İçeriğe atla

Alfa 156'ya xenon ve mercek montajı

106 cevap var

Serkan Yılmaz

• Üye
  • 2 Mesaj
  • Far : Xenon
  • Otomobil : Alfa Romeo
Shame orjinali cidden pahalıymış.Peki snnki gibi xenon uzerine mercek montaj olayını izmir'de yapan varmıdır ki acaba?Bir de cidden yurt dışı tuning sitelerde bile 156 için angel eye seti yok , sanırım angel işini jaluziden kendimiz halletmek zorunda kalıcaz:) Peki izmir'de angel eyesları falan halledebilecek bildiğiniz usta varmı arkadaşlar

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,557 Mesaj
  • Far : Halojen
  • Otomobil : Peugeot
  • Model : 406

Mesajı Görshame, 3.3.2008, 22:01 tarihinde yazmış:

Farlar Romeoilker kullanıcı Adlı Şlker bey tarafından yapıldı..
H7 Valeo Mercek kullanıldı, Xenon olarak da daha önce de kullandığım Mtec H7 8000k Xenonları kullandık.. Farlarım çok mat ve pisti sğolsun Şlker çok güzel şekilde temizledi ve yeni gibi oldu..
Aydınlatma olarak çok memnunum, beklediğimden çok daha iyi bir netice aldım, ayrıca D2S'e çevirmediğim için de benim açımdan ekonomik oldu..

Fransız forumlarında olay olmuşsunuz : :)

Orjinali :
http://www.alfa147-f...pic.php?t=32943

Şngilizce çevirisi :
http://babel.altavista.com/babelfish/trurl...php%3Ft%3D32943
- Forumumuzda tüm araç modellerinin konusu bulunmaktadır. Aracınıza ait konuyu arayıp ona devam ediniz, gerekmedikçe yeni konu açmayınız.
- Lütfen profil fotoğrafınızı (avatar) bu linkten güncelleyiniz.

Gece Uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur ...
Gezen İnsan - Doğa, Kültür, Tarih ...
Ford Club Türkiye - Daha İyiye Doğru ...

Mehmet Özyürek

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,435 Mesaj
  • Otomobil : Ford
  • Model : 2006 Mondeo Ghia

Mesajı GörVoltron, 12.5.2008, 11:40 tarihinde yazmış:

Fransız forumlarında olay olmuşsunuz : :)

Gurur verici ...
Yapanları ve araç sahibini tebrik ediyorum...

Erhan Meço

• Üye
  • 6 Mesaj

Mesajı GörÖzyürek, 14.5.2008, 14:50 tarihinde yazmış:

Gurur verici ...
Yapanları ve araç sahibini tebrik ediyorum...

Teşekkür ediyorum..
Şlker arkadaşımız yapımda gerçekten çok iyi bir iş çıkardı..
Maşallah halen daha sorunsuz kullanıyorum ve çok memnunum..
Fransızlar far gördü sayemizde.. :)

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,557 Mesaj

Mesajı Görshame, 12.6.2008, 19:47 tarihinde yazmış:

Teşekkür ediyorum..
Şlker arkadaşımız yapımda gerçekten çok iyi bir iş çıkardı..
Maşallah halen daha sorunsuz kullanıyorum ve çok memnunum..
Fransızlar far gördü sayemizde.. :)

Phare mi deseydik yoksa ? :p Far = Phare (Fransızca)
- Forumumuzda tüm araç modellerinin konusu bulunmaktadır. Aracınıza ait konuyu arayıp ona devam ediniz, gerekmedikçe yeni konu açmayınız.

Sercan Keklik

• Üye
  • 261 Mesaj
Gönderilen Resim

şu kabloyu nerden bulurum? :)
Alfa Romeo 156 - Oem Xenon Headlight - Philips 85122+ - Nightbreaker - OTS 4.300K Xenon Kit (Fog Lights) - Mtec T10 LED - Oem Headlight Washer - Custom Door Lights

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,557 Mesaj
Bu halojen far soketini oem xenon fara uydurma adaptörü değil mi ? Ebay'de oluyor bunlardan burda bulamazsın.

Sercan Keklik

• Üye
  • 261 Mesaj
getırelım abı ne dıye geçiyor tam olarak :)
Alfa Romeo 156 - Oem Xenon Headlight - Philips 85122+ - Nightbreaker - OTS 4.300K Xenon Kit (Fog Lights) - Mtec T10 LED - Oem Headlight Washer - Custom Door Lights

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,557 Mesaj
156 için var mı bilmiyorum ebay'de xenon adapter diye arayınca bişeyler geliyor. www.kunset.de adresinde de satılıyor.

Sercan Keklik

• Üye
  • 261 Mesaj
Selamlar..
Uzun süren ve maceralı devam eden mercekli xenon far projemizi uzun süredir bekletiyorduk, çünkü amacım Türkiyeye sınırlı sayıda gelen OEM Mercekli farlara sahip olmaktı. Bu farları sıfır olarak Alfa Romeo servislerindende temin etmek mümkündü fakat Çiftinin Fiyatı (Beyinler, Ampullerde Dahil Olmak üzere) 5.600 YTL idi. Daha sonra çıkmacıları gezmek ile yola koyulduk yaklaşık 1.5 yıl önce çıkmacıda parçalanmış bir çift far buldum. Bu farları aldım fakat içleri epey dagınıktı kabloların hepsı alakasız yerlerden kesilmiş, camları kötü durumda ve mercekleri ile kasaları pek iyi degildi.. Selçuk abiyle (Voltron) ile görüşüp farlara baktık fakat pek iç açıcı durumda olmadığını görünce, bu farlarla yolumuzu ayırma kararı aldık.. Sonra ise uzun süre yeni far bulamadım.

Daha sonra Şlker ile konuştugumda tek tarafın orjinal olarak elinde olduğunu, diger tarafı ise beklersek elbet kazalı bir araçtan çıkacağına hem fikir olarak başladık beklemeye.. Yine uzun bir bekleyiş sonunda bir çifti tamamlamış olduk. Daha Sonra camlarının durumunun pek iyi durumda olmadığına karar vererek, kendi aracımın far camlarını oem xenon lu farlara takma kararı aldık. Xenon farların içini dagıttıgımızda arka tasına geçme yerlerinin farklı oldugunu ve ayar ımkanı elektronik olduğundan ötürü içerden seviye kontrolünü sağlayabilmemiz için bir çeşit modifiyeler yaptık. Bu modifiyeyi yapma sebebimiz, G-Sensörlü seviye ayarını araca adapte edememiz.. Çünkü ön ve arka viraj denge cubugunda G-Sensörler bulunmakta ve bunları araca takmak için orjinal Viraj denge cubuklarını kullanmak gerekiyordu benim aracımdakiler orjinalinden daha kalın olduğu için takma ihtimalimiz bu sebeple imkansız oldu daha sonra bi şekilde takabilirsek, tesisatı nasıl tamamlıyacagımıza baktık ve Sensörler malesef ECU`ya (Aracın Beynine) gittigi için kullanma fırsatımız olmadı.. Daha sonra mercekleri temizledik, farları temizleyerek farı topladık. Ardından park ampulleri Alfa Romeo 156`larda H6W olduğu için hem beyaz ampul takma imkanımız olmuyordu, park ampulunu söktügümüzde ise bu sefer hem arıza lambası yanıyor hemde güvenlik açısından tehlikeli oluyordu. H6W duylarını sökerek, Dipsiz ampul duyu taktık.. Dipsiz ampul olarak ise Mtec T10 ları kullandık, fakat mercekler yandıgında ben park ampulunun gözükmesini istemiyordum uzaktan bakıldıgında sadece mercegin ışıgını görmek istiyordum ve bu yüzden ilkere aklımdan geçen projeyi anlatarak hayata geçirmesini istedim ve sagolsun sagladı :)

Proje gayet basitti aslında.. Bir ters röle sistemi yaparak rölenin kontagını Kısa far kontagından alarak park ampulunu xenon farları yaktıgımızda ıptal olmasını istedim.. Ilker öncelikle bunu denemek istedi cünkü ısınacagından şüpe ediyorduk ve yaklaşık 12 saat kadar açık bırakarak ısısını kontrol ettik. Daha sonra fazla ısınmayıp problem yaşatmadıgını anlayınca uygulamaya koyulduk.. Röle devrede iken (xenonlar yandıgında) park ampulu patlak uyarısı vermeye devam edıyordu fakat bunun pekte önemi yoktu çünkü sadece parklar yandıgında araçta patlak bir ampulun olup olmadığını rahatlıkla anlıyabiliyorduk. Bunun asıl yapılma sebebide aracın Follow me Home özelliginden yüksek akımlar geçirememizdi.. Kücük akımlarda kullandıgımız için sadece park ampullerinin 20 sn yanmasına izin veriyordu.. DevreninŞeması Aşagıda..

Gönderilen Resim

Ardından Ateşleyicilerimizi ve Balastlarımızı farın üzerine monte ettik.. Kullandıgımız Balastlar ve Ateşleyiciler AL marka. Daha sonra camların temizligini merceklerin temizligini ve mercek vidalarını kontrol ederek farımızı kapattık.

Sinyallerde Kullandıgımız Ampul ise Osram Diadem Sinyal ampulü, Xenonlardakiler ise Philips 85122+ Bu ampülleri sıfır olarak aldım ve colorshift olayını resimleyerek 50-100 Saat gibi bir süre sarı ışıkla gezdim.. Uzun projektöründe ise Nightbreaker ları tercih ettim.

85112+ ları almadan önce kısa bir süre Osram Xenerac kullandım ve aralarında aydınlatma olarak fark oldugunu ve 85122+ ların bu konuda daha iyi oldugunu söyliyebilirim.

Farın yapılış aşamasının resimlerini paylaşıyım;

Orj farın kendisi
Gönderilen Resim

Far camının açıldıktan sonra ki hali
Gönderilen Resim

Projektör
Gönderilen Resim

Xenon Projektörü ve arkadaki Halogen Projektör
Gönderilen Resim

Xenon Projektörün montaj yerlerının ve ayaklarının Halogen tasına oturturulduktan sonraki hali
Gönderilen Resim

Camlar kapandıkan Sonraki hali
Gönderilen Resim

Balast ve Ateşleyicinin Monte edilmesi
Gönderilen Resim

D2s Ampul soketi
Gönderilen Resim

Farları hazırladıktan sonra, Xenon mercekli araçlarda olmazsa olmaz far yıkamayıda tamponu sökmüşken gerçekleştirmek istedik.. Aracın orj. Far yıkama tesisatını, tamponunu, kapaklarını, fiskiyelerini ve diğer parçalarını aldım.

Farlarımızı monte ettik,röleleri uygun bir yere montajladıktan sonra farlarımızı kontrol edıp seviye ayarının dogru çalıştıgına emin olduktan sonra, Far yıkama tesisatımızı, ek motoru ve Yeni büyük su haznesini monte ettik.

Far yıkama tesisatınında çalıştıgına emin olduktan sonra montajı tamamladık.

Far Yıkama Çalışırken;
Gönderilen Resim

Tüm Aydınlatmalar Sönük iken;
Gönderilen Resim

Sadece Park Ampulleri Yanıyor iken;
Gönderilen Resim

Koydugumuz röle sayesınde parklar iptal, xenon farlarımız yanıyor iken;
Gönderilen Resim

Duvar resimlerini henüz çekemedim, Ayarlarını yapmak uzun sürdü açıkcası 3 yere ayar yaptırdım ama çok farklı yerlerde ayar yaptıklarından en sonunda kendım yapmak istedim, bir ayar yaptıktan sonra selçuk abiyle gözden geçirerek ve daha sonrasında ufak defek oynamalar yaparak far ayarınıda tamamladık. Aracın aküsünde oluşan bir problemden ötürü degiştirilecek olan akümün garanti onayını bekliyorum bu sebepten ötürü aracı pek kullanmak istemiyorum yolda kalırım diye bu yüzden çekemedim. Duvar resmi ile Color Shiftten sonraki halinide, Cuma günü inşallah çekip ekleme fırsatı bulacagım..

Herkese şimdiden iyi seneler...
Ilkere tekrardan çok teşekkür ederim nazımı çekip benle ugraştıgı için :D

Bu mesaj Sercan Keklik tarafından düzenlendi: 21.01.2009 - 23:24

Sercan Keklik

• Üye
  • 261 Mesaj
Color Shifti tamamiyle bitmiş 85122+ resimleri..

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Sercan Keklik

• Üye
  • 261 Mesaj
Uzun süre oldu resimleri koymıyalı ama böyle bir işin dogru düzgün ayarını yaptırarak hem yapılan emege, hemde dogru birşeyler sunmaya özen göstermek istedim.

Emegi geçen ilker arkadaşımıza tekrar tekrar sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, o olmasa böyle birşeye sahip olamazdım cünkü.. Selçuk Abiyede çok teşekkür etmek istiyorum gecenin bir körü benle ayar yaptıgı ve fikirlerini sundugu için ve şu an için hatırlıyamadıgım bir çok iyiliginden ötürü sonsuz teşekkürler.. En sonunda en dogru şekilde bir ayar yaptırmanın sevinci ile duvar resimlerini paylaşmak istiyorum.. Selçuk abi daha önceden isteyip modifiyeler kısmına koymak istemişti fakat dedigim gibi en dogru düzgün işi yapmak adına beklemiştim. Tüv muayene topigindede belirtmiştim burdada belirtiyim.. Far ayarını TÜV muayene sisteminde kullanılan bir far ayar makinası ile yaptık..

Makina detayları;
http://www.mates.com.tr/far.htm

Makina açıkcası mükemmel bir ürün ve bilgisayar baglantılı idi.. Yaptıgı ayarda gayet güzel ve memnun edici. Resimleri paylaşmak gerekirse;

Yakın mesafeden kesim çizgim..

Gönderilen Resim

Uzak Mesafeden Kesim Çizgim

Gönderilen Resim

Uzak Mesafe Xenon - Uzun Halogen Osram NightBreaker

Gönderilen Resim

Uzak Mesafe Sadece Sis (Xenon Kit 4300K) (Lütfen dikkat ederek bakın.. sis farlarımın ayarı tam dogru degil fakat ne kadar dagıttıgını far kesim çizgisinin ne kadar yukarı çıktıgına iyi bakın ona göre Xenon kit takıp takmama kararı alın aracınıza..)

Gönderilen Resim

Uzak Mesafe Xenon + Sis (Xenon Kit 4300K)

Gönderilen Resim

Araç Üstünden Görüntülerde ise Xenon Kesim Çizgisi;

Gönderilen Resim

Araç Üstü Xenon + Uzun Halogen Night Breaker

Gönderilen Resim

Araç Üstü Sadece Sis (Xenon Kit 4300K) (Lütfen dikkat ederek bakın.. sis farlarımın ayarı tam dogru degil fakat ne kadar dagıttıgını far kesim çizgisinin ne kadar yukarı çıktıgına iyi bakın ona göre Xenon kit takıp takmama kararı alın aracınıza..)

Gönderilen Resim

Araç Üstü Xenon + Sis (Xenon Kit 4300K)

Gönderilen Resim

Son olarak aracın önünden tam kesim çizgileri

Gönderilen Resim

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,557 Mesaj
Maşallah çok güzel olmuş. Şnşallah uzun süre keyifle kullanırsın. Ama o sislerden kiti söksen fena olmayacak :)
Senin farının ayarlandığı cihaz değil de, başka bir cihazın üreticine mail atıp sağın neden yüksek olduğunu sordum, cevap bekliyorum. Örnek resimler http://www.geceucusu.com/mods/xenon/42 'de var, bu cihaz da sağı daha yüksek ayarlamış.

Sercan Keklik

• Üye
  • 261 Mesaj
bu arada ilerideki projeyı yazmayı unutmusm farlar konusunda.. Orj merceklerinin yerine bixenon sıgdırabilcegimiz bi mercek olursa onu ilkerin takmasını rica edicem. Sellektör performansları cok hosuma gidiyor cünkü :)

Turgay Tuna

• Üye
  • 68 Mesaj
  • Otomobil : BMW
  • Model : 7.40i
Tam bir işçilik harikası bence de, yeri gelmişken sormak istiyorum AL marka balastlardan elimde 4-5 tane var ancak nasıl bağlayacam konusunda bilgim yok balastın üstündeki soketin hangi deliğinden elektrik alcamızı nasıl anlayabilirim artı eksi olayını nasıl belirleyebilirim.

Süleyman Tabak

• Üye
  • 1 Mesaj
  • Model : 156
arkadalar öncelikler herkese mrblar aranıza yeni katıldım 98 model 156ım var aracımda xenon far var ama mercekli olsun istirom çünki ışık çok dağılıyor karşıdan geleni rahatsız ediyor mercekli far almak veya mercek takmak nasıl sağlıklı oluyormu bunu yapan ustalar varmı maliyeti ne kadara çıkar yardımcı olursanız çok sevinirim nette alfayla ilgili çok az şey var derdimi anlatabilecek burayı buldum tşkler şimdiden

Hüseyin Hoca

• Üye
  • 889 Mesaj
  • Model : Boxer Turizm

Mesajı Görstmarlin, 4.12.2009, 20:32 tarihinde yazmış:

arkadalar öncelikler herkese mrblar aranıza yeni katıldım 98 model 156ım var aracımda xenon far var ama mercekli olsun istirom çünki ışık çok dağılıyor karşıdan geleni rahatsız ediyor mercekli far almak veya mercek takmak nasıl sağlıklı oluyormu bunu yapan ustalar varmı maliyeti ne kadara çıkar yardımcı olursanız çok sevinirim nette alfayla ilgili çok az şey var derdimi anlatabilecek burayı buldum tşkler şimdiden

Sitemizde bulunan romeoilker nickli arkadaş derdinize derman olur. Hem arabadaşsınız. oda bir alfisti..

Bu mesaj hoca1677 tarafından düzenlendi: 04.12.2009 - 21:51

Ahmet Kasapoğlu

• Üye
  • 892 Mesaj
  • Otomobil : BMW
  • Model : 5.20 ia
Alfa 156 02
Gönderilen Resim
Gönderilen Resim
Gönderilen Resim
Gönderilen Resim
Gönderilen Resim
Gönderilen Resim
Gönderilen Resim

S Emre DURMAZ

• Üye
  • 5 Mesaj
  • Model : 156 1.6 Distinctive
Selamlar, 2004 model Alfa Romeo 156 aracım için geçenlerde çıkma olarak mercekli xenon far takımı buldum. Orijinal farlara mercek montajı yapılmış. Farlar takmadan önce temizliğe gitti, camlarından birisi problemli olduğundan benim çıkan farın camıyla değiştirildi ve farlar pırıl pırıl oldu. Elde ettiğim aydınlatma beni memnun ettmesine rağmen farlardan biri mavi gibi diğeri de sarıya çalıyor. Van kedisi gibi, bir gözü farklı, öteki gözü farklı renk :biggrin: Sanırım önceden biri bozulmuş ve sahibi farklı kelvin değerine sahip bir ampul takmış olmalı. Zaten biri değişmiş ise öteki de ömrünü tamamlamak üzere olabilir. Şu an zifiri karanlıkta mavimsi bir aydınlatma oluyor. çok parlak olmasa da mercekler sayesinde çok düzgün ve belli bir bölgeyi komple aydınlatıyor. Daha parlak, daha kuvvetli ve daha beyaz bir aydınlatma için ampulleri yenileriyle değiştirmek istiyorum. Öncelikle, ne sarı ne de mavi, bembeyaz bir aydınlatma için kaç kelvin tercih etmeliyim? Bir de, yalnızca ampul değiştirmek yeterli olur mu? Balastları da değiştirmek gerekir mi? Yaptığım ön araştırmada; piyasada osram' ın balast ile birlikte komple setleri mevcut ve 300 küsür lira gibi fiyatları var. Xenarc serisi silverstar ve cool blue ürünlerinden tercih etmeyi düşünüyorum. Tam beyaz bir aydınlatma istediğimden, sanırım silverstarlar bana en uygun olanı. Ancak yalnızca ampul alıp bendeki balastları kullansam nasıl olur? Yoksa osram' ı set olarak alıp kendi balastlarıyla kullansam fark eder mi? Bu konuda beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. Aracımın birkaç fotosunu ekliyorum, Gönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen Resim

Bu mesaj S Emre DURMAZ tarafından düzenlendi: 03.09.2013 - 05:28

S Emre DURMAZ

• Üye
  • 5 Mesaj
  • Model : 156 1.6 Distinctive
Gönderilen Resim

Bu mesaj S Emre DURMAZ tarafından düzenlendi: 03.09.2013 - 05:27

1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye