• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
İlhan Gündüz

Kısa, uzun, sis farı için led ampul tavsiyesi - H1 H3 H4 H7 H10 H11 H15 H16

Recommended Posts

Mutlu Yılmaz    0
Mutlu Yılmaz

Cevabınız için teşekkürler Oktay Bey, peki bu durumun biLED mercek benzeri uygulama dışında bilinen bir cozumu yokmu?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Halojen ampul yerine çözüm sadece oem kombinasyonda bi-xenon mercek ve yeni nesil led mercekler.

Ben yalnlış konu linkini yazmışım kusura bakmayınız.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.789
Selçuk Keleş

Kısa ve uzun ların 5 metreden birer fotolarını alalım. Hoş bişey düzeleceğini sanmıyorum ya, sökülcek zaten emin olalım :) 

İletiyi paylaş

İbrahim Yıldız    6
İbrahim Yıldız

Hocam merhabalar.

Ankaradan Halil İbrahim ben

Aracımın kısa-uzun farları tek ampül ile sağlanıyor (9012 HIR2)

Aracımın farları mercekli olduğu için şu LED ampüllerden satın edindim ;

9012 HIR2 LED FAR

Yağmur - Kar - Gece aydınlatması muntazam. Kayıp yaşatmıyor.

Ancak sürekli slalom yapan bir eve gidiş yolum var ve aracım hybrid olduğu için o bölgeleri elektrik motoruyla geçiyorum haliyle motor - egzos sesi yok. Ancak farlarım adaptif olmadığından yolum üzerindeki bir çok sokak köpeğini  virajları alırken ya son anda fark ediyorum ya da sürekli dıt dıt korna çalarak beni farketmelerini sağlamaya çalışıyorum üstelik bir çoğu aracımda mama taşıyarak beslediğim yaratıklar. Kazara birine çarparsam çok üzülürüm.

Sizlere sormak istediğim soru şudur.

Aracımın sis farlarının ampül tipi H16 ve 19W'lık ampüller kullanıyorlar. Farklı Watt ampül kullanımında zannediyorum araç arıza ışığı yakıyor.

Ben de mevcut Osram sis ampülleri ile aynı değere sahip olan şu ampüllerden edindim ;

Photon H16 12V 19W Beyaz Işık 5000K

Amacım slalom şeklinde ilerlediğim yollarda sağ ve sol noktalardaki göremediğim yerleri biraz aydınlatmaktı ancak bu ampüller Kısa-Uzun led ampüllerin ışığında resmen kayboluyor ve fayda göremiyorum.

Acaba şu led ampüllerden alsam bir nebze fayda sağlar mı bana karanlık çapraz noktaları aydınlatmak bağlamında?

Nightlord H16 Led 12 V 19 W Süper Beyaz PGJ19-3 Baz 6000 K Araç Sis Farları

Teşekkür ediyorum.

(Amacım sis farı olarak kullanmak değil sağ ve sol yanlarda biraz daha aydınlatma yakalayıp köpeklerimi görmek ve olası bir çarpma - ezme durumunu engellemek)

b.jpg

a.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.584
Mahmut Akbulut
3 saat önce, ibrahim YILDIZ yazdı:

Yağmur - Kar - Gece aydınlatması muntazam. Kayıp yaşatmıyor.

İbrahim bey merhaba hoş geldiniz :flowers: Öncelikle sokakta yaşamak zorunda bırakılan evcil arkadaşlara gösterdiğiniz hassasiyet ve duyarlılık için teşekkür ediyorum ...

Konuya dönecek olursak yukarıda alıntınızı yaptığım cümle açıkçası bana pek mantıklı gelmiyor , çünkü farklı led ampullerle (smd , cob , cree ) ve farklı merceklerle bir çok test yaptık ve hemen hemen hepsinde led ampuller sınıfta kaldı , Cree ledler reflektörlü halojen farlarda biraz daha iyi ama mercekte değiller . 

Philips led ampuller diğerlerine göre daha başarılı bence , testlerde bu bariz ortada . Bu ledleri denemek lazım ama fiyatı nedeniyle deneme fırsatımız olmadı malesef ...

300$ lık philips led ampuller bile 25W ta max. 1350 Lümen ışık veriyor ... 20$ lık ledin 72W güç harcayıp 8000 lümen vermesi imkansız . O led o watta kavrulur ...

Fitting 9003 (HB2/H4)
Number of Bulbs 2
Manufacturer Philips
Bulb Type Styling
Road Legal No
Kelvin Rating 6500K
Wattage 25
Voltage 12V
Technology LED
Lumens 1000/1350
Range Xtreme Ultinon LED
Base P43t-38
SKU 12901HPX2
EAN 8727900397376

Sizin link verdiğiniz led ampul , tabirimi mazur görün ama üretilen en kötü led olan COB led , bu ledin 8000 lümen ışık vermesi hele ki bunu yandığı süre boyunca vermesi imkansız . En kaliteli led olan cree chipler bile maksimumda bu lümeni vermiyor .

Aydınlatmada kıstas ışığın homojen bir şekilde araç önünde ilerlemesi ve olabildiğince uzağa yansımasıdır , ama led de bu tam tersi oluyor ışık miktarı yoğun , araç önünde kümeleşmiş ve uzun mesafede etkisi yok . Işığın araç önünde kümeleşmesi karlı ve sisli havalarda önünüzde ışıktan bir duvar oluşmasına neden olur ve bu çok çok tehlikelidir . 

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İbrahim Yıldız    6
İbrahim Yıldız
40 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

İbrahim bey merhaba hoş geldiniz :flowers: Öncelikle sokakta yaşamak zorunda bırakılan evcil arkadaşlara gösterdiğiniz hassasiyet ve duyarlılık için teşekkür ediyorum ...

Konuya dönecek olursak yukarıda alıntınızı yaptığım cümle açıkçası bana pek mantıklı gelmiyor , çünkü farklı led ampullerle (smd , cob , cree ) ve farklı merceklerle bir çok test yaptık ve hemen hemen hepsinde led ampuller sınıfta kaldı , Cree ledler reflektörlü halojen farlarda biraz daha iyi ama mercekte değiller . 

Philips led ampuller diğerlerine göre daha başarılı bence , testlerde bu bariz ortada . Bu ledleri denemek lazım ama fiyatı nedeniyle deneme fırsatımız olmadı malesef ...

300$ lık philips led ampuller bile 25W ta max. 1350 Lümen ışık veriyor ... 20$ lık ledin 72W güç harcayıp 8000 lümen vermesi imkansız . O led o watta kavrulur ...

Fitting 9003 (HB2/H4)
Number of Bulbs 2
Manufacturer Philips
Bulb Type Styling
Road Legal No
Kelvin Rating 6500K
Wattage 25
Voltage 12V
Technology LED
Lumens 1000/1350
Range Xtreme Ultinon LED
Base P43t-38
SKU 12901HPX2
EAN 8727900397376

Sizin link verdiğiniz led ampul , tabirimi mazur görün ama üretilen en kötü led olan COB led , bu ledin 8000 lümen ışık vermesi hele ki bunu yandığı süre boyunca vermesi imkansız . En kaliteli led olan cree chipler bile maksimumda bu lümeni vermiyor .

Aydınlatmada kıstas ışığın homojen bir şekilde araç önünde ilerlemesi ve olabildiğince uzağa yansımasıdır , ama led de bu tam tersi oluyor ışık miktarı yoğun , araç önünde kümeleşmiş ve uzun mesafede etkisi yok . Işığın araç önünde kümeleşmesi karlı ve sisli havalarda önünüzde ışıktan bir duvar oluşmasına neden olur ve bu çok çok tehlikelidir . 

Hocam hoşbulduk,  bu dünya bizlerin olduğu kadar bu güzel canlıların da aynı zamanda o nedenle yaptığım şey aslında olması gereken birşey bizler onların yaşam alanlarını işgal edip sonra da açlığa - hastalığa terk edemeyiz.

Konumuza gelecek olursak tekrar;

Lümen değerlerini farlar geldikçe doğru kalibre edilmiş bir cihaz ile ölçmek sanırım en mantıklısı. Hatta bunun için bir youtube kanalı kurup çakma - orjinal - yansanayi ne varsa alıp test edip sonra da video ile ifşa etmek lazım ancak vaktim az :D

Konuya vakıf değilim o nedenle yazdığım şeylerde "cahilce" ya da "mantıksız" kısımlar olabilir. :) Daha çok hissiyat üzerine yorum yapıyorum.

Forumlarda genellikle tavsiye edilen ürün şu " Philips LumiLEDs " ibaresi var ve fiyatı da 80-100 $ aralığında değişiyor. Sizce bu led teknolojisinde bu değerler yakalanabilir mi?

P6 LumiLEDs 5200 Lumen x 2

Ben daha evvel şu ürünü aldım ve kullandım sözde ampül başına 3600 Lumen verdiği yönünde bir ibare var kısa farları "eh idare eder" ancak uzun far bildiğiniz yok gibi. O nedenle şehiriçinde iş görebilir (Sokaklar - Caddeler) Ancak benimki gibi daha az yerleşimin bulunduğu ve karanlık bölgelerde bence işe yaramaz.

3600 Lumen x 2 LEDs

Aracımın farları projeksiyon yani mercekli ancak Bi-Xenon uygulaması için farın yapısını değiştirmemiz gerekiyor okudğum kadarıyla ben de 2021'e kadar garantili araca en azından kesme-delme şeklinde müdahil olmak istemiyorum.

Morimoto diye bir led far markası okudum bu forumda ancak fiyatı nispeten yüksek bu konu hakkında kullanan arkadaşların fikirleri nedir? Bu parayı bu ürüne verirsem memnun kalır mıyım? Cree Led kullanıyorlar ve  34W için INTENSITY: 5000lm (raw; per bulb) demişler

Morimoto 9012 Led Headlights

Şimdiden tekrar çok teşekkürler.

Yukardaki mesajıma dönecek olursak sis farları konusunda sorum halen geçerli linkini verdiğim ürün bana yardımcı olabilir mi?

tarihinde ibrahim YILDIZ tarafından düzenlendi
Ekleme

İletiyi paylaş

İbrahim Yıldız    6
İbrahim Yıldız

Konuya cevap gelmeyince forumda biraz daha araştırdım ve tercihlerimde değişikliğe gittim.

Anladığım kadarıyla bu işlerde gerçekten ucuz etin yahnisinin bir tadı yok.

Piyasada bir çok Led far mevcut ben de eski ve yeni araçlarımda kullandıklarımdan yola çıkarak bir çok farı bu aşamada elemedim.

Kısa-Uzun 9012 HIR2  tek tip led ampül için Philips üretim yapmadığından ,Philips'e fason üretim yapan Photon firmasının amiral gemisi diyebileceğimiz Milestone Led far setinden aldım. (Firma iddiasına Göre Ampül başına 55W ve 4000Lümen 6500K'lik bana göre ise gayet net) harika bir aydınlatma sağlıyor.

Gerçekten şu ana kadar kullandıklarım arasında verdiği ışığın kalitesi en güzel olan led ampül diyebilirim. Yoldaki kusurları ve datayları çok daha rahat görebiliyorum. Eskiden aldığım gece  görüşü %40 ise bu farlar sayesinde şu anda %60-70 görüş aldığımı söyleyebilirim. (Philips kullanmadığımdan onu tenzih ediyorum.) Bu farların çifti aşağı yukarı "100$" civarında satılıyor.

2017-12-02_11-43-00.jpg2017-12-02_11-43-20.jpg2017-12-02_11-43-58.jpg2017-12-02_11-44-06.jpg2017-12-02_11-44-21.jpg

Kalan %20-30'luk görüş kaybım için ise sis farlarıma Philips'in X-treme Ultinon Led ampüllerinden aldım. Söyle diyim eğer bunlar bu adamların "sis" ampülü bu ise ve aracınıza uygun "led" ampül üretimi varsa direk gözü kapalı alın. Hem ışık inanılmaz parlak (6500k renk için konuşuyorum) hem de 19W güçte 2000-2500 lümenlik muazzam bir görüş kalitesinden bahsediyorum. Yani o %20-25'lik pay verdiğim alandaki herşeyi "detaylıca" görme şansına eriştim. Bu farların da çifti "yeni tip" kutuda "70-100$" civarında satılıyor.

2017-12-06_11-47-00.jpg2017-12-06_11-47-08.jpg2017-12-06_11-47-22.jpg

2017-12-06_11-48-00.jpg

2017-12-06_11-58-43.jpg2017-12-06_11-58-47.jpg2017-12-06_11-58-50.jpg

Bu da bir gece videosu ama whatsapp üzerinden videoyu aktardığımızdan kalitesi düşük kusura bakmayın.

Photon Milestone 9012 HIR LED & Philips X-treme Ultinon H16 LED

tarihinde İbrahim Yıldız tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Zafer Bayındır    7
Zafer Bayındır

ibrahim bey gece yol çekimi yapsanız ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Adnan Çelik    2
Adnan Çelik

Üstadlar herkese selamlar aracımda h7led xenon kullanıyorum mercekli farım var kısAlarda takılı menzili iyi fakat parlaklığı az gibi buna bi çözüm arıyorum yardımcı olursanız sevinirim 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Led leddir xenon ,ise xenon dur ve farklı yapılardır.Led xeon diye bir ürün yoktur.:rolleyes:H7 ampulde farklı bir yapıdır ve hiç birisinin odak noktaları aynı değildir.Bu nedenle her şekilde sorun yaşanmaktadır.

Tavsiyemiz yapıyı  performanslı şekilde kullanabilmek için halojen ampul ile devam etmeniz olur.Karar sizindir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Zafer Bayındır    7
Zafer Bayındır

https://hidkitpros.com/shop/h7-lumawerx-led-headlight-kit/

Bu led icin 9.nesil deniyor ?

İddiali aciklamalari var ?

Cree de degil ? Acaba süslü yazalardanmi ibaret ?

Fiyatida hayli yüksek ?

Yorumunuz nedir ?

İletiyi paylaş

Zafer Bayındır    7
Zafer Bayındır

Bugün ali express ve bir cok sitede led ampullere baktim inceledim resimlere baktim.

Zaten forumda en basta beri belirtilen ve uzerine basilan konu bu tarz ampullerin halojen tas lar icin uygun olmadığı, gordugum tanitim resimlerimde hep araca karşıdan ve yandan fotoğraflar var menzil konusunda pek bir iddia yok, zaten isin orasini pek konuşan da yok, genelde hep geçiştirmek var. 

Test fotosu masa üstü cekimlerinde ise lamba sag ve sola isik veriyor karsiya isik yok, is boyle olunca led ampulun cree yada baska bir cesit olmasının hic bir önemi yok en ucuuzuda ayni en pahalisi da. Sonucda hepsi yaniyor.

Nitekim ulkemiz satis sitelerinde "Şimşek etkili" led xenon diye satilan vs. urunler bir gun var bir gun yok.Hatta markalı diye tabir ettigimiz bir iki marka bile bunu led xenon diye satıyor. Bu bilinç sadece ticari amac ile sürüp gitmekte. 

Orjinal led icin tasarlanmis bi-led mercekleri inceledim, koito, morimoto bu merceklerde tasarım ve led ampul yerlesimi cok farkli nokta led ışığı odaklamak icin azami çalışılmış. 

Teknik zorluklar, yeni araclarda yer sıkıntısı fanli yapılarının havasiz kalması,fansizlarin nerdeyse ateşe donusen sogutma halatlari  ile aslinda ön aydinlatma icin pek de uygun olmadığı aşikâr. 

Tüm bunlara rağmen memnun kullanicilar da yok degil, bu memnuniyetin uzun yol sürüş lerin pek olmadigi sehir ici kullanım larin yogun ve selektor ağırlıklı oldugu icin sanıyorum. 

Kisa yada uzun led yukseltmesi icin bence projetorler yada mercek tasarimi degil led ampullerin tasarımının degismesi lazim gibi geliyor.

Hali hazirda piyasada milyonlarca halojene gore tasarlanmış mercek ve reflektor tasarimli arac var.

Ha ben tum bunlari yazarken kendim denedinmmi? Hayir.

Gunlerdir led ampuller icin, yazi yorum video test izleyerek kullanici yorumalari okuyarak sonuca ulastim.

ibrahim yıldız bey'den ise gece cekimelerini siteye koymasini rica ediyorum. Simdiye kadar kapsamli yazi ve memniniyet sadece ibafhim bey den geldi.

Saygılarımla. 

• Beğen 1
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Epey bi çin malı üretim ledleri araştırmışsınız.H sınıfı yapıda kullanabileceğiniz tek ürün yine halojen serisidir.

Daha önce başka konudada yazdığımı hatırlıyorum.H sınıfı refektör ve mercek için İsterseniz 50.000 lümen led kullanın odaklama olmadığı sürece sadece ışığın sapmalaraı odak noktasına teması ile ileri mesefa aydınlatma alırsınız.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.584
Mahmut Akbulut

@Zafer Bayındır  :victory2: 

Bu " şimşek etkili led xenon " ve " deli mavi xenon " muhabbetinden çok sıkıldım :bad: ama asla mücadele etmekten vazgeçmeyeceğim :girl_devil:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Zafer Bayındır    7
Zafer Bayındır
Şimdi, Oktay Toker yazdı:

Epey bi çin malı üretim ledleri araştırmışsınız.H sınıfı yapıda kullanabileceğiniz tek ürün yine halojen serisidir.

Daha önce başka konudada yazdığımı hatırlıyorum.H sınıfı refektör ve mercek için İsterseniz 50.000 lümen led kullanın odaklama olmadığı sürece sadece ışığın sapmalaraı odak noktasına teması ile ileri mesefa aydınlatma alırsınız.

Tabikide sizin arastirmalarinizin ve tespitleriniz cok doğru ve yerinde, zaten bende desteklemek amacli arastirma yapıp her ne kadar teknik bilgim olmasada kendi tespit ve yorumumu ekledim :)

Şimdi, Mahmut Akbulut yazdı:

@Zafer Bayındır  :victory2: 

Bu " şimşek etkili led xenon " ve " deli mavi xenon " muhabbetinden çok sıkıldım :bad: ama asla mücadele etmekten vazgeçmeyeceğim :girl_devil:

Bu tabir ile satilan bir ürün ve bir tek bu ozelligi var gibi ):

Deli mavinin talep tayfasi belli oldugu icin bende bu yuzden 4300k 4500k 5000k hid kit bulamıyorum ): ):

İletiyi paylaş

Emre Kuvel    0
Emre Kuvel

Merhaba arkadaşlar 2014 megane 3 dci edc joy paket aracım var  aracımda gündüz farı var ancak joy paketlerde gündüz farı sis şeklinde ve sarı olarak yanıyor.diğer üst paketlerde ise led farlar var ancak onların orjinali hem çok pahalı hemde panjurun falan değişmesi lazım benim tek isteğim o sarı lambaları beyaz drl yapmak  hatta herkes onları sis farı sanıyor ama sis yok araçta yol bilgisayarından aktif olduğunda aracın farları kapalıysa sürekli olarak yanıyorlar aşağıda resimde örnek verdim resimdeki araç bana ait değil örnek sadece şimdi ben panjuru söküp o ampullere ulaştım içinde p13w sarı renk soketli ampul (aşağıda fotosunu paylaştım phlips olan ) var  oraya birkaç ay önce aliexpress ten led p13w aldım (resmini koydum) gayet güzel ürünler geldi bayada kaliteli ışık veriyor ama maalesef gelen ampuller kalın olduğu için benim sis farı şeklinde ki duy yuvasına girmedi öylece kaldı elimde şimdi benim düşüncem oradaki soketi kesip oraya uygun soketle standart led gündüz ampulü takmak ama onunda soketini bulmak ve aracın orjinal soketini kesme işi beni düşündürüyor.sizce ne yapmayalım .

s-l300.jpg

2X-y-ksek-g-7-5-W-P13W-led-ampul-led-araba-y-ksek-g-g.jpg

jWzjEr.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.584
Mahmut Akbulut

Emre bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

P13W Led ampullerin dar başlıklı olanları var onlardan satın alın ...

p13w led bulb ile ilgili görsel sonucu p13w led bulb ile ilgili görsel sonucu 

İletiyi paylaş

Emre Kuvel    0
Emre Kuvel

evet aradığım bunlar ince kafalılar ama sanırım aliexpress dışında bunları bulmam zor hatta aliexpress te bile tam sizin verdiklerinizi bulamadım siz nereden buldunuz acaba ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.789
Selçuk Keleş

Şahsen yol aydınlatmasının iyi olup olmadığını çok az insanın ayırt edebileceğini düşünüyorum çünkü teknik altyapı gerektiriyor. Duvar fotosu vs istediğim zaman da cevap kesiliyor daha ileri gidemiyor zaten. :) 

Optik uyumu sağlayamadığınız -ki bu imkansız- sürece iyi sonuç almak mümkün değil. Far reflektörleri bir milimetrenin 15/1000 hassasiyetiyle tasarlanıyor gelişen teknolojiyle şu anda belki daha da hassastır. Işığın halojenden çıktığı noktaları led ile tam yakalayabilmeniz mümkün değil. Yolun önünüze düşen kısmı iyi aydınlanıyordur bu sürücüyü yanıltıyor. 75 ve 100 metrelerde yolun sağı ve solunda ne oluyor ölçmeden bir sonuca varılamaz.

Aynı durumun benzeri bundan 5 yıl öncesine kadar xenon kit konusunda da yaşanıyordu. Kimisi farı aşağıya indirince göz almadığını iddia ediyor kimisi başka bir şey. Mal satmak için dönen fırıldağın haddi hesabı yok, bugün de bu böyle. Bu forum sayesinde insanlar oem tabanlı uygulamaları öğrendi, kitleri biz forumda yasakladık, üstüne tüvtürk yasakladı da kurtulduk.

İnsanlar heves ediyorlar, meraklılar, denemek öyle görmek istiyorlar, ben biraz da bu ısrarı buna bağlıyorum.

• Beğen 2
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Zafer Bayındır    7
Zafer Bayındır

Yıl 2002 yada 2003 idi sanirim ben o zamanda bu foruma uyemiydim bilmiyorum fakat simdi o zamanki yazilarimi bulamadım, o yıllarda 2001 model peugeot 306 Platinum hatchback aracim vardi ve ingilterden sanirim 700 usd gibi bir rakama hella h7 xenon kit getirtmistim  ampullerin uzerinde  fazladan metal parcalar vardi sanki H4 sapkasi gibi idi hatirlayamadim,mercekli olmayan farda cok memnun kullandım her yonden test etmistim karsidan baktim baska bir arkadas aracu kullandı ben başka arac ile onden  gittim goz alması fazla olmasada bu sorununu far ayarini düşürerek çözmusdum o zamanlar pek kimsede yoktu ve cok dikkat çekiyordu bembeyaz bir yol,muhtesem görüntü :)

Sonra yine arac degisince aractan söküp satmistim bir daha da o kalitede bir ürün bulamadım, 2011 yilina geldimide ise xenon kitlere hic bakmadim Fiorino aracima bi-xenon calismasi yapildi ilker kemal bey sistemi kurmustu, oem mercek ve osram ampuller ichikoh balastlar vardi , şimdilerde milletin simsek etkisi dedigini ben o farlar ile cok hizli ve etkili sekilde zaten yapıyordum. Sonraki araclarima hic bir zaman xenon kit takmadim,biliyordumki hic biri fiorino gibi olmayacak. Oem mercek isinide bu forumda gordum ve öğrendim. 

Ama simdiki aracimda far acma derdine erteliyorum, bakalim nereye kadar.. :)

tarihinde Zafer Bayındır tarafından düzenlendi
Ilave
  • Mutlu 1

İletiyi paylaş

Ergün Çiçek    0
Ergün Çiçek

Arkadaşlar foruma yeni üye oldum. Aracım Astra j COSMO. Orjinal bi-xenon mercek var ( Afl sistemi bilen biliyor ) Orjinal bi-xenon mercek olduğu için hem kısa hem uzunlar farlarım iyi FAKAT sis farları halojen sarı renkli. Ben sisleri daha iyi aydınlatma ( gece ve yağmurda) olması için değiştirmeyi düşünüyorum. sizce hangi tip ürün kullanmalıyım ? orjinalinde h11 halojen osram marka ampüller var. Xenonlar için iyi değil diyorlar o yüzden led yapmayı düşünüyorum. yorumlarınızı bekliyorum. saygılar...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.789
Selçuk Keleş
7 saat önce, Ergün ÇİÇEK yazdı:

Arkadaşlar foruma yeni üye oldum. Aracım Astra j COSMO. Orjinal bi-xenon mercek var ( Afl sistemi bilen biliyor ) Orjinal bi-xenon mercek olduğu için hem kısa hem uzunlar farlarım iyi FAKAT sis farları halojen sarı renkli. Ben sisleri daha iyi aydınlatma ( gece ve yağmurda) olması için değiştirmeyi düşünüyorum. sizce hangi tip ürün kullanmalıyım ? orjinalinde h11 halojen osram marka ampüller var. Xenonlar için iyi değil diyorlar o yüzden led yapmayı düşünüyorum. yorumlarınızı bekliyorum. saygılar...

Sis farı artislik amacı değil de gerçekten siste kullanılacaksa, 3000K halojen ampul (bulunabilirse tabii)  ya da beyaz olmayan performans ampul (osram nbr vb) kullanılması en uygunu. Ledi unutun.

İletiyi paylaş

Ergün Çiçek    0
Ergün Çiçek
11 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Sis farı artislik amacı değil de gerçekten siste kullanılacaksa, 3000K halojen ampul (bulunabilirse tabii)  ya da beyaz olmayan performans ampul (osram nbr vb) kullanılması en uygunu. Ledi unutun.

Osram night brekaer ampülü aracımın viraj ( manevra ) aydınlatmalarında kullanıyorum zaten.  orjinallerine göre öyle çok performans sağladığı söylenemez.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Viraj aydınlatması reflektör yapısı kısa far gibi değildir.Bundan dolayı fark göremeyebilirsiniz.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ergün Çiçek    0
Ergün Çiçek
18 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Bmw nin yeni 3serisi f30 kasalarında M Paket ile alındığında sis farları LED . Audi ,mercedes ya da başka lüks modellerdeki araçlarda durumun ne olduğunu bilmiyorum. Ama bmw sırf artistik amaçlı sislerini LED yapmamıştır herhalde.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap