• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
İlhan Gündüz

Kısa uzun sis farı için ledli ampul tavsiyesi - H7 H1 H4 H10 H11 H16

Recommended Posts

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

bu ledleri bence sadece motor kaputunu gece ışıklandırmak için yapmışlar farlar için degil.. :):p

ahmet üstad bu smd 5050 için tam uygun prodüct varmı elinde çok farklı veriler var elimde.sarımsı camlı olanlar var bende 30ma.veri verilmiş bulduklarımda hatta ledman marka oldukca yogun piyasada yanılmıyorsam buda resim olarak biçim olarak aynı görünüyor ve 50ma x3 veri vermiş stabil çalışmasına 20ma x3 olarak vermiş.onlar farklımı?bazılarında chip başına eklenmiş ters diodlu şema var.bunlarda 20ma demiş ama pik olarak 50ma yazmış. ledlerin üzerine brde kod yazabilseler ne iyi olacak.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

acayip fazla çeşit var malesef onlarda. ama smd 5050 ler hep 3chip diye biliyorum ben. 20ma i geçmemek gerekir bencede çünkü kullandığımız noktalar ömür gerektiren noktalar. iç aydınlatma için 40ma bile verilebilir neticede ömrü boyunca kaç saat yanar. ama park vs ampul noktaları için 20 yi kesinlikle geçmemek gerekir. çünkü bu veriler genelde oda sıcaklığına göre veriliyor. farlar motor kaputu yazın 50 60 dereceleri bulur. herşeyi hesaba katmak gerekir.

H serisi hiçbir ampulun ışığı led ile elde edilemez. Nedenini Selçuk abi çok güzel açıklamış. Bütün ışığın bir noktadan çıkması gerekiyor. buda imkansız.

İletiyi paylaş

Anıl Berke Kavraal    5
Anıl Berke Kavraal

bu tip ampullerin h1 olanlarından lazım bana acil olarak nereden bulabilirim fikri olan varmı?

İletiyi paylaş

Faruk Cobutoğlu    4
Faruk Cobutoğlu

arkadaşlar merhaba

bugünlerde bununla uğraşıyorum.elektronikçi değilim ama anlamasamda bu tür şeylerle uğraşmayı seviyorum.sizlere birkaç sorum olacak,yardımcı olursanız sevinirim.

fotograftaki ön far olacak,arkasına duy gelecek.aküm,12v 7A. 5 adet power led var herbiri 3w-700mA.3,6v (3,2v-4,2v)

herbirine ayrı ayrı 15 ohmluk direnç bağlayacağım bu daha iyimi? (ayrı ayrı bağlamak) 15 ohm doğrumu

led driver kullan diyorlar ama yer yok dirençle işi bitirmeyi düşünüyorum olabilirmi?

zener diyot diye birşey gördüm akım sınırlaması yapıyor diye anladım burda kullanmak direnç kullanmaktan dahamı iyi?

deneme yaptım led fazla ısınmıyor.zaten pcb var altında,pcb de metal zemine deyiyor led te ısınma olayını fazla abarttıklarını düşünüyorum.diyorumki,50 000 saat olan led ömrü, driver kullanmaz, dirençle halledersem 10 000 saate düşer buda bana yeter diyorum doğrumudur?

motosikletimin aydınlatması şarz dinamosundan elektrik alıyor rolantide aydınlatma pır pır ediyor,bu çok zararlımı?direk aküdenmi almalıyım?

3watlık ledlerin ışığı az gelirse 5 watlık led kullanacağım aküm çalıştırırmı?

5w power led: 6,8v-7,5 v 700mA

hepinize teşekkür ederim

24102011459.jpg

Uploaded with ImageShack.us

İletiyi paylaş

Ahmet Akdeniz    3
Ahmet Akdeniz

bunların her biri için driver lazım diye biliyorum bende birde bunlar o kadar fazla ışık yapacağını sanmıyorum power ledlerin daha yüksekleride var onlardanda alabilirsiniz 50w v.s

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Uğraşınız güzel niyetim bu işten sizi sogutmak değil ama sonuçsuz kalacak maalesef.Far ampulü için kullanmanız zor odaklamayı asla tutturamazsınız.

Direnç değeriniz dogru fakat aşırı ısınır en az 50wat sogutuculu direnç olması gerekir bununla bile yarım saatte direnç yaklaşık en az 50 derece ısıya ulaşır.Akım kontrolü en uygunu olur seri olarak 3 erli baglayabilirsin 700ma lik sürücü gerekiyor.Kaldıki bu kullandıgınız sogutucu aliminyum ile asla ve asla sogutamazsınız.2 dakikaya kalmaz 60 70 dereceyi bulur.Bu ledler ile oldukca fazla ugraşan biri olarak Far ampulü için bunlar ile vakit kaybetmeyin bunlarla fren park geri vites aydınlatmasında iyi bir proje yapılarak kullanılabilir.

Bu ledlerin yerine 350ma.4 ve 6 watt olanlar var fakat her yerde bulunmuyor aramak gerekiyor.Sogutucu sorununu muhakkak yaşayacaksınız.

Yeni nesil ledler yakında satışa sunulacak ısı boyutu az ve ışık gücü yüksek olarak geliyor fakat sanırım daha zamanı var.

Far için en az 30watt 3000 lümen civarında olan ledler mevcut ve bu ledler için üretilmiş belli açılarda mercek kullanılması gerekiyor.Sogutucu boyutuda oldukca farklı ve büyük bir sorun.

İlla ugraşacak iseniz çok iyi bir proje ile geniş voltaj aralıgında sabit akım verebilecek bir sürücü yapılıp Motorunuz için oldukca güzel bir far yapılır.Biraz pahalı olur ama yapılır.Forumumuzda ben bazı linkler paylaşmıştım yerini bulursam buraya eklerim sizede örnek oluşturur.

İletiyi paylaş

Faruk Cobutoğlu    4
Faruk Cobutoğlu

cevaplarınız için teşekkürler.şu anda fotoğraftaki aydınlatmayı

kullanıyorum.6x1w power led. aydınlatmadan memnunum.

devrede driver yok,ısınma yapmıyorlar.3 tane 30 derece lens

uzağı, 3 tane 60 derece lens yakını aydınlatıyor.

3w ledi 100 ohmluk dirençle yaktım hiç ısınmıyor.olması gereken

15 ohmluk dirençle yakıp ne kadar ısıncağına bakacağım.

odaklamada sorun yok ön taraftaki lede 20veya 30 derece lens

konularak uzun görevi ve selektör görevi yapacak.

motorun 12 v 35 w ampülü 500 lümen ışık veriyor,aydınlatmıyor

fotolardada belli zaten.ilginize tekrar teşekkürler

06102011444.jpg

By farcob at 2011-10-07

06102011442.jpg

By farcob at 2011-10-07

06102011437.jpg

By farcob at 2011-10-07

06102011436.jpg

By farcob at 2011-10-07

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.725
Selçuk Keleş

cevaplarınız için teşekkürler.şu anda fotoğraftaki aydınlatmayı

kullanıyorum.6x1w power led. aydınlatmadan memnunum.

devrede driver yok,ısınma yapmıyorlar.3 tane 30 derece lens

uzağı, 3 tane 60 derece lens yakını aydınlatıyor.

3w ledi 100 ohmluk dirençle yaktım hiç ısınmıyor.olması gereken

15 ohmluk dirençle yakıp ne kadar ısıncağına bakacağım.

odaklamada sorun yok ön taraftaki lede 20veya 30 derece lens

konularak uzun görevi ve selektör görevi yapacak.

motorun 12 v 35 w ampülü 500 lümen ışık veriyor,aydınlatmıyor

fotolardada belli zaten.ilginize tekrar teşekkürler

Çalışman teknik olarak çok güzel ancak aydınlatma olarak malesef kötü. Ledlerin kendi açılarına göre kısa far yapmak mümkün değil. Fotoğraflardan da görüldüğü gibi ağaçların dallarını bile aydınlatıyor. Şu haliyle öndeki trafiğin gözünü kamaştırıyorsun bir de bunum motosiklette olduğunu düşünemiyorum. Bu ledlerle sadece uzunları kullanman daha iyi. Ya sadece gündüz farı olarak gündüzleyin kullanman daha doğru olur.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

1 watt power ledler ısınma sorunu yapmaz.Yukardaki yorumum 700ma 3 watt led içindi.Arada çok fark var.

Şu an kullandıklarını modifiye yap.6 şarlı uzun 6 şarlı kısa yap üst üste yap.Uzunlar için 20 derecelik mercek kullanmalısın 30 derece dagıtır.Bu yaptıgın sıralamadaki mercekleride duvar karşısında ışık tek noktada birleşecek şekilde ayarlayarak daha dogru açı yakalarsın ve ışıgı daha iyi kullanırsın.Kısalar için 60derece değil 40 derece kullan.Ledlerin günışıgı olmalı beyaz tavsiye etmem.Direnci değişme ideal sadece watını artır.Ledleri illla kullancaksan öne dogru yön verme bir aracı karşına al ve kaput hizasına göre açı ver.Kullandıgın kutu hepsi için gayet yeterli sayılır.

İletiyi paylaş

Faruk Cobutoğlu    4
Faruk Cobutoğlu

bilgiler için teşekkür ederim

İletiyi paylaş

Ali Çopur    0
Ali Çopur

Faruk Bey Selamlar, Motorunuzun koruma bari V seklinde olmasi guzel bir avantaj, iki tane daha ayni tipte (daha az Led ile olabilir) daha yere bakar sekilde konumlandirabilirsiniz, Boylelik ile elinizdeki 60 ve 30 derecelik ledleri kullanmanizi tavsiye ederim.

Dogrusal bir aydinlatma icin kullandiginiz lensler cok zor ben size 8-10-14-20 derecelik lensler ile test etmenizi tavsiye edecegim. Elinizdeki Nikelaj kaplamasiz kap ile Trafik de rahatsizlik vermeden Yol ustu tabelalarini aydinlatmaniz zor gibi gorunuyor.

Ledlerde En fazla ışımayı 6000-7000K renk sıcaklıkta yapılıyor (Üreticiye göre değişiklik gösterebilir) Ancak Bu renk sıcaklığı yol koşullarına uyarladıgınızda Yagmur ve Sis durumlarında (Kar da motor kullanırmısınız bilemem) Parlama olarak size geri donebilir hem de trafikte karşıdan gelen araca daha az parlama yapmış olursunuz. Nötr Beyaz ya da Sıcak Beyaz kullanıldığında ışıma düşmesine ragmen daha duzgun bır aydınlatma saglayabilirsiniz.

tarihinde Ali Çopur tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Faruk Cobutoğlu    4
Faruk Cobutoğlu

Faruk Bey Selamlar, Motorunuzun koruma bari V seklinde olmasi guzel bir avantaj, iki tane daha ayni tipte (daha az Led ile olabilir) daha yere bakar sekilde konumlandirabilirsiniz, Boylelik ile elinizdeki 60 ve 30 derecelik ledleri kullanmanizi tavsiye ederim.

Dogrusal bir aydinlatma icin kullandiginiz lensler cok zor ben size 8-10-14-20 derecelik lensler ile test etmenizi tavsiye edecegim. Elinizdeki Nikelaj kaplamasiz kap ile Trafik de rahatsizlik vermeden Yol ustu tabelalarini aydinlatmaniz zor gibi gorunuyor.

Ledlerde En fazla ışımayı 6000-7000K renk sıcaklıkta yapılıyor (Üreticiye göre değişiklik gösterebilir) Ancak Bu renk sıcaklığı yol koşullarına uyarladıgınızda Yagmur ve Sis durumlarında (Kar da motor kullanırmısınız bilemem) Parlama olarak size geri donebilir hem de trafikte karşıdan gelen araca daha az parlama yapmış olursunuz. Nötr Beyaz ya da Sıcak Beyaz kullanıldığında ışıma düşmesine ragmen daha duzgun bır aydınlatma saglayabilirsiniz.

ali bey merhaba. beyaz ışığın yağmurda siste iyi olmadığını biliyorum philipsin motovision ampülü oranja yakın ışık veriyor ve daha iyi aydınlatma yaptığı yazıyor,bu arada lümende düşüyor.daylight ışığıda deneyeceğim.en yukardaki fotodaki led farı deneyeceğim.ledler

korktuğum ısınmayı yapmadı.sadece tek olarak yakacağım ledin(uzun görevini yapacak) direnci ısınıyor(3W-3,6V-700mA led-15 ohm-7W direnç)satıcı bu direncin kor hale gelse bile çalışacağını söyledi.diğer 4 ledi beraber yakıyorum(kısa) bunların direncinde problem yok.

sadece akım regülesi kullanayımmı? zener diyot mu 7812 mi kullanayım bilemiyorum.kaçlık zener diyot olmalı?

kısalarda 4 tane 3W power led kullanacağım(3,6V-700mA herbiri) gerçi ledlerin açıklamasında 3,2-4,2v yazıyor. ben bundan ledin bu aralıkta çalışabileceğini anlıyorum.yani toleransı var ve benim akümün 12,8-14,2 v aralığında elektrik vermesi problem olmayacak gibi.zaten şu anda çalışan 6 adet1 watlık ledte dirençte yok. forumdan bir arkadaş şunları al gel dese bağlantılarınıda yapsa çok makbule geçecek.

ilginize teşekkür ederim.selamlar (istanbul maltepedeyim 0535 747 72 84 scalareklam@hotmail.com)

tarihinde Faruk Cobutoğlu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Samet Daş    107
Samet Daş

Bu tip ledli ampullerin odağı tutmayacağı için ışık gücü yeterli gelse bile ışık dağılımı bozuk ve yetersiz olacaktır. H7, H4 ya da H1 ampullerin ışık üreten filaman sadece bir kaç mm uzunluğunda bütün ışık dağılımı bu bölgede yoğunlaştırılmış durumda. Bu tip ampullerde o bölgeye 2 tane led ancak denk gelebilir, geri kalanı reflektörü tencere gibi aydınlatmaktan başka bir işe yaramaz.

h7 mercek takıp bu ampullerden takılsa yeterli performans alınabilir mi? odak noktasını biraz düzeltebilir sanki :vreka:

mesela şu ilandaki kullanılsa http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-super-beyaz-68-smd-led-h7-far-ampulu-12v-sag-sol-96281406/detay/

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut

Bunu öğrenmenin tek bir yolu var,H7 mercek ve H7 led ampul alacaksınız ve sonucu bizimle paylaşacaksınız...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut

Mümkün değil.

Artık mümkün Selçuk abi,konu üzerinden 4 yıl geçti,Mehmet abi 2009 da yaptığı yorumda,önümüzdeki yıllarda olabileceğinin sinyalini vermişti haklı çıktı ve nihayet Kore li abilerimiz H7 24W 1800LM-5500K led ampul yaptılar kutlama.gifAslında bu projenin ilk prototipi Servet abiye ait,ama kendisi işi ağırdan alınca keyifli.giflazy.gif Kore liler önce davrandı kihkih.gif Led i soğutmak için Jet fan ve pcb var özel imalat power led kullanılmış.Kit fiyatı 220$...

Konuya biraz gizem katalım ninja.gif link daha sonra,şimdilik birkaç resim tease3.gif

Ama resimlerin kalitesi çok kötü,idare edin artık :unknw:

post-4834-0-01118100-1353926156.jpg

post-4834-0-48987800-1353926157.jpg

post-4834-0-06626100-1353926159.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.111
Servet Aydın

tüh lan, yine gitti procem :angry2:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut

tüh lan, yine gitti procem :angry2:

Aramızda casuslar olabilir durbunlu.gifkihkih.gif

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.111
Servet Aydın

Aramızda casuslar olabilir durbunlu.gifkihkih.gif

Nevşehir tarafından mı, yoksam Karabük mü ? :s

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut

Nevşehir tarafından mı, yoksam Karabük mü ? :s

O kadar uzağa gitme abi koskos.gif yakınında seni hem görsel hemde yayınsal olarak soshelp.gif sürekli rahatsız eden,adı bende saklı başharfi B ile başlama ihtimali olan MacGyver lakaplı kişiden şüphelenmiyormusun crazy.gif bir düşün bakalım :unknw:

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.111
Servet Aydın

haaa baş harfi Bektaş olan vatandaş demii ? Bittin olm Bektaş :angry2:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Samet Daş    107
Samet Daş

abi sende icat eden değil geliştiren ol. japan lar gibi :vreka:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut

http://www.karakoyel...-power-led.html bu tarz birşey mi bu h7 ye koydukları?

Hayır H7 de kullanılan özel imalat,verdiğin linkteki led Servet abinin prototipindeki led den :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Samet Daş    107
Samet Daş

servet abinin prototipte kullandığı h7 soketlerden görebilirsek. bu ampul işini biraz geliştirmek isterim. teknik bilgiyi uzakta ararken yanımda buldum biraderim elektrik elektronik okumustu ben unutmuşum :dance3:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap