Volkan Karaosmanoğlu

Alfa Romeo 156 Bi-Xenon Mercek Modifiyesi

Recommended Posts

Mehmet Semih Zorlu

ben baya yavastan aliyorum isi aceleye getirmeden defalarca kontrol edip oyle sabitliyorum farkli mesafelerde deniyorum..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Daha uzak mesafeden ölçmek lazım. Fena görünmüyor ancak az daha yukarı alınabilir.

İletiyi paylaş

Hasan Kocaman

Herkese selamlar. Uzun zamandır foruma üye idim fakat bugün konu açabildim

Alfa romeo 156 mk2 aracımda xenon mevcut. Fakat bi-xenon montajı yaptırmayı düşünüyorum. Mercek tavsiyelerinizi ve montajla ilgili püf noktaları sizdende duymak isterim. Bu arada xenonlar Bosch marka.32fb990a04189a5c9e5693241a4b7583.jpg

7fe0edbec9408b27b8478aa366aa933b.jpg

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay

Hella intemo mercek ya da gen3 dediğimiz yeni tip hella güzel olur.Yanınada bir gen5 d1s cbi ampul ile tadından yenmez.

İletiyi paylaş

Hasan Kocaman
Hella intemo mercek ya da gen3 dediğimiz yeni tip hella güzel olur.Yanınada bir gen5 d1s cbi ampul ile tadından yenmez.

Tşk ederim...

Maliyet olarak tahmini bir rakam verebilirmisiniz....

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay

mercekler ortalama 100 200 tl arasında bunun yanına iyi bir xenon kit almanız daha iyi olur d1s 4300k gen 5 set (2 ampul kablo balast) 400 500 tl cıvarında. Ya da çin malı kullanırsınız balastınız var ise 150 tl ye 2 adet d2s ampul ve çevirici çok çok rahat alırsınız kullanırsınız. Yedek far alırsanız bir de onların fiyatını eklemek lazım.

İletiyi paylaş

Hasan Kocaman
mercekler ortalama 100 200 tl arasında bunun yanına iyi bir xenon kit almanız daha iyi olur d1s 4300k gen 5 set (2 ampul kablo balast) 400 500 tl cıvarında. Ya da çin malı kullanırsınız balastınız var ise 150 tl ye 2 adet d2s ampul ve çevirici çok çok rahat alırsınız kullanırsınız. Yedek far alırsanız bir de onların fiyatını eklemek lazım.

Tşkler....

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Ankara'dan arkadaşımızın Alfa 156 aracının D2s xenon yapısındaki Bosch mercekleri sökülerek Bosch bi-xenon mercek ile değişimi,uzun hüzmeye kısa yapıda H7 halojen mercek,sinyal kısmınada mercek ilavesi ile 3 lü yapıda mercek görünümü elde edildi.Bmw U halka montajı ilede görsel bütünleme yapıldı.Çerçevenin geniş krom alnaları silindi siyah tabanı ortaya çıkarıldı.Rabbimin izni ile güzel bir netice ile montajı yapıldı.

Farların açılmış hali.

8027.jpg
resim upload servisleri

Merceklerin montajlı hali.Bosch bi-xenon mercek hali ile geniş olduğu için orijinal şapka bölümü kesildi.Mercek sonrası İntemo mercek şapkası ile sabitlendi.

8137.jpg
resim yülke

Çerçeveye siyaha dönüşümden sonra Angel halkalar sabitlendi.

8142.jpg
resim yuklemek

8141.jpg
resim upload servisleri

Toplama aşamaları.

8148.jpg
resim yükle

8030.jpg
resim

8029.jpg
resim gönder

8159.jpg
resim upload servisleri

8160.jpg
resim upload servisleri

Kapanmış halleri.

8164.jpg
resİm yÜkleme

8163.jpg
resİm yÜkleme

8162.jpg
resim upload servisleri

8165.jpg
çoklu resim upload

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Araç üzerinde resim geldi.

image.jpg

20160.jpg

İletiyi paylaş

Hasan Kocaman
On 09.07.2016 at 01:01, Oktay Toker yazdı:

Araç üzerinde resim geldi.

image.jpg

20160.jpg

Oktay Abi biraz geç oldu ama buradanda ayrıca teşekkür ederim. Eline emeğine sağlık...

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Camları değişince dahada kendine geldi.Rabbimden tekraren hayırlı,güzel günlerde kullanmanı diliyorum.:good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Evren Balkan

merhaba oktay bey. benim aracım 2003 model alfa romeo 156 yani bir önceki kasa. bende aracıma mercek ve xenon uygulaması yaptırmak istiyorum. maliyeti ne olur acaba?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

İmza kısmını inceleyebilirsiniz.:good1:

İletiyi paylaş

Fatih Mehmet Kılıç

Oktay bey merhaba, 

Tecrübeniz olduğu için direk size ithafen yazmak istedim fakat diğer tecrübeli arkadaşlar da yardımcı olursa çok sevinirim. 

156 mk2 orjinal xenon'lu aracıma farlar İstanbul'a gönderilerek bi-xenon montajı yaptırdım. Orjinal balastlar kullanıldı. Hella mercek montajı yapıldı. Osram d2s 4300K ampuller takılı.  Geceleri karşıdan bir araç geldiğinde önümü göremiyorum. Gözlerimde bildiğim kadarıyla kusur yok. Aracımda 30mm spor yay takılı. 10m mesafeden fotograf çekemedim henuz ama cekmis oldugum birkaç fotoyu ekleyeyim izninizle. Uzunlar açıldığında 2 ayrı tepecik oluşma sorunum da mevcut ayni zamanda. Sanırım ayar vidalariyla farları birbirine baktirman gerekiyor. 

Fotoğraflarda üst kısımlarda bulunan kırmızılık Amerikan park. 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

tarihinde Fatih Mehmet KILIÇ tarafından düzenlendi
Fotoğraf eklenmesi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Hoş geldiniz.

Mercek çizgisine bakılırsa Hella bi-xenon takılmış.Çizgide bir sorun yok.Far ayarı çok aşagıda bu şekilde sis farı gibi araç önü aydınlatır o kadar.

10 metre mesafeden far çizgisi yada bir araç arkasından far çizgisi kaput hizası ile plaka üzeri arasında olursa ideal net bir alan aydınlatması olacaktır.

Far ayarı için konuyu ineleyebilirsiniz.

http://www.geceucusu.com/topic/2417-far-seviyesi-nas%C4%B1l-ayarlan%C4%B1r/

0700.jpg

İletiyi paylaş

Fatih Mehmet Kılıç
22 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Hoş geldiniz.

Mercek çizgisine bakılırsa Hella bi-xenon takılmış.Çizgide bir sorun yok.Far ayarı çok aşagıda bu şekilde sis farı gibi araç önü aydınlatır o kadar.

10 metre mesafeden far çizgisi yada bir araç arkasından far çizgisi kaput hizası ile plaka üzeri arasında olursa ideal net bir alan aydınlatması olacaktır.

Far ayarı için konuyu ineleyebilirsiniz.

http://www.geceucusu.com/topic/2417-far-seviyesi-nas%C4%B1l-ayarlan%C4%B1r/

0700.jpg

Hoşbuldum teşekkür ederim. Fotografı en kısa zamanda ekleyeceğim. Uzunların iki ayrı tepecik oluşturması normal değil sanırım değil mi? Çünkü uzunları açtığımda görüşüm iyileşmiyor. Bir de gece karşıdan gelen araçlar sebebiyle önümü görememe sebebim far ayarının düşük olmasından mıdır? Ampulleri doğru takabilmiş miyim?  Biraz soru yağmuru oldu kusura bakmayın :)

Düzenleme: Aracın orjinal balastları aydınlatma icin yeterli midir? 

tarihinde Fatih Mehmet KILIÇ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

2 fardaki tepecik mercekle alakalı degil orijinal uzun hüzmenin oluşturduğu bir durum.Bu sorun olmaz ve normal bir durum.

Uzunlarıda açtığınızda yol aydınlatması ileri mesafede düzelmiyorsa dediğim gibi far ayarının aşagıda olmasını doğruluyor ve bu  durumda yolu  aydınlatmöaması normal.

Düzgün bir duvar resmi ile ampul dogru takılmış mı yanıtı verecektir.

Balast orijinali, Bosch marka ve fazlası ile yeterlidir.

Birde şu var kafanızı karıştırma olarak algılanmasın.Araç otomatik yükseklik mevcut ve arka sensörler bozuk ise motoru direkt aşagı alaıp far ayarını yukarı almanıza izin vermez çünki ayar tırnagı sona dayanır yükselmez.Farları açınca far önce aşagı sonra yukarı hareket ediyor mu baktınız mı? 

İletiyi paylaş

Fatih Mehmet Kılıç

Oktay bey bütün sorularıma cevap verdiğiniz icin tesekkür ederim. Evet farlar ilk kontak açmada yükseklik ayarı yapıyor. Farlar göz alıyor dendiği için şuanki ayar yapılmıştı. 3 defa far ayarı yaptırdım ama memnun kalamadım bir türlü. Attığınız link ile kendim yapacagım.

Aksama 10 metreden fotograf paylaşacağım inşallah. Tekrar teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

Fatih Mehmet Kılıç

c6b4c5164771b61731b043dbe1c15154.jpge674dc4b192d213acd6626a7fbd2a02f.jpg9c17d9e947fdf3bb061aaea4924b624c.jpg4a2d0f59c3e9fa8e9013654a7465b0b6.jpgf38aed909ff26fadd86cb07f8036364a.jpg1319d07c3dafa0f354c3f4d3da8c2150.jpg3e181047d831950c3cae961aa8d9c359.jpg

Buyrun Oktay bey. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Uzunlar çok vasıfsız gibi duruyor :(

İletiyi paylaş

Oktay Toker

3.resim neden öyle çıkmış  ortadaki ışık alakasız bir aydınlatma sunuyor ya resim çekimi öyle yada duvarda yansıma yapmış.

Son resmi baz alıyorum.Mesafe 8 yada 5 metre falan gibi geldi bana ve dediğim gibi far seviyesi aşagıda kalmış.İki far arası mesafe açık bu şekilde ışık performansı iyi olmaz,biraz daha ortaya çekilmesi gerekiyor.Sol far sag fara göre yine aşagıda.Far ayarı yapanlar niye bu şekilde ayarlar bir türlü çözemiyorum.

Araç en az 10 metre civarından  bu mesafeden yani üstteki mesajlardakii resmini eklediğim far ayarına yakın çizgide ve iki far arası ölçüsünde olması iyi olur.

İletiyi paylaş

Fatih Mehmet Kılıç

Farların arası çok açık, ayarlayın.

http://www.geceucusu.com/topic/2417-far-seviyesi-nasıl-ayarlanır/

de46f54c49bcae327654d6256f6127eb.jpg

Bu fotoğrafta görünen iki kırılma çizgisini üst üste getirerek tek bir tane elde etmem gerekiyor degil mi Selçuk bey?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

@Fatih Mehmet KILIÇ

10 metre mesafede olması gereken pozisyon bu ...

xenon cut off ile ilgili görsel sonucu

İletiyi paylaş

Hasan Kadir Karaahmetli

Merhaba,

Araca orijinal Xenon farları ile bir montaj yapıldı, 4300K Philips ampül, geçici olarak universal balast kullanıldı. Farların içinde 2,5" Bosch Mercekler var, çok kaliteli olmasa da..  Far ayar motoru devre dışı, biraz uğraştırdı ama değdi gibi geliyor.. 

Yardımlarından dolayı çocukluk arkadaşım Selçuk Karabulut'a, İlker Kemal abiye, Mustafa Bağseven ve Semih Zorlu'ya teşekkürler..

5c3471394b001_WhatsAppImage2019-01-03at22_52_52.thumb.jpeg.bbbdb94cd9dbb065a6aff81c5e3b129f.jpeg

5c34714676073_WhatsAppImage2019-01-08at12_02_59.thumb.jpeg.3ca9d876e350884d6e24d308c91aa3d2.jpeg5c347149d3240_WhatsAppImage2019-01-08at12_03.00(1).thumb.jpeg.1d3c875f0d1e20c51cd44a6bff31052e.jpeg5c34714b3be89_WhatsAppImage2019-01-08at12_03_00.thumb.jpeg.8415e5443c7ea1e8afc46c4dc8f8eb13.jpeg

tarihinde HASAN KADİR KARAAHMETLİ tarafından düzenlendi
Yazım Hatası
  • Beğen 1
  • Mutlu 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
2 saat önce, HASAN KADİR KARAAHMETLİ yazdı:

Merhaba,

Araca orijinal Xenon farları ile bir montaj yapıldı, 4300K Philips ampül, geçici olarak universal balast kullanıldı. Farların içinde 2,5" Bosch Mercekler var, çok kaliteli olmasa da..  Far ayar motoru devre dışı, biraz uğraştırdı ama değdi gibi geliyor.. 

Yardımlarından dolayı çocukluk arkadaşım Selçuk Karabulut'a, İlker Kemal abiye, Mustafa Bağseven ve Semih Zorlu'ya teşekkürler..

Güle güle kullanın.

İletiyi paylaş