• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Hüseyin Kenç

1W highpower led bağlantısı ve regüle edilmesi

Recommended Posts

Hüseyin Kenç    0
Hüseyin Kenç

Merhabalar arkadaşlar yeni bir projem var fakat bilmediğim şeyler var yardımcı olursanız sevinirim... elimdeki 7 adet 1 watt power ledin (bunu 1 far için söylüyorum) seri 4 adetini , seri 2 adetinide 33 ohmluk direçle bağlamak istiyorum(angeleye için) tabi 4 ve 2 lik seri sistem paralel olacak. öğrenmek istediğim park ampülünden gelen watt bunu karşılarmı çünkü yaklaşı 8 watta çalışacak. ikincisi sisteme regülatör bağlamak istiyorum fakat 7812 1 ampere kadar dayanıklı. hatta araştırmama göre 600m amper deniliyor. bana 2 yada 3 ampere dayanıklı 12v regülatör gerekli nerden bulabilirim. peki diyelim regülatörü bulamadım. benim aracım çalışırken 14.6v voltaj veriyor. 5 adet seri bağlasam 2.92v ta çalışır diğer 2 led + dirençli sistemde ise ledlerin herbiri 2.75v de çalışır. merak ettiğim şey araçtan 18 volt bile gelse bu led başına düşen maksimum voltajı (3.6v)aşmıyor. ben bu şekilde bağlamak istiyorum. Acaba araçtan gelen voltaj 18 i aşarmı. şimdiden teşekkürler...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Aracın elektriği 15 voltu aşmaz normal şartlarda..

Ancak; araç çalışmazken yada araçta tüketim çeşitli sebepler ile arttığında led başına düzen voltaj 2,4'e düşecektir..

2,4 volt ile ledler ne kadar zayıflıyor yada bu dalgalanmalardan etkilenecek mi bunu incelemek lazım.

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
Merhabalar arkadaşlar yeni bir projem var fakat bilmediğim şeyler var yardımcı olursanız sevinirim... elimdeki 7 adet 1 watt power ledin (bunu 1 far için söylüyorum) seri 4 adetini , seri 2 adetinide 33 ohmluk direçle bağlamak istiyorum(angeleye için) tabi 4 ve 2 lik seri sistem paralel olacak. öğrenmek istediğim park ampülünden gelen watt bunu karşılarmı çünkü yaklaşı 8 watta çalışacak. ikincisi sisteme regülatör bağlamak istiyorum fakat 7812 1 ampere kadar dayanıklı. hatta araştırmama göre 600m amper deniliyor. bana 2 yada 3 ampere dayanıklı 12v regülatör gerekli nerden bulabilirim. peki diyelim regülatörü bulamadım. benim aracım çalışırken 14.6v voltaj veriyor. 5 adet seri bağlasam 2.92v ta çalışır diğer 2 led + dirençli sistemde ise ledlerin herbiri 2.75v de çalışır. merak ettiğim şey araçtan 18 volt bile gelse bu led başına düşen maksimum voltajı (3.6v)aşmıyor. ben bu şekilde bağlamak istiyorum. Acaba araçtan gelen voltaj 18 i aşarmı. şimdiden teşekkürler...

1 watt power led'i 350mA ile sürmelisin.3 adet seri yapabilirsin.Yine toplam akım seri bağlantı olduğundan 350 mA olmalı.Seri bağlanıda toplam led gücü yine 1 watt olacaktır.Eğer dirençle filan sürersen ledlerin dayanmaz.Direnç giriş gerilimi sabit olayan besleme kaynaklarında sabit akım veremez.Power led için bu tip sürücü kullanabilirsin.

İletiyi paylaş

Hüseyin Kenç    0
Hüseyin Kenç
1 watt power led'i 350mA ile sürmelisin.3 adet seri yapabilirsin.Yine toplam akım seri bağlantı olduğundan 350 mA olmalı.Seri bağlanıda toplam led gücü yine 1 watt olacaktır.Eğer dirençle filan sürersen ledlerin dayanmaz.Direnç giriş gerilimi sabit olayan besleme kaynaklarında sabit akım veremez.Power led için bu tip sürücü kullanabilirsin.

Ben 4 adet ledi seri bağladım 300m amperde gayet güzel yanıyor artı az ısınıyor. angel eye için 2 adet power ledi 22 ohm taş dirençle seri bağlasam olmazmı. o zaman da 285m amper oluyor. evde hepsini denedim şık şiddeti gayet iyi ısınma sorunu yok. Peki arabaya bağladığım zaman tabi regülatör ile direnç bağladığım seri sistemdeki 2 led bozulurmu diyorsunuz. böyle olursa facia olur benim için...

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Bu ile uğraştığım için biliyorumki power ledler çok stabil akım istiyor.Örneğin;1 watt led 350mA yerine 380 mA çektiği vakit kısa sürede yanıyor.O derece hassas.Power ledlerin pahalı olduğunuda biliyoruz.Bari yapmışken tam olsun ve sürücü ile kullanalım dimi.1 watt sürücü al 3 tane seri bağla.En sağlıklı ve uzun ömürlü olanıda budur.Birde ledlerin kendi soğutucuları kesinlikle yetmez.Isı ile ilgili tedbir almalısın.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

Servet bu led işi baya popüler oldu ben yurt dışında olduğum için bu konuları sizlerden başkasıyla paylaşamıyorum bu yeni çıkan audilerdeki gündüz farı olayını benden iyi biliyosundur kendi aracımada böyle birşey yapmak istiyorum şöyle açıklamalı ve resimli bir anlatım yapsanda bu led bağlantısı ile ilgili bizde biraz öğrensek sayende. Şnan çok sevinirim sanırım benim gibi bu işi merak edenlerde çok sevinir. Sizlerin yaptığı bu işleri burdakilere gösterince adamlar şaşırıyo.

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Turgay öncelikle çok geç dönüş yaptığım için özür dilerim.Bazen işlerin yoğunluğundan bilgisayar a geçipte vakit ayıramıyorum.Bakıncada unuttuğum konular oluyor.

Özürümün kabul gördüğüne inanıyorum ve konuya geçiyorum;

Audi,Opel ve diğer ledli gündüz farı yapan firmaların gizli silahları,bizim hep takıldığımız nokta.Örneği şöyle yapalım.Elimizde bir adet herhangi bir oto far ampülü olsun.12 voltu verip yaktığımız vakit etrafı aydınlatan bir ışık demeti oluşacak ve en fazla 10 metrekarelik bir alanı aydınlatacak.Aynı ampülü o ampüle göre tasarlanmış bir reflektöre yerleştirince ise 100-200 metre ileri yerlere kadar aydınlatma sağlıyacak.Bizimde en zorda kaldığımız yer led'in yansıtmada kullanılacak reflektörü.Gündüz görüş led'lerini incelediğimde tamamen yansıtma tekniği kullanıldığını gördüm.Yani bizim gördüğümüz ışık ledin kendisi değil,reflektörde değişik kırılma noktaları hesaplanmış ve yansıltılmış görüntü.Tam olarak led reflektöre 90 derecelik açı ile bakıyor ve bize ışığı yansıyor.Şş bunulada bitmiyor.Ledlerin hepsi tek bir soğutucuya bağlı ama hemen söyliyeyim kalkıpta 1 watt 3 watt gibi güçlü ledler kullanılmıyor.Biz ise belirgin olsun diye baba ledlerle uğraşıyoruz.O.E.M ledler ayrıca mükemmel akım stabilitesi olan dc/dc konvertörler ile sürülüyor.Bizim bu işlerde başarılı olabilmemiz için farımız müsait ise en az 4 adet olacak şekilde buz desenli led mercekleri ile bişeyler yapabiliriz.Ha niye 4 adet diyorum?Aşşağı yukaru çoğu farların uzunlıkları birbirine yakın.Ledleri araları açık şekilde dizince uzaktan daha estetik görünüm oluyor.Bu gün gündüz ledi yanık bi araca yakından bakın oda çok yakından pek güzel görünmüyor ama 3-5 metre sonra işin rengi değişiyor. Benimde şansıma kullandığım iki aracımda gündüz ledi yapmaya müsait değil.

Asıl bombayı patlatayım...biraz abartı olacak ama kesin tatmin olacağım bir çift led geliyor.Her biri 50 watt.3900lm 5500k. :) Direk minibüsün uzunlara çakıcam.Ledler gelmeden bende sürücüsünü tasarlamaya başladım.12 volt giriş 35 volt çıkışı olacak.130 wattlık toplam güç harcayacak.

Buda Audi'nin kullanadığı led'in kardeşi.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

bu çalışmanız ne durumda yarımmı kaldı yoksa bittimi.

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Hayır yarım kalmadı.50 wattlarda sıkıntı çıktı.Yerlerine 30 watt aldım.sürücüsüde doğal olarak 30 watta göre idi ancak Minibüsü satınca yapmamı gerektirecek far kalmadı.Şlerleyen zamanda birşeyler yapabilirim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
Hayır yarım kalmadı.50 wattlarda sıkıntı çıktı.Yerlerine 30 watt aldım.sürücüsüde doğal olarak 30 watta göre idi ancak Minibüsü satınca yapmamı gerektirecek far kalmadı.Şlerleyen zamanda birşeyler yapabilirim.

anladım.peki deneysel olarak sonuc aldınızmı iş görüyormu size göre.mercek ne kullandınız..şu an 30watt 1800 lümen veren ledler mevcut 10 12 veya 15 volt arası çalışabiliyor bu tür bi ledmi bahsettiginiz.

İletiyi paylaş

Fatih Özoğul    0
Fatih Özoğul

arkadaşar slm aracıma tampon altındaki ızgaralara 1w 5 li power led yapmak istiyorum.5 adet 1w power led için sabit akım korumalı sürücü devre nasıl yapabilirim,yada hazır bulabilirmiyim.devre şeması olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
arkadaşar slm aracıma tampon altındaki ızgaralara 1w 5 li power led yapmak istiyorum.5 adet 1w power led için sabit akım korumalı sürücü devre nasıl yapabilirim,yada hazır bulabilirmiyim.devre şeması olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

mrb.elektronik bilgin devre yapımı kadar var ise aşagıda ki şemayı vereyim ama entegre bulmakta zorlanabilirsin.hazır alman ise bence daha kolay diyebilirim.internette bolca var.maliyet çok yakın çünki.15tl gibi fiyatları var.driverlar ile 5 ledi rahatca sürebilirsin.

post-4009-1274056214_thumb.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap