• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Selçuk Keleş

Opel Signum - Hella Led'li adaptif far

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş

Hella, Opel Signum için tasarladığı LED'li sürüşe uyumlu far prototipini duyurdu.

Uzun ömür, güvenilirlik, küçük boyut, yüksek hız ve düşük enerji tüketimiyle araçların stop lambalarında bir süredir kullanılmakta olan LED'lerin ön farlarda kullanımı için yapılan araştırmalar ve çalışmalar ürünlerini vermeye başladı.

Günümüz itibariyle kısa/uzun far, gündüz farı ve park lambalarında görmeye başladığımız LED'li farların sürüşe uyumlu olan modellerinin 2012 itibariyle üretilmeye başlanması bekleniyor.

Son yıllarda geliştirilen 5500K-6000K beyaz LED'ler sayesinde sürücülerin gözleri fazla yorulmadan daha rahat bir sürüş yapmaları sağlanabilmektedir.

Bu LED'lerin performansı da gün geçtikçe artmakta, şimdilik ulaşılabilen 130 lm/W değeri ile 90 lm/W verimliliğe sahip xenon ve 20 lm/W verimliliğe sahip halojen ışık kaynaklarından çok daha etkili kullanılabilmektedir.

Kısa ve uzun farlarda yüksek ışık gücü gerektiğinden çok çipli LED'ler kullanan Hella, özel tasarım ve geometrik düzenlemeler uygulayarak mekanik bir bileşen kullanmadan kesilme çizgisini oluşturmuş ve beklenen ışık dağılımını elde etmeyi başarmış.

Farklı optik bileşenlerin kullanıldığı prototipte altı modül kısa far, üç modül uzun far, bir modül viraj farı, üç modül sinyal lambası ve bir modül de park ve gündüz farı olarak tasarlanmış.

Tasarlanan modüler yapı ve elektronik kontrol ünitesi sayesinde, araca yakın alanı aydınlatan simetrik ve geniş açılı ışık dağılımı, kısa far için yolun solunda kesilme çizgisi yoğunlaşan ışık dağılımı, uzun far için yolun sağına yoğunlaşan asimetrik ışık dağılımı ve diğer modüller ile sürüşe uyumlu (şehiriçi, viraj, otoyol) ışık dağılımları arasında geçiş yapmak mümkün olmuş.

Bu yapı sayesinde otomobil üreticilerine farklı ve isteğe özel dizaynlar ve fonksiyonlar geliştirilebilmesi imkanı da sağlanmış.

post-5-1234459191_thumb.jpg

post-5-1234459196_thumb.jpg

post-5-1234459200_thumb.jpg

post-5-1234459204_thumb.jpg

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap