• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mustafa Bağseven

PWM devresiyle ilgili birkaç soru

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Arkadaşlar aşagıdaki PWM devresinde 9arlı paralel ve 9arlı paralellerden oluşan üçlü grupta birbirine seri baglanmış(yanlışım yoksa)

Peki ben bu devrede led sayısını ve ledin baglantısını degiştirirsem hangi dirençlerin degeri degişir yada 27 ledi

ben 3erli seri halinde baglayıp oluşan 9 tane seri baglantıyı da birbirine paralel baglarsam devrede direnç degerleri degişir mi?Örnegin ben genelde tavan lambası,plaka lambası bagaj lambasında vs hep 3 ledi seri baglayıp 220 ohm direnç ekliyorum ve bu şekilde kaç tane seri baglantı oluşturduysam o serileri de birbirine paralel baglıyorum ve led sayısını böyle artırıyorum.

1-)Şşte bu dedigim şekilde de PWM devresini kurmam mümkünmüdür?Bu dedigim şekilde kurarsam aşagıdaki devrede hangi dirençleri iptal etmeliyim değerini degiştirmeliyim yada eklemeliyim??Aracım seat toledo ve park ve stoplar aynı odanın içinde olup çift flamanlı ampül var.Ben de ledli stop yapıp PWM kurmayı düşünüyorum

2-)Aracın orjinal stop camları şeffaf degil.park ampülüyle cam arasında tahminim 6-7 cm mesafe var bu durum geri vites lambası ve sinyal içinde aynı.Ve aydınlatma o kadar iyi degil.Şimdi ben stopun içini açıp yan taraflara aynalı film yapıştırsam ve ledleri camdan 3-4 cm geride tutsam mı daha iyi görüntü elde ederim yoksa aynalı filme falan gerek kalmadan ledler stop camına iyice dayanmalı mı arada kaç cm boşluk kalmalı?Ayrıca dedigim gibi cam şeffaf degil.o nedenle ledli halinde mükemmel bir görüntü beklemiyorum ama yine de biraz canlanması şart.Ne yapmalıyım?

3-)Her stop lambası için ayrı ayrı 2 tane PWm devresi mi kurmam gerekli yoksa tek PWM devresiyeterli mi?

4lms9.jpg

4-)Kesinlikle ısınma gibi bi problem olsun istemiyorum.Googlede led sop yapımı aramalarımda bazı ledli stopların ısınıp sonradan o ısınmayı gidermek için tekrar açılıp taş direnç koydugunu gördüm.Nasıl bi taş direnç kullanmalıyım?

tarihinde mandalina_ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Özgür Yıldız    0
Özgür Yıldız
Arkadaşlar aşagıdaki PWM devresinde 9arlı paralel ve 9arlı paralellerden oluşan üçlü grupta birbirine seri baglanmış(yanlışım yoksa)27 ledi

ben 3erli seri halinde baglayıp oluşan 9 tane seri baglantıyı da birbirine paralel baglarsam devrede direnç degerleri degişir mi?

Değişmez zaten eski sistemle aynı bağlantıyı yapmış oluyorsunuz

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

peki led sayısı artarsa?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

daha önce bu tip konulara hep yazmıştım bu tip devreler araç elektroniğinde kullanmaya pek elverişli değildir. araçta voltaj hiçbir zaman sabit olmaz. sürekli oynar. klima çalışır azalır ısıtma sistemi kapatır anlık olarak artar.

sadece basit tek bir adet röleyle bu işi yapmak mümkün. bence boşuna uğraşmayın devrelerle

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Butcher;

Forumda led kısmını inceledigimde çok harika mükemmel ötesi yorumların bilgilerin ve fikirlerin var.Yaptıgın hesaplamalarla ilk başta arıza lambasını söndürdün hatta ısınmanın da önüne geçtigini farkettim.Bu konuda takdir ettim seni.Hatta yaptıgın yorumların bazısını unutmayım diye evde word dosyasına kaydettim:)anlatım teknigin de çok güzel ve gayet anlaşılır

Benım araçta arıza lambası denen bişey yok.Röle dedigin şeyin adını duydum ama kendisi nedir bilmiyorum.Bi de sanırım çeşitleri var onun

Şimdi tamam senın dedigin gibi o devreyi kurmayım ama o zaman bana bişey söyle onun aynısını yapıyım..Benım stoplarda çift flamanlı ampül var.Yani led ve stoplar aynı odanın içinde.Oraya ledleri doldurcam.Peki baglantıyı nasıl yapcam..Doldurdugum ledlerin yarısını frene yarısını da parklara baglayarak sistemi uygulayabilirim ama benım amacım daha hoş gözükmesi için fren ve parkların aynı ledlerle yanması.

Basit bi röle derken nasıl ne tür bi role almalıyım nereye baglamalıyım?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

güzel yorumlarınız için teşekkürler.

Almanız gereken normal araç elektriğinde kullanılan standart 12volt röle. Ki röle satışını yapıyorum zaten özelden bir mesaj atın bana. boşuna arayıp taramayın daha pahalıya gelir.

Bu rölenin 5 adet bacağı vardır. 2 adet bacağına eksi ve artı verdiğiniz zaman açılır ve kapanır. peki açılıp kapanırken ne yapar derseniz mesela diğer 3 bacağı A B C dersek. Röle kapalıyken A ve B bacağını birleştirir. açıkkenden A ve C bacağına birleştirir.

Peki nasıl kullanıcam derseniz.

Rölenin tetik bacakları dediğimiz artı ve eksi bacaklarına fren lambanıza gelen kabloları bağlayacaksınız. Yani siz frene basınca röle açılıp kapanıcak.

Rölenin A bacağından ledlere kablonuzu götürüceksiniz.

Rölenin B bacağına ise park lambasına gelen kabloyu bağlayacaksınız tabi uygun direnç koyarak.

Rölenin C bacağına ise gene frene gelen kabloyu bağlayacaksınız.

Şimdi olayı özetlersem

Röle kapalıyken A ve B bacağı birleşik olduğundan B ye giriş yaptığınız park ışığı A bacağına yöneldiğinden ledleriniz kısık olarak yanar çünkü direnç koyduk.

Frene basınca ise röle açılarak A ve C bacağını birleştirir. Bu durumda C ye giriş yaptığınız fren elektriği ledlere yöneldiğinden parlak olarak yanar.

anlatabildim sanırım :)

İletiyi paylaş

Mehmet Duran    1
Mehmet Duran
güzel yorumlarınız için teşekkürler.

Almanız gereken normal araç elektriğinde kullanılan standart 12volt röle. Ki röle satışını yapıyorum zaten özelden bir mesaj atın bana. boşuna arayıp taramayın daha pahalıya gelir.

Bu rölenin 5 adet bacağı vardır. 2 adet bacağına eksi ve artı verdiğiniz zaman açılır ve kapanır. peki açılıp kapanırken ne yapar derseniz mesela diğer 3 bacağı A B C dersek. Röle kapalıyken A ve B bacağını birleştirir. açıkkenden A ve C bacağına birleştirir.

Peki nasıl kullanıcam derseniz.

Rölenin tetik bacakları dediğimiz artı ve eksi bacaklarına fren lambanıza gelen kabloları bağlayacaksınız. Yani siz frene basınca röle açılıp kapanıcak.

Rölenin B bacağına ise park lambasına gelen kabloyu bağlayacaksınız tabi uygun direnç koyarak.

Şimdi olayı özetlersem

Röle kapalıyken A ve B bacağı birleşik olduğundan B ye giriş yaptığınız park ışığı A bacağına yöneldiğinden ledleriniz kısık olarak yanar çünkü direnç koyduk.

Frene basınca ise röle açılarak A ve C bacağını birleştirir. Bu durumda C ye giriş yaptığınız fren elektriği ledlere yöneldiğinden parlak olarak yanar.

anlatabildim sanırım :)

süper anlatım...röle ne olduğunu bilmekle beraber hiç kendim bağlantısını yapmadığım için bu şekilde bilmiyordum....peki röle ile "eksi" uç, nasıl "artı" uca çevirilir.... bana da bu şekilde bi bilgi lazım...

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

röleye normal + elektriği getirin. eksisinede çevirmek istediğiniz eksiyi bağlayın.

rölenin giriş bacağına aldığınız artıdan paralel çekin. yukarıdaki mesaja göre A bacağı.

siz eksiyi verdiğinizde röle açılır ve C bacağından artı almış olursunuz.

İletiyi paylaş

Barış Günay    1
Barış Günay

..........

edit:manasız bişi sormuştum

çözdüm

tarihinde gsray4ever tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Butcher;

Üşenmeden ayrıntılı bi şekilde anlattıgın için tekrar teşekkür ediyorum sana .Anladım şimdi.Çok teşekkür ediyorum.

Şimdi çıkma bi stop arayacam.Stopları bulabilirsem özelden mesaj atarım sana.Led bölümünde yaptıgın bütün yorumları dikkatli bi şekilde okudum ve geçmiş bi yorumunda anladıgım kadarıyla sanırım flux led de satıyorsun.Röleyle beraber senden onlardan da almayı düşünüyorum.Tabi bu iş bayramdan sonra ya da sarkabilir.

2.sorum şu

Şimdi bu röleyi taktıgımızda ledler yanmazken araç enerji harcamaz degil mi?Ya bu sitede ya da başka bi sitede okumuştum.Röleli bi devrede ışık yanmazken bile az da olsa enerji harcanıyormuş.(Bana pek mantıklı gelmedi ama)

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

evet dediğiniz gibi mantıklı değil.

kapalı bir devre neden akım çeksinki?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Rölenin kendi iç direnci var ya o kastedilmiştir. Her cihazda bir iç direnç var yani sonuçta önemsiz bir miktardır.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

rölenin az bir tüketimi vardır ona lafım yok.

ama devre kapalıyken demişler :(

yani rölede kapalıyken.

yani sisteme elektrik gelmeyen bir duruma güç harcıyor demek zaten mantıksız.

İletiyi paylaş

Alper Altıok    5
Alper Altıok

Ahmet Bey Merhaba ;

28 Seri Baglanmış Led Şçin Ne Kadarlık Bir Direnç Kullanmalıyım ?? Cevabınız Şçin Şimdiden Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

kullandığınız ledin tipi nedir? rengi nedir? tüketim değeri elinizde varmı?

birde paralel demek istediniz sanırım. 28 led seri olursa direnç koymasanız bile yanmaz

İletiyi paylaş

Barış Günay    1
Barış Günay

ortalama olarak 3V çektiklerini varsayarsak

3*28=~80 volt verirseniz dirençsiz de yanar

paralel bağlarsanız hat sonuna doğru sönükleşme başlar

en iyisi 4lü veya 3lü seri bağlamak

İletiyi paylaş

Alper Altıok    5
Alper Altıok

Kusura Bakmayın Paralel Demek Şstemiştim. :) Resimleri Ekliyorum Aşagıda.Aslında Yukardaki Pwm Devresini Elektronikçi Arkadaşıma Yaptırdım.Fakat Resimlerdeki Ledlere Baglayınca 39 ohmluk çok ısınıp Tütmeye Başlıyor :( Acaba Led Dizilişindemi Hata var. 2 Pille Bu Şekilde Rahatça Yakabiliyorum Bütün ledleri Problemde Yok.Frenler Şçin Kaçlık Parklar için Kaçlık Direnç Kullanmak Lazım ? (Ledler 2,3 volt Kaç Amper Çektiğini Bulamadım)

devre1ez3.jpg

devre2fp5.jpg

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
ortalama olarak 3V çektiklerini varsayarsak 3*28=~80 volt verirseniz dirençsiz de yanarparalel bağlarsanız hat sonuna doğru sönükleşme başlaren iyisi 4lü veya 3lü seri bağlamak

aküden 80 volt verebilirseniz tabi :)

alper a

pertinaks üzerinde 26 led saydım. 28 demiştiniz. ben 26 üzerinden hesaplıyım zaten çok değişmez.2.3 volt kırmızı ve sarı ledler için idealdir. 20mah den hesap yapın.veya en garantisi tek adet ledi 2.3 volt ile çalıştırırken bir ampermetre yardımıyla ne kadar akım çektiğini ölçün. 20ma dersek hesapta.26 led toplamda 0,52 ampere ihtiyaç duyar.yani koymanız gereken direnç üzerinden 0.52 amper geçicektir. kaynağınız 13.5 volt olduğuna göre ve ledler 2.3 volt gerilime sahip olduğunua göre 13.5-2.3 = 11.2 volt direnç üzerine düşerdirenç üzerine 11.2 volt ve 0,52 amper düşmesi demek. v=i.r den 22 ohm direnç kullanmanız gerekir. bu tabiki frenler içindir çünkü ledlerin en parlak yanıcağı değer.22 ohm direnç aynı zamanda p=i.v den 5.8 watt yani en azından 6 watt tükerim değerine sahiptir. bu sebeple koyduğunuz dirençlerin hepsi yanar. standart her yerde gördüğümüz dirençler yarım watt tır. çok yüksek wattlı taş dirençlerden koymanız gerekir.parklar içinse direnç değerini dilediğinz kadar artırın bunun kararını siz verin far içindeki parlaklığının park için yeterli olduğu değeri ancak deneyerek anlarsınız. birde diyot koymayı unutmayın. yoksa frene bastığınız zaman ön parklar bile yanar :(

