• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

Sis farı nedir, nelerden oluşur ?

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.800
Selçuk Keleş

Sis farı :

Görüşün azaldığı sisli, yağmurlu hava koşullarında yol yüzeyini, şerit çizgilerini ve işaretleri daha iyi görmenizi sağlar. Kısa ya da uzun far ışıkları yağmur veya sisteki yoğunlaşma nedeni ile parlak yansımalar oluşturduğundan verimli bir aydınlatma sağlanamaz. Islak bir yol yüzeyi ışığın %85'ini yuttuğu için sis farı otomobilde yere daha yakın bir noktaya monte edilerek yüzey aydınlatmasının etkisi artırılmaktadır.

post-5-1259928040_thumb.jpg

Işık deseni :

Yere paralel, geniş açılı, kısa mesafeli ve homojen yayılan bir ışık üretir. Işık deseni alt kısmı aydınlık, üst kısmı karanlık olacak şekilde yatay olarak keskin bir şekilde bölünmüştür.

post-5-1248857288_thumb.jpgpost-5-1260519742_thumb.jpg

Hangi ampuller kullanılmalı ?

Önerilen : Otomobil üreticilerinin orjinal ekipman olarak kullandığı, ECE R37'ye uygun, boyasız ampul markalarını kullanmalısınız. Test linklerini inceleyerek ürün seçimini yapabilirsiniz.

Önerilmeyen : Boyalı ampuller kullanılması, xenon kit takılması düzensiz ışık kırılmalarından dolayı karşıdan gelen sürücüleri zor durumda bırakacaktır.

Ne zaman kullanmalı ?

Sis farlarını gerçekten gerektiğinde kullanmalı. Kısa mesafeyi aydınlattığından bu farların sisli-yağmurlu havalar dışında kullanılması daha iyi bir aydınlatma sağlamaz.

Yüksekliği doğru ayarlanmamış ön sis farları karşıdan gelen sürücüleri, gereksiz yere yakılan arka sis farları arkadaki sürücüleri zor durumda bırakabilir. Yere çok yakın ışık dağıtan bu farların ışığı yerdeki su birikintilerinden yansıyarak karşıdan gelen sürücüleri rahatsız edecektir.

Sis farının ışık deseni normal koşullar için tasarlanmamıştır, amacı dışında kullanımı diğer sürücüleri rahatsız eder.

Gündüz normal hava koşullarında hiç bir far yakılmaz. Önceden görünürlüğü artırmak için kısaları yakıyorduk ama zaten çok da verimli değildi. Zaten artık gündüz farları standartlaştı.

Gündüz yağışlı ve sisli havalarda kısa farlar yakılır. Sis farı yakılmaz. Amaç göz kamaştırmadan görünürlüğü artırmaktır, gündüz koşullarında kısa ya da sis hiç bir far zaten aydınlatmaz.

Gece normal hava koşullarında kısa farlar yakılır. Sis farı yakılmaz.

Gece yağışlı ve sisli havalarda kısa farlar + sis farları yakılır.

Aşağıdaki karşılaştırmada, solda kısa farlar açık ve +%90 performans ampulu kullanılmıştır. Kar taneleri görülebilmekte ve görüşü etkilemektedir. Sağda ise sis farları açık ve sarı sis ampulü kullanılmıştır. Kar taneciklerinin görünmediği, aydınlatma az olmasına rağmen görüşün daha net olduğu görülebilmektedir.

post-5-1276772785_thumb.jpg

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap