• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Musa Çalışkan

Uzaktan kumandaya görev atamak

Recommended Posts

Murat Ömeroğlu    0
Murat Ömeroğlu
Sen sanırım araya hiç bir devre falan koymadan uzaktan kumanda modülünden paralel kablo çekip direk cama bagladın.Uzaktan kumanda sisteminden gelen +'yı verirsen büyük ihtimalle çalışmaz.Uzaktan kumanda sisteminden + gelir ama o gelen + anlıktır.Kumandaya bir kez basarsın elektrik 1-2 saniye gelir ve kesilir.Ayrıca ordan gelen + o camı kaldırmaya yetmez.O + sadece tetikleme amaçlı olarak kullanılır.Tetikleme esnasında da öyle çok yüksek akım harcanmaz zaten bunun için de o modül ona göre tasarlanmıştır..Sen resmen aracın uzaktan kumanda modülünden yüksek akım çekiyorsun.Şyi o zaman o kabloyu hem farlara hem sislere hem de camlara baglayalım.:)Kapılar kilitlenince her yer birkaç saniye çalışsın.:)Bunu bence deneme.Hatta bozuladabilir ama iyi ki bozulmamışBen sadece anladıgım kadarını yazdım.Ya aracın sigortasından direk + almalısın.Ya da direk akünün kutup başından almalısın.Diyelim ki aracın sigortasından + yı getirdin.O bahsettigin kanallara kabloyu cam kapanana kadar degdirip çekiceksın.Şşte o zaman çalışması lazım.Çalışsa bile bu senın işine yaramaz.Çünkü öyle bir sistem kurcaksın ki kumandaya bastıgında gelen + yük bir devreye gidecek ve o devre 10-12 saniye çıkış akımı vercek ve o çıkış akımıda camı indircek veya kapatcak.Bu nedenle araya röle veya transistör şart.

Hcam dediğini anladım ama benim modülüm öyle değil,

Aküden + modüle geliyor. Modülde anahtarlar var uzaktan kumanda edilebilen..

kumanda düğmesine bastığım zaman akıma izin veriyor düğmesine bastığımda akım duruyor.

+12vBasit olarak uzaktan anahtar diyebiliriz. Düğmesine basınca sürekli +12 V sağlıyor.

Bu 12V kornaya bağladım, düğmeye basınca korna çalıyor. Çekince susuyor.

Yanlız camda yapamadım. Cama 1. ve 5. girişlere +12 veriyorum. Hiç tınlamıyor.

http://www.denizelektronik.com/uz_kumanda_12ch.htm

modül bu ama cam anahtarında bişey var

Cam anaharında 5 bacağın anlamı ne anlamadım

2 ve 4 te açılırkende kapanırkende hareket yok

camı kapatırken 1. bacakta + geçiyor. Hariçten + verince hareket etmiyor.

camı açarken 5. bacakta + geçiyor. Hariçten + verince hareket etmiyor.

tarihinde Murat tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

1-Kumandayı ve modülünü bir kenara bırakalım.Yapman gereken tek şey şayet becerebilirsen akünün + kutup başına bi kablo baglayıp o bahsettigin kanala degdirip çekceksın.Şayet işte bu durumda cam tınlıyorsa o zaman bu modülde bir sorun var dicem modülde de sorun olcagını sanmıyorum.

Benım asıl tahminim şöyle.

Örnegin oyuncak motorlarının iki ucu olur.A ucuna + ,B ucuna - verdigimizde saat yönünde dönüyorsa; A ucuna -,B ucuna + verdigimizde de bu sefer ters yönde döner.Aracın aynaları ve bazı motorlu sistemler böyledir ve mikroişlemcili devrelerle bu uçların polaritesi degiştirilip motor sağa ve sola döndürülür.

Şimdi sen o kanallardan birine + veriyorsun ama orda bi motor var.O motorun bir ucuna + vermiş oluyorsun.Belki öbür ucuna da + gidiyor ve o cam ondan hareket etmiyor olabilir.Öbür ucuna - gitmezse çalışmaz.Ama sen cam açma kapama tuşuna basınca ayna hareket eder.Çünkü o cam açma kapama dügmesi bir devreye baglı o devre yukarıdaki anlattıgım şeyi saglayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Geçenlerde bir oto elektriçisi beni aradı.Bana bir motor verdi.Motorun sadece iki ucu vardı.Merkezi kilit motoruydu sanırım.Motorun a ucuna +,B ucuna - verince motor sağa;bunun tersini yapınca da motor sola dönüyordu.FAkat burda önemli olan şey bu işi butonla yapabilmek.Ben mikroişlemcili bir devreye 2 adet giriş koydum.Girişin birini merkezi kilit açma kablosu kabul ettim.Digerini de merkezi kilit kapama kablosu kabul ettim.Ve 2 kabloya sırayla 4 saniye elektrik vererek motoru hem sağa hem sola döndürdüm..Şşte bu elektrigin aktıgı anda o motorun ucundaki yükler otomatik olarak yer degiştirmeli.Yani A ucu - ise + olcak.B ucuda + ise - olcak.

Dolaysıyla sen burda 1 nolu kanala + veriyorsun ve ordan verdigin + yük motorun bir ucuna akıyor.Fakat motorun diger ucu ise o an - degilse o motor çalışmaz.Belki öbür ucu da + olarak kalıyorki ondan çalışmıyordur.Şşte bunu elle manuel olarak yapmak pek kolay degil.O bahsettigin boştakı bacaklar belki - dir bilmiyorum.Step motorlar ve oyuncak motorları bu şekilde yükler yer degiştirilerek sağa ve sola döner.Ben bu mantıkla bir çok proje yapcam ama şu an sınava hazırlandıgım için zamanım yok.Belki 1 ay sonra.

Şayet aracındaki sistem böyle ise onu elindeki o modülle sanırım yapamazsın.Çünkü bu sistem röle ile yapıldıgında rölenin biri aktifken diger tuşa basıldıgında hemen öbür röle devreye gircek ve birinci röle o an pasif olcak..Pasif olmazsa eger her iki rölede aktif olur.Kısa devre olur.Motor sağa ve sola dönmek arasında kararsız kalır.Ben o nedenle bu işe şimdilik fazla yüklenmedim.

Yine de ugraşcam diyorsan kumandaya bastıgında ayna yukarı dogru kalkarken hangi uçlar - oluyor onu tespit etmelisin.Şşte o - ucuda bulursan 5 veya 1 nolu kanala + verip o uca da - verdiginde cam hareket edebilir

Birde geçenlerde bi yerde okudum.Yenı kasa transporterlarda merkezi kilit açma ve kapama kabloları ayrı ayrı degil.Tek bir kablo var.Kabloya - geldiginde kapılar açılıyor.Kabloya + geldiginde kapılar kapanıyor.Bu durumda follow me home sistemini hem kilitlerken hem açarken bu araca kurmak kolay bir iş degil.Benım aracımda 2 tane kablo var.Şkiside + tetiklemeli.Biri kilitliyor digeri açıyor.O nedenle hem kilitlerken hem açarken sisleri yakmak benım için gayet kolay.Ama şu transporterdaki sistem gibi olursa işte o zaman biraz kafa yormam gerekiyor.Senın aracının cam motoru da böyle olabilir.

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap