• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Deniz Vatansever

Fiat Linea Xenon Montajı

Recommended Posts

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Camı kapatmadan son görünüş.Camlar oldukca sorunluydu daha önce zımparalanmış ve çok fena kılcal çatlaklar vardı.İlk defa cam parlatma yaptım el yordamı kullanmak zorundaydım,Zımparalardan sonra her cam için 6 şar defa üst üste pasta yaptım ve sonuç oldukca tatmin ediciydi.En azından taktıgım mercek ve angel artık rahatca görünüyor. :biggrin:

Camların kapanmış hali.Sista cam silikonu kullandım. :good1:

Farın arka kapak kısmında ufak tadilatlar yaptım ampul yuvası büyük oldugu için bazı yerleri tıraşladım.Rahatca hareket edebiliyor. Kapakta yerine oturuyor.

Balast kablosu için delikten sonra silikonla kapattım.

Akşam monte ettik.O yüzden biraz karanlıkta örümcek farlar böyle görünüyor.Haftaya salı gündüz resimlerini çekecegiz bilahire eklerim.

Yakın çekim far görünüşü.Daha önce eklemiştim.Şimdide aynı görüntü mevcut çokta vakit yoktu haftaya aksilik olmaz ise yeniden çekecegiz.

Angel çalışmam için konu açacagım. :good1: Linki eklerim buraya.

Sürahinin 3 tanesi ısı ile bişiler yapmaya çalışmıştım ve dayanıklılık testi için heba oldu.Sonra çok fena 2 günlük düşünme ve tasarım sonrasında ısı kullanmadan bu şekilde kullandım.3.sürahi yemek molasının kurbanı oldu.yaklaşık 10 dakika geç kalmışım ve kestiğim parça yarıya kadar erimiş. :biggrin:

Resim linkleri yenilendi.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Elinize sağlık güzel olmuş. Yalnız o plastik kapaklar, ampulün ısısı ile erimez mi?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Bildiğimiz pleksi.Muhammed ustanın elleriyle yaptıgı mercek kapagına bişi olmadı ise bunada olmaz oldukca yeterli kalınlığı ve ısı dayanımı mevcut.Gerekli testleri yaptım. :good1:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Oktay, çok iyi iş çıkarmışsın, tebrik ederim.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

vay be.. kapak güzel olmuş..tebrikler abi :good2:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Teşekkür ediyorum. :good1:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
On 04.04.2012 at 07:12, Turgut Oturmaz yazdı:

Elinize sağlık güzel olmuş. Yalnız o plastik kapaklar, ampulün ısısı ile erimez mi?

Bende şimdi elimdeki mercege 4300k philips ampul takıp kestiğim sürahinin diger kısmını orjinal mercek şapkasıda takılı iken çalıştırdım saatli resim çektim.12 saat yansın bakalım.Daha önce kestiğim parça boyalı iken 8 saat çalışır haldedenemiştim resimlememiştim.Bunda tek fark far içinde olmayışı onun için bu duruma biraz yakın olsun diye orjinal mercek şapkası ile parçanın arasında 1 mm falan boşluk var sıcaklık içinde sıkışsın diye çıkarmadım.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Bildiğimiz pleksi.Muhammed ustanın elleriyle yaptıgı mercek kapagına bişi olmadı ise bunada olmaz oldukca yeterli kalınlığı ve ısı dayanımı mevcut.Gerekli testleri yaptım. :good1:

Evet, birşey olmadı sayılır. Olanları da bu vesile ile anlatayım hemen ki, arşivimizde bulunup yapacak olanlara fikir versin İnşaallah. Öncelikle kullandığım pleksinin 2 mm. kalınlığında olduğunu belirterek başlayayım anlatmaya. Araştırdığım kadarıyla pleksilerin ısı dayanım derecesi 160 derece imiş. İlk başlarda yapmakla yapmamak arasında çok düşündürdü bu durum beni. Sonrasında gerekli önlemleri alarak, olası bir terslikte farı tekrardan dizayn edeceğimi de peşinen kabul ederek denemeye karar verdim. Sonucum başarılı mıydı peki? Yaklaşık 1,5 yıl geçti aradan ve gün itibarıyla yarı evet yarı hayır diyebilirim aslında. Pleksiyi fırında ısıtarak vakum yöntemiyle far tasına göre şekillendirmiştim hatırlarsan Oktay Abi. Bu işlem sonucunda esneyen pleksi kalınlığının 1mm. civarına düşmüş olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ve ben bu pleksinin eriyeceğini adım gibi bildiğimden erimesine önlem olarak başka işlemler de yapmıştım. En önemli yaptığım şey, merceğin açık olan kenarlarını alüminyum bant ile kapatmak oldu. Ama kullandığım bant soba bacalarına yapıştırılan streç film gibi incecik öyle böyle bir bant değil, çakmak gazlı pürmüzle delinemeyecek kadar kalın ve harbi bir bant. Ben bu bantla iki yıl önce delinen turbo hortumunu geçici olarak bantlamış ve yaklaşık 2 hafta bu bantla gezmiştim, sapasağlam kalmıştı yerinde, o derece bir ürün yani.

Bandın kendisi ve merceğin bantlanmış hali.

nLp3c.jpg6lDjH.jpg

Ardından kalıbını çıkardığım pleksiyi hem ön, hem de arkası olarak ısıya dayanıklı sprey boya ile boyadım.

vD6FV.jpgdmasC.jpg

Ve buna rağmen aldığım sonuç aşağıda. Fotoğrafları bugün çektim.

pWABz.jpgkPTkG.jpg

PSVMM.jpgopqsh.jpg

Resimlerde de görüldüğü üzere mercek kenarlarında ısı nedeniyle genleşme ve 4. resimde de yaklaşık bir santim civarında bir çatlama mevcut. Bunlar uzaktan dikkat çekmese de çok yakından bakıldığında fark edilen deformasyonlar. Ancak benim şu anki merağım bunlardan öte mercek aynası. Çünkü alüminyum bantlar nedeniyle büyük kısmı içeride hapsolan sıcaklık, aynayı ne hale getirmiştir acaba.? Benim tahminim kararma var. Nedeniyse, son olarak geçen gün fordclubtr.com'dan bir arkadaşımın hazır yapılmış farlarını takıp araçları yan yana getirdiğimizde benim aydınlatmada oldukça azalma olduğunu gördüm. Bir bakıma, xenon ile halojen far yan yana gelmiş gibiydi yani. Nasip olursa İnşaallah, yazın yeni bir tasarım yapma niyetim var ve o zaman daha net ortaya çıkar yaptığım işlemin başarısı...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Teşekkür ederim.Güzel bilgiler.Bende pleksi kalınlığını yanlış girmişim 3mm kalınlıgı var.

Sabah 7 de test işlemini sonlandırdım.İlk başta şunu belirteyim çıplak haldeki mercegin ampule en yakın olan bölümünün iç yansıtıcının dışına parmagımı rahatca degebilmem oldu bunu belirli aralıklarla yaptım durum aynıydı.Yeni doldurulmuş çay sıcaklıgında idi diyebilirim.Kullandıgım pleksideki ısı durumu ise orta sıcaklıkta bir çay bardagı ile aynı sayılır.

Benim kullandıgım pleksiden yapılmış bu parça her bölümüyle aynı kalınlıkta ve mercege hiç bir teması yok en uç kısmı mercek camı bölümü ile parça arasında 3mm boşluk mevcut.Tabana dogru bu genişlik en fazla 3 cm civarında.Ve bir çok bölümü ise açıkta her şekliyle ısı farın içinde rahatca dolaşıp soguyabilecek durumdadır.

Birde şunu gördüm xenon ampul sadece kendi dış camı ile belli bir mesafede ısısı oldukca etkili ondan sonrasında bu ısının gücü yarı yarıya düşmekte.

Ampul camı takıldıgı yerde hiç bir kısma degmediği sürece sorun teşkil etmeyecektir.

Bu testimdeki sıcaklık tabiki far içinde muhakkak 2 katına çıkacaktır kapalı ve neredeyse hiç hava akışı yok sayılır sadece ön camın araç hareket halinde iken cama verdiği serinliğin içe yansıması dışında.Buda hafife alınmamalı derim.

Sonuç itibari xenon ampulün her şekilde 500 derecelere varan ısı yansıması bence bir parçaya çok yakın olmadıgı sürece güçlü bir ısı değilve abartı bir şekilde pleksiye bu ısının zarar verecegini düşünmüyorum.1.5 yılda 1mm pleksinin bu hale geldiğini düşünürsek oda bence bu aliminyum bantın eseri diyebilirm aslında sıcaklık depolamış sanki.Birde uç kısmında mercege temasıda bu zararı vermiş diye düşünüyorum.Onun dışında dediğin gibi söküp içine bakmadan belli olmayacak gibi ama dıştan bu durumda ise içinde çok sıkıntı olacagını düşünmüyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Bugün sabah ayak altı için tesisat çektim,Bagaj için ek led taktım ve plakalık ledlerini taktım.Denk gelirse bir akşam artık resimlerim.

Farların gündüz görünümü.

Uzaktan sadece uzun hüzme ve angel halkalar görünüyor oldukca hoş bir görünümü oldu.

image.jpg  

image.jpg

05529.jpg

05530.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

:good1:

Evet, birşey olmadı sayılır. Olanları da bu vesile ile anlatayım hemen ki, arşivimizde bulunup yapacak olanlara fikir versin İnşaallah. Öncelikle kullandığım pleksinin 2 mm. kalınlığında olduğunu belirterek başlayayım anlatmaya. Araştırdığım kadarıyla pleksilerin ısı dayanım derecesi 160 derece imiş. İlk başlarda yapmakla yapmamak arasında çok düşündürdü bu durum beni. Sonrasında gerekli önlemleri alarak, olası bir terslikte farı tekrardan dizayn edeceğimi de peşinen kabul ederek denemeye karar verdim. Sonucum başarılı mıydı peki? Yaklaşık 1,5 yıl geçti aradan ve gün itibarıyla yarı evet yarı hayır diyebilirim aslında. Pleksiyi fırında ısıtarak vakum yöntemiyle far tasına göre şekillendirmiştim hatırlarsan Oktay Abi. Bu işlem sonucunda esneyen pleksi kalınlığının 1mm. civarına düşmüş olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ve ben bu pleksinin eriyeceğini adım gibi bildiğimden erimesine önlem olarak başka işlemler de yapmıştım. En önemli yaptığım şey, merceğin açık olan kenarlarını alüminyum bant ile kapatmak oldu. Ama kullandığım bant soba bacalarına yapıştırılan streç film gibi incecik öyle böyle bir bant değil, çakmak gazlı pürmüzle delinemeyecek kadar kalın ve harbi bir bant. Ben bu bantla iki yıl önce delinen turbo hortumunu geçici olarak bantlamış ve yaklaşık 2 hafta bu bantla gezmiştim, sapasağlam kalmıştı yerinde, o derece bir ürün yani.

Bandın kendisi ve merceğin bantlanmış hali.

Ardından kalıbını çıkardığım pleksiyi hem ön, hem de arkası olarak ısıya dayanıklı sprey boya ile boyadım.

Ve buna rağmen aldığım sonuç aşağıda. Fotoğrafları bugün çektim.

Resimlerde de görüldüğü üzere mercek kenarlarında ısı nedeniyle genleşme ve 4. resimde de yaklaşık bir santim civarında bir çatlama mevcut. Bunlar uzaktan dikkat çekmese de çok yakından bakıldığında fark edilen deformasyonlar. Ancak benim şu anki merağım bunlardan öte mercek aynası. Çünkü alüminyum bantlar nedeniyle büyük kısmı içeride hapsolan sıcaklık, aynayı ne hale getirmiştir acaba.? Benim tahminim kararma var. Nedeniyse, son olarak geçen gün fordclubtr.com'dan bir arkadaşımın hazır yapılmış farlarını takıp araçları yan yana getirdiğimizde benim aydınlatmada oldukça azalma olduğunu gördüm. Bir bakıma, xenon ile halojen far yan yana gelmiş gibiydi yani. Nasip olursa İnşaallah, yazın yeni bir tasarım yapma niyetim var ve o zaman daha net ortaya çıkar yaptığım işlemin başarısı...

Senin farın zaten şeffaf değil miydi pleksi neden ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Mercek kapagı için pleksi kullanmıştı. :good1: Far camı için kullanılmadı.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Senin farın zaten şeffaf değil miydi pleksi neden ?

Oktay Abi'nin dediği gibi, reflektörün kapağını yaptım pleksi ile Abi. Biçimsiz ve kocaman bir reflektör olunca mercek kapakları çok basit kalıyordu. :) Ah bir de pleksiyi orjinal krom renge boyamam mümkün olabilseydi. Kapkaranlık geliyor gözüme, hiç sevmiyorum bu şekilde. :(

2ChPr.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Krom siprey çok mat oluyor onun için aliminyum siprey aldım denemeler yapıyorum gerçekten çok sabır istiyor.İlk 3 katı kesinlikle en az yarım metreden atmak lazım.Sonradan 4 kat daha 30 cm civarından atılacak ve anca istenilen kıvama gelebiliyor.Her kat arası yarım günden fazla bekletiyorum boya kurusun diye çabuk kuruyor ama ben yinede uzun süre duruyorum.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Uygulama sonrası bitmiş ürün fotolarını paylaşırsan sevinirim Abi. Bir de ısı dayanımını ölçmen mümkünse, müteşekkir olurum. :flowers:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
:good1:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Oktay Abi'nin dediği gibi, reflektörün kapağını yaptım pleksi ile Abi. Biçimsiz ve kocaman bir reflektör olunca mercek kapakları çok basit kalıyordu. :) Ah bir de pleksiyi orjinal krom renge boyamam mümkün olabilseydi. Kapkaranlık geliyor gözüme, hiç sevmiyorum bu şekilde. :(

Yeri burası değil ama, soldaki boşluk yuvarlak ledli bir gündüz farı modülü ile değerlendirilebilir gibime geldi.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Yeri burası değil ama, soldaki boşluk yuvarlak ledli bir gündüz farı modülü ile değerlendirilebilir gibime geldi.

Abi, o dediğin benim de aklıma geldi ama farı kapattıktan sonra. :( Tamamen pleksi ve kasa altına balast yuvası yapmaya odaklandığım için başka hiçbirşey düşünememişim. :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

İnsignia'yı önceki gün sabah yine gördüm hala çok fena haldeydi bugu gitmemiş.

Aliminyum siprey boya ile test çalışmam bu.Linea'da kullandıgım parçanın diğer kısmı.İyice zımaraladım soluk hale getirdim yıkadım kuruladım.6 kat sonrasında çokta iyi netice alamadım. Belki biraz daha boya sıkmam lazım ve teknik olarak ugraşmam lazım.Daha iyi zımpara ve hava basıncı şart.Bir videoda çok yüksek tazzikle uygulama izlemiştim en iyi sonuç o şekilde alınır sanırım.Fakat öyle çokta kötü durmuyor.En önemli nokta boyanacak yer kesinlikle pürüzsüz olmalı,en az 6 kat atılmalı ama tam sonuç elde edilene kadar boya sıkılmalı.Buna ragmen öyle bişiki boyama sonrasını takip eden kısa aralıkta kesinlikle elinizle oynamayın nefesinizi üflemeyin boya acayip hal alıyor.Krom boyadan daha parlakl oldugu kesin.

10.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ufuk Kaya    1
Ufuk Kaya

Bugün sabah ayak altı için tesisat çektim,Bagaj için ek led taktım ve plakalık ledlerini taktım.Denk gelirse bir akşam artık resimlerim.

Farların gündüz görünümü.

37.jpg

36.jpg

35.jpg

Uzaktan sadece uzun hüzme ve angel halkalar görünüyor oldukca hoş bir görünümü oldu.

fiat amblemi yerine audi amblemi koysanız inanın ben arabaya audi derim çok şık olmuş elinize emeğinize sağlık

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Otay eline sağlık.. çözüm üretmekte üstüne kimseni tanımıyorum.. :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Teşekkür ederim.Emmi sağolasın :good1:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Mercedes mercek kapagını öylesine şekilde aliminyuma boyadım 3 4 kat sonrası oldukca iyi hale geldi ama katları çok ince atmak gerekiyor.Elim iyice alışıyor bu boyaya.

13.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Bunlardaki boya ah bizde olsa çok pahalı.Tabiki makinalarda öyle.Alet işler el övünür yorumu tam buna göre.Amatör cihazlar gibi ama sonuçta işlem ortada.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap