• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Halil Şahin

Accent far içine ledlerin montajı

Recommended Posts

Halil Şahin    16
Halil Şahin

merhaba

bildiğiniz üzere aracımın farlarına led takacağım.ledleri içerden cama yapışması gerekecek ancak kafama takılan bir nokta var..neyse sabitleyeceğim..sıcak silikonla yapıştırsam sonradan ısınında etkisiyle bırakır mı?farın üst tarafına dizmeyi düşünüyorum..farın içerisinde oluşan sıcaklık silikonları eritebilir mi?siz neler önerirsiniz?

acilen cevaplarınızı bekliyorum

Saygılar..

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Sıcak silikon dandik bir malzemedir.. Bu tür uygulamalarda ancak geçici sabitleme olarak kullanılabilir..

Soğuk silikon tavsiye ederim... Ya da benzeri başka bir yapıştırıcı...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Sıcak silikon dandik bir malzemedir.. Bu tür uygulamalarda ancak geçici sabitleme olarak kullanılabilir..

Soğuk silikon tavsiye ederim... Ya da benzeri başka bir yapıştırıcı...

soguk silikonda bulurum sorun değil önemli olan seffaf olması..su pattex in flan hızlı ve kuvvetli yapıştırıcı olanlar işime yarar mı?ısıdan dolayı bırakma flan olur mu?

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

ayrıca arkadaşlar lütfen yardım edin karar veremiyorum bu farın neresine park ampülü yerine superflux led takabilirim??park ampülü merceğin altında kaldı onun yerine bir şey yapmalıyım...

26100723145815740.th.jpg

tarihinde karaefe tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Mercek takılmış halini bi görseydik... ?

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Mercek takılmış halini bi görseydik... ?

daha far tasına taktım sadece yarın boya gelecek siyaha boyayıp sonra monte ettikten sonra resimi yayınlayıp görüşlerinizi alacağım elbette 2. farın yapım aşamasını an an resimleyeceğim..reflektörün altına dizsem nasıl olur acaba?far reflektörünü(tasını) siyaha boyayacağım.. ledlerin rengi sıcak beyaz...görüşlerini bekliyorum acilen.. :) :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Sinyallere bağla...

Sinyal verince parklar sönsün... Sinyaller yansın...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Farın altına yatay şerit led güzel görünmüyor dümdüz ve çok zevksizce. Sıcak beyaz ledler hoş görünüyor beğeniyorum, önerdiğim resimdeki gibi içteki çerçeveyi ledlere göre delerek şerit led yerleştirebilirsin. http://www.geceucusu.com/mods/xenon/26/7812 ile voltajı sabitlemeyi unutma.
ilginiz için tesekkurler ancak dediğiniz yere led zor gibi yapısı gereği..ledleri öne dizsem cama değiyor arkası ise düz değil..farın altına değil de merceğin tam altına 7 tane led döşesem nasıl olur acaba??resimdeki gibi mesela..

111zjp.th.jpg

Sinyallere bağla... Sinyal verince parklar sönsün... Sinyaller yansın...
en son çare öyle düşünüyorum ama nasıl yapacağım detaylı anlatabilir misiniz?neler lazım olabilir bana bu işlem için?

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

veee işin sonuna doğru..bu gün farımın birini bitirdim yapım aşamalarını çekemedim ancak ikinciyi yaparken çekmeyi düşünüyorum :) resimler asagıda nasıl olmuş??

41581536.jpg w590.png

balksz1kopya.jpg w470.png

16549950.jpg w489.png

İletiyi paylaş

Murat Atagenç    0
Murat Atagenç
Sinyallere bağla...

Sinyal verince parklar sönsün... Sinyaller yansın...

+++

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
+++

farlarım hoş olmamış mı? :shok:

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    162
Mustafa Bağseven

sıcak silikon sakın kullanma.

Dün ben led stop yaparken içindeki bazı yerlere hafifce sıcak silikon sürmüştüm.Güneş altında bıraktım.Biraz erime yaptı komple dagıtıp sil baştan yapmak zorunda kaldım.

Isıya dayanıklı soguk silikonlar var onlarla yapıştırmanı öneririm

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
sıcak silikon sakın kullanma.

Dün ben led stop yaparken içindeki bazı yerlere hafifce sıcak silikon sürmüştüm.Güneş altında bıraktım.Biraz erime yaptı komple dagıtıp sil baştan yapmak zorunda kaldım.

Isıya dayanıklı soguk silikonlar var onlarla yapıştırmanı öneririm

sıcak silikon kullanmadım sayılır sadece ledleri bağlarken kabloları ledlerin ayağına leğim yapmıştım yaptğım leğimleri ve teli sıcak silikonla izole ettim..ledileri ise su hızlı kuruyan japon yapıştırcı tarzında yapışkanlar var pattexin falan onlarla yapıştırdım..sıcaktan yapışkan bıraksa bile alttan leyimler tutacaktır..sıcak silikonda umarım bırakmaz bıraksa bile far kabına bırakır oda bir sorun teskil etmeyecektir..

yaw farım iyi mi güzel mi kötü mü çirkin mi nasıl olmuş far camını kapattım bu gün..ötekine basladım..ama nasıl olmuş onu söyleyin.. :shok:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Resimlerin kaliteli çıkmamış ama şu haliyle fena değil. Farın çerçevesini de siyaha boyasan fena olmaz.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Resimlerin kaliteli çıkmamış ama şu haliyle fena değil. Farın çerçevesini de siyaha boyasan fena olmaz.

öncelikle ilgniniz için teşekkurler..

telefon ancak bu kadar cekiyor :shok:..farın cevresi krom kalsın istedim bu haliyle daha hoşuma gitti. bakalım ilerde komple siyaha ceviririm..ancak bu gun gözüme takılan bir şey oldu ahmet beyden siyah boya almıştım 800 dereceye dayanıklı ancak siyaha boyadığım yerlerde ince ince boya kırılmalrı olmuş?bir kaç tane fazla değil dikkatde çekmiyor ama ilerler mi?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Çok yakından mı uyguladın boyayı acaba ? Pek ilerleyeceğini sanmıyorum.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Çok yakından mı uyguladın boyayı acaba ? Pek ilerleyeceğini sanmıyorum.

:shok: bilemiyorum yakından mı uyguladım yoksa iki defa üzerinden geçtim sanırım ondanda olabilir mi?kapak falan takarken boyadığım yerlerde hafif çizilmeler olmuş ince bir boya atmıştım üzerine..dediğim gibi çok belli olmuyor suan araca takmadığım için yakından bakınca belli oluyor dikkatli incelersem tabi ki :D aractayken hiç belli olmayacaktır ancak endişem sonradan dökülürse boya?? :shok: camı kapatırken su almaması için silikonu fazla sıkmıştım uzun süre dayansın die camı tekrar açmak çok çok çok zor olacak umarım açmak zorunda kalmam :i-ih: çünkü baya ugrastırır..şuanda güneşe koydum bakalım deniyorum far tasının altında ledlerin ayağını leğimleyip sıcak silikonla izole etmiştim acaba eriyecek mi bakalım bütün gün dursun görecem..gerçi erirsede zarar olacağını sanmam ama araca takmadan öncede görmeliyim bir şey olacaksa..bu arada öteki far için resim çekmeye çalışıyorum ama pek fazla çekemiyorum umarım herkese yararlı olabilecek bir paylaşımım olur siteye..çünkü ben çok faydasını gördüm sitenin hazırlayanların ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkurler...eger bu site olmasaydı bu uygulamayı yapamazdım kesinlikle..voltron,özyürek,ser41,romeoilker ve ahmet bey(nikinizi hatırlayamadım :) ) ayrıca teşekkurler

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

arkadaşlar size bir şey daha danışmak istiyorum suan 9 led kullanmaktayım 7812 regüle ve 1 tane 220ohm direnç var bunlar yeterli midir stabil kullanmam için..suan 2.7v sabit değer veriyor ledlere...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

9 ledi nasıl bağlayacaksınız.. ?

9 led kullanacaksan

led+led+led+220ohm direnç şeklinde seriler yapmalı...

Bu serileri birbirine paralel bağlamalısın..

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

9 tane ledi seri bağlasam olmaz mı? veya 9 led seri +3 tane direnc 220ohm luk..

şuan farın birinde resimlerde gözükende yani 8 led seri halde 7812 regüleya baglı 1 tanede 220 ohmluk bir direnç var tabi..12v verdiğimde resimdeki gibi yanıyor en sonda ledden 2,7v değer aldım..ancak dikkatimi direncin biraz ısınması cekti..bu bağlantım doğru mu?değilse neler yapmalıyım?regüle ve direnci dışarda buraktım onlara müdahale edebilirim ancak ledlere artık mudahale edemem..8 tane seri halde bağlı..kablolarını dışarı çıkartıp regüleyi ve dirençci baglamıştım..

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

8 seri led bağlayıp 12 volt elektrik verip led başına 2,7 elektriği nasıl aldığınıza anlam veremedim..

Led başına 1,5 volt elektrik alıyor olmanız gerekirdi..

İletiyi paylaş

Murat Atagenç    0
Murat Atagenç

valla güzel bişeyler çıkarsa bize de siz öncü olacaksınız :shok:

post-85-1244530911_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
8 seri led bağlayıp 12 volt elektrik verip led başına 2,7 elektriği nasıl aldığınıza anlam veremedim..

Led başına 1,5 volt elektrik alıyor olmanız gerekirdi..

nasıl oldu bende bilmiyorum ama en son ledin ucundaki tellerden 2.7 v değer alıyorum 1.5v la zaten ledler iyice sönük olurdu ancak sanırım ser41 yapmıştı bşir baglantı şeması vardı orda görmüştüm 7812 regüleye 220 ohmluk diyor bağlıyordu bende öyle yaptım belki o diyotun etkisidir ben pek anlamıyorum bunu siz bilirsiniz ancak :)

valla güzel bişeyler çıkarsa bize de siz öncü olacaksınız :shok:

inşallah bakalım artık güzel ve işlevsel bir şey olsun istiyorum ama sonucu bende merak ediyorum

İletiyi paylaş

Ali İhsan    1
Ali İhsan

karaefe farların güzel görünüyor ama xenonları yaktığın zaman altta bulunan ledlerin görünmeyecek,yani xenonun ışığı onları kesecek,sinyallerin içine döşesende olurdu ledleri,yada ustaların dediği gibi sinyal park olayını yapsanda olurdu ama tabiki far yapısı şekli çalışma alanının durumu falan bunları yakından göremediğimiz için sadece tahmin yürütüyoruz,en önemliside senin içine sinmesi,yani yaptığın uygulamayı sevdiysen sorun yok,araç üstünde gündüz ve gece resimleride olunca daha net birşeyler görülür ve yine yorumlarız,saygılar.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
karaefe farların güzel görünüyor ama xenonları yaktığın zaman altta bulunan ledlerin görünmeyecek,yani xenonun ışığı onları kesecek,sinyallerin içine döşesende olurdu ledleri,yada ustaların dediği gibi sinyal park olayını yapsanda olurdu ama tabiki far yapısı şekli çalışma alanının durumu falan bunları yakından göremediğimiz için sadece tahmin yürütüyoruz,en önemliside senin içine sinmesi,yani yaptığın uygulamayı sevdiysen sorun yok,araç üstünde gündüz ve gece resimleride olunca daha net birşeyler görülür ve yine yorumlarız,saygılar.

teşekkur ederim...

xenonlar yanarken sorun değil varsın gözükmesin ;) bakalım duyun biri sorun cıktı o değişsin yakında gece ve gündüz resimleri ve yapım çalışmaları hepsini yayınlayacağım..yapmak isteyene kaynak olsun..bana bu site cesaret verdi ve yaptım bizde üzerimize düşeni yapalım ki vefasızlık yapmamış olalım :D

saygılar benden...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap