Volkan Karaosmanoğlu

Alfa Romeo 156 Bi-Xenon Mercek Modifiyesi

Recommended Posts

S Emre DURMAZ

Mevcut balastları kullanabilirsin sadece ampulleri değiştir. Ampul tipini öğrenirsen daha kolay yardımcı olabiliriz büyük ihtimalle d2s olabilir yada h7 :rolleyes:

Svs fiyat olarak biraz pahalıdır ve daha sarımtırak bir aydınlatma sağlar.

pardon belirtmeyi unutmuşum, ampuller h7

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Konu xenon kit muhabbetine dönüşmesin lütfen. H7 tipinde bulunabilir mi bilmiyorum ama 5000K civarı istediğin tonu verecektir. Tabii o kalite standartlarında çakma H7 xenon bulabilirsen :)

İletiyi paylaş

S Emre DURMAZ

Diğer başlıklara da baktım, forumunuz sayesinde aydınlatma konusunda baya bir bilgi sahibi oldum. Bugün-yarın ampul alacağım. H7 5K kelvin civarı alabileceğim en iyi ampul nedir? birkaç tavsiyede bulunursanız sevinirim, saygılar.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Bulunabileceğini sanmıyorum. Genelde o tip ampuller 6000 civarı olur. 4300 dene diyeceğim ama o da hafif sarımsı olur.

İletiyi paylaş

Erkan Kahya

Yurtdışı alınabilir ama o zamanda mebla yükselecek. 4300k daha matıklı hem zamanla beyazlaşır.

İletiyi paylaş

S Emre DURMAZ

Osramlar falan kit olarak satılıyor tek ampul yokmuş. Anlamadım nedense... Set aldım ampul bozuldu diyelim.. Yine gidip set mi alacağız? Neyse, piyasada h7 olarak 2 çeşit var bir 6000k bir de 8000k. Mavi olmaması için 6000k tercih ettim. Tanesi 20 Lira.. denemekten bir şey çıkmaz diye düşünerek bir çift aldım. Sonuç mükemmel. Önceki ampuller eskimiş sanırım çok cılızdı. Bunlar bembeyaz ve aydınlatması tam istediğim gibi. :bravo: Sanırım arayışa da gerek kalmadı. Değerli yorumlarınıza teşekkürler :good1:

İletiyi paylaş

Hürkan Pişkin

Herkese selamlar...

Aracim Alfa romeo 156 2004 model (son kasa)

Aracima xenon takicam. Ayni zamanda da bixenon mercek takacagim. Kisalarim h7...

sizlere bir sorum olacak, uzun suredir bu soruya net yanit bulamadim. Farkli cevaplar aldim.

Yardimci olursaniz sevinirim,,,

Aracimin farlari yeni degisti. Eski farlarimda h7 xenon mercek vardi. Uzerinde markasi yazmadigi icin hangi marka mercek bilmiyorum. Ancak onu cikardim, õlctum enini boyunu.sonuc: eni 10cm boyu: 13 cm mercek capi 7.5 cm civari.

bixenon h7 mercek alip, kisalarima takacagim. Hellanin bixenon h7 mercegi turkiyede satiliyor ancak almaya kalkistigimda satici bu mercegin asla benim aracin reflektore sigmayacagini soyledi, ben de almadim. Uzunluk olarak zaten sigmasi imkansiz, reflektoru arkasindan mutlaka kesecegim, ancak saticindiyorki "en olarak sigmaz, reflektorun mercege gore dar" diyor. Hella H7 bixenon mercek capini bulamadim. Ama reflektorum 10cm boyunda, 12 cm eninde...hella bixenon mercek capini bilsem satin alacagim ama bilmeyince bosuna almis olmak istemiyorum. Bahsettigim hella mercek alttaki linkte...

http://www.novelcar.com/urunler/hella-bi-halojen-h7-bixenon-mercek-2-adet/672/

kesinlikle d2s dusunmuyorum. Muayene zamani ugrasmak istemiyorum cunku...h7 bixenon helladan baska mercek de bulamadim...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Herkese selamlar...

Aracim Alfa romeo 156 2004 model (son kasa)

Aracima xenon takicam. Ayni zamanda da bixenon mercek takacagim. Kisalarim h7...

sizlere bir sorum olacak, uzun suredir bu soruya net yanit bulamadim. Farkli cevaplar aldim.

Yardimci olursaniz sevinirim,,,

Aracimin farlari yeni degisti. Eski farlarimda h7 xenon mercek vardi. Uzerinde markasi yazmadigi icin hangi marka mercek bilmiyorum. Ancak onu cikardim, õlctum enini boyunu.sonuc: eni 10cm boyu: 13 cm mercek capi 7.5 cm civari.

bixenon h7 mercek alip, kisalarima takacagim. Hellanin bixenon h7 mercegi turkiyede satiliyor ancak almaya kalkistigimda satici bu mercegin asla benim aracin reflektore sigmayacagini soyledi, ben de almadim. Uzunluk olarak zaten sigmasi imkansiz, reflektoru arkasindan mutlaka kesecegim, ancak saticindiyorki "en olarak sigmaz, reflektorun mercege gore dar" diyor. Hella H7 bixenon mercek capini bulamadim. Ama reflektorum 10cm boyunda, 12 cm eninde...hella bixenon mercek capini bilsem satin alacagim ama bilmeyince bosuna almis olmak istemiyorum. Bahsettigim hella mercek alttaki linkte...

http://www.novelcar....cek-2-adet/672/

kesinlikle d2s dusunmuyorum. Muayene zamani ugrasmak istemiyorum cunku...h7 bixenon helladan baska mercek de bulamadim...

Forumumuzda tüm araç modellerinin konusu bulunmaktadır. Aracınıza ait konuyu arayıp ona devam ediniz, gerekmedikçe yeni konu açmayınız

İletiyi paylaş

Hakan Şahin

Merhaba adım Hakan foruma yeni üyeyim.

Aracım Alfa 156 mk1 kasa geçenlerde drl far diye gecen mercekli Çakma h1 xenon taktirdim

Bu farları orjinal xenon d1s Yada d2s e çevirmemiz mümkün mudur ? Maliyeti ne kadar olur

Teşekkürler

52a31657e3464dc27e36a485c280278a.jpg

tarihinde Hakan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Hakan bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

Öncelikle forum kuralı gereği isim soyisimle üye olma şartını yerine getirmelisiniz , bir sonraki mesajınızda soy isminizi belirtirseniz yöneticimiz gereken düzeltmeyi yapacaktır.

Farınızla ilgili olarak angel farın açılarak mercek modifiyesi için gereken boşluğun olup olmadığına bakmanız gerekiyor , foruma detaylı resim eklerseniz bizlerde sağlıklı yorum yapma fırsatı buluruz , genelde angel farların içinde çalışma alanı çok kısıtlıdır ama imkansız değil...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Merhaba adım Hakan foruma yeni üyeyim.

Aracım Alfa 156 mk1 kasa geçenlerde drl far diye gecen mercekli Çakma h1 xenon taktirdim

Bu farları orjinal xenon d1s Yada d2s e çevirmemiz mümkün mudur ? Maliyeti ne kadar olur

Teşekkürler

Mesaj ilgili konuyla birleştirildi.

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay

ortalama d1s d2s mercekler 12.5 - 14.5 cm uzunlukta ve 8 9 cm genişliğindedir.

İletiyi paylaş

Mehmet Semih Zorlu

Arkadaşlar merhaba bayadır siteye giriş yapamıyordum ara sıra kısa kısa bakma şansım olmuştu.

şuan kullandığım arac Alfa romeo 156 Selespeed... Gecenlerde çıkma 2 far alıp daha önceden elimde olan D1S Yuvalı Bixenon mercek işine başladım... Farlar çıkma olduğu için ön camları çok ama çok kötü onları nasıl temizleyeceğimi araştırıyorum... Bu arada montajla ilgili birkaç resim çekme şansım oldu....

Mercekleri takarken 3 adet tamamen pasolu havşa başlı civata kullandım ve merceklere yaptığım ayaklar sayesinde merceği silikonla sabitlemeden önce hem yukarı aşağı hemde ileri geri hemde sağa sola gidecek şekilde ayarla fırsatım var. resimlerde somunlar belli oluyor... Kumpasla milimetrik ayar yaptım... merceklerin aynı hizada olduğunu anlamak için. Kısaların tam kırılma çizgisi üzeriner uzunlar gelecek şekilde mercekleride ayarladım... ama daha montajım bitmedi. Angel halka tarzı bişi yapsammı yada audi tarzı bişimi yapsam bilemedim.

tarihinde Mehmet Semih Zorlu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Elinize sağlık montajda çok ciddi bir sıkıntı görünmüyor :good1: mercek kapağını nasıl bir şey seçtiniz birde duvar resimleri var mı ?

Uzun far kullanılmayacaksa led ampul takılıp drl sürücüsü ile sürülebilir ...

İletiyi paylaş

Mehmet Semih Zorlu

Daha montajı bitirmediğim için duvar resmi şuan çekemedim... Kapak olarak 2. resimdeki merceğin üzerindeki kapağı dramer ile düzgünce kesip silikonla yapıştırmayı düşünüyorum... farın içine yerleştirdiğimde ise mercek ile dış far arasında 2 3 cm boşuk var kapak dahil ve arkada ise d1s takarsam orjinal arka kapağını kapatağım şekilde bir çalışma oldu. Att kısımda delik açıp balastı farın altına yerleştirmeyi düşünüyorum... uzun farkları sellektör için kullanacağım ama aklıma takılan birşey var. bixenon üzerindeki perceyi çalıştıran manyetik motora uzunlardan gelen paralel bir bağlantı yapmam yeterli olurmu 12 volt olarak yoksa drenç falan koymak gerekiyormu. ve ille d1s mi kullanmam gerek h7 falan monte etsem aydınlatmayla ilgili sıkıntı yaşarmıyım. D1S ler baya pahalı sonuçta :) h7 yi oraya nasıl takarım

post-5776-0-12818200-1427122207_thumb.jp

post-5776-0-44401100-1427122211_thumb.jp

post-5776-0-91550100-1427122214_thumb.jp

tarihinde Mehmet Semih Zorlu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Güzel görünüyor, angel'ı hiç sevemedim iyi ki modası geçti :)

İletiyi paylaş

Mehmet Semih Zorlu

bende az gectim d1s far kiti alip son ayarlardan sonra isiya dayanikli silikon ile somunlari falan sabitleyip kapatmaya gececegim....bugun 1200 -3000 arasi zimpara ile farlari zimparaladim.... baya iyi sonuc verdi ama yarin izmirden makine icin pad aip daha detayli yapacagim sonra meguaris plasticx seffaf far cilasi ile temizle islemi ile sonladiracagim resimleri daha cekmedim onlarida cekip paylasacagim...

İletiyi paylaş

Mehmet Semih Zorlu

41223660a9110e81b02a713f4c04ca5e.jpgc17556e75e0f70ab7bc7f939e6c68b96.jpgpost-5776-14281785356422_thumb.jpgpost-5776-14281785590468_thumb.jpgpost-5776-14281785715972_thumb.jpg

Gececiboldugum.icin daha far ayari yapamadim ve kesilme.cizgisi ile.ilgili resim cekemedim...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Güzel gibi güle güle kullan. Gündüz farı, kısaları açınca kısılmıyor mu ?

İletiyi paylaş

Mehmet Semih Zorlu

Şuan kısılmıyor ama onuda yapacam... Bu arada ustalarım vey bilenler için bir sorun danışmam gerek.

Sorunum şu aracımda kısları açtığımda bir sıkıntı yok sellektör yaptığımda veya uzunları yaktığımda halojenlerdede bir sıkıntım yok ama uzun yapınca ve sellektör yapınca bi xenonlar tekrar açılıp kapanıyor...normalde önündeki perdenin açılıp kapanması gerek ama ampullerde kapanıp açılıyr...sanırım elektiksel bir sıkıntı role ile çözebilirmiyim...

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Orijinal farları H4 yapımıydı?Öyle ise Siğorta kutusundan kısa ve uzun far roleleri tespit edilip tetik uçlarına 1n4001 diod atılacak.

Yada aküden sabit 12 volt destegi ile Linkteki role sistemi uygulanacak.

http://www.geceucusu.com/topic/5850-role-nedir-nasil-baglanir-roleyle-neler-yapilir/

İletiyi paylaş

Mehmet Semih Zorlu

orjinalde h7+h1 fardı benimki... h7 ye xenon balastı bağladım sellektör yapınca veya uzunlara gecince h1 ler de yanıyor h1 soketine paralel bixeon perdesine bağladım...

sanırım uzunların + sı ve perdenin arasına diyot koymam gerek

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Bu şekilde diod balasta akım yollayacak ve sıhhatli olmaz en az 8 amperlik diod şart.Tavsiyem roleli sistemi yapmanız olur.

İletiyi paylaş

Mehmet Semih Zorlu

f00cf2f45acd2e0024fb52b90ddf084e.jpg

suan bu sekilde ... sellektor yapinca veya uzinlari yakinca.ani bir akim.dususu oluyor sanirim...

bi xenon perde.rolesi dedigim perdenin.motoru

4e907054b807d0b5a15f79c59b4fbfeb.jpg

iki far cok yakin ayarlamisim yarin tekrardan ayar yapacagim 15 metrede birbjrine yapistilar :-)

c14b8b95ba0966d879374b6d1cf96f14.jpg

buda bixenon ve halojen uzunlarin ayni anda yanisi....

https://vimeo.com/124251506

buda uzin.kisa arasindaki acilip kapanma :-(

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Diodluk bir sıkıntı göremedim.Balast ne kullanıyorsanız yavaş kalıyor durum bu gibi algıladım.Perde iniyor xenon yine çalışıyor kesilmiyor sadece yavaş kalıyor.

Oem balast değil galiba öyle ise ve algım dogru ise bu şekilde kullanılacak çözümü yok.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş