• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Selim Aydın

Bmw 1 E87'ye (2004-2011) xenon montajı

Recommended Posts

Göksel Bahadır    0
Göksel Bahadır

ÖTV indiriminden faydalanalım diye 1.16 aldık. Çok istememe rağmen bi-xenonlusunu bulamadım. Sonradan taktırayım dedim, orjinali 3250 euro+450 euro işçilik+KDV dediler. :p Başta alırken 1500 euro olan fark sonradan taktıralım deyince 3 kat artıyor. :) Eğer orjinal parçaları temin edersem, servis garantisi bozulmadan montajını yapacakmış.

Şimdi, oem Ön farlar bi-xenon, far yıkama, otomatik far yükseklik ayarı, arka led farlar takım halinde daha ucuz nereden temin edebilirim? Yurt dışından falan getirtilebilirmi? :)

tarihinde Voltron tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Ebay'den ne oranda ucuza alabileceğini bilemiyorum ama bütün parçalarını alsan da sana çok pahalıya gelicektir. Ayrıca bunun montajını daha önce yapmış mı servis merak ediyorum, bmw biraz karışık bir araç. Buna emin olmak lazım sonra elinde patlamasın. Ben olsam şu aşamada temiz çıkma oem xenon far bulup uygulamaya çalışır ya da ayrı bir set halojen far alıp mercek uygulaması yapar/yaptırırdım.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

universe araç rengi mükemmel.. maşallah!

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

Herkese selamlar abiler

2006 model bmw 1.16 ya yaptığım bi xenon çalışmam

gen 5 balast d1s ampul hella yeni tip mercek

70ace8a20b694f731423b638947fd491.jpg

3a6164ef10bc87b1b3ee3d0e0e47eeef.jpg

05f589ee2d77451f77bfa3e4218d1223.jpg

şunlar bunlar olsun derken

klasik bmw çizgisinden ayrilmayalim dedik :)

c9cea36e8963baed55254cf32ba78b4c.jpg

d6d3c6758ccb5a984bb7661a74fd87b9.jpg

4bce09ce2859d41238650d844f84f985.jpg

sonunda araç üzerinde şu şekil bir görüntü aldık :)

0256f20c9ae486113470c59011dbafc9.jpg

abiler bir de sualim var sistemi rolesiz olarak yaptım ve yolladım

araç ilk başta 3 4 dakika sıkıntısız sistemi calistirmis. sonrasında ise pır pır ediyor ve yanmiyor dedi . role taktirmasini söyledim o gün sikintisiz bindi . ertesi gün aynı sıkıntı roleye rağmen tekrarlamis acaba neden olabilir ki ?

herkese saygilar ve hayırlı ramazanlar bu arada

tarihinde Taner Eviş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş

soru arada kaynadi mi acaba :)

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Pır pır eden ne ? ledler mi xenon mu ? .Sağ mı sol mu ?

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş
Pır pır eden ne ? ledler mi xenon mu ? .Sağ mı sol mu ?

xenon pır pır ediyo . ikisi birden .

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Akü yetersiz geliyordur belki ? ya da balastlarda problem olabilir.

Bir diğer ihtimal aracın akım denetleme sistemi var ise o engel oluyordur.

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş
Akü yetersiz geliyordur belki ? ya da balastlarda problem olabilir.Bir diğer ihtimal aracın akım denetleme sistemi var ise o engel oluyordur.

tam olarak ne olduğunu anlamamakla beraber role olarak bu resimdeki takılmış . 32ab0c36155a43c06f91153ec51a7f95.jpg

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Roleden anlamam ama oradan su almasın ? Balast kablolarına bakın ya şase var ya da temassızlık.Evde aküden yaktığımda belli bir seviyenin altına düşünce akü xenonu ateşleyemiyordu.pırpır ediyordu.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Beyin elektriği kesiyor, kodlandı mı ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Taner Eviş    67
Taner Eviş
Beyin elektriği kesiyor, kodlandı mı ?

Kodlama yapılmamıştı abi . role de sıkıntı varmıs başka bir role alıp halletmisler sıkıntisiz kullanıyor şu an .

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Küpeli    0
Ali Küpeli

hocam iyi akşamlar. bende 2006 bmw 116i var. farları sanırım halojen bunları angel eyes  e çevirebilir miyim? yoksa komple farları değiştirmem mi icap ediyor. bu ekteki malzemeyi alsam direk takabilir miyiz? bu konularda hiç bilgim yok diyebilirim yardımcı olursanız sevirim. şimdiden teşekkürler.

67121568_377871218.jpg

İletiyi paylaş

Ali Küpeli    0
Ali Küpeli

hocam bu malzemenin adı ne gerçekten güzel görünüyor

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Merhabalar,

foruma yeni üye oldum. BMW Xenon kısa farımla ilgili bir durumu danışmak istiyorum. 2005 1 serisi E87 kasa orjinal xenonlu aracımın sağ kısa farı dengeli bir aydınlatma yapamamakta. Tüm ayarlamalara rağmen ışığı belli bir yerde toparlamakta/çatallı/kırıklı aydınlatmakta; yani homojen ışık dağılımı yapmamakta. Geçen yıl ilk ampül ömrünü doldurduğu için değişmişti, ondan sonra başladı diyebilirim. İlk ampülle yenilenen ampülü karşılaştırdım, ikisi de osram D1S. Fakat sonradan ampülün cam kısmının dibinde metal ayaklar var, ilkinde ise yok direkt plastik kısma girmiş. O metal ayakların far içinde gereksiz yansıma ya da etki yapma olasılığı aklıma gelen ilk ve tek unsur, eski far tasarımıyla uyuşmamış olabilir mi diye merak ediyorum. Mercek sorunu ihtimalini bilemedim. Sizlerin bu konuda fikri ne olabilir sormak isterim. 

Fotoları da ekliyorum. Bağlı olmayan ampül ilk ampülü arabanın.

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Orgüz bey merhaba aramıza hoş geldiniz :flowers:

Duvara yansıyan ışıkta ampul yerine oturmamış görüntüsü var kontrol edilmeli . Ampulde herhangi bir eğiklik kırık vs. yok değil mi?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç

Ampül yerine oturmamış gibi görünüyor :) 

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Çoğunluğun ilk söylediği ampülün yerine oturmadığı. Ampül yerine tam oturuyor, eğer ampülün oturup kelepçelendiği ana yerde bir eğrilik yoksa. Ki orası da düzgün. Ampülü yerleştirip ittiriyoruz son noktasına kadar, arkadan da kelepçesi sorunsuzca takılıyor. 

Ampülleri yer değiştirdim sağ-sol, dibindeki metal ayaklarla ilgisi olmadığı da ortaya çıktı. Ampülden de kaynaklanmıyor. 

Mercekle de ilgisi çok yok, mercekte sorun olsa kararma yapar aydınlatma yetersizliği olur. Araç 110 bin km de, bakımlı garaj aracı. Yani yıpranma da olmamıştır farın içinde. 

Ampülü oturduğu yerde bir eğiklik ya da sorun var mı diye far açıkken yerinden oynatsam çarpılma riski var :) Merceğin kendisi eğri desek o da çok zor..

Ampül sağlam ve düz.

Farın yükseklik ayarını yaparken o ışık hatası da hareket ediyor tabi. Farı aşşağı indirince yerde, kaldırınca karşı duvarda oluşuyor. 

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç
2 saat önce, Orgüz Eken yazdı:

Çoğunluğun ilk söylediği ampülün yerine oturmadığı. Ampül yerine tam oturuyor, eğer ampülün oturup kelepçelendiği ana yerde bir eğrilik yoksa. Ki orası da düzgün. Ampülü yerleştirip ittiriyoruz son noktasına kadar, arkadan da kelepçesi sorunsuzca takılıyor. 

Ampülleri yer değiştirdim sağ-sol, dibindeki metal ayaklarla ilgisi olmadığı da ortaya çıktı. Ampülden de kaynaklanmıyor. 

Mercekle de ilgisi çok yok, mercekte sorun olsa kararma yapar aydınlatma yetersizliği olur. Araç 110 bin km de, bakımlı garaj aracı. Yani yıpranma da olmamıştır farın içinde. 

Ampülü oturduğu yerde bir eğiklik ya da sorun var mı diye far açıkken yerinden oynatsam çarpılma riski var :) Merceğin kendisi eğri desek o da çok zor..

Ampül sağlam ve düz.

Farın yükseklik ayarını yaparken o ışık hatası da hareket ediyor tabi. Farı aşşağı indirince yerde, kaldırınca karşı duvarda oluşuyor. 

Soldaki ampülü sağ tarafa taktığınızda duvardaki ışık deseni yine bu şekilde hatalımı oluyor ? 

Sağdaki ampülü sol tarafa taktığınızda duvardaki ışık deseni düzgün çıkıyor mu ? 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Sağ sol değişimi yapınca yine aynısı devam ediyor, yani sağ ampul solda normal çalışıyor. Sol ampül sağda yine bu sorunu gösteriyor. 

Ampül yerine tam oturuyor. ama içerde mercek camının ve yansıtıcının tam merkezine odaklanmıyor ampül anladığım kadarıyla. Yani mercek ya da yansıtıcı eğik gibi. Onun için de far açtırmak lüzumsuz geliyor bana

Nasıl düzeltilebilir bilemedim.

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç
19 dakika önce, Orgüz Eken yazdı:

Sağ sol değişimi yapınca yine aynısı devam ediyor, yani sağ ampul solda normal çalışıyor. Sol ampül sağda yine bu sorunu gösteriyor. 

Ampül yerine tam oturuyor. ama içerde mercek camının ve yansıtıcının tam merkezine odaklanmıyor ampül anladığım kadarıyla. Yani mercek ya da yansıtıcı eğik gibi. Onun için de far açtırmak lüzumsuz geliyor bana

Nasıl düzeltilebilir bilemedim.

Farın iç aksamında bir sorun oluşması çok ilginç.Merceğin fotoğraflarını çekme imkanınız var ise çekip eklerseniz üstadlar yardımcı olacaktır :) 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

mercek fotoları çok zor, sökülmesi demek ? 

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç
9 dakika önce, Orgüz Eken yazdı:

mercek fotoları çok zor, sökülmesi demek ? 

En azından ampüllerin takıldığı yeri,farların dıştan fotoğrafları,hata olabileceğinizi düşündüğünüz yerlerin fotoğraflarını sağ ve sol far için ayrı ayrı çekip buraya yüklerseniz eğer çözüme daha çabuk ulaşabilirsiniz :) 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap