• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Selim Aydın

Bmw 1 E87'ye (2004-2011) xenon montajı

Recommended Posts

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Elimdeki bir kaç Bmw Angel yapısını resmettim.Araçtaki tip hangisi ise resimlerde belki aynısı vardır.Tahminime göre 2010 yılına kadar hep ampul kullanılmış diyebilirim.Bundan dolayı bu ışık yansıtıcı parçalarda islenme olasılığı yüksek.Hatta bazı modellerde 2 angel yapıya ayrı ışık yayıcı eklenmiş.

Yansıtıcısı fiber olan için üstte yazdığım ampulün watt degeri uygun olmayacaktır.Cam ışık dagıtıcı var ise kullanılabilir demiştim ama bu cam tip olanlardaki ampul çeşidi 35watt h11 serisi ile aydınlatılmış.10watt ampul kullanılmamış bunuda düzeltmiş olayım.

0060.jpg

0064.jpg

0069.jpg

0072.jpg

0073.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut
48 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Cam ışık dagıtıcı var ise kullanılabilir demiştim ama bu cam tip olanlardaki ampul çeşidi 35watt h11 serisi ile aydınlatılmış.10watt ampul kullanılmamış bunuda düzeltmiş olayım.

H8 dir abi genelde orjinal ampul yuvasına H8 takıyorlar ...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
15 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

H8 dir abi genelde orjinal ampul yuvasına H8 takıyorlar ...

Doğrudur.H11 e çok benziyordu aklında öyle kalmış.

Aynen H8 miş.:good1: Resimledim.Bmw Z serisi fardan çıkma Angel aydınlatma reflektörü.

0076.jpg

0077.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Atakan Albayrak    0
Atakan Albayrak

Merhabalar herkese,

2008 model e81 kasa 116i aracım var. Farları normal mercekli değil. Çıkma bir şekilde mercekli far alsam. Sök tak şeklinde montajı kolaylıkla yapılabilir mi? Yoksa çok daha fazla uğraş mı gerekir. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir ise sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
On 15.04.2019 at 11:13, Atakan Albayrak yazdı:

Merhabalar herkese,

2008 model e81 kasa 116i aracım var. Farları normal mercekli değil. Çıkma bir şekilde mercekli far alsam. Sök tak şeklinde montajı kolaylıkla yapılabilir mi? Yoksa çok daha fazla uğraş mı gerekir. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir ise sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Farı değiştirirsiniz o sorun olmaz , ama gelen elektrik tesisatı yeni farınıza uyumlu olmayacaktır. Pinlerini bulup değiştirmeniz vs gerekir. Ayrıca o farın yuvasına uygun balastı bulmak da kolay olmayabilir. Mercek montajı yaptırmanız daha daha kolay olur gibi görünüyor.

İletiyi paylaş

Can Şavural    1
Can Şavural

Üstadlar yeni bir üye olarak aranızdayım. Konuyu hortlatacak gibi olacağım ancak benzer bir durum bende de var. 2009 116i için halojen farı bi-xenona çevirmek istiyorum.

Merhabalar herkese,

Atakan hocam bir gelişme var mı? Başarabildin mi?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
On 12.06.2019 at 09:34, Can Şavural yazdı:

Üstadlar yeni bir üye olarak aranızdayım. Konuyu hortlatacak gibi olacağım ancak benzer bir durum bende de var. 2009 116i için halojen farı bi-xenona çevirmek istiyorum.

Aynı cevabım senin için de geçerli :) 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut
gönderildi (düzenlendi)

Merhabalar herkese,

On 12.06.2019 at 09:34, Can Şavural yazdı:

Bu konu birçok BMW kullanıcısının kafasını meşgul ediyor , gerek yurt içinde gerek yurt dışında yaptığım araştırmalarda , aşağıda belirttiğim donanımlar olmadan Xenon ve Led dönüşümü yapmak çok zor . Bunun yerine  halojenden kurtulmak için bi-xenon montajı yaptırmak daha kolay ve daha az maliyetli .

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Can Şavural    1
Can Şavural

Teşekkürler, okudum. Mercek montajlı far ile muayene geçebilecek miyiz? Malum elimizde halojen de kalmıyor değiş-tokuş yapamayız.

Bugün bostancı sanayideydim. Bir abiyle sohbet ettim, halojenli 1'ine OEM bixenon montajını yapmayı başarmış. Çıkma 2 tane far almış, farların soketlerini dönüştürmüş, FRM beynini xenonlu beyinle değiştirmiş ve farları arabaya tanıttırmış. Parçalar elindeyse 2 günlük iş diyor.

Son olarak, Almanya menşeili bir sitede şunu buldum;

https://www.sw-tuning.de/en/headlights/taillights/lights/BMW/1er-Reihe/E87-E81-E82-E88/headlights-BMW-1er:::4180_4194_4197_4198_5330.html?MODsid=f6b745b08f5050c007b8c4b39f4c3f58

videosu da burda;

Üzerine basa basa diyor ki, XENONLU ARAÇLAR İÇİN DEĞİLDİR. Yani bizim halojenliler için. Benim ara ara iş için almanya seyahatlerim oluyor, yapsam mı bir delilik? :)

İletiyi paylaş

Can Şavural    1
Can Şavural
gönderildi (düzenlendi)

Tekrar merhaba, hortlatıyorum ama başardık. Yukarıdaki videodaki arkadaşla da instagramdan arkadaş olduk. Sağolsun yönlendirdi. E87 için olan Sonar marka angel far kullandık. Tam oturdu, kesme biçme hiç bir şey yapmadık. Fakat farların bir olayı şu, angellar kablolaması yapılmadan geliyor. Montaja götürdüğüm yerde parklara kabloladık arıza falan da vermedi. Önce mercekte ve siste LED ampul kullandık, sonrasında sisler çok göz aldı sarı orjinale döndük. Far ayarına başka bir yere götürdüm, muayeneden geçersin abi sorun olmaz dedi, göreceğiz. Yeni tip görünüm için belki sinyallere de led takabilirim. Fotoğrafları aşağıda :)

5d763bcfbb749_WhatsAppImage2019-09-09at14_36_50.thumb.jpeg.25e4942db1792c48284d502f61e39a10.jpeg5d763bcd8a566_WhatsAppImage2019-09-09at14_36.50(1).thumb.jpeg.b7557cf389173e9b222bae98d4d1cf9d.jpeg5d763bce6fe75_WhatsAppImage2019-09-09at14_36.50(2).thumb.jpeg.3a644ef9bbf33bbdbd01348fa2e09a2b.jpeg5d763bd0ee7a2_WhatsAppImage2019-09-09at14_39_28.thumb.jpeg.513fdbddadb72348b203a50cb192a2bb.jpeg

tarihinde Can Şavural tarafından düzenlendi
imla
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap