İçeriğe Yönlendir
Deniz Vatansever

Fiat Linea Xenon Montajı

Recommended Posts

Ufuk Kaya

cidden süper

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Bunlardaki boya ah bizde olsa çok pahalı.Tabiki makinalarda öyle.Alet işler el övünür yorumu tam buna göre.Amatör cihazlar gibi ama sonuçta işlem ortada.

Abi fark ettiysen adam boya kullanmıyor,önce yüzeyi solüsyonla temizleyip ön hazırlık yapıyor,sonrada bir kaç kimyasal maddeyi sırasıyla uygulayarak reaksiyon oluşturuyor.Bende işim gereği kromaj kaplama yaptırıyorum ama benim yaptırdığım uygulama daldırma şeklinde,yüksek ısıda gerçekleşiyor ve bu kadar pürüzsüz ve parlak olmuyor...

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Fark ettim etmesinede,püskürtmedeki hep şeffaf sıvı rengi gözüme takılmıştı kameredan dolayı sanmıştım.Kimyasal reaksiyon olabilir ama video başlıgında sipray crom yazması aklıma pahalı boyaları getirdi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Kaan Gönen

Arkadaşlar hayırlı akşamlar öncelikle belirtmek isterim ki bu tür konularda çok acemiyim ve başlığın yazılışını bile yanlış yazmış olabilirim. Fiat linea aracım var ve forumda fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla mercek optik takanlar var.Tuning sitelerine baktığım zaman hazır satılan setler var ancak lineanın setini göremedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca mercek optik çok zahmetli olursa normal zenon far taktırmak istiyorum fakat aracım garanti kapsamında olabilecek bir hata da zenon taktırdım diye garantiden çıkarmı? İzmirde yaşıyorum ve iyi ve uygun fiyatlı zenon far nerden taktırabilirim yardımlarınızı bekliyorum Teşekkürler

İletiyi paylaş

Samet Daş

sadece aracın farları garanti dışı kalır. forum kurallarında olduğu gibi http://www.geceucusu.com/topic/1076-forum-kurallari/ merceksiz xenon yapımı ile ilgili mesajlara cevap verilmez. çıkma far, mercek ve uygun kit alarak, forumda yer alan cevherlerden kolayca bilgi alarak kendi bi-xenon farını ve daha fazlasını yapabilirsin.

Ben öyle anladım en azından :coffee:

Ben öyle anladım en azından :coffee:

yanlış anlayıp anlamadığım birazdan cevherler geldiğinde anlaşılır. hayırlı akşamlar :good1:

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

+1 :good1: ama şu yanlış anlaşılmayı anlayamadım ???

Arkadaşlar hayırlı akşamlar öncelikle belirtmek isterim ki bu tür konularda çok acemiyim ve başlığın yazılışını bile yanlış yazmış olabilirim. Fiat linea aracım var ve forumda fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla mercek optik takanlar var.Tuning sitelerine baktığım zaman hazır satılan setler var ancak lineanın setini göremedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca mercek optik çok zahmetli olursa normal zenon far taktırmak istiyorum fakat aracım garanti kapsamında olabilecek bir hata da zenon taktırdım diye garantiden çıkarmı? İzmirde yaşıyorum ve iyi ve uygun fiyatlı zenon far nerden taktırabilirim yardımlarınızı bekliyorum Teşekkürler

Samet kardeşimiz gerekenleri söylemiş ilave olarak : Bi-xenon mercek montajı ile ilgili çok fazla konu var arama motorunu kullanarak bilgi alabilir,takıldığınız yerlerde tekrar sorabilirsiniz,kolay gelsin...

İletiyi paylaş

Kaan Gönen

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Samet Daş

''çıkma far, mercek ve uygun kit alarak, forumda yer alan cevherlerden kolayca bilgi alarak kendi bi-xenon farını ve daha fazlasını yapabilirsin.'' kısmı için kullanmıştım. yani forum sayesinde içinizde o gücü bulabilirsiniz. hani Atatürk'e siz ölürseniz ne yaparız diyenlere '' içinizde ki Atatürkler ile başlayan bir cümle kurmuştur. o misal forum ve cevherler insanın içindeki gücü ortaya çıkarıyor bunu yanlış anlamadıysam demek istedim.

örnek ; foruma katıldıktan sonra kendi bi-xenonlarını yapanlar :yahoo:

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Ben hiçbirşey anlamadım :unknw: konu neydi nasıl Ata ya bağlandı,ortada mesaj yok,düzeltme yok,hayırdır inşallah,ben bugün çayı fazla kaçırdım galiba... :dance2:

İletiyi paylaş

Samet Daş

bu arada anladığım kadarıyla; çok fazla muhteşem y.y. seyrediyor forumdakiler. dizi başladığından beri online olan yok =)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Ben tak başıma forum için yeterliyim superman.gif

• Beğen 4

İletiyi paylaş

Samet Daş

:dance:

gizli cevher Mahmut Akbulut :good1:

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

:)

Konu ilgili eski konuyla birleştirildi.

Kaan, İzmir'de sanayide mercek montajı yapan yerler soruşturman gerek. Forumumuzda merceksiz xenon konuları zararlı olduğundan tartışılmıyor.

İletiyi paylaş

Yücel Mert

emeğinize sağlık çok güzel bir iş çıkmış ortaya kazasız belasız günlerde kullanmanız dileğiyle...

İletiyi paylaş

Selçuk Karabulut

bir linea mercek montajıda benden

yc8ns33i.jpglytsbqhs.jpg

hella intemo bi xenon mercek ve yeni 3.20 mercek şapkası montajlanmıştır.

tarihinde Selçuk Karabulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Volkan Durmuş

Camı kapatmadan son görünüş.Camlar oldukca sorunluydu daha önce zımparalanmış ve çok fena kılcal çatlaklar vardı.İlk defa cam parlatma yaptım el yordamı kullanmak zorundaydım,Zımparalardan sonra her cam için 6 şar defa üst üste pasta yaptım ve sonuç oldukca tatmin ediciydi.En azından taktıgım mercek ve angel artık rahatca görünüyor. :biggrin:

Camların kapanmış hali.Sista cam silikonu kullandım. :good1:

Farın arka kapak kısmında ufak tadilatlar yaptım ampul yuvası büyük oldugu için bazı yerleri tıraşladım.Rahatca hareket edebiliyor. Kapakta yerine oturuyor.

Balast kablosu için delikten sonra silikonla kapattım.

Akşam monte ettik.O yüzden biraz karanlıkta örümcek farlar böyle görünüyor.Haftaya salı gündüz resimlerini çekecegiz bilahire eklerim.

Yakın çekim far görünüşü.Daha önce eklemiştim.Şimdide aynı görüntü mevcut çokta vakit yoktu haftaya aksilik olmaz ise yeniden çekecegiz.

Angel çalışmam için konu açacagım. :good1: Linki eklerim buraya.

Sürahinin 3 tanesi ısı ile bişiler yapmaya çalışmıştım ve dayanıklılık testi için heba oldu.Sonra çok fena 2 günlük düşünme ve tasarım sonrasında ısı kullanmadan bu şekilde kullandım.3.sürahi yemek molasının kurbanı oldu.yaklaşık 10 dakika geç kalmışım ve kestiğim parça yarıya kadar erimiş. :biggrin:

Oktay bey selamlar, aklıma takılan birşeyi size sormak istedim ,farın arkasına(merceğe) neden bu kadar çok kırmızı silikon bastınız?

Ne amaçla kullanılıyor bu kırmızı silikon ? Forumda neredeyse çoğu uygulamada bolca kullanılmış , hatta dolgu gibi maşallah :lol:

Yurtdışındaki uygulamalarda kırmızı silikon ya da başka renk silikon kulllanan hiç göremedimde...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Oktay bey selamlar, aklıma takılan birşeyi size sormak istedim ,farın arkasına(merceğe) neden bu kadar çok kırmızı silikon bastınız?

Ne amaçla kullanılıyor bu kırmızı silikon ? Forumda neredeyse çoğu uygulamada bolca kullanılmış , hatta dolgu gibi maşallah :lol:

Yurtdışındaki uygulamalarda kırmızı silikon ya da başka renk silikon kulllanan hiç göremedimde...

Yapıştırma amaçlı, Oktay daha detay verecektir.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Mercek sabitlemesi için vida delikleri bazen ister istemz geniş olur.Vidalar mecburen uzundur.Bundan dolayı esneklik oluşuyor.Somunlar vesaire gevşemesin ve mercğin daha iyi sabit kalması için yani titreşimden etkilenmesin diye uzayıp giden unsurlar için kırmızı silikon yada ısıya dayanıklı başka silikonlar kullanılıyor.İlk çalışmalarda silikonu bol bol sürmek normaldir sonra bu daha düzenli olarak gelişiyor.

Yurt dışı linklerdeki videolarda geneli olarak bizim kullandığımız bu merceklerin pek montajı yoktur tak kullan tiptedir.Olanlarda cnc makinalarda veya kendi el işçiliğiyle montaj aparatları yaparak merceği orijinal yuvalara montajı yapılıyormuşcasına montajını izliyoruz.Böyle bir çalışma zaten malzemelerin pahalı olması nedeniylede meblanın artmasına sebebiyet veriyor.

İletiyi paylaş

Volkan Durmuş

Mercek sabitlemesi için vida delikleri bazen ister istemz geniş olur.Vidalar mecburen uzundur.Bundan dolayı esneklik oluşuyor.Somunlar vesaire gevşemesin ve mercğin daha iyi sabit kalması için yani titreşimden etkilenmesin diye uzayıp giden unsurlar için kırmızı silikon yada ısıya dayanıklı başka silikonlar kullanılıyor.İlk çalışmalarda silikonu bol bol sürmek normaldir sonra bu daha düzenli olarak gelişiyor.

Yurt dışı linklerdeki videolarda geneli olarak bizim kullandığımız bu merceklerin pek montajı yoktur tak kullan tiptedir.Olanlarda cnc makinalarda veya kendi el işçiliğiyle montaj aparatları yaparak merceği orijinal yuvalara montajı yapılıyormuşcasına montajını izliyoruz.Böyle bir çalışma zaten malzemelerin pahalı olması nedeniylede meblanın artmasına sebebiyet veriyor.

Bilgilendirme için teşekkürler, ama Oktay hocam bazı konularda yanlışınız var , mercek montajı dünyanın heryerinde var, sizin dediğiniz gibi cevir tak ürünler genellikle Amerika'da popüler ,orda bile %50 oem %50 aftermarket ürünlerdir diyebiliriz, mesala Ruslar bu konuda aşmış haldeler, uygulamaları cok üst seviyelerde yapabiliyorlar, ardından yine Çin'de de sizin gibi pek cok insan bu işi profosyenelliğe dökmüş durumda , yine Kore'de bu iş için mini led reflektörler , sinyal drl modülleri , yapıştırıcılar ve izolasyon ürünleri , far açma fırınları, far kasası kesme uçları mevcut yani sanılanın aksine çoğu ülkede forumlar , örnekler ve kaynaklar bolca mevcut bizde sınırılı desek yalan olmaz.

Bence kırmızı silikon yerine ögrendiğim kadarı ile epoxy çift komponentle yapıştırıcılar kullanılmalı(jb weld cok meshur mesela) ve gereksiz yerler izole EDİLMEMELİ ki far içi hava sirkülasyonu devam etsin

Oem mercekli araclarda olduğu gibi mercek mümkün oldugunca hava almalı, sadece vidalarda bosluk vs varsa ya da kilitli vida deil ise epoxy ile sabitlenmeli, merceğin arkası ya da reflektörde kesilen montaj deliği asla doldurulmamalı, bu kırmızı silikonun yapışma kabiliyeti sınırlı, bence sizde epoxy kullanın ama tabii memnunsanız bişey diyemem.

Benim nacizane montaj yapacak arkadaslara tavsiyem bulamaç gibi, sıva yapar gibi merceğin heryerine kırmızı ya da baska renk silikon kullanmayın , merceğin omrüne cok zarar veriyorsunuz.

Bu ürünle vidaları ve mercek kapağını sağlam bir şekilde yapıştırabilirsiniz, bizdeki benzeri Epoksi Plastik ve Çelik Yapıştırıcı olarak bulabilirsiniz değişik markalarda, ısı dayanımı ve fiziksel dayanımı yüksek bu ürünlerin...

JB%20Weld.poplet.jpg272b23bf-1b7f-4193-a0b8-334c4a45ae44.jpg

Buda Koito'nun falar için ürettiği eritilerek kullanılan malzeme birçok Toyota aracda siyah ya da gri olarak görülebilinir..

$(KGrHqF,!q8FJUC3(FZMBSYpkEOD-g~~60_57.JPG

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Cevabına göre benim yazdıklarımda çok farklı bir anlatım yok gibi.

Silikonda benim desteklediğim tek unsur elastik olarak fazlasıyla işini görmesi.Silikon kazımadığın sürece asla yağıştığı yeri bırakmaz özellikle kırmızı ve şeffaf akvaryum silikonu.Isıya dayanıklıklarıda son derece bu resimdekinden daha dayanıklı.Memnun olmam bu nedenledir ve tavsiyede ederim.

Ayrıca silikon metal aksama sürülüyor zarar verecek bir noktası var ise sizin önerdiğiniz ürün içinde aynen geçerli bir zararı vardır.Sonuçta her iki üründe kimyasal.Solventsiz silikon ürünleri artık tamamen üretime girdi ve yayılıyor buda çalışmalara biraz daha kalite katacak.

epoxy özelliğinde max oda sürekliliği olmayan düşük derecelere karşı iyidir ikazım yok fakat kuruduğu zaman esnek değildir ve benim silikonu kullandığım kısımlarda asla sıhhatli bir ömüre sahip olacağını sanmıyorum.Çatlama yapacağı kesin diye düşünüyorum.Kullanmadım sadece sertliği beni kullanmamm için fazlasıyla yeterli.Zaten civata kullanıyoruz ve silikonuda destek amaçlı kullanıyoruz.Üst mesajda yazdığım gibi ilk çalışmalarda bolca sıvamak normaldir.Sonra işte ilerledikçe gerektiği gibi kullanıyorsunuz.Bu fardada benim ilklerimden çalışma olduğu için o vakitlerden konularda gördüklerim ile yapılmış olduğu için normal olarak görüyorum.

Yurt dışındaki montajlara falan vakıfım üsttede yazdım zaten.Tek diyeceğim onların kullandığı oem sınıfı dışındaki hazır kit ürünleri asla tavsiye etmedim etmem.Bu oem adı sanı belli ürünler içinde maalesef başka türlü montaj şekli sadece cnc tezgahta yapılmış montaj kiti haricinde veya buna benzeyen kit haricinde yok bilmedim okumadım.

Mebla konusu bu tip çalışmada son derece sıkıntı ve 1500tl verip jant veya medya cihazı alanlar öyle bir anda hayatını kurtarabilecek bir aydınlatma çalışmasına bırakın 500 1000 tl yi 300tl ye bile çok pahalı deniyorsa üstte verdiğiniz 40 50 avroluk belkide daha hesaplıdır ama kullanıcıya bunun fiyatını yansıtınca bile sorun oluyorken ve bu silikonu kullanmak son derece sıkıntı haline gelen bir durum oluyor.Masraftan kaçınmayıp iyi olsun diyen kullanıcılarda elbette var.

Tavsiyeleriniz desteklerim.Kaliteli ve ömrü iyi olacak şekilde çalışma yapanı yapmaya özen gösterenide desteklerim saygı duyarım. :good1:

Öyle yada böyle montaj aşamaları ilk defa kendi özverileri ile montaja başlayan arkadaşlara yazılarımız bilği niteliğinde olsun ve kendilerine göre zaten yol çizeceklerdir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Edindiğim tecrübelere göre.

Hella versiyon ve neredeyse bütün modellere ait farlarında far camını silikondan ayırmak imkansıza yakın.Visteon farlarında çogu olmasada bazı modellerini Hella gibi kasa kesilmeden ayırmak mümkün değil.İşlem sonrası kasa birleştirmede bahsettiğin silikonu kullanmak sıkıntılı olacaktır.Istıcının veya ısı kutusunun,ısı makinasının meşhur elma telefonlarını göstererek dakika tutup bence hava atılmasınında hükmü kalmıyor.

Valeo versiyon yine bütün farlarda Hella gibi olmasada sert silikon kullanılıyor fakat tornavida yardımı ile ne gariptir silikon sıyırarak camdan ayrılınca kasadanda ayrılıyor ama far cam birleşim yerleri karayolları haritasından farksız hale geliyor Açılınca silikon hali ile temizleniyor ve bahsettiğin silikon kullanılabilir.Lakin farın görsel görünüm içler acısı olduğu için ben bu marka farlardada kesilerek açılmasını tavsiye ediyorum.Yine ısı makinası veya türevinin hükmü kalmıyor.

Bosch yani All marka farlarda,Japon farlarda,Yan sanayi Depo,Tyc ve bu gurupta olan farlarda,Junyan ve benzeri çin modellerinde bahsettiğin silikonla aynı özelliğe sahip farlar ısıtılarak rahatça açılabiliyor.Bahsettiğin ürünü hali ile kullanmaya gerek kalmıyor.

Farların kaç derece veya kaç dakika kapalı kutu veya fırın içinde tamamen ısıtılarak açılmasına Camın ve dış kasanın özelliğine zarar vereceğine inandığım için kesinlikle karşıyım.Hava tabancası yada basit saç kurutması ile camın kasa ile birleşim noktaları gerekli şekilde ısıtılınca gayet basitçe ve el çabukluğu ile açılıyor.Komple ısıtma yönteminden hiç bir farkı kesinlikle yok.

Mercek montajında Oem olan mercekleri halojen tasa kesip biçme işlemi her montajı yapan arkadaşın el yatkınlığına ve işçiliğine göre standardı olmayan şekillerde montajı gayet mümkün olmakla beraber kendi istekleri doğrultusunda sağlamlık ölçüsünde mercek çizgisi dogru ayarlandığında sabitleme şekli değişir.Nacizane tavsiyem kesinlikle en az 3 mm somunlu vidalar ile kontra destek somunları ile gerekli yükselik egim ayarından sonra sabitlenip sıkıldıktan sonra bu vidalara yakın mercek ve tas birleşim yerleri isteyen bahsi geçen yapıştırıcı çeşitleri ile yada ısıya dayanıklı ve özellikle tavsiyem bulunursa solvent olmayan silikon ile destekli sabitleme yapılabilir.Her iki ürününde kesinlikle zarar verecek boyutta kimyasal bileşime sahip değiller.Solvent bazlı olan silikonlara hali ile bilindiği gibi buharlaşmaya sebebiyet verdiği için kaçınılmalı.Yapıştırıcı ise sertleşeceği için elastiki özelliği olmadığından ilerki zamanlarda kesinlikle çatlama yapacaktır.2 kusurda sıkıntı bunu kabul etmeliyiz.

Yurt dışı montajları ve özellikle Rus çalışmalarında esaslı bir aşma veya abartı halde methetmeyi gerekli bulmuyorum.İlk zamanlar aynen bende abartıya varacak kadar ve heyecanlı şekilde vay be diyordum.

Formumuzda kendimi tenzih ederek yazıyorum ilk başta Serçe farına yapılan çalışma olmak üzere Erkan arkadaşımızn detaylı Rcz çalışması ve yakın sürede Selçuk arkadaşımızın paylaşacağını düşündüğüm far çalışmasını ve daha nicelerini görüp inceledikten sonra aşağı kalır hiç bir yanımız kesinlikle yok.İmkan ve sonuç ilişkisini Ruslar ve diğer yabancılarda görebiliriz.Akıl ve görsel güzellik ,imkansızlık içinde üretimi ve montajı yapılanlarıda kesinlikle destekleyerek methedilenlerden aşağı kalmadığımız açıkça ortadır.

Montajı nasıl olursa olsun ilk defa bu çalışmaları yapıp kendilerine güven duyan ve ciddi şekilde araçlarını kullanırken güzel verimli bir aydınlatma için emek veren arkadaşlarımıza yazdıklarımızla ve çalışmalar ile kötüden iyiye doğru gelişen örnekleri sunarak destek olduğumuz sürece imkanlar genişler ve teknikler çoğalır.Hatalar kusurlar en aza iner.

Aşmış denilenleride bu şekilde aşarız.Gereksiz yere methetmeyede bence gerek kalmaz. :good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 4

İletiyi paylaş

Volkan Durmuş

Tamam USTA siz kırmızı silikon kullanmaya devam edini madem memnunsunuz, konu çok dağılmış bu arada ben hala aynı görüşteyim daha fazla uzatmadan bunun belirtmek isterim...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Saygı duyarım.

Henüz daha kalfalığa bile terfi edebildiğimi kesinlikle ve hala düşünmüyorum.

Tecrübelerini konu anlatımlı resimli olarak merakla bekliyorum. :good1:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Yurtdışında hangi forumlar var ?

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay

Hidplanet

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...