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Alper Altıok    5
Alper Altıok
aküden 80 volt verebilirseniz tabi :)

alper a

pertinaks üzerinde 26 led saydım. 28 demiştiniz. ben 26 üzerinden hesaplıyım zaten çok değişmez.2.3 volt kırmızı ve sarı ledler için idealdir. 20mah den hesap yapın.veya en garantisi tek adet ledi 2.3 volt ile çalıştırırken bir ampermetre yardımıyla ne kadar akım çektiğini ölçün. 20ma dersek hesapta.26 led toplamda 0,52 ampere ihtiyaç duyar.yani koymanız gereken direnç üzerinden 0.52 amper geçicektir. kaynağınız 13.5 volt olduğuna göre ve ledler 2.3 volt gerilime sahip olduğunua göre 13.5-2.3 = 11.2 volt direnç üzerine düşerdirenç üzerine 11.2 volt ve 0,52 amper düşmesi demek. v=i.r den 22 ohm direnç kullanmanız gerekir. bu tabiki frenler içindir çünkü ledlerin en parlak yanıcağı değer.22 ohm direnç aynı zamanda p=i.v den 5.8 watt yani en azından 6 watt tükerim değerine sahiptir. bu sebeple koyduğunuz dirençlerin hepsi yanar. standart her yerde gördüğümüz dirençler yarım watt tır. çok yüksek wattlı taş dirençlerden koymanız gerekir.parklar içinse direnç değerini dilediğinz kadar artırın bunun kararını siz verin far içindeki parlaklığının park için yeterli olduğu değeri ancak deneyerek anlarsınız. birde diyot koymayı unutmayın. yoksa frene bastığınız zaman ön parklar bile yanar :(

Cevabınız Şçin Teşekkür Ederim.Röle Şle Yapmak Daha Mantıklı Geldi Birde Onu Denemek Şstiyorum.Sonuçlarını Yazacam :)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Butcher senın şu yaptıgın hesap bana çok mantıklı geliyor ama benım anlamadıgım çözemedigim bi yer var.

Bak şimdi.Aşagıdaki resimde verileri kullanarak işlemi kendımız yapalım.(ledin voltunu 3 volt,çektigi amperi 20 ma aldım aşagıdaki resimde şimdi de kendi işlemimizle yapalım bunu.Bakalım fark ne olacak neler çıkacak karşımıza)

ledsas8.jpg

13,5-3=10,5

v=ixr ise 10,5=rx0,02 den r=525 çıkıyor ama aşagıda 560 ohm bulmuş.Hadi üç aşagı yukarı oldugu için aradaki fark önemli degil diyelim

ama p=vxi uyguladıgımızda p=10,5x0,02=0,21watt çıkıyorki bu da 1/4 wattan daha az yapıyor ama aşagıdaki resimde

"the wizard thinks 1/2W resistors are needed for your application "yazıyor.Bunun da anlamı "uygulamanız için direncinizin watı 1/2 "olmalı demektir.Ama bizim kaba hesapta 1/4 çıkıyor.

Hadi bunu da geçtim aşagıdaki resimde "each 560 ohm resistor dissipates 224 mW" yazıyor.224mw 0,224watt yapar.O da çeyrek wattdan daha az yaptıgı halde resimde 1/2 watt direnç uygulayacaksınız demiş.Yahu bir üstte 224mw yazarken nasıl olurda bi altta 1/2 watt yazabilir.224mw çeyrek wattan daha az yapıyor oysa.Niye böyle?

Bi de şunu farkettim hesaplamayı http://ledcalc.com/ da yaptıgımızda direnç 1/4 watt alıncak diyor yanı bizim yaptıgımız gibi.Ama http://led.linear1.org/led.wiz da ise yukarıda yazdıgım gibi 1/2 watt diyor.

Şimdi 3 adet 3voltluk 20 ma çeken direnci seri bagladıgımızda

13,5-3=10,5 ve 1 direnç 20 ma çekerse 3 direnç 60 ma çeker oda 0,06 amper yapar

v=ixr den 10,5=0,06Xr ve burdan da r= 175 çıkıyor ama ben bu işlemi ledlinear.comda yaptıgımda 270 ohm çıkıyor.

eger ledlinearın yaptıgı dogru bizim yaptıgımız yanlışsa o zaman senın yukarda yaptıgın hesaplamalar da yanlış oluyor ki biz o hesapta bişeyi ihmal ediyoruz onu düşünmeye çalışıyorum.Üstelik fizik ögretmenligini bitirdim askere gitcem bunlarıda çok iyi bilmem gerekli aslında.Yarın tekrar kafa yorup bizim kendi elle yaptıgımız hesapta ihmal ettigimiz şeyi bulup buraya net bi şey yazcam.Çünkü her zaman her 3 lü seriye 220 ohm direnç baglayarak devre kuramıyoruz.Yukarıdaki PWM devresinde 39 ohmu kaldırıp her 3 lü seriye 220ohm koyarsak bu seferde parkları yakınca daha kısık yanacak dolaysıyla bana 3 lü seriden oluşan birden fazla led sisteminde her 3 lü seriye 220 ohm degilde sistemin anakoluna yanı hepsının birleştigi yere kaç ohmluk direnç takacaz onu veren bi hesap lazım.Bunun da hesabı galiba şöyle.yukarıdaki pwm devresinde biz her üçlü seriye 220 ohm takabilirdik.Orda da 10 tane paralel oldugundan 220/10=22 çıkıyor.Ama devrede 39 ohm var ana kolda.O da sanırım ledlerin voltajını benım gibi 3 volt olmadıgı için böyle çıkıyor

İletiyi paylaş

Alper Altıok    5
Alper Altıok

Yukardaki Pwm Devresini Elektronikçe Arkadaşıma Yaptırdım.Parklar inanılmaz kısık Yanıyor.frenlerde ise direnç YAnıyor.Kuvettli Direnç Takınca Sönük Kalıyor.ordaki Ledler FLux Led Değil sanırım Hesaplamalarda ona Göre.Röle ile Şlgilie Bir Çalışma Buldum.Onu Yaptım 4lü Paralel Grupları Yapınca parklar Fena Yanmadı Fakat Fren Direnci Gene Yandı.Sanırım Direnci Kuvvetli Takmamız Lazım.resimlerde adam 48 led baglamış 4lü paralel gruplar halinde.Kullandıgı Dirençlerdede BŞr Farklılık Göremedim.Siteye burdan GÖz atabilirsiniz.

LEDCircuit.jpg

5ae41dfc.jpg

0abf3013.jpg

tarihinde alper a tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
Yukardaki Pwm Devresini Elektronikçe Arkadaşıma Yaptırdım.Parklar inanılmaz kısık Yanıyor.frenlerde ise direnç YAnıyor.Kuvettli Direnç Takınca Sönük Kalıyor.ordaki Ledler FLux Led Değil sanırım Hesaplamalarda ona Göre.Röle ile Şlgilie Bir Çalışma Buldum.Onu Yaptım 4lü Paralel Grupları Yapınca parklar Fena Yanmadı Fakat Fren Direnci Gene Yandı.Sanırım Direnci Kuvvetli Takmamız Lazım.resimlerde adam 48 led baglamış 4lü paralel gruplar halinde.Kullandıgı Dirençlerdede BŞr Farklılık Göremedim.Siteye burdan GÖz atabilirsiniz.

LEDCircuit.jpg

5ae41dfc.jpg

0abf3013.jpg

Her 4 lü grubun önünde uygun direnci olucak,kırmızı ledin voltajı 2.2 civarıdır bayaz gibi 3.5 hesaplamayınız,kullanığınız led marksına göre flux ile 5mm ler fark bile etmiyebilir,normalde 5mm ledler 20mA fluxların iyileri 30mA akım çeker(markaya göre aldığınız yerden led paketinin üstündeki etikeden bakın/baktırın en doğrusu orda yazandır)

İletiyi paylaş

Alper Altıok    5
Alper Altıok

Ve Mutlu Son Arkadaşlar Sis Farlarını Yaptım Kapadım.Normalde Parklarla Beraber Yanıyor.Sisleri Açınca Daha Kuvvetli Olarak Yanıyor.Şimdilik Bir kaç Resim Var Yeni Bir Konu Açıp Hepsini Ekliyecem.

resim029kfd3.jpg

snc00251kjm1.jpg

snc00253kir2.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Gündüz resmi almamız mümkün mü.. ?

İletiyi paylaş

Alper Altıok    5
Alper Altıok
Gündüz resmi almamız mümkün mü.. ?

Tabiki Yarın Çeker Koyarım :blush:

resim016kxv2.jpg

resim018kvz6.jpg

tarihinde alper a tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap