• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Servet Aydın

Starex'e highpower Ledli sinyal ve park

Recommended Posts

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
abi ne istediğini söyle yeter eldeki tüm imkanalr emrine amade :yes:

Ya yardımcı olacağınızdan eminim de...

Görmeyince ufkumuzda olmuyor be :)

İletiyi paylaş

Görkem Azizoğlu    14
Görkem Azizoğlu

Elinize sağlık çok güzel çalışmalar. Atölyede maşallah hocam.

Bu power led e bulaşmalı tiz zamanda. :yes:

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Nihayet led sürücüler ve 4 wattlık ledler geldi.sırada iç işlerinden izin alıp farları dağıtmaya geldi.nasipse c.tesi işlem yapacağım.son bi gözden geçirmeler var.zannederim sinyali randımanlı çalıştıramayacağım.illaki power led işin içine giriyor.çok fazla bi maliyet söz konusu oldu.12 adet led,5000mA sürücü tabla soğutucu derken 160.€ çıktı.Atölyemi normal şartlarda kart onarımında kullanıyorum ama bu aralar hertarafı led,far,ampül sorma gitsin :yes:

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

daylightgy2.jpg

soldaki kırmızı kısım kapalı kapak. orayı parçalamadan birşeyler koymak imkansız. ki zaten simetriği olan sağ taraftaki mavi çember içinde motorun hava girişi mevcut.

bu sebeple sis farlarının yanına birşey koyma şansım yok. ızgaranın orta kısmınında üst kısmına birşey konmuyor çünkü hafif yukardan bakıldığında bile plaka oranın görüntüsünü kapatmış oluyor.

tek konabilicek yer ortada sarı çembere aldığım kısım. orayada ne nasıl konur nasıl görünür bilemiyorum. çirkin olur gibi geliyor.

kararsız kaldım

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

farların etrafındaki çember ışık parkmı? eğer gündüz farı ise (galiba x5 öyleydi) hiç dokunma harika bi görüntüsü var zaten.eğerki park ise orta kısıma şerit led olur

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

yok onlar park.

gündüz bu resimde gördüğün kadar görünüyor. aydınlatma işlevi hiç yok.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş
soldaki kırmızı kısım kapalı kapak. orayı parçalamadan birşeyler koymak imkansız. ki zaten simetriği olan sağ taraftaki mavi çember içinde motorun hava girişi mevcut.

bu sebeple sis farlarının yanına birşey koyma şansım yok. ızgaranın orta kısmınında üst kısmına birşey konmuyor çünkü hafif yukardan bakıldığında bile plaka oranın görüntüsünü kapatmış oluyor.

tek konabilicek yer ortada sarı çembere aldığım kısım. orayada ne nasıl konur nasıl görünür bilemiyorum. çirkin olur gibi geliyor.

kararsız kaldım

Ortada çirkin durur, sağ ve sol çemberlerde ise orjinal gözükmez sırıtır. Ben olsam sisin içini iptal edip, led döşeyip sis+drl kombinasyonu yapmayı düşünürdüm.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

evet sis içine led koymakta çok mantıklı hatta elimde bir adet çıkma sis farı bile çok rahat uğraşabilirim ama o zamanda önceki mesajda bahsettiğim "sis farı polis kombinasyonu oluşuyor" :yes:

o şekilde yaparsam hiçbir polise anlatamam onların sis farı olmadığını.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Ama tamponda takılı bulunan her lamba sis farı olarak algılanacağından pek bişey değişmez senin için. :yes: Şlla takılıcan yani. Ben o tampona konacak ek şeylerin e39'a yakışmayacağını düşünüyorum. Hella LedDayLine hariç belki :) Ona da deli para istiyorlar.

İletiyi paylaş

Mehmet Duran    1
Mehmet Duran
Ama tamponda takılı bulunan her lamba sis farı olarak algılanacağından pek bişey değişmez senin için. :good1: Şlla takılıcan yani. Ben o tampona konacak ek şeylerin e39'a yakışmayacağını düşünüyorum. Hella LedDayLine hariç belki :) Ona da deli para istiyorlar.

arkadaşlar uzun zamandır bi aktivitede bulunmadığım için yazmıyordum ama takipteydim....

başımdan geçen bi olayı anlatayım... gece yolda giderken yanımda da motorlu bir polis gidiyordu... 2-3 ışık hep yan yana gittik ve her ışıkta da yan yana durduk...içimden dedim ki bi sonraki ışıkta bu bana bi şey diyecek.... ve nitekim öyle de oldu....

Polis: "söndür o sisleri" dedi...

ben: "onlar sis değil LED" dedim camı biraz açıp seslenerek..

polis: anlamamış olmalı ki "ney?" diye önce sordu ve "söndür onları" dedi tekrar...

ben: "LED LED" diye biraz daha yüksek sesle söyledim.... yeşil ışık yandı ve biz de gittik....:)

sis dediği şey, mareanın tamponundaki ızgaraların içerisine yerleştirdiğim yan yana dizili 6 adet led.... ledler mercek içerisine konulmuş durumda....

fotoraf0025am3.jpg

fotoraf0026pt2.jpg

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Dün akşam ledli sinyal ve park işi sonuçlandı.Sinyaller verimli olmadı ledleri iptal ettim.Gündüz farı olarak yaptığım led üniteyi tasın uzun hüzme bölümüne yerleştirdim.Votron hatırlayacaksın,yuvarlak kutunun etrafına şerit led sar demiştin.Denedim ama gündüz pek belli olmadı.Önce güvenlik dedim ve ledli sinyal tadilatını aracın orijinal sinyal yuvalarında tadilat yaparak daha sonra deniyeceğim.Ledler resimdeki kadar yakından belli olmuyor ama 15-20 metre sonra bayağı belirgin bir hal alıyor.Gelelim yapılanlara;

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Bu led'in rengi sıcak beyaz mı ?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Bu led'in rengi sıcak beyaz mı ?

gün ışığı (3900 k )

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca
gün ışığı (3900 k )

12 adet led aldınız fakat kullanmadınız sanırım büyük bir kısmını,bu led 5W ise bende çok büyük bir hayal kırıklığı yaratdı,emeklerinizi takdir ediyorum çok planlı,güzel ve ince düşünceler çıkıyor yanlız bunları anak park olarak kullanabilirsiniz sanırım,zira gündüz farı olmaya çok uzaklar,ilk yaptıklarınızdan daha iyi gündüz farı olurdu bile diyebilirim

Renk seçimide uyum problemi yaşatmış,ben ne Hella'da ne Valeo'da sıcak beyaz Daytime görmedim,görenler varsa merak ediyorum

Sarı çoğu insana itici geliyor bense cidden adı gibi sıcak buluyoruorum aracımın içindeki beyaz aydınlatma ledlerini yapmak için çok uğraştım ama sonrada söküp sıcak beyaz lede çevirdim,herkes ilk halini sevmişdi :)

Sizin araçda ise sevip sevmeme dışında bir uyum problemi yaratmış bana göre beyaz led olsaydı en azından

Bu arada mercek kapağı ilk resimler Gri iken şimdi Kromaj olmuş yeni mi alındı yoksa başka birşey mi yapıldı acaba?

Bu arada farlar bu haliyle bence çok şık, beyaza boyamayın, hem boğuk bir görüntü olabilir hemde şu anki şıklık kaybolur bence

tarihinde b55can tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Göksel Bahadır    0
Göksel Bahadır
Şu malzemelere bak yaa...

Yaşadığım memlekete kahrediyorum bazen...

Nevşehir'e suç bulma, sanki Kayseri'de var :)

Orası sanki üniversite laboratuvarı?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
12 adet led aldınız fakat kullanmadınız sanırım büyük bir kısmını,bu led 5W ise bende çok büyük bir hayal kırıklığı yaratdı,emeklerinizi takdir ediyorum çok planlı,güzel ve ince düşünceler çıkıyor yanlız bunları anak park olarak kullanabilirsiniz sanırım,zira gündüz farı olmaya çok uzaklar,ilk yaptıklarınızdan daha iyi gündüz farı olurdu bile diyebilirim

Renk seçimide uyum problemi yaşatmış,ben ne Hella'da ne Valeo'da sıcak beyaz Daytime görmedim,görenler varsa merak ediyorum

Sarı çoğu insana itici geliyor bense cidden adı gibi sıcak buluyoruorum aracımın içindeki beyaz aydınlatma ledlerini yapmak için çok uğraştım ama sonrada söküp sıcak beyaz lede çevirdim,herkes ilk halini sevmişdi :)

Sizin araçda ise sevip sevmeme dışında bir uyum problemi yaratmış bana göre beyaz led olsaydı en azından

Bu arada mercek kapağı ilk resimler Gri iken şimdi Kromaj olmuş yeni mi alındı yoksa başka birşey mi yapıldı acaba?

Bu arada farlar bu haliyle bence çok şık, beyaza boyamayın, hem boğuk bir görüntü olabilir hemde şu anki şıklık kaybolur bence

Power ledleri tedarikcim deneme amaçlı verdi ancak maliyet ve randıman dengesi tutmadı.bu nedenle 1 adet 4 wat kullanayım merceklede görüş gücünü arttırayım hesabına gittim.Hatta Romeoilker sağolsun bi dünya mercek verdi.Test edipde en randımanlı olanı seçeyim diye.Ama istediğim sonuca maalesef ulaşamadım.Aslına bakarsan bir günde olacak birşey değil ve benim aracı yatırma gibi bir şansımda yok .Bundan sonra yapılacak olan,bu farlar artık bi müddet böyle gidecek.Yeni takım far alınacak sakin ve acele etmeden işlemler yapılacak.Neden sarı ? demişsin.Beyaz ışık rengini sevmiyorum.gözlerim beyaza tahammüllü değil.Birde doğu bölgelerine çok sık gidiyorum .Sarı renkli aydınlatma daha belirgin bana göre.Uyum olarak aracın rengine ve 4100 k osram xenarc lara göre çok sarı kaldı .Yanlız gündüz uzak resimlerini çekeyim bayağı belirgin oluyor.Mercek kapaklarıda değişti.Kroma dönüş yaptım.Kapaklarda Romeoilker tarafından seçilip fara göre dizayn edildi. Bu arada yapılmış olan işlemlerleri takip edip eleştiri,yorum ve fikirleri ile gerekse kullanılan parçaların temininde yardımcı olarak ufkumu genişleten herkese teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Nevşehir'e suç bulma, sanki Kayseri'de var :)

Orası sanki üniversite laboratuvarı?

Haklısın.. orda da bulamıyorum...

Şstasyon caddesindeki Çobanoğlu ve bir de karşısında bir yer var... Onlarda da yoktu bu ledlerden...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş
Gündüz farı ledli olacak diye bir kural yok ki, A6'larda mesela normal P21W halojen ampul kullanılıyor. Sürekli kullanılacağından ömrü yetsin ve tüketimi az olsun diye genellikle led üzerine yoğunlaşılıyor. Standartlaştığı zaman pek led'li gündüz farı göremeyebiliriz, üreticiler uzun farı ya da sisi kısarak gündüz farı olarak kullanma yoluna gideceklerdir. Ledli gündüz farı pahalıya malolur, vermek zorunda olduğun bir şey için kimse ekstra masraf yapmak istemez.
Power ledleri tedarikcim deneme amaçlı verdi ancak maliyet ve randıman dengesi tutmadı.bu nedenle 1 adet 4 wat kullanayım merceklede görüş gücünü arttırayım hesabına gittim.
Aslında benim beklediğim o yuvaya yanyana dizilmiş bir sürü led'i kullanmandı o şekilde önermiştim hatta. O zaman ölçeklendirmen daha kolay olacaktı.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

ilk ledli denemem fiyaskoyla sonuçlanmıştı.yeni ledler geldi. her biri 380 lm. hem ışık şiddeti fazla hemde yaydığı ışık homojen bi dağılıma sahip.çıkan ışık sis farlarıda olduğu gibi yanlara yayılıyor.şimdilik nasıl monte edeceğime tam karar veremedim ancak büyük bir ihtimalle resimlerdeki gibi grub olarak kullanıcam.tabiki ledlerin etrafıda kapatılacak ve şu anki gibi görünmeyecek.soğutma işide tamamen çözüldü.kullanılan ledlerin herbiri 5 watt'lık.delikli plastik yuvayada 1 wattlık 7şer tane beyaz led koyup deneme yapıcam.yuvadan çıkan ışığın kenarları keskin bi şekilde kesiliyor hiç ışıkta dağılma yok.tamamlayıp resimlerini ekliyeceğim.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

kaçırmışım bu topici :) son calısmanız cok güzel olmuş bitirmenizi 4 gözle bekliyorum..

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

plastik yuvaya deneme amaçlı ledleri taktım.resimdeki ışık 2.5 metre geriden çekildi.gündüz farı olabilir gibi.(minibüsteki yananlar daha önce taktığım 4 wattlık olanı ).Voltron bahsettiğin buydu dimi?

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

bende böyle bir uyglama üzerinde çalışıyorum(gündüz farı) hala beceremedim,düşünceniz ve çalışmalarnız çok güzel bu arada 1W 7 ledi sürücüyle besleyeceksiniz fakat nasıl soğutacaksnız birde izelasyonu var tabii

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
bende böyle bir uyglama üzerinde çalışıyorum(gündüz farı) hala beceremedim,düşünceniz ve çalışmalarnız çok güzel bu arada 1W 7 ledi sürücüyle besleyeceksiniz fakat nasıl soğutacaksnız birde izelasyonu var tabii

audinin bu iş için nasıl uğraştığını tahmin edemiyorum.hakikaten gözüktüğü kadar kolay olmayan hatta far sistemleri içinde en zor yapılabilecek sistem olarak görüyorum.en azından benim bu işi başarabilme konusunda ciddi kaygılarım var.her ne kadar üzerinde çalışmalarımı devam ettirsemde illaki bi noksan çıkıyor.ledleri nasıl soğutucan dedin.biraz konu dışı olacak ama ben ve iş yerinde çalışan iki yardımcım akülül forkliftler için motor sürücüleri yapıyoruz.bu sürücülerin üzerinden 48 voltta ortalama 200 ila 800 amper arasında akımlar geçiyor.dolayısı ile çok ciddi ısılar oluşuyor.bu sürücüdeki transistörleri soğutmada kullanılan devre plakalarının montaj hattı bakır,hemen altı pertinaks yerine alüminyum.aynı plakayı ledleri soğutmada kullanıcam plakayı iş bittiğinde ledlere göre imal ettirip montajını yapmayı hedefliyorum.bu şekilde ledlerde herhangi bir ısı sorunu yaşanmaz.eğer oluşursa kücük bir hava sikülasyon hattı yapıp fan bağlarım.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Düşünüyorum da, yandaki sinyali iptal etsen fena olmaz.

Abi şöle önceden yaptıklarımıza ve fikirlerinize bakıyordum AFL sistemi için bişeyler çıkarmı diye.Yazılanları tekrar okuyunca aradığımı buldum. :vreka: Sisleri kullandım yeterli gelmedi.Ama sinyallerin iptali yapılacak yerlerine geniş açılı sis farlarından takıcam.AFL için ideal bi yer olacak.Aracın orjinal farları freeform yapıya sahib.Bildiğiniz gibi farlarım mercek dönüşümlü.Yeni projede ise aynı farın buzlu desenli modeli var.Buzlu desen olanlarda kısaların olduğu bölüm h4 e göre ,uzunların olduğu bölümde sislere göre tasarımlı.Sis farlarının ışık dağılımı reflektörle ayarlanmış yani buzlu desen kısmı sadece h4 bölümünde var.Benim yapacağım bu fardan alıp H4 kısmına bi-xenon,sis kısmına DRL uydulaması yapmak.Bu işlemi yaparken şu an kullandığım farların freeform camlarını kullanacağım doğal olarak.DRL için sis farının beslemesini pwm güç kaynağı yapıp ampülün besleme gerilimini değiştirerek kullanırım.Sinyalleride mevcut farın alt kısmına geniş açılı power şerit ledler var (çok yeni bi ürün).onlardan taktımmı olur bu iş...(Yav bu far işi kumardan betermiş :D Bi türlü sonu gelmiyoki :D )

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Sislere bi-xenon yapmanın görsellikten başka faydası olmayacaktır.Sislerde mercek montaj gece resimlerinden dolayı pek belli olmuyor.Gündüz resimlerini bekliyorum.Bende düşünüyorum zira.Eğer Bi-xenon niyetin varsa iki adet çıkma far alıp yapabilirsin.Montajıda gayet basittir.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap