• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ergin Sakarya

Mercedes'lerde stop farlarının yanıp sönmesi

Recommended Posts

Ergin Sakarya    0
Ergin Sakarya

Merhaba, yine abuk bir konuyla karşınızdayım. :yes:

Daha önce buna benzer bir konu açmış tehlikeli olabileceği kanısına varmıştık.

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=2043

Şimdiki durum biraz farklı ; araç yüksek hızlarda seyrederken stopların sinyal gibi hızlıca yanıp sönmesi.Bunu uygulayan firmada Mercedes. :) Ne dersiniz araçlarımıza uygulama ihtimalimiz var mı böyle bir sistemi ?

http://www.youtube.com/watch?v=O9pk_cQFUz0

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Merhaba, yine abuk bir konuyla karşınızdayım. :rolleyes:

Daha önce buna benzer bir konu açmış tehlikeli olabileceği kanısına varmıştık.

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=2043

Şimdiki durum biraz farklı ; araç yüksek hızlarda seyrederken stopların sinyal gibi hızlıca yanıp sönmesi.Bunu uygulayan firmada Mercedes. :) Ne dersiniz araçlarımıza uygulama ihtimalimiz var mı böyle bir sistemi ?

http://www.youtube.com/watch?v=O9pk_cQFUz0

Olur.

1:Fren sistemin A.B.S. sistemli ise abs motoru devreye girdiği anda fren hattına yapacağın elektronik devre aktif olacak ve flaşör olarak lambaların yanacak.

2:Fren pedalının daha alt noktadan ikaz alacağı swiç ve bağlı flaşör sistemi ile olur.

3:Her iki sistemdede fren lambalarının hepsi, çok güçlü led aydınlatmalı olmalı.Led ampüllerden daha hızlı yanma ve sönme zamanına sahib.

1. ve2. devrelerin araç fren sisteminin güvenliğini etkilemeden çalışması için ve 10 numara olabilmesi için mükemmel ekipman ve bilgi gerekir.Aksi taktirde cok ciddi tehlikeler oluşacaktır.ki bunlarıda biliyorsun.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
1. ve2. devrelerin araç fren sisteminin güvenliğini etkilemeden çalışması için ve 10 numara olabilmesi için mükemmel ekipman ve bilgi gerekir.Aksi taktirde cok ciddi tehlikeler oluşacaktır.ki bunlarıda biliyorsun.

Yani, yine tehlikeli :rolleyes:

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Senın bu dedigin şeyi bana bi arkadaşım söylemişti mercedeste böyle bi özellik var diye de görmemiştim.Videoda gördüm.

Bunu yapabilmek çok zor.Yüksek hızlarda fren yapınca lambalar dedigin gibi sönüyor.Ama düşük hızda bu olay olmuyor(Mercedes'te ben öyle biliyorum)

Bunun için aracın hızını falan işin içine katman ona göre devre kurman sonuç itibariyle çok ileri düzeyde elektronik bilgisi gerektiren bir iş

İletiyi paylaş

Ergin Sakarya    0
Ergin Sakarya

Alıntı ;

"Yüksek hızlarda fren yapınca lambalar dedigin gibi sönüyor.Ama düşük hızda bu olay olmuyor(Mercedes'te ben öyle biliyorum)"

Hocam araç hızlanırken stop lambaları yanıp sönüyor , fren yaparken değil ki ?

Benim 307'de şöyle bir özellik var ; yüksek hızlarda ani fren yaptımı dörtlüler yanmaya başlıyor.

Benim merak ettiğim bu Mercedes stopları ne zaman bu şekilde yanıp sönmeye başlıyor ? kullanıcının isteği doğrultusunda olan bir şey mi acaba ? Opsiyonel midir kendi mi yaptırmıştır standart mıdır ?

Bakın alttaki linkdeki Ferrari'de benzer bir sistem söz konusu ;

Ser41 üstad.O kadar komplike sistem olmadan da yapılabilir diye tahmin ediyorum.Mesela içeri konacak ufak bir butonla atıyorum otobanda 150 Km hızla giderken stop lambalarının bu şekilde yanıp sönmesi sağlanabilir.Normal zamanda normal çalışır stoplar.Ama PIC filan gerekir sanırım , ki hiç anlamam. :rolleyes:

tarihinde erginsak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Bildiğim kadarıyla bu şekil flaşlı fren sistemi sadece hıza değil,ani ve sert frenlemeye göre çalışıyor.Nihayetinde 40 km hızla giderkende ani frenleme arkadaki araç için yeterince tehlike oluşturur.Yapılabilecek en güvenli işlem fren ana merkez çıkışına basıncı ayarlı olan fren müşürü monte edip,istenilen yüksek basınç oluşumunda flaşör ünitesini aktif etmektir.Aslına bakarsanız vakit bulabilsem yaparımda.Çünkü forkliftlerde yüksek hassasiyetli,voltajı değişken çıkışlı müşürler kullanılıyor.(bazı modellerde)Fren ne kadar sert basarsan o kadar voltaj yükseliyor ve makina fren şiddetine göre hızını kısıyor.O müşürü alıp benim minibüse takmayıda düşünmüyor değilim.Frene ne kadar sert basarsam fren lambalarım o kadar şiddetli yanacakki bu devreyi yaparsam fren lambalarını 55 watt h1 yada h7 kullanacağım.

İletiyi paylaş

Ergin Sakarya    0
Ergin Sakarya

Üstad üsteki Mercedes'i ben mi yanlış yorumluyorum acaba ? Adam dip gazla giderken stoplar yanıp sönüyor , fren esnasında değil ki.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Evet ya hepimiz fren yaptıgı anda o lambalar öyle yanıp sönüyor olarak algıladık.

Senın dedigin gibi dipgazda yapıyorsa eger bana göre bunu yapmak o kadar zor degil ama pic bilmek gerekebilir.

Şimdi şu araçlara sonradan takılan devir saatlerinde dikkat edersen araç belli devire gelınce orda "vites degiştir"anlamına gelen ışık falan yanıyor.Şşte aynı onun gibi yüksek devirde de bu sistem kurulup lambalar o şekilde yanıp söndürülebilir.Bunun için önce o lambanın öyle yanıp sönme devresini kurman gerekli.Sonra uygun devirde araç bagırdıgı anda hem araç hızlanır hem de lambalar o şekilde yanıp söner.Yalnız kesinlikle diyot falan kullanman lazım.Çünkü o yüksek devirde bu sefer frene basınca aynı lambalar normal olarak yanacak ki fren yaptıgın anlaşılsın..Şki sistem birbiriyle çakışmamalı.Arada diyot olmazsa olmaz.Bi de sanırım mercedesin lambasının o şekilde yanıp sönmesi nette "ledli polis sireni efekti" diye geçer.Yabancı sitelerde araman lazım.Valla ben bunu ugraşsam yaparım ya.Asıl iş o devreyi bulmakta.

Sözü servet abiye bırakıyorum.Sence de böyle degil mi servet abi

tarihinde mandalina_ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Şu youtube denilen yere nasıl bakılır bilmem.Pek sanal alem bilgim yok .O nedenle video yada resim ne ise bakamadım.Neyse,,,

Bmw yada Mercedes olsun bu flaşlı arka lambaları acil frenleme için yaptılar.Araç 200 km ile giderken solladığı bi araca arka lambalarının yanıp sönmesi ile neyi anlatmaya çalışırki???.zaten onun peşindekide o hızla gidiyorsa ve K...çından ayrılmıyorsa arkadaki araç için tehlike arz eder.Düşünsenize önünüzdeki araç stopları sürekli yanıp sönüyor.Gözleriniz maymuna döner.

Bu sistem acil fren için var.Hız için değil..Bi benzer örnek

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

http://www3.mercedes-benz.com/mbcom_v4/tr/..._brake/function 'de sistemin radarla çalışması (adaptives bremslicht) anlatılıyor.

Ben C'de dörtlülerin açıkken kırmızı yanıp söndüğünü görmüştüm buna benzemiyor tabi de, farklı bir uygulama o da.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap