• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Selim Aydın

Bmw 1 E87'ye (2004-2011) xenon montajı

Recommended Posts

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Ok

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Problemin olduğu sağ farın angel halkasının da ampülü ve duyu değiştirilmişti. Sağ farın iç angel halkası daha sönük yanmakta diğerlerine göre. Ya duy temas sorunu var  ya da uygun olmayan güçte ampül taktılar.

fardaki bu sorunun bunla bir alakası da olabilir mi?

image.jpeg

image.jpeg

Sorun olan far aracın içinden yön alırsak sağ far.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

E87 lerde ispanya üretimi Valeo D1S/D2S far kullanılıyor olması lazım , sorun mercek siperinde gibi gelmeye başladı . Açık konumda kalmış gibi , selektör yaparak bunu test eder misiniz lütfen sağ far merceği selektörde hareket ediyor mu etmiyor mu? Eğer hareket yoksa yada harekete engel bir durum varsa sorun siperde , siper dc motorunda yada driver da..

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Evet Mahmut Bey dediğinizi hemen deneyeceğim. Hatta şunu da ekleyim; bu sağ kısa far açıkken merceğin alt kısmında (yani çemberin altında) ışık köşe yapıyor v şeklinde. Sanırım siper kapalı değil bahsettiğiniz gibi. Sipere nasıl müdahale edebilirim? Resmini çekip ekleyim birazdan. 

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç

Sipere farı çıkarıp ampülün girdiği boşluktan müdahele edilerek kurtarılabilirse kurtarılır haricinde siper bozulduysa farı açmadan kurtarmak zor diye biliyorum.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Evet Yunus Bey. Mahmut Bey dediğiniz gibi gerekli işlemleri yaptım, far aç kapa-selektör-uzun kısa.. videoya çektim hatta sizlere göstermek için. Buraya yükleyemedim. Olmazsa youtube a yükleyim, buradan link vereyim.

aracı ilk çalıştırınca farları açmadan kısa ve uzun iki far da gerekli ayarları yapıyor inip kalkıyor. Farları açıp selektör esnasında kısa far merceğinde oynama göremedim. Ama uzunları yakıp söndürünce kısa far merceği oynuyor.

video bu. Video kalitesi ilk başta düşük görünse de düzeliyor (720p)

kısa far ayarsız oynamıştım, o kafa karıştırmasın. 

Kısa far merceğinin alt kısmında oluşan V şeklindeki bozukluk var. Sorun zaten o gibi

Farları komple kapatıp bir daha açtıktan sonra uzunları yaktım, videonun son kısımları

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Selektörde hareket yok gibi, uzunları yakınca hareket var. Hatta yolda selektör gerektiği durumlarda selektör yerine uzunları yak söndür yapıyorum daha etkili olduğu için. Çözüme gelirsek; eğer bu perde devre dışıysa aktif etmek için hazır olda bekliyorum :)) deli etti çünkü

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Sağ far mercek perdesinde problem var bu kesin ama bir sıkışma mı yoksa perde motorunda yada sürücüde mi sıkıntı var onu buradan kestirmek zor . 1 serisinde farı sökmek için tampon inmesi lazım , öyle olmasaydı farı sökün diyecektim ama her halükarda o far sökülecek başka türlü müdahale şansı da yok malesef ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Anladım. Söktüreyim o zaman sanayide.

Yunus Beyin dediği şekilde ampülü söküp oralardan bir müdahale şansım var mı? Bir düğme, çentik, çıt çıt gibi.

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç
55 dakika önce, Orgüz Eken yazdı:

Anladım. Söktüreyim o zaman sanayide.

Yunus Beyin dediği şekilde ampülü söküp oralardan bir müdahale şansım var mı? Bir düğme, çentik, çıt çıt gibi.

Ampülü söktünten sonra merceğin içine ışık tutarak bakın perde görünür zaten.Bi karar verip uygulamaya geçin :) 

Haricen dediğiniz gibi selektörde mercekte bi hareket yok fakat uzunları açınca hareket var muhtemelen perde ile ilgili probleminiz.Farları sökmek zor olmasa gerek siz tamponu kendiniz sökebiliyormusunuz ? Bu iş için profesyonel destek almak şart gibi görünüyor

tarihinde Yunus Emre Andaç tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Far sökülür sorun değil, Ankaranın en iyi elektrikçisine giderim müsayit olunca. İsim vermedim kurallara aykırı olabilir diye.

Mahmut beyin dediği gibi ampülü söktüm, kurşun kalemle perdeyi hareket ettirdim, yayı mayı yerinde güzelce hareket ediyor. Ama selektörde hareket etmiyor. Diğer farda da selektörde perde oynamıyor ama zannedersem. Sadece uzunları açınca oynuyor. 

Borusanda far 3500 lira. En iyisi gözü karartıp iki farı da değiştirmek. Ama bela para o da :))

Bu arada bu sağ far mercek camının alt solunda yaklaşık 1,5 cm uzunluğunda küçük bir kırık var. Çok ince, çizgi halinde bir kırık.

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç
11 dakika önce, Orgüz Eken yazdı:

Far sökülür sorun değil, Ankaranın en iyi elektrikçisine giderim müsayit olunca. İsim vermedim kurallara aykırı olabilir diye.

Mahmut beyin dediği gibi ampülü söktüm, kurşun kalemle perdeyi hareket ettirdim, yayı mayı yerinde güzelce hareket ediyor. Ama selektörde hareket etmiyor. Diğer farda da selektörde perde oynamıyor ama zannedersem. Sadece uzunları açınca oynuyor. 

Borusanda far 3500 lira. En iyisi gözü karartıp iki farı da değiştirmek. Ama bela para o da :))

Ankarada yaşıyorsanız usta konusunda oldukça şanslısınız.Aracınızın farlarının çalışma prensibi hakkında pek bilgim yok.

iki farın içindede perdeler aynı şekilde mi görünüyorlardı ? sağ farınızda ki perdede bi sorun görünmüyormuydu ? 

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Aynı ikisi de. Açıp bakınca içinde yazılar kodlar var hatta. Kalemle basınca inip kalkıyor. Bir de şu resimdeki ufak kırıktan olabilir diye düşünüyorum. Mercek camının alt sol kısmında. Dikkatli bakınca ince bir çatlağımsı kırık

image.jpeg

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    205
Sırrı Polat

merhaba orgüz bey , ben ankara eryamanda oturuyorum , yarın ben müsaitim siz de müsaitseniz gelin bir de beraber bakalım . belki bir çözüm buluruz.

Bana mercekler valeo değil de sanki hella yada bosch gibi geldi , valeonun lens kenarları siyah plastik , bu metal gri , büyük ihtimalle bosch (sizin aracınızın yıllarında bmw bosch u yaygın olarak kullanmıştı ) belki hella dır.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Teşekkür ederim Sırrı Bey, yarın değil de başka bir vakit mutlaka bakalım, sağolun. Bosch, hella, valeo bilgi derinliği sizlerde :) hangisi sizler bilirsiniz doğrusunu.

Nihai far ayarını yaptım az önce düz zeminden duvara karşı. Son durumu bu, düz çizgiyi yakaladım. Zaten sorun da ortada; düz çizginin üstüne çıkan o üstteki kısım. Yol aydınlatması mükemmel oldu, önlü arkalı deneme yaptık, öndekinin gözünü de almıyor.

Fakat ayar esnasında sağ farın yatay eksen ayarının çalışmadığını gördük. Yani yükseklik ayarı değil de sağ sol ayarı bozuk. Belki de bundan dolayı ışık ortada toplandığı için durum bu, ona baktıracam.

ilgi ve yardımınız için çok teşekkür ederim hepinize. 

image.jpeg

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    205
Sırrı Polat

peki her zaman beklerim , ama sağ mercek kesinlikle arızalı diyebilirim , ama perdesi ama elektronik kartı.

ayrıca duvar resmini çok yakından almışsınız , bu mesafeden düz çizgi yakalamanız normal , sağlıklı bir sonuç vermez  araç neredeyse duvarın dibinde , en az 10 metre geriden alırsanız daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

tarihinde Sırrı Polat tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç

10 metreden duvar fotoğrafı şart 

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Bir sorun olduğu kesin. Dediğiniz gibi mercek veya perdede bir durum var. Geçici bir ayar yaptım, mesafeyi açınca o problemden dolayı çizgi ortadan kayboluyor. Far sağ far kusursuz olsa 10-15 metre alacaktım doğru. 

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Son resimdeki sağ far ayarını 'ayarı tam ve kusursuz olan sol far çizgisine' göre yaptım. Ona göre çizgiyi hizaladım. İkisi de ayarsız olsaydı dediğiniz gibi 10-15 metre mesafe gerekirdi diye düşünüyorum. 

10 metreden de baktım. Bir sorun var. Şimdilik nizami xenon çizgisine göre ayarladım. 

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç
14 saat önce, Orgüz Eken yazdı:

Son resimdeki sağ far ayarını 'ayarı tam ve kusursuz olan sol far çizgisine' göre yaptım. Ona göre çizgiyi hizaladım. İkisi de ayarsız olsaydı dediğiniz gibi 10-15 metre mesafe gerekirdi diye düşünüyorum. 

10 metreden de baktım. Bir sorun var. Şimdilik nizami xenon çizgisine göre ayarladım. 

Far ayarını duvara o kadar yakın mesafeden yaparsanız doğru yapamayabilirsiniz.Ayrıca ışık deseni bozuk olan fara Nasıl ayar yaptınız pek anlayamadım ben.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken
19 saat önce, Orgüz Eken yazdı:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
3 saat önce, Orgüz Eken yazdı:

Işık deseni bozuk olduğundan hizasını ayarlasanız da sonuç bozuk olacaktır demek istemiş @Yunus Emre Andaç. :)

Sonuç ne oldu ?

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Selçuk Bey merhaba. Olayın bizzat içindeyim; ışık deseni elbet bozuk, ama xenonun çizgi hattı gayet yerinde, ona göre ayarladım. Ama desen bozuk tabi.

Sebebin ne olduğunu tespit ettim. Mercek camındaki kırık bir kısım var, çok ufak. Ondan kaynaklanıyor. Işığı kırıp dağıtıyor. Duvarda yansıyanla aynı şekle sahip zaten. 

Mercek camı değişecek. Ama anlamadığım böyle korunaklı bir parça nasıl zarar görür.. 3 yıl evvel farları temizletmiştim; içini açtırmadan ampül yerlerinden kimyasal gönderilerek ve ardından fırınlanarak. Bir ihtimal ya orda zorlandı ya da çıkarıp değiştirdiler çaktırmadan kırık mercekle. Bilemiyorum. Ya da nasıl olduysa kırılıdı bir şekilde.

image.jpeg

Mercek blokunu farı sökmeden yerinden çıkarma imkanı var mı? Gereken takım mevcut, incelediğimizde el giriyor ve vidalar görünüyor. Tek sıkıntı sanırım merceğin oturduğu dıştan görünen metalik çemberden ayırmak. Hassas bir bölge gibi.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Konunun taşındığı yer 'Xenon Montajı'.

Bir not düşeyim; araç "Orjinal Xenon BMW AG." Konuyu takip eden başka üyeler yanlış anlamasın. ?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut
56 dakika önce, Orgüz Eken yazdı:

Sebebin ne olduğunu tespit ettim. Mercek camındaki kırık bir kısım var, çok ufak. Ondan kaynaklanıyor. Işığı kırıp dağıtıyor. Duvarda yansıyanla aynı şekle sahip zaten. 

image.jpeg

Bu kırığın ışık desenine hiç bir etkisi yok . Lens ışığı ortada topluyor kenar köşeler işlevsiz . Hatta lens in ortasını komple çizin matlaştırın , sadece duvara yansıyan ışıkta gölgelenme olur daha fazlası olmaz ...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap