oem bixenon mercek takıp çin malı ampul ve balastlarla bile daha iyi aydınlatma sağlayabilirsiniz. 183 liradan ucuza mercek takımı bulabilirsiniz. Yinede daha bilgili arkadaşlardan cevap beklemek daha mantıklı.

İletiyi paylaş

Mücahit Gül    0
Mücahit Gül

183 liranin içinde xenon çin işi h7 balastlarla dahit 2 adet mercek ve kablo takımı dahil kararsız kaldım :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Gökhan bey kısaca özet geçmiş.Oem ürünler haricinde bahsettiğin çin merceğide olsa performans alamazsınız.Ledler hakkında linkteki konuyu inceleyiniz.

http://www.geceucusu.com/topic/2490-k%C4%B1sa-uzun-sis-far%C4%B1-i%C3%A7in-ledli-ampul-tavsiyesi-h7-h1-h4-h10-h11-h16/?page=27

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Hacı    12
Emre Hacı

Önüzmüzdeki hafta oem h7 halogen merceği çıkarıp bi xenon a geçiş yapacağım, araç uzunları açıkken kısaları kapatmıyor hal böyle olunca halojen uzunları heba edip sellektör efekti güçlendirme adına uzunlara led takmayı düşünüyorum aracımın sinyal, kısa/uzun far haricinde halojen ampul kalmadı her yer led oldu ve arıza lambası yakmıyor çok şükür.

Halojen uzun devam ederken uzunları iptal etmezsem bi xenon sellektörü ile halojenin sellektörü arasında bir senkron kayması olacak, uzunlara led takınca led daha mı hızlı yanar gene mi senkron kayması olur ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.725
Selçuk Keleş

15 saat önce, baba_yaga yazdı:

Arkadaşlar herkese merhaba. Fiat Bravo marka aracıma R3 Led aldım. Mercekli fara sahip aracım. Sanki ışık çok kuvvetli gelmedi gibi. Birde siz deneyimli arkadaşların yorumuna alabilirsem çok sevinirim.

Herkese saygılar.

Ad ve soyadınızı bildirin, üye adınızı değiştirebilmem için.

9 saat önce, Emre Hacı yazdı:

Önüzmüzdeki hafta oem h7 halogen merceği çıkarıp bi xenon a geçiş yapacağım, araç uzunları açıkken kısaları kapatmıyor hal böyle olunca halojen uzunları heba edip sellektör efekti güçlendirme adına uzunlara led takmayı düşünüyorum aracımın sinyal, kısa/uzun far haricinde halojen ampul kalmadı her yer led oldu ve arıza lambası yakmıyor çok şükür.

Halojen uzun devam ederken uzunları iptal etmezsem bi xenon sellektörü ile halojenin sellektörü arasında bir senkron kayması olacak, uzunlara led takınca led daha mı hızlı yanar gene mi senkron kayması olur ?

Perdenin açılmasıyla ledin yanması nerdeyse aynı zamanda olur.  Merceğe göre de değişir bu durum, bu kadar didiklenmesinin bi faydası olacağını düşünmüyorum

On 17.12.2016 at 00:19, Mücahit yazdı:

183 liranin içinde xenon çin işi h7 balastlarla dahit 2 adet mercek ve kablo takımı dahil kararsız kaldım :)

Ad ve soyadınızı bildirin, üye adınızı değiştirebilmem için.

İletiyi paylaş

Fatih Ceylan    1
Fatih Ceylan
On 17.12.2016 at 16:54, Mücahit yazdı:

Merhabalar öncelikle foruma yeni katılmış bulunmaktayım uzun zamandır bu konu hakkında araştırma yapıyorum aracım corsa d ve halojen ampullü bi araç 50 liraya mercek takımları gördüm aracıma mercek far yamak istiyorum ama xenon işine pek bulaşmak istemiyorum benim için masraflı olacak aliexpress'te tam takım mercek takımı 183 lira elimdede h7 7000lm led ampuller var bunlarla çalışmak istiyorum forumu kurcaladım ama pek buna dair bişey rastlamadım bu ledler merceksiz çok net ışıık veriyor gözde almıyor fakat biraz dağılma yapıyor  nasıl bi mercek alabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz ?

led.jpg bu led ile mercekte ısık alamazsınız.

1.si çok basit bir led ve ışığı yetersiz kalır

2. ise başındaki yuvarlak mecekte gölge yapar ve ışık alamazsınız.

Görüntü olsun diyorsanız olur ama aydınlatmada bu iş görmez.

On 14.12.2016 at 14:12, İbrahim Bülbül yazdı:

Merhabalar sevgili geceucusu sakinleri , led ürünlerle ilgili  arada kaldım.uzun farlara takmak istiyorum.sitede bilgili arkadaşlar yağış performansından dolayı tavsiye etmiyor.3700-4300k gibi değerler tavsiye ediliyor. internette aşağıdaki ürünlerden buldum.Üzerine geçirilen renkli cam ile 3000-4300-5000k gibi değerler elde edilebiiyor. Bu ürünlerle ilgili değerli fikirlerinizi merak ediyorum. Aracacım hyundai i30 2013 model  saygılar...

Ampul Watt değeri - Ampul tipi : h7 55w

1-)  Ossen R4 H7 LED Toplam 7200lm 60w

https://tr.aliexpress.com/item/Ossen-R4-H7-LED-Headlight-Bulbs-30w-3600lm-5000k-6000k-4300k-3000k-8000K-H1-H3-H4/32739886577.html?scm=1007.13339.60109.0&pvid=edd89305-8075-4a44-a477-c04205bb76f7&tpp=1&detailNewVersion=&categoryId=200002080

2-)  2016 Yeni R4S 1 takım  Toplam 10400lm 90 W  

https://tr.aliexpress.com/item/2016-Yeni-R4S-1-tak-m-10400lm-90-W-H7-LED-Far-Sis-s-r-I/32676884687.html?pvid=57d9f658-61e2-473b-b507-0cb27fbdbe95&categoryId=200002080&tpp=1&detailNewVersion&scm=1007.13338.49930.0

bu ilandaki led chipler uzun süreli kullanımda ızgara olacağından emin olabilirsiniz. üzerinde yazan lümenleride vermesi imkansızdır. 1.ürün ile 2.üründe kullanılan chiplerin 2 side aynıdır. en fazla vereceği lümen 4000lmn/set

16 saat önce, baba_yaga yazdı:

Arkadaşlar herkese merhaba. Fiat Bravo marka aracıma R3 Led aldım. Mercekli fara sahip aracım. Sanki ışık çok kuvvetli gelmedi gibi. Birde siz deneyimli arkadaşların yorumuna alabilirsem çok sevinirim.

Herkese saygılar.

IMG_20161225_182255.jpg

ışık iyi gibi ancak farınız ayarsız gibi bence çünkü 2 far da ortada birleşmiş gibi duruyor. sol farın ışığı görünüyor ama sağ far ışığı solun içine girmiş..Ayrıca r3 ü takarken umarım saçaklarını uygun bir şekilde açmışssındır yoksa fazla dayanmaz yanar.

tarihinde Fatih Ceylan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Ceylan    1
Fatih Ceylan
On 09.12.2016 at 21:43, Ahmet Büyükçulcu yazdı:

Herkese merhaba,

2009 model passat aracımda philips crystal vision halojen ampul kullanıyordum. Aydınlatması yeterli olmasına rağmen daha beyaz bir görünüm  ve aydınlatma beklentiler dolayı hem kısalar a hem de uzunlar led taktım. Uzun ve kısa ampul tipi h7. Uzunlar taktığım ampuller 3000 lumen olmasına rağmen sellektor olayı ve uzunlarin aydınlatması mükemmel. Fakat kısalar a 11700 lumen değerinde  (çifti) philips chipi olan bir ampul takmama rağmen aydınlatma yeterli beklentime göre az. Bunda kısa farları mercek li olması da etkili sanıyorum ama bukadar kaliteli ve yüksek lumen değerinde bir ampulü mercek nasıl bukadar kesiyor onu anlamadım.  Ekte kısaların duvara yansıması var, özellikle sağ tarafa bakinca acaba tam oturmadı mi ya da ters mi taktım sizce?

20161207_220347.jpg

passatlara çok fazla led taktım ve aynı şeyleri bende düşünüyorum..passatların farları teknolojisinden kaynaklı olsa gerek uzun farları çok etkili ve ledde en iyi patlamayı yapan passatlardır. kısalarda aynı ışık gücünü alamamanız doğal bu olayın bir kaç nedeni vardır. öncelikle daha önce aracınızda xenon olup olmadığı zira xenon yüksek ısıda çalıştığından merceklere zamanla zarar verip buğulanma  sararma gibi zararlar verebiliyor. 2. olarakta kullandığınız ledi görmem lazım. resime bakınca ilk yorumum ledlerin yanlış bir şekilde takılma olasılığı oldu..

sağ farın sol kısmındaki karartı bunun bir göstergesi.. normalde düz bir hat olmalıydı.

İletiyi paylaş

İlker Yüksel    6
İlker Yüksel
3 saat önce, Fatih Ceylan yazdı:

bu ilandaki led chipler uzun süreli kullanımda ızgara olacağından emin olabilirsiniz. üzerinde yazan lümenleride vermesi imkansızdır. 1.ürün ile 2.üründe kullanılan chiplerin 2 side aynıdır. en fazla vereceği lümen 4000lmn/set

ışık iyi gibi ancak farınız ayarsız gibi bence çünkü 2 far da ortada birleşmiş gibi duruyor. sol farın ışığı görünüyor ama sağ far ışığı solun içine girmiş..Ayrıca r3 ü takarken umarım saçaklarını uygun bir şekilde açmışssındır yoksa fazla dayanmaz yanar.

Valla nasıl açılacak Fatih bey farın içine kondu üstü siyah plastik ile kapatıldı. Bu arada far ayarı yaptırdım.Saçakları açtırayım iyice.

İletiyi paylaş

Burak Özbay    0
Burak Özbay

Herkese Selamün Aleyküm. Aranıza yeni katıldım. İlk mesajım olduğu için bir hatam olursa özür dilerim. Bingöl/Karlıova'da görev yapıyorum. Haliyle yollarımız falan sıkıntılı karanlık ve memleket 1500km mesafede. Bende 2011 golf var. Aracı ilk aldığımda xenon takılıydı. İlk işim bunları söküp atmak oldu. Ama maalesef bulunduğum yerde iş bilen bir usta olmadığı için şuan ki aydınlatmam çok kötü. Şuan izindeyim ve o yolu gelene kadar artık ağlıcaktım. Resmen karanlıkta geldim. Şimdi ustalarım size sormak istediğim ben bu aydınlatma konusunda bixenon led yapmayı düşünüyorum. Uzunlarıda normal led yaparım. Bana sana şunlar şunlar lazım şu marka mercek şu marka led şu silikon şu kablo şu marka balast gibi yardımcı olabilir misiniz? Çünkü konuları okudukça kafam iyice karıştı d2s d1s hangisi iyi hangisi bana uygun bilemedim. Direk aracı ilker ustama götürüp yaptırmak vardı ama yakın zamanda inşallah düğünüm var oyüzden  bütçede maalesef kısıtlı. Oyüzden kendim bişeyler yapmak istiyorum. Çok şey istedim biliyorum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Karışık istekleriniz olmuş.Led mercekten başlayıp xenon sistemle biten ve dediğiniz şekilde kafa karışıklığı olduğu açık.

Oem mercekler için led kullanılamıyor ve yavsiyede edilmiyor.Halojen ampule uyarlanmış farlardada led üretimi ve xenon sistemi uygulanmasını tavsiye etmiyoruz zaten xenonlarıda sökmüşsünüz.anladığım kadarı ile far ayarı çok kötü.Öncelikle bir 10metre civarından duvara karşı bir kısa far resmi çekip ekleyebilirseniz iyi olur.

araç modeline ait konu ve yapılmış uygulamalşar yorumlar mevcut.Konuyu inceleme fırsatınız olmadı ise inceleyebilirseniz konu altından devam etmek faydalı olacaktır.

http://www.geceucusu.com/topic/2348-vw-golf-6-2009-2012-i%C3%A7in-xenon/?page=5

İletiyi paylaş

Burak Özbay    0
Burak Özbay

Oktay hocam verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Aydınlatmam okadar kötü ki kafam allak bullak oldu :( Hangisini yapsam daha net olur daha aydınlık olur diye okumadığım konu kalmadı.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Halojen ampul kullanan yapıya ne takılırsa takılsın kullanılan bu uyumsuz ürünleri kullanan ve yorumlarına bakılınca sizin gibi kafa karışıklığına sebebiyet vermesi ve memnuniyetsizliği de aynen oluşturacaktır.

Oem sınıf bi-xenon mercek ve d2s,d1s ve d serisi xenon aydınlatma oturmuş ve tatmin edici seviyedeki tek uygulama yapılacak işlemlerdir.

Aracınızın far ayarı ve aydınlatması için resim eklemeniz tavsiye için daha yardımcı olacaktır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ali Orkun Bayur    0
Ali Orkun Bayur

Peugeut RCZ sahibi olarak ben de H1 tip CREE LED montajı yapmak istedim. Ancak ampul yuvası ve lambanın boyutları arasındaki orantısızlık ne yazık ki projemi askıya almama neden oldu. Amacım selektör anında tepki süresinin azlığı nedeniyle LED ampule geçmekti. Ancak arkadaki soğutucu seramik kütle ve klipslere denk gelen kısmın idealinden büyük olması yuvaya sabitlememi engelledi.

Ben de SMD tipi led olan bir ampulü alternatif olarak kullanmak istedim. Ancak o da led kısmının büyük olmasından farın içine girmedi. Anlayacağınız şanssızlık bu konuda peşimi bırakmadı.

Ben de aşağıdaki filmdeki ürünün ışıma özelliği nedeniyle farıma uygun bir tasarıma geçmeye karar verdim.

Hiç uzun farlar için yaprak formunda bakır soğutuculu LED ampul kullanan üyemiz oldu mu? 

h1-philips-g3-700x700.jpg

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    280
Erkan Kahya
On 10.01.2017 at 02:02, Ali Orkun Bayur yazdı:

Amacım selektör anında tepki süresinin azlığı nedeniyle LED ampule geçmekti. Ancak arkadaki soğutucu seramik kütle ve klipslere denk gelen kısmın idealinden büyük olması yuvaya sabitlememi engelledi.

Merhaba. Ben iki tip led ampul kullandım. İlk aldığım denemelik birşeydi ömrüde fazla olmadı. Son aldığım ürünü uzun zamandır kullanıyorum. Hem led kalitesi dolayısıyla aydınlatması daha iyi hem de odak diğerine göre düzenli oldu.

Led ampullerde soğutucu kısmı bizim araçlarda problem yaratıyor. O kısmı biraz traşlamak gerekiyor. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Enes Akgün    0
Enes Akgün

Herkese keyifli forumlar.

Polo aracın sis farlarına led takmayı düşünüyorum. 

Ampul tipi H8 fakat H11 led xenon taksak herhangi bir sıkıntı yaratır mı ? Ledlerde H8 H11 watt olayını bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.486
Mahmut Akbulut

Sıkıntı olmaz kullanabilirsiniz ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen

Hocalarım öncelikle değerli bilgilleriniz için teşekkür ederim. Sislere h11 led takmak istiyorum. Beklemek istemediğimden aşağıdaki ürünü aldım. Ancak bakıyorum bu ürünlerin fanlı ve yaprak formunda olanları gördüm. Ancak benim satın aldığım ne fanlı nede yaprak formunda. Bu ürünler çok ısınma yapıyor mu?  İleride bu cihaz hemen patlayabilirmi ona göre iade etmeyi planlıyorum. Yorumlarınız benim için çok önemli.

http://www.arabayaservis.com/6lipaketindirimliotoaksesuarsimoni-racing-effetto-fulmine--h11-simsek-etkisi-kablosuz-led-xenon-smn103377hbv00000273tu

OTMSMN103377-1.gif

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap