İçeriğe Yönlendir
Murat Atagenç

Ford Fiesta 5 (2002-2008) Led'li uygulamalar

Recommended Posts

Mehmet Özyürek

E güzel olmuş...

Ama şunu söyleyebilirim... Hiç bir modifiye bir seferde bitmez... :)

Ben yaptığım tüm işlemleri tekrarladım ve yeniden yaptım..

İletiyi paylaş

Görkem Azizoğlu
Daha iyisini yapmak için güzel bir başlangıç :)

Sanıyorum geniş açılı ledler kullandın o nedenle daha yaygın görünüyor ışık, ya da bana öyle geldi.

Doğru geniş açılı kullandım.

kaç led'e kaçlık direnç koydun biraz daha detayları anlatsan...

+++ görüntü 10 numara olmuş

Teşekkürler...

4led e 100ohm luk direnç 3led e 220ohm luk. 3 Sıra halinde yaptım tampona yani. En üst sıra 15 led; 3tane 4lü seri, 1 tane 3lü seri. Ortadaki sırada13 led; 3tane 3lü seri, 1 tane 4 lü seri. En alt sırada ise 9 led vardı 3lü seriler şeklinde yaptım. Hepsi birbirine paralel.

E güzel olmuş...

Ama şunu söyleyebilirim... Hiç bir modifiye bir seferde bitmez... :unsure2:

Ben yaptığım tüm işlemleri tekrarladım ve yeniden yaptım..

Çok doğru Mehmet Abi. Bi yerini sevmeyip kaşınıyorum gerisi geliyor zaten.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Gündüz resmi istiyoruz... Karanlıklar çoğu detayı gizliyor.. :)

İletiyi paylaş

Görkem Azizoğlu

Yarın sıcak sıcak çekip asarım.

İletiyi paylaş

Görkem Azizoğlu

Şşte gündüz fotoları.

Silikonların tıraşlanması lazım sırada o var.

img0967or9.jpg

img0972ui9.jpg

img0984tw2.jpg

img0991fy3.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Duran

öncelikle eline emeğine sağlık... aynı şeyi ben de yapmayı düşünmüştüm..ama..bazı sorular aklıma gelince vazgeçtim..1. ledlerin başları gördüğüm kadarıyla açıkta kalmış.. arka kısımlar anladığım kadarıyla güzelce silikonlanmış... ama baş kısımları kışın çamur yada kir alınca yıkanması temizlenmesi nasıl olur acaba...2. ledlere reflektör gerekmez mi?bu 2 sorunu çözecek tek şey, sanırım, ızgara aralıklara tam uyacak şekilde her tarafı kapalı ve ön tarafı cam yada plastik muhafazalı bi kutu... ve bu kap içine ledleri dizdikten sonra belki bi metalik sprey boya ile yada aliminyum folyo ile reflektörümsü bi şey hazırlamak...başka fikri yorumu olan?daha iyi görünürlük için geniş açılı, daha fazla aydınlatma için de dar açılı mı olması gerekir?bir de, büyük kafalı ve mercekli olan ledler var... tanesini 50 ykr ye almıştım.. sizce nasıl olur?bir de ledlerin dizili olduğu sıraları komple doldursan daha güzel olurmuş gibi geldi bana..

İletiyi paylaş

Görkem Azizoğlu
öncelikle eline emeğine sağlık... aynı şeyi ben de yapmayı düşünmüştüm..ama..bazı sorular aklıma gelince vazgeçtim..1. ledlerin başları gördüğüm kadarıyla açıkta kalmış.. arka kısımlar anladığım kadarıyla güzelce silikonlanmış... ama baş kısımları kışın çamur yada kir alınca yıkanması temizlenmesi nasıl olur acaba...2. ledlere reflektör gerekmez mi?bu 2 sorunu çözecek tek şey, sanırım, ızgara aralıklara tam uyacak şekilde her tarafı kapalı ve ön tarafı cam yada plastik muhafazalı bi kutu... ve bu kap içine ledleri dizdikten sonra belki bi metalik sprey boya ile yada aliminyum folyo ile reflektörümsü bi şey hazırlamak...başka fikri yorumu olan?daha iyi görünürlük için geniş açılı, daha fazla aydınlatma için de dar açılı mı olması gerekir?bir de, büyük kafalı ve mercekli olan ledler var... tanesini 50 ykr ye almıştım.. sizce nasıl olur?bir de ledlerin dizili olduğu sıraları komple doldursan daha güzel olurmuş gibi geldi bana..

Teşekkürler.

Ledler bir plastik bar ın içerisinde ama dediğiniz gibi baş kısımları az da olsa dışarıda. Kışın mecburen farlarınızı silmek için indiğinizde onlarıda temizlersiniz.

Dar açılı kullandınızmı, ledleri güzelce odaklamak önemli. Bizim fiestaların tampon kenarları (sis farının olduğu yerler) aşırı derecede sağa sola baktığı için tam orta tarafa odaklayamadım zaten kullandıklarımda geniş açılı leddi. Dar açılı kullanırsanız reflektöre hiç gerek kalmaz.

O büyük ledler sadece görünüş için demişti ledleri satan arkadaş verdiği ışıkda kullandıklarım ile aynıydı.

Tüm sıra yapmayıda düşündüm fakat bu işlerle Konya da uğraştığım için Ankara'dan yeterli led götürmemişdim.

İletiyi paylaş

Mehmet Duran
Teşekkürler.

Ledler bir plastik bar ın içerisinde ama dediğiniz gibi baş kısımları az da olsa dışarıda. Kışın mecburen farlarınızı silmek için indiğinizde onlarıda temizlersiniz.

Dar açılı kullandınızmı, ledleri güzelce odaklamak önemli. Bizim fiestaların tampon kenarları (sis farının olduğu yerler) aşırı derecede sağa sola baktığı için tam orta tarafa odaklayamadım zaten kullandıklarımda geniş açılı leddi. Dar açılı kullanırsanız reflektöre hiç gerek kalmaz.

O büyük ledler sadece görünüş için demişti ledleri satan arkadaş verdiği ışıkda kullandıklarım ile aynıydı.

Tüm sıra yapmayıda düşündüm fakat bu işlerle Konya da uğraştığım için Ankara'dan yeterli led götürmemişdim.

evet... bana da satıcı büyük başlı ledler ile süperflux ledlerin aynı ışık verdiğini söylemişti... ama sanki bana mercekli olan daha iyi aydınlatıyor gibi geldi bana...

ama şu bi gerçek sanırım: ledler ile, normal bi halojen ampulun etkisini elde edecek şekilde bi aydınlatma elde etmemiz pek mümkün değil... benim de birincil amacım zaten aydınlatma değil aslında...

asıl amacım..: bilmiyorum olur mu? gündüz farı niyetine kullanmak.. ikincisi de eğer güzel dizebilirsem gece için görüntü oluşturmak...

İletiyi paylaş

Görkem Azizoğlu
evet... bana da satıcı büyük başlı ledler ile süperflux ledlerin aynı ışık verdiğini söylemişti... ama sanki bana mercekli olan daha iyi aydınlatıyor gibi geldi bana...

ama şu bi gerçek sanırım: ledler ile, normal bi halojen ampulun etkisini elde edecek şekilde bi aydınlatma elde etmemiz pek mümkün değil... benim de birincil amacım zaten aydınlatma değil aslında...

asıl amacım..: bilmiyorum olur mu? gündüz farı niyetine kullanmak.. ikincisi de eğer güzel dizebilirsem gece için görüntü oluşturmak...

Güneşli bir günde bu ledler belli bile olmuyor ama az biraz etraf karardımı dikkat çekiyor.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

Bu uygulamayı yapan arkadaşa soruyorum benim başıma gelen sizin araçdada mevcut mu ? Yani aracınızdaki ledler sinyal verdiğinizde ya da dörtlüleri çalıştırdığınızda sönükleşiyor mu?

Hiç aracnızdan inip bunu kontrol etdinizmi(ben tesadüfen fark ettim iç aydınlatmam yanarken flaşörleri kullanınca bir sönükleşip-normalleşme, dörtlüler yandığı müddetçe devam etmişti) yani ledler çalışlırken dörtlüleride yakıp denediniz mi? ya da sinyalleri sağa, sola sinyal verip denediniz mi?

Eğer denediyseniz durumu yazarsanız çok sevinirim ya da denedikten sonrada cevap veriseniz çok sevinirim,bu bilgi led uygulaması yapacak arkadaşlara faydalı olacaktır,özelliklede benim gibi bu durumdan rahatsız olan arkadaşlar seri yerinde paralel bağlantıya yönelecektir sanırım,benim için çok sinir bozucu bi durumdu da (led ömrü açısından biraz negatif bi durum olsada)

Saygılar

İletiyi paylaş

Görkem Azizoğlu
Bu uygulamayı yapan arkadaşa soruyorum benim başıma gelen sizin araçdada mevcut mu ? Yani aracınızdaki ledler sinyal verdiğinizde ya da dörtlüleri çalıştırdığınızda sönükleşiyor mu?

Hiç aracnızdan inip bunu kontrol etdinizmi(ben tesadüfen fark ettim iç aydınlatmam yanarken flaşörleri kullanınca bir sönükleşip-normalleşme, dörtlüler yandığı müddetçe devam etmişti) yani ledler çalışlırken dörtlüleride yakıp denediniz mi? ya da sinyalleri sağa, sola sinyal verip denediniz mi?

Eğer denediyseniz durumu yazarsanız çok sevinirim ya da denedikten sonrada cevap veriseniz çok sevinirim,bu bilgi led uygulaması yapacak arkadaşlara faydalı olacaktır,özelliklede benim gibi bu durumdan rahatsız olan arkadaşlar seri yerinde paralel bağlantıya yönelecektir sanırım,benim için çok sinir bozucu bi durumdu da (led ömrü açısından biraz negatif bi durum olsada)

Saygılar

Dediğiniz hiç dikkatimi çekmemişti ama denerim. Bu arada dörtlüleri yakınca motor devrinde dalgalanma filan oluyor. Deneyeceğim bu akşam.

İletiyi paylaş

Mehmet Duran
Güneşli bir günde bu ledler belli bile olmuyor ama az biraz etraf karardımı dikkat çekiyor.

bi arkadaş diğer konuda belirtmişti... paralel bağlayınca o sorun olmuyor diye... bugün ben de bi denedim.. dörtlüleri yakınca hafif bi kırpışma oluyor ama o kadar dikkat çekici değil..benimkiler de seri bağlı..

İletiyi paylaş

Görkem Azizoğlu

Saygılar

Dediğinizi denedim parklar açık halde dörtlüleri yaktım led sis de çalışyordu tabiki fakat belirgin bir sönükleşip geri gelme yoktu çok dikkat edince az buçuk belli oluyor. Aynısını kısalar açıkkende denedim durum yine böyle. Dediğim gibi dikkat çekecek birşey değil.

İletiyi paylaş

Cakabo Mert

istediğiniz sekılde istenilen yerlere,far ici montajı yapabiliyorum.ilgilenen arkadaşlar mesaj atarak gerekli bilgilleri alabilirler.

İletiyi paylaş

Misafir

Saygılar

ledlerin girişine 7810 regüle entegresi koy.kullandığın dirençlerin omajını 1/5 düşür.entegrenin soğutucuya bağlı olması gerekir.

İletiyi paylaş

Musa Can Koca
ledlerin girişine 7810 regüle entegresi koy.kullandığın dirençlerin omajını 1/5 düşür.entegrenin soğutucuya bağlı olması gerekir.

Girişe 7810 koymanın mantığı voltajı 10 voltamı sabitleyeceksiniz ve o oranda da direnci düşereceksiniz sanırım

Buna benzer birşeyi 7812 ile denedim angel eye için yaptığım ledlerde malesef voltaj farkından yine etkilenmişti hatta 7812 ile yaptığım angel eye da ledler 1 saat çalıştıktan sonra kapatılırsa ertesi güne kadar bir daha yanmıyordu(tabii 7812 regülatör devresinin girişinde yünlü çıkışında da yönsüz kapasitör kullanmıştım bundan olabilir arkasınada aliminyüm folyadon soğutucu yapmıştım)

7812 yerine 7810 kullanmamın bir farkı olurmu yine voltaj değişimlerinde(dörtlü,sinyal,merkezi kilit vs vs) ledlerde anlık kısılma olur mu?

Şunuda tekrar belirtmek iserim ki;tek tek bağladığım ön iç aydınlatma ledlerinde(5-6 aydır kullanılıyor) tek bir gram gözle görülür fark yok

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

bu tip olaylardan etkilenmemek için 7805 kullanarak tasarlayın led devrelerini.

araçtaki voltaj hiçbirzaman 5 in altına inmez. hangi durum olursa olsun ledler hep sabit aynı güçte yanar.

sitedeki modifiyeler bölümünde benim laguna için yaptığım ledlerin devresini bulabilirsiniz. 7805 kullanmıştım

İletiyi paylaş

Barış Günay

pazar günü otururken bi anda gaza gelip ledlerden sis farı yapasım geldi

(15+21)x2 taneden 72 dar açılı ledle yaptım.

kopyasdsc05078js5.th.jpg

her 3 taneye 180 lik direnç koydum (elimde çoook miktarda 180lik vardı)

kendi içinde seri gruplar ise birbirine paralel bağlı şekilde monte ettim...

kopyasdsc05079py2.th.jpg

Lehimler biraz kötü oldu sanki (hayatımda ilk kez yaptım)ama ledler sorunsuz çalışıyor.

plakaların arkasına beyaz silikon sıktım.silikonun düz olması içinse üstü düz bi maddenin üstüne yerleştirdim.

kopyasdsc05080ei1.th.jpg

ardından standart montaj işlemi ;

kopyasdsc05083wb1.th.jpg

kopyasdsc05084is3.th.jpg

kopyasdsc05085wt1.th.jpg

gücü ise şimdilik parklardan direk aldım ama içeri harici bi anahtar koyucam.

kopyasdsc05088jt8.th.jpg

kopyasdsc05089qn7.th.jpg

kopyasdsc05090fi2.th.jpg

kopyasdsc05092jo9.th.jpg

kopyasdsc05093lv2.th.jpg

kopyasdsc05094qm1.th.jpg

kopyasdsc05095ax1.th.jpg

kopyasdsc05096pr2.th.jpg

tarihinde gsray4ever tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Musa Can Koca
bu tip olaylardan etkilenmemek için 7805 kullanarak tasarlayın led devrelerini.

araçtaki voltaj hiçbirzaman 5 in altına inmez. hangi durum olursa olsun ledler hep sabit aynı güçte yanar.

sitedeki modifiyeler bölümünde benim laguna için yaptığım ledlerin devresini bulabilirsiniz. 7805 kullanmıştım

BUtcher iyi diyosunda 13,5 voltu sadece 7805 ile 5 volta düşerübilirmisin ki sen kullandıysan bilirsin,birde 7805 13,5 v u 5 volta düşürken çok ısınıp kısa sürede bozulmaz mı?

tarihinde b55can tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Ben 7805 kullanmıştım... Küçük birde soğutucu eklemiştim... Isınmıyordu..

Bu ısınma akım ile ilgili olmalı...

7812 ile de devreler yapmıştım... Aracımdaki voltajın 12'nin altına düştüğünü hiç görmedim...

Çalışırken zaten 13'ü geçiyordu voltaj...

12 voltun altına düşüyorsa aracınızda problem olabilir... Düşmemesi gerekir...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Ledler kapalı iken yakından resim istiyorum...

Merak ettim nasıl yaptığını...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Güzel olmuş. Sislerin olduğu kapağa da yapabilirdin.

İletiyi paylaş

Barış Günay
Ledler kapalı iken yakından resim istiyorum...

Merak ettim nasıl yaptığını...

bugun cekmeye calısırım

Güzel olmuş. Sislerin olduğu kapağa da yapabilirdin.

yapardım da o kıvrımı vermek ve de dar açılı ledle ortak açıyı yakalamak bilmiyorum imkansıza yakındır heralde (:

İletiyi paylaş

Görkem Azizoğlu

Eline sağlık. Güle güle kullan Barış.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...