• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mehmet Özyürek

Mercek fara monte edilirken nasıl ayarlanır ?

Bu konuda 39 ileti var

Farı masaya sabitledim.. sabitlediğim yerleri ve şekli işaretledim.. Yaktım... Duvara düşen ışığı duvarda işaretledim..

Sonra farı açıp kestim... Merceği yerleştirdim.. Sonra far açıkken yine aynı şekilde masaya sabitleyip, duvarda aynı deseni yakaladım.. Sıcak silikon ile geçici olarak sabitledim..

Farı arabaya taktım..

Bu linkteki gibi olması gereken deseni duvara işaretledim... Farları yaktım.. merceklerin son ayarlarını araç üstünde ve far açıkken yaptım.. Sıcak silikon ile o anda tekrar sabitledim..

Farı söktüm eve aldım.. 404 powermix ile merceği reflektöre yapıştırdım...

Sonuç buydu...

mercek_15.JPG

tarihinde Sel tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

mercekleri döndür tekrar sabitle,duvarda bu çizgiyi bulacak açıyla yerleştir.

dsc05660bu1.jpg

tarihinde gsray4ever tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yoo ben evde deniyorum. ama son testi arabanın üstünde yapmak en iyisi tabi ki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

evde nasıl denedin tam olduğunu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yukardaki resimde dümdüz kesilme çizgisi elde ettim,evde merceğin arkasına bi iki tane LED koyup yatay ayarını 3 aşağı 5 yukarı yapmya çalıştım.

xenon kit alınca da son olarak arabanın üstüne takıcam,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Voltron'un dediği gibi farlar montaj sırasında yera paralel olmayabilir. Bunun için eğer evde yapmak istiyorsanız duvarda düz çizgi aramak yerine önce mevcut aracınızın halojen farlarının ayarını serviste hassas olarak yaptırın. Snra o farı sökün ve evde sabit bi yere koyun. Halojen farın duvarda oluturduğu şekli işaretleyin. Sonra aynı işlemi mercek montajını yaparken tekrarlayın ve xenon ile de aynı çizgiyi yakalamaya çalışın yakaladığınız anda silikonla sabtleyin veya vda kullanıysanız vidaları sıkın. Vidaları sıkınca bi daha bakın kayma olmuş mu diye. Kayma da olmadıysa son bi kontrol olarak araç üzerinde deneyin ve kuvvetli bi yapıştırıcıyla iyice sabitleyin. Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aslında düşündüm de daha basit bi yolu daha var. Çıkma farların ayarlı olmasına gerek yok. Önce farı açıyoruz.Reflektörü söküyoruz. Reflektöre plastikten basit bi ayak yapıp açısı bozulmayacak şekilde sabitliyoruz. Reflektöre halojen ampülü takıp yakıyoruz. Elde ettiğimiz şekli duvarda işaretliyoruz ayrıca reflektörü koyduğumuz yeri de güzelce işaretliyoruz. Sonra reflektörü delip projektör girebilecek hale getiriyoruz. Şlk koyduğumuz açıyla reflektörü yerine koyup mercek ile oynayarak hlojen ampül ile bulduğumuz şekli yakamalaya çalışıyoruz. Yakalayınca silikonla sabitleyip sonra da sağlam bi yapıştırıcıyla sertleştiriryoruz. Far ayarını da yeni projektörlü farımızı araca takınca yapıyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Farları parçalamaya başladım ,yanlız şu uzunlarla merceğin yerini tam olarak saptamakta zorlanıyorum

dscf3119masastznrljw6.jpg

dscf3122masastznrlhl3.jpg

Aşağıda uzunlarla beraber çektiğim resim var uzun farın odak noktası merceğin tam neresine gelmeli?yada zaten uzun far reflektörüne dokunmadığım için merceği tam olarak ne tarafa çevirmeliyim?

dscf3140masastznrlvg7.jpg

dscf3147masastznrltp8.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Uzunun ışığı, kısa çizgisini tam içine almalı..

mercek_15.JPG

Bu resimde hem uzun hem kısa yanıyor..

Duvardaki belirli noktalardan kısa çizgisinin yerini kestirebilirsiniz..

mercek_16.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bunlar nasıl ?

dscf3158masastznrlmr1.jpg

dscf3159masastznrlpf6.jpg

Resimler için teşekkür ederim fakat tam olarak çıkaramadım başka resimde bulamıyorum , bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar eklediğim resimlere bakarak nerede yanlış yaptığımı söylerlerse sevinirim.Arabada sadece bir sefer ayar yapmak istiyorum tamponu sök tak zor oluyor , arabada deneyene kadar en uygun sonucu elde etmek istiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Forumda neden herkes imageshack kullanmaya başladı, upload edemiyor musunuz ? yoksa kişisel tercih mi ? :blink:

Uzunun geleceği noktayı işaretledim. Kesilme çizgisinin orta noktasının üstünde olmalı.

post-5-1232521926_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Forumda neden herkes imageshack kullanmaya başladı, upload edemiyor musunuz ? yoksa kişisel tercih mi ? :blink:

Uzunun geleceği noktayı işaretledim. Kesilme çizgisinin orta noktasının üstünde olmalı.

Sanırım 1mb dan fazla resim eklenmiyor foruma ,

Teşekkür ederim , yani ben merceği biraz daha sağ tarafa alıcam uzun sabit olduğundan.

Montaj yeri aşağı yukarı belli olsun son ayarıda sizin tarife göre araba üzerinde yapacağım.birde sormak istediğim birşey var mercek kapaklarında çizikler var bunları krom boyayla boyasam eskisi gibi parlak olurmu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Forumda neden herkes imageshack kullanmaya başladı, upload edemiyor musunuz ? yoksa kişisel tercih mi ? :D

Ben üyeyim.. Bir arşiv oluşuyor orda.. Hoşuma gidiyor.

Tabi sende diyorsun ki. Arşiv burda olsun.. :blink:

Biraz yüksek değilmi Selçuk...

Ben reflektörü söküp kesmeden önce far ayarı yapıp, duvarda uzunun yerini işaretlemiştim..

Sonra reflektörü kesip merceği takıp sabitlemeden önce aynı duvara gittim.. uzunları yaktım.. eski çizgiye göre ayarladım farı ...

Sonra merceğin olması gereken yeri işaretleyip, yakıp, sabitledim..

tarihinde tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aynı görüntüyü tutturamazsın piyasadaki boyalarla. Hiç dokunma dikkat çekmez zaten. Resimleri biraz küçülterek atabilirsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aslında düşündüm de daha basit bi yolu daha var. Çıkma farların ayarlı olmasına gerek yok. Önce farı açıyoruz.Reflektörü söküyoruz. Reflektöre plastikten basit bi ayak yapıp açısı bozulmayacak şekilde sabitliyoruz. Reflektöre halojen ampülü takıp yakıyoruz. Elde ettiğimiz şekli duvarda işaretliyoruz ayrıca reflektörü koyduğumuz yeri de güzelce işaretliyoruz. Sonra reflektörü delip projektör girebilecek hale getiriyoruz. Şlk koyduğumuz açıyla reflektörü yerine koyup mercek ile oynayarak hlojen ampül ile bulduğumuz şekli yakamalaya çalışıyoruz. Yakalayınca silikonla sabitleyip sonra da sağlam bi yapıştırıcıyla sertleştiriryoruz. Far ayarını da yeni projektörlü farımızı araca takınca yapıyoruz.

Bu yöntem bana çok mantıklı geldi. Ben bu yöntemi kullanarak şu an söktüğüm reflektörlere mercekleri monte edicem inşallah.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Reflektörü sökersen civataları rahatlıkla geçirebilirsin.Her iki farında sağa yatık olmuş.Üst çizgiler yere tam paralel olmalı.Şimdilik göze batmaz belki ama emin ol bi süre sonra sıkıntı verir.gözü o kaçıklığa takılmaya başlar.Birde unutmadan uzunların kesilme çizgisinin tam üste doğru kıvrımının köşesine denk gelmeli.Çünkü bi-xenonların uzun noktası kesilme çizgisinin sıfır noktasıdır.

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hella bi-xenon merceğin kısa/uzun geçişi

post-5-1246965762_thumb.jpg

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hella bi-xenon merceğin kısa/uzun geçişi

Selçuk 10 numara olmuş. :good1: Diğer bi-xenon merceklerin geçişlerinide isteriz...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hep çok şey istiyoruz değilmi Selçuk. ??

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gördüğüm en seksi resimlerden birisi ;)

bu yolun yolcusu adamdan başka ne resim beğenmesi beklenir ki :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

abiler birşey sorucam arabayı 10 metre ayarladık duvara farı yaktık kesilme cizgizi yerden kaç santim yukarda olmalı ? yani duvara yansıyan ışık normal ayarda kaç santime vurur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Yardımm!hella bi-xenon merceklerime d2s mtec ampül takmama rağmen kesilme çizgim duvara aynı resimdeki gibi yansıyor fakat.kesilme çizgisi üzerindeki yoğun mor ışık bende yok??neden olabilir?

tarihinde tyrant86 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Resim görmeden bir şey söylemek zor. Hella'da kesilme çizgisinde mor ışık çok yoğun olmuyor zaten.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ne meşekkatli işmiş bu mercek uygulaması vazmı geçsem acaba :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap