• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ergin Sakarya

Yan sinyallerin parklarla birlikte yanması - sabit sinyal

Recommended Posts

Ergin Sakarya    0
Ergin Sakarya

Merhaba,

Sanırım bunun tehlikesi yok :) Şstedeğim şey şu ; Hani görmüşsünüzdür aracın yanında sinyal lambaları vardır.Bunun park yada kısaları açtığımda devamlı yanmasını sinyal durumunda yanıp sönmesini istiyorum.Zor bir iş midir ? Nasıl yapılır ? Dün 2 araçta gördüm , güzel duruyordu.

Teşekkürler , hayırlı akşamlar.

İletiyi paylaş

Murat Harmankaya    0
Murat Harmankaya

Çok kolay bir işlem.Bizim aracımızda da var.Yan sinyalleri park ampülleriyle paralel bağlıyorlar sadece.10lira gibi bir fiyata yaptırmıştım elektrikçiye.Yalnız vizede onları sökmek zorundasın yoksa aracı geçirmiyorlar :)

İletiyi paylaş

Ergin Sakarya    0
Ergin Sakarya

Araç güvenliği ve sürüş olarak düşündüğümüz zaman bunun ne gibi bir sakıncası var ki ? Vizede kasımda :)

İletiyi paylaş

Murat Harmankaya    0
Murat Harmankaya

Tüv Türk'e göre sürekli yanan yan sinyaller arkadan gelen araç sürücüsünün dikkatini dağıttığından dolayı yasaklanmış.Arkadan gelen sürücü sürekli sinyal yanıyor gibi düşünebilir diye yasaklamışlar

İletiyi paylaş

Ergin Sakarya    0
Ergin Sakarya

Mantıklı :)

Bizim sanayideki elektrikçiye gideyim , kasımda muane var , o zamana kadar hevesimi almış olurum. :) Geri sökerim artık.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
Çok kolay bir işlem.Bizim aracımızda da var.Yan sinyalleri park ampülleriyle paralel bağlıyorlar sadece.10lira gibi bir fiyata yaptırmıştım elektrikçiye.Yalnız vizede onları sökmek zorundasın yoksa aracı geçirmiyorlar :)

Bu durumda sinyal vermez...

Bunun garip bi bağlantısı vardı..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

Yan sinyale röle bağlayıp şaseyi parktan alarak ikisini birlikte sürekli yakıyorlar. Flaşör devresini de devreyi kesmek için röleye bağlıyorlar. Yani flaşör bilinen kullanımın aksine elektrik vermekle değil kesmekle ampulu yakıp söndürmüş oluyor.

İletiyi paylaş

Yalçın Saraçoğlu    0
Yalçın Saraçoğlu

Kardeşler ben bu işlemin sinyale giden "-" kabloyu kesip parkın "+" kutbuna bağlanması şeklinde meydana geldiğini bi yerden okudum :) bu doğrumudur ???

yani sinyal lambasına bi sinyalin "+" sı bide parkın "+" sı gidiyor. bu mantıklı bi sistem olarak görünmesede bu sistemin gayet düzgün çalışdığını yine okudum :rtfm:

Varmı daha farklı fikirleri olan !!!!!! :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

Doğru.

İletiyi paylaş

Emre Demir    0
Emre Demir

ısmı gecen lambaya hem sınyalın beslemesı hemde park ısıklarının beslemesi arada hiç bir aparat olmadan verilirse sinyali calıstırdıgımızda parklar ve hatta plaka ısıkları bıle yanıp soner.parkları actıgımızda ise sınyallede sureklı yanar.

tabi bu dediğim klasik arabalarda ama 307 için demişsin o arabaların sıstemlerını bılmıorum her lamba için elektronık bir surucu yoksa dedıgım durum gecerlıdır...Selçuk arkadasımızın dedıgı yontem daha mantıklı....

tarihinde lorenz tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Guest auris406   
Guest auris406

Selamlar... 2001 model 406 sahibiyim, yabancı bi forumda parkların sinyallere bağlanmış bi fotoğrafı gördüm, bayada güzel duruyodu kafama takıldı bende yapsam fena olmaz diye düşündüm

bu konuda bikaç sorum var

1. parkları sinyallere bağlama işlemini nasıl yaparız?

bildiğim kadarıyla ampul duyu frenlerdeki gibi cift duyla değişmesi gerekiyo...aynı zamanda ampulünde... doğrumudur?

2. sinyallere bağladığımızda oldukca parlak yanan sinyaller sürekli yanmış olcaklar ki buda rahatsız edici bi durum karşı taraf için o yüzden sinyallerin yandığı zaman değilde parklardayken yandığı zaman parlaklığını azaltmak için araya direnc v.s. mi koymak gerekir yoksa parkların akımı sinyallere göre düşük ve gerek yokmudur böyle bişeye direk bağlansada olurmu?

örnek olarak fotoğraf ekledim

Saygılar teşekkürler

post-3924-1265020928_thumb.jpg

tarihinde auris406 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Birincisi çift duylu ampül soketi alacaksın.duya uyumlu10/21 watt ampül alıp 10 watt olanı parka paralel,21 watt olanıda sinyal olarak kullanacaksın.ama sinyal ampülü takılı olan yerde dış muhafaza camı beyazsa sıkıntı olacaktır.sinyallerin beyaz yanar.Yok dışı sarı camlı ise bir sıkıntı olmaz.eğer beyaz camlı ise Diadem çift duylu ampül bulman lazımki TR'de zor bulunuyor.

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi    9
Mustafa Tüfekçi

Abi diyadem dediğin sarı camlı olanl ampuller mı. Eğer öyleyse ben buldum bizim burada. Çift duylu soket bakıyom onuda alayım amerikan panjuru öyle yapacağım

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Ama çift duylu olan diadem olacak.Eğer çift duylu diadem ise alacağın yerin adresinide ver.Lazım oldumu nerden alacağımızı bilelim.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Çift duylu ampule gerek yok ya...

Bunun basit bir şekli var ama hatırlayamadım...

Normalde sinyaller sabit park olarak yanıyor.. Sinyal verince flaşörle birlikte sönüp yanmaya başlıyor...

Forumda vardı sanki tarifi... :)

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Sinyalin şase ucu parkın artısına bağlanıyodu galiba.

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi    9
Mustafa Tüfekçi

abi ürün şu ilandaki gibi turuncu camlı ise tanesi 1 ile 2.5 arası satıyorlar körfez sanayide. ama osram değil.

http://www.sahibinden.com/amerikan_sinyal_...pXQQdisplayitem?

bir de camı şu üründeki gib olanlar vardı. ben almıştım ama cuma günü aynı yere sordum onlardan daha getirmiyom dedi. onun fiyatı neydi emin değilim yine osram değil beninm aldığım

http://www.ozenticaret.com.tr/asp/product/...uy-Diadem-Ampul

senin diadem dediğin galiba ikinci ilandakine benziyor. Turuncu camlı ararsan (yani ilk ilandaki gibi ) körfezde binbir çeşit oto aksusuar diye bir yer var orda çift flamalısı da vardı. Ben alacam bakayım bu hafta sonu ama çift flamalı duyu göremedim o yüzden ampulleri almadım.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

406'da ön sinyal ampulu sarıdır.

Çift duylu beyaz ya da tercihe göre sarı ampulle ve çiftli duyla yapabilirsin. Parkı 5W, sinyali 21W ile yakıcaksın. Ama bu sefer park ve sinyalin aynı renk yanıcak bu sorun teşkil etmiyosa ne ala. Normalde park beyaz sinyal sarı olmalı.

Alternatif fikir, sinyal yuvasına delik açarak dipsiz ampul kullanman. Sinyali bozmamış olursun. Hatta üste ve alta 2 tane dipsiz w5w sanki güzel durur gibi geldi bana düşününce.

İletiyi paylaş

Guest auris406   
Guest auris406

10/21 olarak ampul varsa çok iyi karşıya sıkıntıda vermeyiz araya zayıflasın diye bişey eklemek içinde uğraşmayızampulu araştırıyım ozaman çünkü farlar resimdeki gibi yani şeffaf

406'da ön sinyal ampulu sarıdır.Çift duylu beyaz ya da tercihe göre sarı ampulle ve çiftli duyla yapabilirsin. Parkı 5W, sinyali 21W ile yakıcaksın. Ama bu sefer park ve sinyalin aynı renk yanıcak bu sorun teşkil etmiyosa ne ala. Normalde park beyaz sinyal sarı olmalı.Alternatif fikir, sinyal yuvasına delik açarak dipsiz ampul kullanman. Sinyali bozmamış olursun. Hatta üste ve alta 2 tane dipsiz w5w sanki güzel durur gibi geldi bana düşününce.
benimde düşüncem o zaten renk konusunda, şuanda parklarda mtec t10 beyaz var zaten... sinyalde parklarla birlikte sarı yansın istiyorum... sinyal yuvasına delik açmak fikri tam canlanmadı kafamda cokta orjinal durmaz gibi, orjinale takık biri olduğumdan tam emin olamadım, örnek varsa resim felan görmüş olurum

post-3924-1265057639.jpg

tarihinde auris406 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Guest auris406   
Guest auris406
Eee orjinali niye bozuyon :)

benim istediğim gibi olduğunda orjinal duruş bozulmıcakki yani farda farklı bi işlem olmıcak sadece arka kısımda bikaç ufak işlem olcak yoksa farı bakıldığında görüntü aynı

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

O zaman çiftli duy + çiftli sarı ampulle olur bu iş. Ama görüntü olarak güzel durmaz bence.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
O zaman çiftli duy + çiftli sarı ampulle olur bu iş. Ama görüntü olarak güzel durmaz bence.

Buldum... FordClub'da imiş... Okuduğumdan emindim.. Hatta bizzat sormuşum...

Burada

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Guest auris406   
Guest auris406
merkezi kilidi kumandadan kapatırken sinyaller uzunca yanıp sönüyo ordan aklıma geldi hoşta duruyo, neden güzel durmasınki
Buldum... FordClub'da imiş... Okuduğumdan emindim.. Hatta bizzat sormuşum... Burada
bende yan sinyallerin o durumunu merak ediyodum öğrendim bu sayede iyi oldufakat, yan sinyaller bildiğim kadarıyla 5w ama ön ve arka 21, yanlar yanık olsa sorun yok ama bu şekilde yaparsam önde sürekli 21w yancak bu benim istemedim durum yani karşı taraf için dikkat dağıtıcı, direk aracın karşısına gecip kendim baktım, karşıdan gelen olsam küfrederim...ama çift duy çok mantıklı sürekli yanacak olan 5w cünkü oda çok dikkat cekmez sadece yandığı görüntüsünü verir

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Haklısınız.. Ön için yapmayın bence...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap