• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Volkan Karaosmanoğlu

Park - plaka ledlerinde arıza ışığını önleme - 5W bağlantı

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    149
Mustafa Bağseven

Aracımda arıza ışıgı olmadıgı için şu an deneme yapamıyorum.Kapasitörü denersen sonucu yazar mısın?Tahminimce kapasitör taktıgında arıza ışıgı sönmicek

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

drenç degeri görmemiz gerekli ampul gibi düşük deger olmalı yoksa işe yarayacagını sanmıyorum.kondansatör işe yaramaz.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker
oktay bey ampul takıyorum ampul 3 5 saniye yanıyor elektirği kesiyor aynı sorun plakalık ledlerndede vardı uzun birtaş direnç var ahmet kasapoğlundan almıştım 1 adet yeterli oldu 2 tanesine fakat 21w için yeterli olacağını sanmadım ztech marka xenon takmıştım a3 araca arıza ışığı yakıyordu fakat aynı sorun xenon kapanıyordu 3 5 saniye sonra araya 16v 4300uf kandansatör koydum işe yaradı memnun şuanda:) bir forumdada görmüştüm bir arkadaş hazır xenon için arıza ışığı söndürücü almştı. merak edip içerisini açtığında 16v 4300uf kondansatör çıkmıştı :D fakat 21w ampulde işe yarıyacakmı bilmiyorum elektirikcime gidip hem direnç hem meral direnç hemde şu kondasötrü deneyip size cevapları yazacağım:)

araya koydu derken şimdi anladım.dene merak ettim.kondansatör doldugunda drenç oluşturur.ama emin degilim.işe yarasa çok iyi olur.16volt ve imkan varsa 25 voltta deneyin + ve - baglantıya dikkat edin yüzünüze puflamasın.

4700 olmazsa 6800 veya iki tane 4700 paralel baglayın ama voltaj yüksek olmalı kondansatör paralel baglanınca degeri artar voltajı düşer.35 voltluk yeterli olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    591
Mehmet Özyürek
ayrı sorun için bende çözüm arıyorum çözümü ancak böyle bulduk eski ampulü ısıya dayanıklı boya ile 2 kat boyayıp aşşağı tampona oraya burayı eritmicek biyere atmak mantıklı olacaktır:D:D:D:D yoksa bu iş olmuyacak gibi geliyor ama altarnatif çözüm bulmaya çalışıyorum kapasitör gibi 16v 4300 uf gibi

Ben paralel direnç ile arıza ışığını önledim..

img0894a.th.jpg

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.111
Servet Aydın
araya koydu derken şimdi anladım.dene merak ettim.kondansatör doldugunda drenç oluşturur.ama emin degilim.işe yarasa çok iyi olur.16volt ve imkan varsa 25 voltta deneyin + ve - baglantıya dikkat edin yüzünüze puflamasın.

4700 olmazsa 6800 veya iki tane 4700 paralel baglayın ama voltaj yüksek olmalı kondansatör paralel baglanınca degeri artar voltajı düşer.35 voltluk yeterli olur.

Araya paralel bağlanan kondansatör direnç görevini ilk gerilim verilince uyguluyor.Biliyorsun kondansatörler dolum anına geçince ilk anda yüksek akım çeker.Aynı ampül gibi.Sistemlerde kondansatör bağlanınca ampül gibi şarj esnasında yüksek akım çekip hatayı önlüyor.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    591
Mehmet Özyürek
Araya paralel bağlanan kondansatör direnç görevini ilk gerilim verilince uyguluyor.Biliyorsun kondansatörler dolum anına geçince ilk anda yüksek akım çeker.Aynı ampül gibi.Sistemlerde kondansatör bağlanınca ampül gibi şarj esnasında yüksek akım çekip hatayı önlüyor.

Kontrol, ilk yakma anında mı yapılıyor.. ?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.111
Servet Aydın

Evet abi.Şlk kalkınmadan sonra sıkıntı yok

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker
Evet abi.Şlk kalkınmadan sonra sıkıntı yok

bunu ögrendigimiz iyi oldu.tşk.

tek kondansator 16 volt olursa sorun olmaz zaten 2 tane paralel baglarsan çok önemli yoksa yine patlatırsın ;)

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Niyazi İlhan    0
Niyazi İlhan

Arkadaşlar plaka lambalarımı led olarak değiştirmek istiyordum ve amerikada satılan arıza ışığı yakmayan led plaka lambalarından aldım.Biraz önce arabaya taktım ama arıza lambası yandı,ayrıca araba çalışmadığı zaman parkları yaktığımda led lambalar güzel yanıyor fakat arabayı çalıştırınca led lambalar sönüyor ve arıza ışığı yakıyor.Bunun için ne yapmam gerekli?ben çok fazla elektrik işinden anlamıyorum,bu işin kolay bir yolu varmı?teşekkürler şimdiden

Led lambaları aşağıdakilerin aynısı:

http://cgi.ebay.de/Passat-CC-LED-Modul-Ken...le_Zubeh%C3%B6r

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    591
Mehmet Özyürek

50 euro para mı verdiniz bunlara.. :)

İletiyi paylaş

Niyazi İlhan    0
Niyazi İlhan
50 euro para mı verdiniz bunlara.. :)

80 Tl ye maloldu.Sinopta oldugum için bu işlerle uğraşan ustalar burda yok,istanbuldakiler 70 tl istedi,bende orjınalini 80 e alıp diğer eskilerini yedekte bekletiyorum.cevaplarınızı bekliyorum...

İletiyi paylaş

Mustafa Taşdemir    0
Mustafa Taşdemir
gönderildi (düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar..

Alfa Romeo Giulietta aracımın plakalık aydınlatmalarını led ile değiştirdim ve plakalık aydınlatması uyarısı verdi doğal olarak..

Konuyu okudum 25 watt 25 ohm direnç bulamadığım için gidip 50 watt 24 ohm soğutuculu direnç buldum aldım..

b52d57cb.jpg

Bağlantıyı aynı bu şekilde tek sokete uyguladım ve uyarı yazısı kapandı.. 2 soketede uygulamama gerek kalmadı, yalnız direnç fazla ısınıyor yani dipsiz ampül kadar sıcaklık veriyor..

Ne yapmam gerekli bu durumda yardımcı olurmusunuz...

tarihinde Mustafa Ta?demir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar
Merhaba arkadaşlar..

Alfa Romeo Giulietta aracımın plakalık aydınlatmalarını led ile değiştirdim ve plakalık aydınlatması uyarısı verdi doğal olarak..

Konuyu okudum 25 watt 25 ohm direnç bulamadığım için gidip 50 watt 24 ohm soğutuculu direnç buldum aldım..

b52d57cb.jpg

Bağlantıyı aynı bu şekilde tek sokete uyguladım ve uyarı yazısı kapandı.. 2 soketede uygulamama gerek kalmadı, yalnız direnç fazla ısınıyor yani dipsiz ampül kadar sıcaklık veriyor..

Ne yapmam gerekli bu durumda yardımcı olurmusunuz...

2 tane 50 ohm takın yada metal biyere sabitleyin

İletiyi paylaş

Mustafa Taşdemir    0
Mustafa Taşdemir
2 tane 50 ohm takın yada metal biyere sabitleyin

24 ohm yüzündemi ısınıyor yani ? 2 tane 50 watt 50 ohm dirençmi bağlamalıyım ?

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

24 ohm yaklaşık 8w enerji harcıyo

1 tane 50 ohm 4 watt harcıyo 2 tane paralel bağlayınca yine 8 watt eder. dirençteki 50w maksimum çekilebilcek enerjiyi gösteriyo, 50wlık dirençten 4 watt çekince daha az ısınır.

yani bi şekilde 8 w çekmeniz lazım bunuda eşdeğer direnç olarak yaklaşık 24 ohmla yapıcaksınız, istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz 4tane 100ohm da olur mesela.

İletiyi paylaş

Mustafa Taşdemir    0
Mustafa Taşdemir
24 ohm yaklaşık 8w enerji harcıyo

1 tane 50 ohm 4 watt harcıyo 2 tane paralel bağlayınca yine 8 watt eder. dirençteki 50w maksimum çekilebilcek enerjiyi gösteriyo, 50wlık dirençten 4 watt çekince daha az ısınır.

yani bi şekilde 8 w çekmeniz lazım bunuda eşdeğer direnç olarak yaklaşık 24 ohmla yapıcaksınız, istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz 4tane 100ohm da olur mesela.

54414174.jpg

Diğer dirençleride sanırım bu şekilde bağlayacağız..

1 tane 24 ohm yerine(8w)

2 tane 50 ohm daha az ısınır demişsiniz (4+4=8w)

Bağlantıyı bu şekilde yapacağım (4+4)..

Anlamadığım birşey var;

4 tane 100 ohm'da olur demişsiniz anlayamadım açarmısınız biraz daha..

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

evet o şekilde ama 3 tane değil 2 tane direnç olucak yani 2 tane 50 ohm,

dirençler paralel bağlandıkça ohm değerleri düşer, aynı ohmdaki dirençler paralel bağlandında eğdeğer direnç = (1direncin değeri / direnç sayısı) olur sizinde 24 ohm eşdeğer dirençe ihtiyacanız var 100/4=25 ohm olarak bağlanabilir. aynı wattaki yüksek ohmlu direnç daha az ısınır.

İletiyi paylaş

Mustafa Taşdemir    0
Mustafa Taşdemir
gönderildi (düzenlendi)
evet o şekilde ama 3 tane değil 2 tane direnç olucak yani 2 tane 50 ohm,

dirençler paralel bağlandıkça ohm değerleri düşer, aynı ohmdaki dirençler paralel bağlandında eğdeğer direnç = (1direncin değeri / direnç sayısı) olur sizinde 24 ohm eşdeğer dirençe ihtiyacanız var 100/4=25 ohm olarak bağlanabilir. aynı wattaki yüksek ohmlu direnç daha az ısınır.

İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

Son olarak şunu soracağım;

25 watt 50 ohm veya 50watt 50 ohm değerlerinde dirençler varmı?

Adama gidip;

-Abi 25watt 50ohm, 50watt 50ohm oda yoksa 25veya50 watt 25 ohm'luk direnç alacaktım diye sorduğumda kakalak gibi kalmayım sonra :)

tarihinde Mustafa Ta?demir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.111
Servet Aydın

Isınıyor dediğiniz ne kadar ısınıyor ? Elinizi bir iki saniye üzerinde tutuyorsanız 40-50 derece civarındadır, sıkıntı yapmayın.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

o konuda bilgim yok ustalar cevaplar ama, yoksa bahsettiğim şekilde farklı kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. toplam watt 100ün altına düşmesin yeter yani mesela 2 tane 50watt 50 ohm bulamadınız 4 tane 25watt 25 ohm takabilirsiniz, veya varsa 100watt 24 ohm-25ohm. birde arabadan arabaya farkediyo ama bende bu değerlerde motor çalışana kadar uyarı ışığı yanıyo, isterseniz o şekildede bi deneyip ondan sonra yeni direnç alın

İletiyi paylaş

Mustafa Taşdemir    0
Mustafa Taşdemir
Isınıyor dediğiniz ne kadar ısınıyor ? Elinizi bir iki saniye üzerinde tutuyorsanız 40-50 derece civarındadır, sıkıntı yapmayın.

Usta aynı dediğiniz gibi 1-2 saniye anca tutulabiliyor. Yalnız şuvarki bu dirençi koyabileceğim tek yer tamponun içeriden çıkıntısıdır.(Tamponun arkasındaki kertik'e sabitleyeceğim)

Başka hiçbir yer yok maalesef çok dar bir alan.. Şimdi olmasada uzun vadede eritme sarkıtma vs gibi problem yaşamak istemiyorum..

İletiyi paylaş

Mete Akar    0
Mete Akar

post-5020-1302104434_thumb.jpgYa çek bi ayrı hat aküden koy araya sigortayı al içeride açma kapama lambası olsun bitsin.Ne uğraşıyon bu kadar yazık günah kendini bitirecen :D

aynı hatla hem taban aydınlatması hemde dış aydınlatmayı kullanıyorum 1 haftadır hiiç bi problem yok.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

eğer sistem sadece ilk açılışta kontrol yapıyorsa kondansatör keser, kondansatör dolana kadar akım çeker. eğer sürekli kontrol ediyorsa direnç çözer direnç her durumda akım çeker.

geçici olarak paralel halojen lamba takın farları açın, daha sonra onları sökünce arızaya geçiyorsa direnç yoksa kondansatör kullanabilirsiniz.

6ohm bence çok düşük, puntoda tek tarafa 30ohm civarı(33ohm tam sınırda kalıyor) direnç yeterli oluyordu.

İletiyi paylaş

Sefa Dede    1
Sefa Dede

Aracımda far ve sislerde xenon, park ampulunde led var, tum hepsi arıza ısıgı yakıyor. Xenonlara 4700 model 35V kondansatör kullandım, parklara nasıl bi kondansatör kullanmam gerekir?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut

Sefa bey öncelikle hoşgeldiniz :flowers: 1.sorunuza cevaben sizi forum kuralları ile tanıştırmak isterim :

1- Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir mesaja forumda yer verilmemektedir...

2- Park lambaları için paralel ampul veya 25W alüminyum direnç kullanabilirsiniz...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap