İçeriğe Yönlendir
Hüseyin Hoca

Ford Transit 6 (2000-2006) Mercekli Farlar + Ledli Park

Recommended Posts

Hüseyin Hoca
Resimde hizalamaları eşit gibi duruyor ama yanıltıcı olabilir. En güzeli Şşçilik ve Montaj / Seviye ayarı konusundaki gibi kendin ayarlaman. Bence kadrandan ampul çıkıcak.

Seviye motorunu iptal etmeyin. Ben reflektörün altına şu sert contalardan ikişer tane kesip yarım O şeklinde koyarak titremeyi önemli ölçüde azaltmıştım. Duvara yakın bir şekilde farı yakıp, ön cam yokken belli noktaları tutarak titremenin nerde oluştuğunu bulabilirsin.

Arka kapağı çıkarınca iç tarafa ulaşabiliyorum. Resim olsaydı çok iyi olurdu. Orayı daha güzel anlatarak gösterirdim. Ama bu resimde bulunan contalar sanırım oraya olmaz. Başka bir çözüm lazım. Reflektörle alt taraf arasındaki boşluk çok fazla.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Önce gönderdiğin resimlere bakıyorum da nerdeyse sıfır görünüyor tabana. Buna benzer contalar bence olacaktır.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca
Önce gönderdiğin resimlere bakıyorum da nerdeyse sıfır görünüyor tabana. Buna benzer contalar bence olacaktır.

Contayı nasıl takarızki oraya. Önden gözükmezmi?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Ben kırmızı işaretlediğim yerlerin altına sıkıştırarak koydum contaları sabitlemeye gerek yoktu. Senin farının yapısını bilmiyorum, deneme-yanılma ile titreşimi üreten yeri bulmaya çalış. Benim reflektör dış ve ortadan sabitleniyor far kasasına, sende sadece orta noktadan mı sabitlenmiş ?

post-5-1260098080_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Reflektör resimdeki işaretlediğim siyah noktaların olduğu yerlerden arka taraftan fara sabitleniyor. Sabitleme derken kaynak manasında değil. Elinizle sıkıca tutup çekince sabitlenen yerlerden çıkabiliyor. Farlar elime kargodan geldiğinde, bir tanesi yerinden çıkmıştı. Araka kapağını açıp yerine sabitlemiştik. Şkinci kez merceği başka fara alınca Şlker o yerlerden far bi daha düşmesin diye oraları silikonla dahada kuvvetli hale getirmiş sanırım.

Sizde görüyorsunuz reflektör tek parça ve olduğu gibi komple titriyor. Kırmızı okla belirttiğim yerden titremesini engelleyebiliriz. Conta koysak araya gözükmezmi? Silikon kolay çözüm fakat bedavayada far ayarından olmakta istemiyorum.

grnt0164.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

4 yerden sabitlenen reflektör nasıl olur da titrer yahu ? Sağlam tuttuğuna eminsin di mi ?

Çok öne almazsan gözükmez, geriye doğru uygun bi nokta bulabileceğini düşünüyorum. Sen bi yastık yap oraya yumuşacık uyusun reflektör :blush:

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Evet herşey sağlam olması gerektiği gibi. Farın tasarımı oldukça farklı. Reflektör merceği taşımakta zorlanıyor. Zaten bu yüzden sağlamlaştırma gereği duyuldu. Bencede bu reflektör uyusa çok güzel olur. Hemde bi daha kalkmamak üzere. :blush:

Bu contalardan ne diye zikrediliyor?

tarihinde hoca1677 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yusuf Gür
evet

valla ne yalan diyeyim mtec de sizden çalmış gece gece acayip güldüm :D 3-4 senedir resmi sitede mevcut bu resim :D

transitin reflektörünü tutan burçları çabuk bollaşıyor. aslında yöntemi var ancak farın sökülmesi lazım. reflektör söküldükten sonra yuvaya oturan topuzları gresleyeceksiniz. topuzun yuvaya geçtiği yerin içine iyice ısınmış sıcak silikonu doldurup topuzları yerine oturtun. silikon donunca çevirip dönmesini sağlayın burçların. taş gibi olur :( ama yine işçilik işte uğraşmak lazım

tarihinde impress tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Murat Ş.
valla ne yalan diyeyim mtec de sizden çalmış gece gece acayip güldüm :( 3-4 senedir resmi sitede mevcut bu resim :D

ahahaha :D

tarihinde samsunlu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca
valla ne yalan diyeyim mtec de sizden çalmış gece gece acayip güldüm :D 3-4 senedir resmi sitede mevcut bu resim :D

transitin reflektörünü tutan burçları çabuk bollaşıyor. aslında yöntemi var ancak farın sökülmesi lazım. reflektör söküldükten sonra yuvaya oturan topuzları gresleyeceksiniz. topuzun yuvaya geçtiği yerin içine iyice ısınmış sıcak silikonu doldurup topuzları yerine oturtun. silikon donunca çevirip dönmesini sağlayın burçların. taş gibi olur :( ama yine işçilik işte uğraşmak lazım

Bilgiler için teşekkür ederim. Dediğiniz bölgeye bu sistem uygulandı. Bağlantı yerleri sıkı. Ancak titreme bağlantı yerinden sonra başlıyor. Reflektör merceği taşımakta zorlanıyor.

İletiyi paylaş

Yusuf Gür

peki reflektör bağlantılarına bir yapıştırıcı uygulandı mı? ben loctite 3430 kullanıyorum mercek montajında. 20 tl civarında fiyatı. yapıştırdığınız şeyi sökmek için kırmanız gerekiyor. esnek olmaması lazım kullandığınız yapıştırıcının bir de. silikon ile olacak iş değil çünkü.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca
peki reflektör bağlantılarına bir yapıştırıcı uygulandı mı? ben loctite 3430 kullanıyorum mercek montajında. 20 tl civarında fiyatı. yapıştırdığınız şeyi sökmek için kırmanız gerekiyor. esnek olmaması lazım kullandığınız yapıştırıcının bir de. silikon ile olacak iş değil çünkü.

Dediklerinizin hepsi gerekriği şekilde uygulandı. Sanırım bu iş için bize farın arka kapağını açıp sağdan soldan yukardan aşağıdan silikon sıkmak kalyor..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
Evet herşey sağlam olması gerektiği gibi. Farın tasarımı oldukça farklı. Reflektör merceği taşımakta zorlanıyor. Zaten bu yüzden sağlamlaştırma gereği duyuldu. Bencede bu reflektör uyusa çok güzel olur. Hemde bi daha kalkmamak üzere. :)

Bu contalardan ne diye zikrediliyor?

Ne diye zikredildiğini hatırlamıyorum da, yapı marketteki lavabo contaları bölümünden bulmuştum. :)

İletiyi paylaş

Murat Yıldız

Arkadaşım çok güzel olmuş güle güle kullan. Şlker beyin yaptığı montajlardan hepsi mükemmel. Kendisi bu işi profesyonel yapıyor buna eminim.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı
Ne diye zikredildiğini hatırlamıyorum da, yapı marketteki lavabo contaları bölümünden bulmuştum. :)

bu contalar lavabo tahliye borusu contasi. duvarda sabit olan tahliye borusuna; camasir-bulasik makinesi yahut lavabonun sipiral borusunu takmak icin daraltici olarak kullanilir.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Yönlendirmeler için çok sağolun. Bugün araca led stopları montajla uğraşırken tekrar farları bir dağıttık. İçini açtık ve baktık ki conta konulacak gibi değil. Bizde silikon sıkıp reflektörü titremeye karşı sabitlemiş olduk. Far ayarım zaten yapılmıştı güzeldi. Titreme varmı yokmu daha test etmedim. Hava kararsın bakalım göreceğiz sonucu. Var yada yok problem çözüldü diye düşüncelerimi buradan aktarırım.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Neden oluyor bilmiyorum ama canım çok sıkılıyor. Önceki farlarda aynısı oldu içi buhar doldu diye dünya kadar sıkıntıya katalanıp farları söküp kargoyla Şlker arkadaşmıza gönderdim ve tekrar mercekleri prj. farlarıma aktardı. Derken dedim ki artık kafam rahat. Ama 2 gündür yağan yağmur farları perişan etti. Şki farda buhardan gözükmüyor birinin içinde 1 cm. kadar su bile var. Ne yapacağımı şaşırdım. Epey uğraştık hava deliklerinin dışında araçta hiçbir delik ırakmadık ama nafile hep buhar hep buhar. Bir önceki çıkma mercekli farları servis toplamıştı ve daha öncede devamlı buhar oluyordu, servisin eli değdikten sonra ne yaptılar bilmiyorum buhar kesilmişti. Azsonra fırsat bulur bulmaz servisin yolunu tutacağım. Artık bu buhar sorunu ya çözülür ya çözülür. Çözülmezse farları söküp atıcam bu şekilde binemem.

Lütfen yardım.. Yönlendirme..!!!

İletiyi paylaş

Yusuf Gür

far camlarının düzgün kapatıldığını sayıyorum. izosilikon alın bir adet. far kapağının bastığı noktaları bununla silikonlayıp kapatın. xenon giriş kablolarının olduğu yeri de silikonlayın. büyük ihtimal kesilecektri. yine kesilmezse cam yapıştırma silikonu ile silikonlayın far camını söküp. bunun için de betaseal 1001i kullanabilirsiniz. yanlız kasa ve camdaki silikonları iyice temizleyiniz.

izo silikonu önermemdeki sebep de hem yüksek tutuculuğu vardır hem de sökmek istediğinizde yapıştırdığınız şeyi çok zorlamadan bırakır

geçmiş olsun

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Benzer sorunlar yaşandığında farın elektrik soketinden su sızdırdığı tespit edilmişti.

Bir leğene su doldurup farı çeşitli açılardan içine daldırıp ön camın silikonlarından su girip girmediğini tespit edebilirsin.

Su sızarsa zaten camın dibine birikecektir.

Önden sızma olmuyorsa, camı+reflektörü çıkarıp sadece arka kabı tersten suya daldırıp arkadan hangi noktalardan su girdiğini tespit edebilmen mümkün. Kaç tane ekstra delik açtın bilemiyorum tabi.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Oldukça profesnolce bir delik açtık. Deliğide bir hortumla uzattık. Yani dışarda gözüken hiçbişey yok sadece balast var. Balast'tan itibaren bahsettiğim hortumun içinden fara giriyor. Hortum arka kapakla bir oldu. kablolar içeri girdikten sonra hortumun kenarlarından açık kalan aralarıda silikon ile izole ettik. Bilmiyorum nedendir ama, farın kendisinden içeriye u sızacağını hiç zannetmiyorum. Bugün servise uğradım fakat vakit geç olduğu için yarına kaldı. Yarında serviste bişeyler yapalım. Bu yaşananlar tekrar ederse ne yapacağız onuda bilmiyorum. Mecburen ya mercekleri kenara kaldıracağız yada tekrar dediğiniz gibi açıp test edeceğiz. Şlker'in dediği gibi sanırım haklı. ''Fara mercek takılınca içindeki hava sirkülasyonu değişmiş olup, gerekli havayı alamayabilir'' gibi birşey demişti..

Sağ farın durumu bu. Sol far biraz buğulu o kadar.

post-3506-1260808842_thumb.jpg

post-3506-1260808849_thumb.jpg

post-3506-1260808855_thumb.jpg

post-3506-1260808861_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Kesinlikle doğru. Mercek montajıyla ısı sirkülasyonu değişir. Ön cam yeterince ısınamaz ve su yoğunlaşıp cama yapışır.

Geçen sene yine bu zamanlarda http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=1997 'deki buğu problemi için epey kafa yormuştuk. Hep ısı ve hava sirkülasyonu üzerine çözümler düşündük ancak sorunun basitçe soketlerden giren su olduğu ortaya çıktı. İçeride 1 cm gibi ciddi bir miktar su varsa far bir yerden sızdırıyor demektir. Far bu kadar buğuyu o kadarcık alanda nasıl üretebilir ki ? Bence önce sızdırmazlık testi uygula öteki türlü farın sağına soluna havalandırma deliği açman gerekecek.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

Bugün sağ farı söktüm ve içinden bulunan su ile test yaptım fakat farda problem yok. Sanırım su arka kapağın yola bakan alt tarafından girmiş. Kapakta azda olsa aralık vardı. Şçindeki suyu boşaltıp hava tabancası ile olduğu kadar suyu azaltmaya çalıştım. Aralık olan arka kapağın alt tarafınada silikon uyguladım.

Temizlikten sonraki görüntü aşağıdaki fotolarda göründüğü gibi.

Yukarıdaki resme bakınca sanırım epey fark var. Ancak daha sonra farları yaktığımda haliyle içindeki damlacıklar sıcağı görünce buhar olup uçmak istediler. :) Bunu içinde arka kapağı yağmur olmadığı için biraz araladım. Buhar atınca kapatmayı düşünüyorum. Umarım problem çıkmaz ama içimde çıkacak gibi bir düşünce var. Keşke olmasa. :) Bu arada reflektör alt taraftan silikonladık. Şu an hem titreme yok hemde far yükseklik ayarım kullanılıyor. Tabi farın içinde balık besleyecek olduktan sonra titreme kimin umrunda. :)

(Havalandırma deliğini uzun zamandır düşünüyorum fakat bugünde baktım ama, nereye delik açsam içeri su girecekmiş gibi..)

post-3506-1260907767_thumb.jpg

post-3506-1260907776_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Misafir

Hüseyin ben geçen kış bu sebepten dolayı farı değiştim.Ne yaptıysam olmadı.Sağda bişe yok sol akvaryum gibiydi ki mercek taktıktan sonra epey kullanıp led takmak için sökünce ne olduysa oldu.Farın su almasa böyle su damlacıkları olmaz.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Farın içi tamamen kurusun, arka tarafı da izole ettiysen artık sorun çıkacağını sanmıyorum. Şimdilik havalandırma deliği düşünmek için erken. Biraz değişik koşullarda kullan hele olursa düşünürüz.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca

En son dün bir önceki mesajdaki fotolardan sonra akşam oldu eve giderken şu arabayı bi yıkatayım dedim. Tam yıkatmaya çektim derken aklıma geldi farın arka kapağının açık olduğu, hemen bi dakika dedim ustaya farın kapağı açık kapatmam gerek. Uğraştım ama nafile kapağı kapatamadım. Alan çok dar kuvvette alamıyorum. Zaten silikonu bastıktan sonra bir müddet kurudu öyle aralamıştım kapağı, aralayana kadar canm çıkmıştı. Velhasılı kelam arka kapağı ne yapsamda oturtamadım kapadım kaputu. Ümit ettim bir yandanda inşallah içeri bu arada tekrar su girmez diye. Ne oldu peki duam kabul oldumu. hayır olmadı tabi, olmazda. Sen kapağı açık bırakıp arabayı yıkattır ve sonrada içeri su girmesin diye dua et. Olacak iş değil. Sabah baktımki farın içi aynı. camda bişey yok tabi sadece tabanda 1 cm. kadar su birikmiş. Artık işi öğrendik biraz biraz. Hafta sonu arabanın çalışmadığı gün (pazar yada pazartesi) farların ikisinide aşağı indireceğim. Arka kapaklarını açıp suyu boşaltacağım ve ikisinide tamamen kurutacağım. Akşama doğru sadece fabrikanın yapmış olduğu havalandırma deliklerinin dışında hiçbir delik kalmayacak şekilde ufak dokunuşlar ile silikonu uygulayacağım. Bu şekilde yapıp topladıktan sonrada sadece bir farda problem çıkarsa bende yeni far bile alabilirim belli olmaz. Ancak ufak tefek buharlanma olursa sıkıntı olmaz bu şekilde kışın devam edebilirm. Bakalım bekleyip çalışıp göreceğiz.

Bu arada sizden ricam farı temizlerken nasıl bir yol izlemem gerek. Farı elimize alıyoruz arka kapağı çıkarıyoruz sadece. Farı açma işine şu an giremem. Arka kapaktan yapabildiğim kadar ne yapılabilir. Suyu boşaltıp içindeki damlacıkların güneşte buhar olup uçmasını beklemekten fazla başka ne yapılablir?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...