İçeriğe atla


Halojen far nedir, nelerden oluşur ?


Bu Konuya Hiç Cevap Verilmemiş

#1
Selçuk Keleş

  • Yönetici
  • 6,111 Mesaj
  • Far : Halojen
  • Otomobil : Peugeot
  • Model : 406
  • Şehir : İstanbul
Halojen far :
Günümüz otomobillerinde yaygın olarak halojen farlar kullanılmaktadır.
Eklenen Resim: monthly_07_2009/post-5-1248788362.jpg
Gelişen teknoloji sayesinde daha verimli free form tasarımlar uygulanarak aydınlatma performansı daha da artırılabilmektedir. Pahalı bileşenler gerektirmediği için maliyeti düşüktür.

Çoğunlukla free form reflektörler kullanılan halojen farlarda nadiren elipsoidal projektörler ya da bi-halojen tasarımını tercih eden üreticiler de bulunmaktadır. Reflektör, kullanılacak ampule göre tasarlanır ve ışık deseni buna göre şekillendirilir.

Aracın dizaynı, uygun hacim gibi etmenler nedeniyle far tasarımları çeşitlilik göstermekte bundan dolayı da farklı tiplerde halojen ampul çeşitleri üretilmektedir.

Halojen ampul :
Ampulün içine halojen, iodin, bromine ve diğer gaz karışımları doldurulmuştur.
Eklenen Resim: monthly_07_2009/post-5-1248788431.jpg
Tungsten tel, üzerinden akım geçmesi sonucunda ısınarak ışık verir. Bu esnada telin ısısı 3000 C, ampulün metal soketinin ısısı 500 C civarına kadar yükselmektedir.

Uzun süre önce 30 lm/W verimliliğe ulaşılabilen halojen ampullerin teknolojik gelişimi durma noktasına gelmiş bulunmaktadır.

Halojen ampulün içinde oluşan bu kimyasal aktarımlar, kullanıma ve üretime bağlı olarak ampulün ömrünü önemli ölçüde etkilemektedir.

Normalden %5 fazla voltaj uygulandığında :
Verdiği ışık %15 artar
Harcadığı güç %8 artar
Ömrü yarı yarıya düşer

Normalden %5 az voltaj uygulandığında :
Verdiği ışık %15 azalır
Harcadığı güç %8 azalır
Ömrü iki kat artar

Seviye ayarlama sistemi : Otomobillerde manuel far yüksekliği seviye ayarlama sistemi bulunması 1993 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Bu sayede karşıdan gelen trafiğin yayılan ışıktan rahatsız olması engellenmiştir.

Farınızın yükseklik seviyesi ayarının kalibrasyonunu yetkili servislerdeki hassas cihazlarda yaptırmalısınız. Ayrıca bu cihazla farınızın sağ-sol yön ayarı da yapılmaktadır.

Seviye ayarlama düğmesi :
Farın yükseklik seviyesi sürücü tarafında bulunan bir düğme ile kontrol edilir.
Eklenen Resim: monthly_07_2009/post-5-1248788479.jpg
Her aracın far yükseklik seviyesinin farklı yüklerde hangi kademede olacağı kullanım kılavuzunda belirtilmiştir.

Seviye ayarlama motoru :
Farın yükseklik seviyesinin ayarlanması için farın arkasına monte edilmiş küçük elektromotorlar kullanılır ve sürücü tarafında bulunan düğme ile kontrol edilir.
Eklenen Resim: monthly_07_2009/post-5-1248788486.jpg
Motorun piminin ileri-geri hareketi ile far içindeki reflektör aşağı-yukarı yönlendirilmektedir. Ayrıca arkasında bulunan vidayla hassas ayarlamalar yapılması mümkündür.
- Forumumuzda tüm araç modellerinin konusu bulunmaktadır. Aracınıza ait konuyu arayıp ona devam ediniz, gerekmedikçe yeni konu açmayınız.
- Lütfen profil fotoğrafınızı (avatar) bu linkten güncelleyiniz.

Gece Uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur ...
Ford Club Türkiye - Daha İyiye Doğru ...
Gümüşaslan'ın Seyir Defteri - Doğa, Kültür, Tarih ...
Atılgan'ın Seyir Defteri - Kawasaki KLX Türkiye - Arazi, asfalt, orman, çiçek, ağaç, çoban, köpek, tozlu, taşlı, kaygan, güneş, yağmur, çamur, dere, tepe, dağ, bayır, düş, kalk, devam et ...

1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye