• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Deniz Vatansever

Fiat Linea Xenon Montajı

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
10 saat önce, Emre doğan yazdı:

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim. 2008 fiat linea sahibiyim. Aracımın kısa far görüşünden memnun olmadığı için kısa ce uzun farlara bi xenon far montajı yaptırdım. Şimdi kısa ve uzun farda mercek mevcut. İçlerinde de led var. Fakat kısa ve uzunlar öncekinden daha kötü oldu. Farın görüntüleri ektedir. Sizce sorun nedir nasıl düzeltebilrim. 

20190316_184912.jpg

20190316_184919.jpg

Cevap zaten cümlenin içinde :) 
Bu iki foto birbirinden farklı, üstteki kısalar, alttaki kısalar+uzunlar mı ?
Üstteki sadece kısalar ise sonuç faciaya yakınmış ama gece uçuşu'nda çaresi bulunur :) 

İletiyi paylaş

Emre Doğan    0
Emre Doğan

üstat aynen öyle dediğin gibi. önceden daha iyiydi. halojen ampuller daha iyi aydınlatıyordu. Ben bu farları nasıl düzeltebilirim? Satıp başkasına da zararı olsun istemiyorum. Ya çöpe atıcam yada düzelttircem. Burada düzeltebileceğim bir yer de yok.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
On 25.03.2019 at 12:02, Emre doğan yazdı:

üstat aynen öyle dediğin gibi. önceden daha iyiydi. halojen ampuller daha iyi aydınlatıyordu. Ben bu farları nasıl düzeltebilirim? Satıp başkasına da zararı olsun istemiyorum. Ya çöpe atıcam yada düzelttircem. Burada düzeltebileceğim bir yer de yok.

Düzeltmen için kısa farlarına xenon ampul ve balast taktırarak daha fazla masraf yapman gerekecek.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)
On 24.03.2019 at 23:45, Emre doğan yazdı:

Hoş geldiniz.

Mercekler duvardaki çizgiye göre yazıyorum Orijinal Hella değiller.Orijinal hella ampul tutucusunda led ampul takabilmeniz D serisi xenon ampul çeviricisi yoksa olanaksıza yakın bir durumdur.Çevirici olsada led gövdesi zaten izin vermeyen bir yapıda olduğu için yine sıkıntılı olacak.Ancak d sersi led ürünler olursa başka.Odak noktasını ampule ayarlayan ampul tutcuudur ve ampul bu tutucuya tam yerinde oturması şart.

İkinci mercekler aşagıda sabitlenmiş.Eger cidden çift mercek performansı isteniyorsa her mercek çizgisi üst üste binecek şekilde sabitlenmelidir.Bu resme göre öylede olsa sonuç almanız zaten çok zor denilebilir.

Çalışmayı çöpe atmak istemiyorsanız orijinal ürünlerle sonuç alabileceğiniz şekilde planlamanız şart.Bu üzerindeki ürünler içinde o ledler çıkarılıpğ merceklerin kendi ampul tip  ne ise onlar takılacak ve çizgileri ayarlanacak şekilde yeniden sabitlenmesi şart.

Diğer türlü bu hali sadece size görsel bir tat verir başka işe yaramayacağını zaten tecrübe edindiniz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Doğan    0
Emre Doğan

Abilerim  bu farlara bu kadar uğraşmaktansa en iyisi bunları boşa çıkarmak. Elimde olan farları  tekrardan yaptırmayı düşünüyorum. Tek mercek ve xenon tipi ile. Bu işte ehil tanıdığınız firma var mıdır? Benim için görsellikten öte aydınlatma önemli. Bu yüzden iyi aydınlatsın başka bişi istemiyorum. Üzerindekiler de çöp olcak malesef.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Ehil bir elde bu farları ve bazı parçalar yerine oem parçalar ile rahatça adam edersiniz.Haricen başka far almanıza bence gerek yok.:good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Doğan    0
Emre Doğan

Ehil birilerini bulmam gerekecek sanırım. Öncelikle mercekleri ve konumlarını değiştirip sonra led yerine xenon aydınlatma yapmam gerekecek sanırım. Burada kullanmam gereken mercek markası ve türü ne olmalıdır. Bir de xenonlarda önerebileceğiniz marka ve kelvin değeri ne olmalıdır. Bazı forumlarda 4300k en iyi aydınlatma sağlayan ampül türü olduğunu okudum ama bundan fazla bilgim yok. Bundan başka nelere dikkat etmem gerekir montaj yaptırırken yarımlarınızı rica ederim.

Bu arada kısa ve uzun farlara ait detaylı fotoğraflar ektedir. 

20190326_192600.jpg

20190326_192609.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Öncelikle şu uzun hüzmelere takılan merceklerin kısalarını iptal edin , sadece kısa hüzmede takılı mercek yansımasını bi görelim , eğer açısal bir eğrilik yoksa yansımada ve bu mercek OEM se uygun xenon kit kullanılarak sorun çözüme kavuşabilir .

Yansıma fotosundan sonra yapılacaklar listesi hazırlarız ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Doğan    0
Emre Doğan

Merhabalar. Merceklerin fotoğrafını çektim.

İlk foto kısa huzmelerde dış mercekler

İkinci foto kısa huzmelerde iç mercekler

3. Foto uzun huzmelerde dış mercekler

4. Foto uzun huzmelerde iç mercekler

20190327_204641.jpg

20190327_204619.jpg

20190327_204541.jpg

20190327_204508.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Kısa hüzmedeki merceklerde (hella) açısal bir sıkıntı görünmüyor , sadece güzel bir ayar yapılacak ve OEM xenon kit takılarak sorun çözülecek . Diğer merceği kullanmaya gerek kalmayacak . Fotolardan da görüleceği üzere ledler henüz istenen performansta değil , ciddi odak sorunu var ...

İletiyi paylaş

Emre Doğan    0
Emre Doğan

Öncelikle ledleri xenonlara çevireyim. 4300k uygun olur herhalde. Sonra Üstat ben nasıl odak ayarı yapabilirim.

Bunları kendim düzeltebilir miyim 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Farın arkasından ampullerin takıldığı kısmın net resimlerini çekip yollayabilirmisiniz.Bakalım mercek arkalarına ampuller nasıl takılmış ve merceklerin tipi nasıl.Ona göre xenon kit için mebla harcayınız derim.

İletiyi paylaş

Emre Doğan    0
Emre Doğan

Abicim fotolarını çektim ama biraz karışık gibi anlayabilir mısın bilmiyorum. 

20190328_190348.jpg

20190328_190337.jpg

20190328_190332.jpg

20190328_190300.jpg

20190328_190255.jpg

20190328_190248.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

D2s,D1s xenon kit kullanabilirsin  hella ampul tutucuda alman gerekiyor.

İletiyi paylaş

Emre Doğan    0
Emre Doğan

İkisinin de linkini atabilir misiniz? Bunları alınca çözülür mü sorun

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Mercek Hella kılıftada olsa kopya tip.Her şekilde imkanınız varsa oem set almanız ve internetten önceki mesajda yazdığım d serisi hangisini alırsanız kullanabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
On 27.03.2019 at 20:58, Emre doğan yazdı:

4. Foto uzun huzmelerde iç mercekle

Gerçekten böyle mi ? Bunlar ters görünüyor ?
3 ve 4 senin kısa hüzmelerin olması lazım.

İletiyi paylaş

Emre Doğan    0
Emre Doğan
On 27.03.2019 at 20:58, Emre Doğan yazdı:

4. Foto uzun huzmelerde iç mercekler

20190327_204641.jpg

20190327_204619.jpg

20190327_204541.jpg

20190327_204508.jpg

Pardon yanlış yazmışım tam tersi olcak.

On 03.04.2019 at 10:35, Selçuk Keleş yazdı:

Gerçekten böyle mi ? Bunlar ters görünüyor ?
3 ve 4 senin kısa hüzmelerin olması lazım.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap