• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Volkan Karaosmanoğlu

Park - plaka ledlerinde arıza ışığını önleme - 5W bağlantı

Recommended Posts

Ozan Kar    10
Ozan Kar

anladım. ozaman bu aldıklarımda çalışmazsa, Yusuf abinin veya sizin dediğiniz dirençlerle bağlarsam bi sıkıntı(fazla ısınma, fazla güç çekme) olmaz.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
anladım. ozaman bu aldıklarımda çalışmazsa, Yusuf abinin veya sizin dediğiniz dirençlerle bağlarsam bi sıkıntı(fazla ısınma, fazla güç çekme) olmaz.

orjinal 20watt ampulden daha fazla güç çekmez merak etmeyin.ısınma azalır.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

orjinal 5W ama?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
orjinal 5W ama?

ampul watını örnek vermiştim.5watta olsa bu degerler farklı amaca hizmet ettigi için hesabıda farklıdır.5watt ampulün ohm degeri yanmaz halde iken yaklaşık 1 ile 2 ohm civarıdır yanar halde iken bu ohm degeri yükselen bir tel çeşidine sahiptir bu degerde yaklaşık 5 ve 7 ohm arasında degişir bu degerdeki ampulün çektigi akım farklı hesaplanır,drenç baglantısı yapılarak takılan ohm degeri ise farklı hesapla belirlenir.burda amaç ecu nün yani beynin ampul varmış gibi görmesini saglamaktır.20ohm degeri 7 ohm degerinden daha az akım çeker.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

teşekkürler.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
teşekkürler.

rica ederimresimleri bekliyoruz merakla.

İletiyi paylaş

Nuh Taş    0
Nuh Taş

merhaba... aracımın park lambalarına beyaz led taktıktan sonra kapatıyorum aracı kilitledikten sonra taktığım bu ledler 3-4 saniye aralıklarla yanıp sönüyor devamlı .. sanki alarm lambası gibi... bunu kesmenin bir yolu varmı acaba.. sizin mesajınızda söylemiş olduğunuz 25 ohm 25 watt değerinde aliminyum soğutuculu direnç aldım 2 tane.şimdi bunlar işime yarar mı ve uygulayabilmem için;

1- bu dirençleri park lambalarına nasıl bağlamalıyım.paralel bağlama derken ekteki resimdeki gibi mi bağlamalıyım..Bununla ilgili resimli yardımınız olabili mi?

2- her 2 ön park lambalarına direncin 1 tanesini 1 tarafa, diğerini diğer tarafamı bağlamalıyım.

yardımlarınız için teşekkürler

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
merhaba... aracımın park lambalarına beyaz led taktıktan sonra kapatıyorum aracı kilitledikten sonra taktığım bu ledler 3-4 saniye aralıklarla yanıp sönüyor devamlı .. sanki alarm lambası gibi... bunu kesmenin bir yolu varmı acaba.. sizin mesajınızda söylemiş olduğunuz 25 ohm 25 watt değerinde aliminyum soğutuculu direnç aldım 2 tane.şimdi bunlar işime yarar mı ve uygulayabilmem için;

1- bu dirençleri park lambalarına nasıl bağlamalıyım.paralel bağlama derken ekteki resimdeki gibi mi bağlamalıyım..Bununla ilgili resimli yardımınız olabili mi?

2- her 2 ön park lambalarına direncin 1 tanesini 1 tarafa, diğerini diğer tarafamı bağlamalıyım.

yardımlarınız için teşekkürler

evet drenci o şekilde baglıyacaksınız.her hangi birine baglamanız yeterli.led hazırmı yoksa siz eldemi yaptınız.led ve montaj şeklini resimle paylaşırsanız yanıp sönme için yorum verilebilir.olasılıklar şunlar.

1.hata var gibi geldi bana.şasi hatası gibi.ledler en küçük voltaj kaçagıonda bile ışık verebilir.

2.bu drenç baglantısı sonucundada bu hata giderilebilir.

3.aracınız kontrollü bir yapıya sahip.ampul olmadıgı için sürekli test akımı yolluyor olmalı.arıza ışıgıda yanması gerek.

İletiyi paylaş

Nuh Taş    0
Nuh Taş

Oktay Bey yardımınız için teşekkür ederim.Önerilerinizi uygulamadım daha.uygulayınca sizinle paylaşacağım. Burada gösterdiğim bir kaç oto elektrikçisi, Aracımın aralıklarla kontrol için sinyal gönderdiğini, o yüzden ledlerde düşük akımlarda çalıştığı için aralıklı olarak yanıyor dediler. Önerdiğiniz bu direnç uygulamasından sonra umarım bu sorun çözülür. Ayrıca ön Park lambalarının her ikisinede direnç takmamın bir zararı olurmu ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
Oktay Bey yardımınız için teşekkür ederim.Önerilerinizi uygulamadım daha.uygulayınca sizinle paylaşacağım. Burada gösterdiğim bir kaç oto elektrikçisi, Aracımın aralıklarla kontrol için sinyal gönderdiğini, o yüzden ledlerde düşük akımlarda çalıştığı için aralıklı olarak yanıyor dediler. Önerdiğiniz bu direnç uygulamasından sonra umarım bu sorun çözülür. Ayrıca ön Park lambalarının her ikisinede direnç takmamın bir zararı olurmu ?

olmaz ama tek tek deneyin sonra gerek olup olmadıgın a karar verirsiniz.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

uyarı sistemi varsa(ki var gibi) tek tarafa takarsanız uyarı ışığı sönmüyo(yanıp sönme gidiyo)

enazından ben paralel ampul bağladığımda öyle olmuştu :(

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
uyarı sistemi varsa(ki var gibi) tek tarafa takarsanız uyarı ışığı sönmüyo(yanıp sönme gidiyo)

enazından ben paralel ampul bağladığımda öyle olmuştu :(

anladım.her ampul için test ucu var o zaman.yinede tek tek ugraşın sıhhatli olur bence ve izalasyona dikkat edin.önemli.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

bu arada hala corollanın ampulunu sökmesemde soketini söktüm, gördümki uyarı sistemi yok. artık puntoya takmayı beklicez :( içimde hala umut var belki yanmaz diye :D

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
bu arada hala corollanın ampulunu sökmesemde soketini söktüm, gördümki uyarı sistemi yok. artık puntoya takmayı beklicez :( içimde hala umut var belki yanmaz diye :D

corolla kaliteli ama boş araba dogan gibi.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

ben hala mareayı arıyorum :(

mareayı pert edince bunu aldık sıfır full ama ahh marea ahh :D

İletiyi paylaş

Nuh Taş    0
Nuh Taş

Oktay bey önerdiğiniz gibi 25ohm 25 watt değerindeki direnci paralel olarak bağlayarak ledleri park lambasında denedim.Ancak değişen birşey olmadı.Yine parkları kapatınca ledler aralıklı olarak yanıp sönüyor.Başka ne yapmamı önerirsiniz

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
Oktay bey önerdiğiniz gibi 25ohm 25 watt değerindeki direnci paralel olarak bağlayarak ledleri park lambasında denedim.Ancak değişen birşey olmadı.Yine parkları kapatınca ledler aralıklı olarak yanıp sönüyor.Başka ne yapmamı önerirsiniz

bagladıgınız ledin resmi ve baglama şeklini gösteren bir resim ekleyebilirmisin.

led yanıp sönerken ikaz lambası yanıyormu.

lede paralel ampul bagladıgınızda yine aynı sorunu yaptımı denedinizmi.yapmadı ise o drencin üzerine 1 paralel drenç daha eklemek gerekebilir.

düşük ohm degeri istiyor olabilir.elinizde varsa deneyin.

eger test akımı istiyorsa düşük ohm degerinde testi okeylemesi gerekir. 3 drenç baglamanızda gerekebilir.ikaz ışıgını en az 8 ohm civarında kesmesi gerekir diye düşünüyorum.deneyerek bulmanız gerek.

şu an izledigimiz yol test akımı yolladıgı yönünde.led yapısınıda görmemiz gerekiyor.

İletiyi paylaş

Nuh Taş    0
Nuh Taş

bağladığım led çin malı dipsiz ledlerden.. arıza lambası yanmıyor.çünkü bu sorunu araç çalışmıyorken yapıyor..

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
bağladığım led çin malı dipsiz ledlerden.. arıza lambası yanmıyor.çünkü bu sorunu araç çalışmıyorken yapıyor..

drenç koymadanda arıza lambası yanmıyorsa drence gerek yok zaten.bu hata için faydası zasten olmaz.akım testi yapmıyor diyecegim.kontak kapalı iken yapmaz zaten.kontak kapalı durumda ledler yanıp sönüyor ise şasiden anahtarlı park aydınlatması olarak varsayarsak ledleri taktıgınız duyulardan birinde sorun var diyecegim.şasi temasi alıyor gibi.ledleri tekli deneyin her iki taraftıda test edin yapıcakmı. tek olarak hangisinde yine yanıp sönerse o duyuyu izole edin.geriye arızalı olma ihtimali çok düşük ama park anahtarı kalıyor.lambalar varken yapmadı ise zor bozulur.şasi teması var duyulardan birinde.

bu öneriyi kontak kapalı varsayımıyla veriyorum.ama duyu sorunu gibi duruyor.artı sabit geliyodur.eksi anahtardan geçiyordur.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

benim denediklerimin birindede aynı şey oluyodu. her iki tarafada ledli ampul takınca, kontak açıkken uyarı lambası yanıyodu ledlerde çok düşük parlaklıkta(gündüz farkedilmicek düzeyde) yanıp sönüyodu. kontağı kapatıncada bu durum devam ediyodu.(uyarı lambası hariç)

sadece bi tarafa led takarsam veya halojen ampulu paralel bağlarsam, sadece uyarı lambası yanıyodu.

İletiyi paylaş

Teoman Öztürk    0
Teoman Öztürk
drenç koymadanda arıza lambası yanmıyorsa drence gerek yok zaten.bu hata için faydası zasten olmaz.akım testi yapmıyor diyecegim.kontak kapalı iken yapmaz zaten.kontak kapalı durumda ledler yanıp sönüyor ise şasiden anahtarlı park aydınlatması olarak varsayarsak ledleri taktıgınız duyulardan birinde sorun var diyecegim.şasi temasi alıyor gibi.ledleri tekli deneyin her iki taraftıda test edin yapıcakmı. tek olarak hangisinde yine yanıp sönerse o duyuyu izole edin.geriye arızalı olma ihtimali çok düşük ama park anahtarı kalıyor.lambalar varken yapmadı ise zor bozulur.şasi teması var duyulardan birinde.

bu öneriyi kontak kapalı varsayımıyla veriyorum.ama duyu sorunu gibi duruyor.artı sabit geliyodur.eksi anahtardan geçiyordur.

drenç yada drenc dediğiniz hani şu elektronik devrelerde kullanılan üzerinde renkli şeritler bulunan akımı sınırlamak yada bölmek için kullanılan devre elemanı değilmi.

yani bildiğimiz "direnç"

tarihinde Teoman tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Evet bu... Direnç

direnc_cesit1.jpg

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

yine hayal kırıklığı...

ayrıca kontak açıkkende kapalıykende ledler yanıp sönüyo, ilginç bi şekilde biri diğerine göre daha güçlü yanıp sönüyo.

şimdilik paralel normal ampul bağlayarak çözdüm ama uygun biyere sabitleyemedim heran biyerleri eritebilir...

bu bahsedilen dirençleri internetten alabileceğim bi yer varmı? çeşmede bulabileceğimi pek sanmıyorum...

not: foto çektim ama gerçekçi olmadığı için koymuyorum. ya kendini bile aydınlatamıyo gibi çıktı yada far açık gibi.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

paralel ampulu farın içinden alıp dışarda uygun biyere sabitledim. diğer farada aynı işlemi yaptım, bi sorun çıkana kadar bu şekilde kullanıcam...

post-3381-1278177340_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

hesaplarımıza göre 7ohm 25W(böyle bişey varmı bilmiyorum) gerekiyo, önümüzdeki hafta denicez bakalım.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap