• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Volkan Karaosmanoğlu

Park, plaka ledlerinde arıza ışığını önleme

Recommended Posts

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

Ozan çalışanı varken uğraşma bence :)

Mesaj ilede anlatmıştım. Bu üründeki kazancım 1 belki 2tl dir. bu üründeki amaç led kullanamayanların kullanabilmesini sağlamak. para kazanmak değil.

ben bunları üretirken değerlerini silmişim. ki mantıklı olanda bu. kaç watt kaç ohm bilmiyorum.

en azından 50 adet sattım. bugüne kadar benim aracımda hatayı kesmedi diye iade eden 1 kişide çıkmadı.

kendi fiat pandamda da takılı zaten. aynı grup araç kullanıyoruz.

http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=28138175

Zamanında günlerce uğraştım bu sorun için. forumda sayısız mesajım vardır artık hatırlamıyorum bile.

Neler denemedimki. 5 adet w5w ampulu seri bağladım. her biri 1 watt gücünde yansında ısınmasın diye. o zamanda bu ampulleri koyduğum kutu soba gibi oldu. tek başına w5w yi yakmak zaten dokunduğu yeri eritiyor ne olursa olsun. 21watt ampulleri kısık yaktım gene ne varsa eritti. 5 watt taş dirençlere soğutucular bağladım olmadı. nihayetinde kaç wattı hatırlayamıyorum bu linkteki dirençleri ısıya dayanıklı plastik boru içine koyunca olayı çözdüm.

4-ledli-ve-park-ampulleri-icin-Hata-Engelleyici__28138175_0.jpg

tarihinde Ahmet Kasapo?lu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

bahsettiğim kişi direnç siparişi verdi özelliklerini hatırlamıyorum deneme yanılmayla çözeriz dedi, bakalım olmazsa sipariş veririm abi.

abi bide, bağlantı olayını tam olarak anlamadım ne şekilde bağlıyoruz bunu, yalıtkanı sıyırıp klipsleri üstünemi takıyoruz?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
bahsettiğim kişi direnç siparişi verdi özelliklerini hatırlamıyorum deneme yanılmayla çözeriz dedi, bakalım olmazsa sipariş veririm abi.

abi bide, bağlantı olayını tam olarak anlamadım ne şekilde bağlıyoruz bunu, yalıtkanı sıyırıp klipsleri üstünemi takıyoruz?

artı ve eksiye paralel baglıyacaksınız.20ohm 25watt bulursanız iki tane paralel baglayın 50watt eder ve drencin degeri 10ohm olur.20ohm dan düşük 17ohm da olur ama ısı artar.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

evet aynen park ampulu kablosunu sıyırıp paralel alıcaksın. + - yönü farketmez.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

68ohm 7W dirençle lambayı söndürdük ısınması normal seviyede, Ahmet abi gibi ufak bi boru içine koyduğumda mükemmel olucak.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
68ohm 7W dirençle lambayı söndürdük ısınması normal seviyede, Ahmet abi gibi ufak bi boru içine koyduğumda mükemmel olucak.

buna sevindim.elinize saglık.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

önemli: 68 ohm benim ledleri ucu ucuna kurtarıyo. daha az ledli ampuller için daha düşük ohm lu direnç gerekir.

elimde fazla direnç olunca plaka lambalarınıda led yapıyım dedim ama orda kullandığım ledler daha az enerji harcadığı için uyarı lambası sönmedi.

gerçi şöylede ilginç bişey var, motor çalışmıyoken ön parktaki ledi sökersem dirençe rağmen arıza lambası yanıyo. ama motor çalışrken ampulu söksemde arıza lambası yanmıyo. ama plaka lambalarında motor çalışsada arıza lambası yanıyo.

normal ampulu pvc boru içine koyunca bile nerdeyse el değmicek kadar ısınıyo.

tarihinde Ozan Kar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
önemli: 68 ohm benim ledleri ucu ucuna kurtarıyo. daha az ledli ampuller için

elimde fazla direnç olunca plaka lambalarınıda led yapıyım dedim ama orda kullandığım ledler daha az enerji harcadığı için uyarı lambası sönmedi.

gerçi şöylede ilginç bişey var, motor çalışmıyoken ön parktaki ledi sökersem dirençe rağmen arıza lambası yanıyo. ama motor çalışrken ampulu söksemde arıza lambası yanmıyo. ama plaka lambalarında motor çalışsada arıza lambası yanıyo.

normal ampulu pvc boru içine koyunca bile nerdeyse el değmicek kadar ısınıyo.

ileti 61 deki yazımı okuyabilirseniz fikir verecektir ondan önceki bi kaç iletimdede detaylı anlatım yapmıştım.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

mesajlarınızı okudum zaten motor çalışırken voltaj yükseldiği için led olmasada sönüyo uyarı ışığı.

plaka lambaları için ecuda farklı değer kullanıldı büyük ihtimalle. parklardaki ampullerle plakada denemek aklıma gelmedi ;)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
mesajlarınızı okudum zaten motor çalışırken voltaj yükseldiği için led olmasada sönüyo uyarı ışığı.

plaka lambaları için ecuda farklı değer kullanıldı büyük ihtimalle. parklardaki ampullerle plakada denemek aklıma gelmedi ;)

uyarı ışıgının sönmesi sönmesi normal de 68 ohm yerine 2 tane 17watlık 57 ohm veya 30ohm civarı bi drenç kullanın neden iş bitsin.neden 68ohm 7watt elinizdemi vardı yoksa bulamadınızmı.mehmet beyin çalışması var 3.stop ile ilgili oradaki drenç ile işini çözmüştü bence çok ugraşmanıza gerek yok.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

elimde vardı diyebilirim, birisine sormuştum nasıl bişey lazım takmam lazım diye. oda hesapladı etti bunları aldı geldi. lambayıda söndürünce bende taktım ;)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
elimde vardı diyebilirim, birisine sormuştum nasıl bişey lazım takmam lazım diye. oda hesapladı etti bunları aldı geldi. lambayıda söndürünce bende taktım ;)

ledlerde seri baglantıda akım olayı çok az degişir bunda adet oranı pek bişi degiştirmiyor.ve zaten 4 seri led artı drenç zar zor ışıtır.3 seri artı drenç olmalı.

ledi sökmeniz arıza ışıgı için önemli degil drenç degeri uygun olmadıgı için bu durumla karşılaşıyorsunuz.önceki iletimde verdigim degerleri watt oranını alın ugraşmayın derim.

burda drenç hesaplama yöntemi geçerli degil maalesef.önceki kullanılan ampulün yandıgı andaki drenç degeri önemli buda verdigim degerler karşılasmaktadır.hatta her araçta uymuyabilirde.daha düşük degerde olması gerekebilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

direnç paralel bağlı, led bir miktar enerji harcıyo atıyorum 1W dirençte yaklaşık 3W harcıyo toplamda harcanan 4W

ledi sökünce sadece 3W haranıyo ve arıza veriyo,

motoru çalıştırınca voltaj artıyo dirençin tek başına harcadığı enerji uyarının sönmesine yetiyo.

daha düşük ohmlu bi direnç taksam her koşulda söner uyarı ışığı,

bundan sonra uğraşıcak olsam araba çalışırken ledin çektiği enerjiyi hesaplıyıp, led olmadan uyarı ışığı yanıcak kadar bi direnç takarım böylece ledler bozulursa uyarı ışığıda yanar. ama şuanki hali gayet yeterli sonuçta yoldayken ledler bozulsada kontağı kapatıp açınca yanıcak.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
direnç paralel bağlı, led bir miktar enerji harcıyo atıyorum 1W dirençte yaklaşık 3W harcıyo toplamda harcanan 4W

ledi sökünce sadece 3W haranıyo ve arıza veriyo,

motoru çalıştırınca voltaj artıyo dirençin tek başına harcadığı enerji uyarının sönmesine yetiyo.

daha düşük ohmlu bi direnç taksam her koşulda söner uyarı ışığı,

bundan sonra uğraşıcak olsam araba çalışırken ledin çektiği enerjiyi hesaplıyıp, led olmadan uyarı ışığı yanıcak kadar bi direnç takarım böylece ledler bozulursa uyarı ışığıda yanar. ama şuanki hali gayet yeterli sonuçta yoldayken ledler bozulsada kontağı kapatıp açınca yanıcak.

kaç led bagı baglantısı serimi paralelmi ve kullanılan drençler nedir veya resim varmı.

seri led baglatısı çok çok az akım çeker 1 watt çekemez power led olmalı normal ledler mümkün degil.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

önceden resimlerini paylaşmıştım ampulu ben hazırladım, 9 tane 5050 led vardı sanırım üzerinde. görünürde direnç yok gizi olarak varmı bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
önceden resimlerini paylaşmıştım ampulu ben hazırladım, 9 tane 5050 led vardı sanırım üzerinde. görünürde direnç yok gizi olarak varmı bilmiyorum.

hmm bunlar normal ledden fazla akım çeker ama çokta fark etmez.siz wattlı drenci dedigim gibi yapın.benim görüşüme göre asıl sorun akım degil arıza ışıgı için drenç degeri.akım ikinci planda kalıyor drenç degeri düşük oldugu için haliyle akım oranıda yüksek olucak.sizin taktıgınız led grubunda arka yönünde her 3 ledden sonra 180 ohm gibi bi degerde drenç varrdır bu led boyutunda bişidir siyahtır.

İletiyi paylaş

Umut Olpak    0
Umut Olpak

herkese merhabalar...

Arkadaşlar Albea aracımda T10 5W dipsiz ampul kullanılıyor...

Mtec kullanıyorum verim alamıyorum...

Konya sokaktan super flux led aldım 560ohm dirençle lehimledim eski patlak olan ledli park ampulunun dip kısmını çıkartım flux ledi üstüne yerleştirdim 2 tanede bacak yaptım...

Sıkıntısız çalışıyor...

Yanlız ben bunu 5W güç harcamasını istiyorum ne yapmam gerekir bir ara taş direnç duymuştum ama oda yer açısındn sıkıntılı benim için...

Yardımlarınızı bekliyorum...

Hayırlı Ramazanlar

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    156
Mustafa Bağseven

taş direnç kullancaksın mecbur yada alüminyum gövdeli direnç kullanırsan daha iyi olur

İletiyi paylaş

Umut Olpak    0
Umut Olpak
taş direnç kullancaksın mecbur yada alüminyum gövdeli direnç kullanırsan daha iyi olur

Sayın ustam...

Çeşidi nedir...

Kaç ohm almam lazım?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    156
Mustafa Bağseven

ahmet abi.Gittigidiyor.comda mesaj attım.Burda da atıyorum.

Elindeki aparatın 21watt için olanı varmı?Fren lambalarında hatayı kesmek istiyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
ahmet abi.Gittigidiyor.comda mesaj attım.Burda da atıyorum.

Elindeki aparatın 21watt için olanı varmı?Fren lambalarında hatayı kesmek istiyorum.

mustafa aklıma gelen bişi var ben deneyemedim çünki hala stoplara parklara led için çalışmaya başlamadım.2wattlık 12 volt besleme trafosu baglasana ikaz ışıgını kesicekmi acaba.sadece düşünce bu.emin degilim sonucundan.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.143
Servet Aydın

Primer zaten işe yaramaz.Sekonder'de hemen yanar.Aklından bile geçirme...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
Primer zaten işe yaramaz.Sekonder'de hemen yanar.Aklından bile geçirme...

hadi ya kötü oldu umudum vardı biraz. çöpe gitti fikir. :)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    156
Mustafa Bağseven

oktay abi.5watt harcayan bilgisayar fanı varmı?Fan 5 watt harcarsa arıza ışıgını söndürür ısınma olmaz.Aksine sogutma amaçlı da kullanılabilir:)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
oktay abi.5watt harcayan bilgisayar fanı varmı?Fan 5 watt harcarsa arıza ışıgını söndürür ısınma olmaz.Aksine sogutma amaçlı da kullanılabilir:)

fanlarda olmaz girişinde entegre yada diod var ohm degeri göremiyorsun watt olarak ise olurmu bilmem denemek lazım ama 5watt görmedim hiç en fazla 2watt gördüm onlarda pahalı zaten.amper olarak geçerli fanlar 1.5 çekenler var dedigim gibi pahalı.artı o watta bir fan aşırı hava sürkilasyonundan dolay ciddi ses yapar.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap