• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Volkan Karaosmanoğlu

Alfa Romeo 156 Bi-Xenon Mercek Modifiyesi

Recommended Posts

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

Aklıma takılan bir konu var :)

Kit budur Sadece tek taraf..

dsc8822am6.jpg

Burdada Röle tesisat kablosu...

Siyah (-) kutuba, Kırmızı (+) kutuba O Pembemsi röleye benziyen parça neryee bilmiyorum :p, Diger 2 sokette sanırım balastlara?

dsc8824cb5.jpg

Buda Balast.. Balastta cıkan 2 kablo ampüldeki ayrı 2 kabloya sanırım.. diger dişi soket yeride aküden gelen tesisat kablosuna diye tahmin ediyorum..

dsc8825gd6.jpg

Ampulde sıra

dsc8823uk3.jpg

bu 2 tane ayrı soketi (dişi erkek tekli) balasta giriyoruz sanırım.. Diger kalan büyük soketi napıcaz? ve ampulle birlikte kalan 2 tane ayrı ucu?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Pembe soket kısa far ucundan röleye tetik almana yarıyor. Ampul ucundaki ek kablo da aküden kablo çekmek istemezsen direkt olarak kısa far soketinden elektrik alıp balastı beslemen için düşünülmüş.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

Anladım abi :) ben işin ehli birine yaptırıcam ama tabi insan gene merak ediyor :)

Bu arada yarın gün içinde sis farlarım için (h1 4.300) gelicekti disb. söz vermişti. Yarın gelirse artık cuma günü bende önümü görücem :) bu arada konu başında ısrarla 10-12bin Kelvin derken şimdi 4.300`e güvenlige önem vermemin en büyük sebebi sanırım Selçuk Abi sensin :)

Birde taktırmadan önce ve sonra fotograf çekmek istiyorum, Halogende 4.300K nın performansını beraber incelemek için. Kaç metre mesafe ile fotograflamamı önerirsiniz? Şstediginiz farklı bi açı veya resim varmı? (Prof. Olarak Fotografcılıkla ilgileniyorum umarım size yardımcı olabilirim bu konuda :))

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Herşey çok güzel olacak. :) Şyi ki 4300'ü seçmişim diyceksin sen de buna eminim. Demiyenler de var o kendini bilir :)

Karşılaştırmanın iyi olması için aynı yerde olması gerekiyor denk getirebilirsen harika olur. Garaj kapısı, apartman duvarı gibi beyaz renkli duvarlar farkı daha iyi ortaya koyuyor. Siteye koyacaksak adım adım montajı falan da çekmen güzel olucak.

Benim makinam yarı profesyonel değil, o nedenle diyafram gibi şeylerle fazla oynayamıyorum, arabanın 10 metre ilerisinden farı çekmeye çalışıyorum ama çok parlak çıkıyor. Bildiğim kadarıyla "shutter speed"i çok yüksek yapmam lazım ışığı az alsın diye ama makinamda böyle bir ayar yok, flaşı açınca hız yükseliyor ama onu da bir türlü tutturamıyorum. Bu konuda bir fikir alışverişi yapsak harika olur.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

açıkcası daha önce otomobil farı hiç çekmedim (Yanarken) yarın denerim.. Ben D-SLR kullanıyorum.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

Bugun montajı gerçekleştirdik.. 4300 K h1 ampul hiç bi yerde ve hiç bi firmada bulamadım.

Hiç bir firma artık 4.300 K yı getirmiyormuş.. (mtecde dahil olmak üzere..) Bunun üzerine ileride ampulun patlama olasılıgınıda düşünerek elimdeki h7 4.300 K yı 6.000 Kelvin ile degiştirdim. H1 6.000 Kelvin de alarak montajı gerçekleştirdik.. Akü tesisat kablosunu yapmadan montaj yaptık.. Şu an için bi problem yok. (Far Ayarı ve Sis Ayarı yaptımadıgım için Bir Foto çekemedim.. Ama Şstedigim gibi beyaz yanıyor şu anlık.)

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

anca cekebildim resimleri

renkler birebir aynıdır.

Farlar sadece 6K xenon

far3nz3.jpg

Far+Sis Far Mekanizması -1 aşagıya düşürülmüş halde 6k+6k

farsis3fk2.jpg

tarihinde SerCy tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Emre Bozkurt    0
Emre Bozkurt

renk çok güzel , kristal beyaz . bende 8000k larımı iade edip 6000k siparişi vermiştim bugün yarın gelir şüphelerim bu resimdeki renk tonunu gördükten sonra kayboldu , çok güzel bir beyazlık. güle güle kullanın

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

teşekkürler ama unutmayınki, renkler ampul, balast ve far yapısına göre çok degişiklikler gösteriyor. ;)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Reflektör olduğu için dağılım düzgün olmamış. Genel olarak bir kümelenme mevcut ancak sol tarafta daha da fazla merkezde toplanma var. Neyse hevesini alana kadar kullan böyle baari ;) Sonra mercek takarsın.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

selçuk abi yalnız takmadan öncede baktık dagılım gene düz degildi ;) bizim farlar dandik sanırım..

Fiat Punto var ona baktım ondaki dümdüz çizgi olarak çıkıyo duvarda, dedigin gibi ortada bi toplanma mevcut ama sebebini anlamış degilim :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

olur mu be

bozmuşsunuz odak derinliğini işte :)

dün gümüş bi 156 gördüm xenon kitli

acayip göz alıyordu

İletiyi paylaş

Utku Çay    1
Utku Çay

merceksiz kullanmayın şu xenonları, yazık milletin gözlerine :)

İletiyi paylaş

Mehmet Uğur Aca    0
Mehmet Uğur Aca

aynen katılıyorum

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

far ayarını yaptırıp içerdende seviyesini -3 e ayarlamaktan başka çarem varmı????

orj. mercekli FAR 2.900 YTL! çifti..

ÇIKMASI Yok.. Alfa sonuçta bu zaten orj. mercekli olarak gelen araba sayısı belli...

Mercek takın vs.. gibi yönlendirmeler elbet olacaktır.. ama!; 1) aracım zaten satılık, yurt dısına taşındıgım icin.. 2) onla ugraşacak vaktim yok olsada adam gibi montajcı türkiyede 1 kişi var oda 1.400 ytl istiyor gerek yok..

İletiyi paylaş

Utku Çay    1
Utku Çay
gönderildi (düzenlendi)
far ayarını yaptırıp içerdende seviyesini -3 e ayarlamaktan başka çarem varmı????

orj. mercekli FAR 2.900 YTL! çifti..

ÇIKMASI Yok.. Alfa sonuçta bu zaten orj. mercekli olarak gelen araba sayısı belli...

Mercek takın vs.. gibi yönlendirmeler elbet olacaktır.. ama!; 1) aracım zaten satılık, yurt dısına taşındıgım icin.. 2) onla ugraşacak vaktim yok olsada adam gibi montajcı türkiyede 1 kişi var oda 1.400 ytl istiyor gerek yok..

tamamda arkadaş farını ayarlatıp -3 e alacaksın. böyle olunca daha kısa mesafeyi aydınlatacaksın. yani xenonun sana gösterişten başka bi faydası olmayacak hatta zararı olacak

yanılıyor muyum?

tarihinde utkucay tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

bence yanılıyorsunuz..

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Vay bee...

Şşi gücü bırakıp farcı dükkanı açalım...

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik
Vay bee...

Şşi gücü bırakıp farcı dükkanı açalım...

katılmamak elde degil :p

İletiyi paylaş

Erhan Meço    0
Erhan Meço

Merhaba arkadaşlar..

Alfa Romeo 156 Mk2 sahibiyim, aracıma geçen sene MTEC A8000 H7 Xenon kiti taktırmıştım, şimdi de Mercek takmak istiyorum ancak D2S ampuller için olan mercekler aracımın farlarına uyuyormuş sanırım, bunlarla da D2S ampul kullanmanın en sağlıklı tercih olduğunu duydum..

Sorum şu: Acaba Mercek takıldıktan sonra mevcut MTEC H7 xenon kitimin sadece ampulünü D2S ile değiştirmem yetiyor mu (veya değiştirebiliyor muyum) yoksa komple D2S xenon kiti mi almam gerekli?

Birde MTEC A8000 - 8000k anladığım kadarıyla, 4300k yada 6000k istesem komple kiti değiştirmem mi gerekiyor?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Elbette ki D2S kullanman en sağlıklı sonucu verir, H7'nin soketi ile D2S merceğin soketi farklı birbirinden, eski ampulün uymaz. Ampulü değiştirdiğin zaman balastı da feğiştirmen gerekir balasttan ampule giden soket farklıdır. Ampulün ve balastın soketlerindeki farkların daha rahat anlaşılması açısından H7 kit ile D2S kit resimleri gönderiyorum.

6000-8000 değişimi için satıcınla görüşmende yarar var, K'sı değişse de ampülün soketi değişmez dolayısıyla da balastın değişimi de gerekmez ancak yine de uyuyormu emin olmak için montajcıyla görüşmek gerekir.

post-5-1203678432.jpg

post-5-1203678451.jpg

İletiyi paylaş

Erhan Meço    0
Erhan Meço

Bilgi için teşekkür ederim..

Sanırım D2S'e geçiş oldukça masraflı olacak, kaliteli kitlerin fiyatı oldukça yüksek, uyduruk bir xenon alıp ucuza kapatmak da istemiyorum. Üstelik bir de memnun bir şekilde kullandığım MTec H7 xenonlarım da elimde kalacak..

Bu durumda H7'ye uygun bir mercek takmak daha mantıklı olacak gibi sanırım.. Acaba Mercekli H7 ile D2S arasında çok fark olur mu?

Birde 8000k'nın aydınlatması bana göre tam sınırda, mercek takılmasıyla aydınlatma kaybına uğramam değil mi?

İletiyi paylaş

Mehmet Uğur Aca    0
Mehmet Uğur Aca

8000 k takmakla zaten büyük hata etmişsin,birde üstüne mercek önünü hiç göremezsin takacağın maksimum sınır 6000k olmalı.h7 ile d2s ampül arasında büyük fark var,bu iki merceğin karşılaştırmasını sanırım voltron vermiş olmalı,duvardaki ışığın yansımasına bakabilirsin.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

8000K olması senin için sorun değilse ve kitinden memnunsan hiç değiştirme bence. Mercek taktırmayı düşünüyosan kiti söküp komple D2S altyapısını kullanmazsan bütün emeğini boşa harcamış olacaksın. Aşağıdaki resimde solda D2S ampul+D2S mercek, sağda H7 kit+H7 mercek deseni bulunuyor.

9.jpg

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

bazı kitlerde balasttan çıkan soket hep aynı oluyor. ucuna takılan xenon ampul H7 de olsa D2s te olsa soketi aynı olduğu için takılabiliyor. bence önce sizin kite takılabilen kablo soketi aynı D2s ampul varmı önce onu bi araştırın.

zaten soketi aynı değilse bile bir kabloya soket çakmak elektrikçiler için 1 dakikalık işlem. bence d2s mtech ampulunüzü alın soketi farklı olursa ya ampul kablosu yada balasttan gelen kablo tarafındaki soketlerden birini uygun olanla değiştirirsiniz.

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap