İçeriğe atla

Megane II Orijinal Xenon Far Değişimi

16 cevap var

Mehmet Özkan

• Üye
  • 33 Mesaj
  • Far : Halojen
  • Otomobil : Honda
  • Model : civic hb.
Arkadaşlar, sağ zenon ampulüm uçtu uçacak. Şnternetten 2 adet Philips 85122 satın aldım. Ama bunları nasıl takacağız? :D) Bu meganelarda tampon indirmeden zenon değiştirmenin bir yolu yok mu??? Bir ampul değişimi için tampon mu iner ya!

Mehmet Özyürek

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,436 Mesaj
  • Far : Xenon
  • Otomobil : Ford
  • Model : 2006 Mondeo Ghia

Mesajı Görkanmet, 1.5.2009, 2:00 tarihinde yazmış:

Arkadaşlar, sağ zenon ampulüm uçtu uçacak. Şnternetten 2 adet Philips 85122 satın aldım. Ama bunları nasıl takacağız? :D) Bu meganelarda tampon indirmeden zenon değiştirmenin bir yolu yok mu??? Bir ampul değişimi için tampon mu iner ya!

Renoyu tanımıyorum.. Tampon inmeden far sökülmüyor mu.. ?

Arda Karagöz

• Üye
  • 18 Mesaj
  • Otomobil : Renault
  • Model : megane II
arkadasım maalesef bu megane denen araclarda xenon ampulu değiştirmek için tamponu indirmekten baska çaren yok...

daha önceki yazılarımıda okursan ben takım taklavat sahibi oldum hatta alışkanlık yaptı her jhafta sonu söküp takıyorum neredeyse

şaka bi yana sana tavsiyem tampnu tamamen sökme benim yaptıgım gibi yap sag ve sol çamurluktaki 2 ser vidayı sök daha sonra tampnun tam orta alt kısmına gelecek sekilde yere degmesin diye bi destek koy içi dolu koli gbi birşy olabilir. kaputu acıp far uzerindeki ve kaput kilidinin ordaki plastik pimleride cıkar ve tamponu asagıya dogru indir.

bunları ben yapamam diyorsan yetkili servislere ugrama bile 100 tl den kapı acıyorlar 4 tane vida cıkartmak için.
git snayiye bi ustaya 20 liraya hallederler!!!!

ampullerin hayırlı olsun ne kadara aldın acaba paylaşabilirmisin?
bende yeni aldım ampulleri tanesini 90 avro dan!!!

Bu mesaj Voltron tarafından düzenlendi: 02.05.2009 - 15:49
Mesajlar?n?zda koyu harf kullanmay?n.

Yusuf Gür

• Üye
  • 255 Mesaj
  • Otomobil : Lada
  • Model : NIVA Super 1600
ön çamurluğun içinde kapak var orayı deneyin :D

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,568 Mesaj
  • Otomobil : Peugeot
  • Model : 406
Hadi farı anlarım da, ampul için de tampon mu sökmek gerekiyor. Megane'ların farı epey içte kalıyordu yanlış hatırlamıyorsam ama ampul değiştirmeyi engelleyebilir mi bilemiyorum :D
- Forumumuzda tüm araç modellerinin konusu bulunmaktadır. Aracınıza ait konuyu arayıp ona devam ediniz, gerekmedikçe yeni konu açmayınız.
- Lütfen profil fotoğrafınızı (avatar) bu linkten güncelleyiniz.

Gece Uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur ...
Gezen İnsan - Doğa, Kültür, Tarih ...
Ford Club Türkiye - Daha İyiye Doğru ...

Mehmet Özyürek

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,436 Mesaj
  • Otomobil : Ford
  • Model : 2006 Mondeo Ghia
Fordlarda da (Focus ve Mondeo) Farın firinin ampulü farı sökmeden kolayca değişir, ama diğer far için farı sökmek daha kolaydır..
Allah'tan far sökmek çok basit..

Barış Balta

• Üye
  • 35 Mesaj
  • Otomobil : Suzuki
  • Model : 2005 Grand Vitara
Merhaba,

Ön çamurlukların içinde kapaklar var. Direksiyonu sırayla tam sol ve tam sağ yaparak kolayca bu kapaklara ulaşabilir ve oradan değiştirebilirsiniz. Evet biraz zahmetli ama tamponu indirmeye de gerek yok.

Bu video'da nasıl değiştirileceği eleştirel bir dille de olsa anlatılmış. Fakat Megane II sahibi olan 1-2 arkadaşıma sorduğumda kesinlikle lastiklerin sökülmesine gerek olmadığını, sadece yukarıda bahsettiğim gibi direksiyonu tam sol ve tam sağ yaparak bu işin çözüldüğünü söylediler.

Kolay gelsin. :D

Bu mesaj mad axe tarafından düzenlendi: 03.05.2009 - 10:05

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,568 Mesaj
Yeni Civic'lerde de bu şekildeydi, bence de lastik sağ sol yapılarak değişebilir gibi görünüyor.
- Forumumuzda tüm araç modellerinin konusu bulunmaktadır. Aracınıza ait konuyu arayıp ona devam ediniz, gerekmedikçe yeni konu açmayınız.

Arda Karagöz

• Üye
  • 18 Mesaj
dediğim gibi tamponu sökmekten başka caren yok...seninkisi xenon oldugu için zor halojen merceksiz olsaydı camurluktan degişirdi!!!

camurlugun içindeki plastik kapagı acsan bile karsına bazı parçalar cıkıyor hadi o parçalarıda aştın diyelim ama xenon farın arkasındaki kapak dişli ve klipsli {neredeyse farın arka kısmını kaplıyor} kapagı acman mümkün degil hadi açtın bu sefer kapaman mümkün degil servise bagımlılık için adamlar oyle donatmışlar arabayı bilmeyen birisi için arasında mutlaka para şıkısıyor farlarla mercekte:D

ama ben camurluk içinden ampul değiştirdim diyen varsa helal olsun
videoda bile profesyonel ekipten adam 40 dk gibi bi surede degiştiriyordu yanlış hatırlamıyorsam...

xenon far konusunda maisten iş teklifi gelirse profesyonel anlamda calışabilirim istemeden ustası oldum nefret ede ede:D !!!

bende senin gibi isyan etmiştim ilk defa ampul degiştiecegimde bi ampul için tamponmu iner diye!!
megane lerin kronik sourunu oldu artık hep sag taraf once gidiyor var bu işte bi iş

hazır xenon işi tekrardan açılmışken benimde bi sorum olacak xenon far ayar olayını bi türlü beceremediler bu lasitkçilerdeki far ayar makinesi ile yapamıyorlar lazerli olanlar var onda tam ayar tutturabilirlermi birde izmirde lazerli ayar yapan yer varmı bilinen:??

Bu mesaj arda karagz tarafından düzenlendi: 04.05.2009 - 09:17

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,568 Mesaj
En iyisi kendin yapman : http://www.geceucusu...?showtopic=2417

Mehmet Özkan

• Üye
  • 33 Mesaj
Öncelikle geç cevap için özür dilerim. Arda hemşerimin dediği doğru sanırım. Zenon farlarda davlumbazdaki kapaktan değişim imkansız gibi. Farları sökmek için tampon iniyor. Farlar sökülüyor, far ampulü değişiyor.Ne biçim iş yapmışlarsa artık. Acaba bizim yaratıcı ustalarımız bir çözüm buldu mu diye açtım konuyu, belli olmaz bizim ustalar yapar! :blush:

Park sensörü arızalanmıştı. Garantiden hazır ön tampon inmişken ampulleri de değiştirteyim dedim. Hatta ampuller gelene kadar servise gitmedim, usta takmayı kabul etti ama 35 TL işçilik yazmışlar!! Eski sahibi de 1 d2s Osram ve 1 philips şapkalı d2r 85126 takmış! Eski sahibine de yuh dedim.

Arda seninkiler biraz pahalı geldi bana. Benim far ampulleri philips d2s 85122. Kargo dahil 148 TL. ye aldım çiftini. PTT tarafından kapıya getirildi. Ama servistekiler bizde tanesi 300 TL. dediler. Sıfır oldukları için sarı yanıyorlar. Reno kitapçığında ışık sensörünün dış ışık kaynaklarını ölçtüğü ve şehir içinde farların ışık gücünü düşürdüğü yazıyordu. Farkı görmek için karanlık bir yol bulmam gerekecek.

Bir de tamponu sökmek tamam da, takmak biraz zahmetli gibi. Servis elemanları bile 2 kişi uğraştılar epey. Hatta sökerken far yıkama hortumları ve sis farlarının kablolarına da dikkat etmek gerek. Artı bende bir de 4 adet park sensörü kablosu var.

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,568 Mesaj
Umarım bol resimli bir megane ampul değiştirme kılavuzu hazırlarsın buraya :)

Mehmet Özkan

• Üye
  • 33 Mesaj

Mesajı GörVoltron, 23.5.2009, 13:16 tarihinde yazmış:

Umarım bol resimli bir megane ampul değiştirme kılavuzu hazırlarsın buraya :)

bugün patlak olan tarafa yeni ampul takıldı aslında. ama ampul patlak diye ampul almıştım. Meğer balast arızalıymış :)
Yapacağım Voltron. Bugün hava kararmıştı ama balast değişiminde çeker koyarım fotoğrafları. Farın arkası kocaman zaten. Far sökülmeden değişim imkansız!!

Şimdi elimde sağlam fazlalık bir philips d2s 85122 ve arızalı bir balast var :D

Arda Karagöz

• Üye
  • 18 Mesaj
ama sanırım internetten aldıgın için yurt dışından geldi ampullerin galiba? ( ebay falan?? )

ama istanbuldaysan ucuzunuda bulabilirsin. Ben izmir'i aradım taradım bulamadım bayiside o fiyata veriyor banamısın demiyor, osram takmak istemedigimden de mecburen taktım.

arabayı satarkende yazıcam bu arabaya hakikaten cok iyi bakıldı her hafta ziebart gibi iç dış yıkadım +++ 400 lira ya sadece ampul taktım
( deliliğe bak, halbuki babama uysak uzunlarla gez ampul takma derdi:D:D)

hayırlı ugurlu olsun ballast için ayrıca, bende baya bi bakmıştım cıkmasına izmirde 250 tl fiyat veriyorlardı serviste sıfırı 625 tl idi!!

Mehmet Özkan

• Üye
  • 33 Mesaj

Mesajı Görarda karagöz, 28.5.2009, 17:45 tarihinde yazmış:

ama sanırım internetten aldıgın için yurt dışından geldi ampullerin galiba? ( ebay falan?? )

ama istanbuldaysan ucuzunuda bulabilirsin. Ben izmir'i aradım taradım bulamadım bayiside o fiyata veriyor banamısın demiyor, osram takmak istemedigimden de mecburen taktım.

arabayı satarkende yazıcam bu arabaya hakikaten cok iyi bakıldı her hafta ziebart gibi iç dış yıkadım +++ 400 lira ya sadece ampul taktım
( deliliğe bak, halbuki babama uysak uzunlarla gez ampul takma derdi:D:D)

hayırlı ugurlu olsun ballast için ayrıca, bende baya bi bakmıştım cıkmasına izmirde 250 tl fiyat veriyorlardı serviste sıfırı 625 tl idi!!

Walla bugünde sağ ön cam sadece aşağı iniyor ama yukarı çıkmıyordu. Sanayide yapamadılar, servise gittim orada da yapamadılar. Satacağım arabayı kafamı bozuyor walla. Sıktı beni. Far olayı da ayn ı bir ampul bir balast. pahalı da parçalar. Halojenin sarısını seveyim. :)
Balast olayı ise apayrı bişey. Parası ile bile çıkma yok!! Serviste ustaya söyledim, 1-2 gün müsaade et hasarlı araç olursa ayarlarız dedi. Sağdan soldan haber bekliyorum. Tek gözlü korsan gibi geziyoruz. Balast gelsin megane ampul değişimini fotoğraflı anlatacağım burada.
Ampulün garantsi var mı peki? :)

Vedat Özkan

• Üye
  • 1 Mesaj
  • Model : megane 2
BAk ön tekerlerin, hemen amsörlerin orda bi kapak var ordan takabilinir farlar.....[ Kardeş napcan orginalini sanayide satılıyor 10 tl ye bn aldım çokta güzel görünüyor lambalar bi laamba için değmez öyle avrolar felan....

Recep Yazıcı

• Üye
  • 354 Mesaj
  • Otomobil : Volkswagen
  • Model : Passat

Mesajı Görvedat özkan, 9.1.2011, 15:53 tarihinde yazmış:

BAk ön tekerlerin, hemen amsörlerin orda bi kapak var ordan takabilinir farlar.....[ Kardeş napcan orginalini sanayide satılıyor 10 tl ye bn aldım çokta güzel görünüyor lambalar bi laamba için değmez öyle avrolar felan....

3.6.2009, 18:47

Hem konuyu hortlatmışsınız , hemde okumamışsınız. Bu arkadaş zaten problemini halletmiştir. Öneride bulunmanız anlamsız olur. Xenon far sistemi olan Meg II lerde tampon sökülmeden ampulün değiştirilmesi mümkün değildir. Olanaksızdır , imkansızdır. Bahsettiğiniz o kapaktan değil xenon ampul sinyal lambası bile zar zor değişiyor.

1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye