• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Servet Aydın

Starex'e highpower Ledli sinyal ve park

Recommended Posts

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

selçuk abinin yaptığı(inşallah bu sene sonuna kadar bitirir :) ) yeni far sisteminin bazı bölümlerden kopya çekerek benim farda uygulamaya karar verdim .hellanın park ampülüne benzeyen ledli reflektöre ilave olarak h1 xenon merceğini ilave ettim.mercekli ledler gündüz farı olarak kullanılacak bu arada ledleri super flux olarak değiştirdim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Harika çok beğendim. Led'li yuvarlak hazır bişey gibi görünüyor, biraz detay alabilir miyiz, sinyal led'leri arkasına mı döşendi nasıl yapıldı ?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Harika çok beğendim. Led'li yuvarlak hazır bişey gibi görünüyor, biraz detay alabilir miyiz, sinyal led'leri arkasına mı döşendi nasıl yapıldı ?

kopyayı çektirene bak! sağol abi .ledli sis farı diye satılan hazır bi devreydi.ledleri sarıydı söküp beyaz led döşedim.starexin sinyalleri farın dışında ayrı.ben tablayı uzunların olduğu bölüme yerleştirdim.mehmet abi kızacak uzunları iptal ettim diye :) uzun reflektörünün içine sprey kapağı yapıştırıp merceği öne görünür noktaya aldım.merceğin arkasında beliren sarı ışık parkların yaydığı ışık.işlemi dün gece tamamladım ledleri geçici olarak uzunlara bağladım .ilerleyen zamanda ışık sensörü yapıp mercekli ledleri havanın aydınlık seviyesine göre gündüz ve gece parlaklığı değişken hale getiricem.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Minibüse mi yaptın bunu... ?

Bitmiş halinin gündüz resmini istiyorum...

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

evet abi minibüsün farları .yarın gündüz çekerim.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

evet hakkaten güzel olmuş

resimleri bekliyoruz.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
kopyayı çektirene bak! sağol abi .ledli sis farı diye satılan hazır bi devreydi.ledleri sarıydı söküp beyaz led döşedim.starexin sinyalleri farın dışında ayrı.ben tablayı uzunların olduğu bölüme yerleştirdim.mehmet abi kızacak uzunları iptal ettim diye :) uzun reflektörünün içine sprey kapağı yapıştırıp merceği öne görünür noktaya aldım.merceğin arkasında beliren sarı ışık parkların yaydığı ışık.işlemi dün gece tamamladım ledleri geçici olarak uzunlara bağladım .ilerleyen zamanda ışık sensörü yapıp mercekli ledleri havanın aydınlık seviyesine göre gündüz ve gece parlaklığı değişken hale getiricem.

Evet bu ledleri park olarak kullanmak lazım, şu kapağın derinliği kaç cm ? Oraya şerit led sarılsa bir kaç tane, sinyal olarak kullanılabilir sanki ? Dışa doğru vuran ışık uzun reflektörü ile dağıtılabilir mi ? Bir de ön çerçeve boyansa sanki daha güzel olacak.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Evet bu ledleri park olarak kullanmak lazım, şu kapağın derinliği kaç cm ? Oraya şerit led sarılsa bir kaç tane, sinyal olarak kullanılabilir sanki ? Dışa doğru vuran ışık uzun reflektörü ile dağıtılabilir mi ? Bir de ön çerçeve boyansa sanki daha güzel olacak.

kapak 6 cm derinliğinde würth temizleme sprey kapağı kapağı gümüş renge boyadım.sarı parklar yansıyarak ışık dağılımı oluyor.şimdi bidaha farları dağıttıracaksın abi sinyal fikri harika olur.dediğin gibi kapağa sarıcaz yansıma direk uzun reflektörüne ve dışarı offf bee :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Ön çerçeve de beyaz olsun :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Yok yok, hem çerçeve hem de mercek kapağı beyaz olsun :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Yok yok, hem çerçeve hem de mercek kapağı beyaz olsun :)

Evet en azından fotoşopla falan bi denemek lazım...

Çok farklı olmuş... Bir benzeri daha yoktur zaten... Güle güle kullan....

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Evet en azından fotoşopla falan bi denemek lazım...

Çok farklı olmuş... Bir benzeri daha yoktur zaten... Güle güle kullan....

sağ olasın.ama bi sıkıntı çıktı.ledlerin gücü yetmedi.tam gün ışığında belli olmuyor.selçuk abinin ledli sinyal fikri için bidaha farlar dağıtılacak.o zaman ledleri söküp power lerderden takıp deniycem.herhalde mercek başına 5 adet 5 wattlık beyaz yada amber yeterli olur.oda olmazsa sadece park olarak kullanıcam.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
Evet en azından fotoşopla falan bi denemek lazım... Çok farklı olmuş... Bir benzeri daha yoktur zaten... Güle güle kullan....
Benim gibi bir tasarım dehasının önerdiği şeyi photoshopla deneyemezsiniz düşünmeyin uygulayın sadece :)
sağ olasın.ama bi sıkıntı çıktı.ledlerin gücü yetmedi.tam gün ışığında belli olmuyor.selçuk abinin ledli sinyal fikri için bidaha farlar dağıtılacak.o zaman ledleri söküp power lerderden takıp deniycem.herhalde mercek başına 5 adet 5 wattlık beyaz yada amber yeterli olur.oda olmazsa sadece park olarak kullanıcam.
Aslında sana ne önerecektim ben biliyor musun, o çemberi hem park hem de sinyal olarak kullanman. Uygulaması zor olsa da highpower ledlerle daha az led kullanıp daha iyi sonuç alırsın gibime geliyor (mutlaka lensli olsun, çıplak led kullanma) en dışta tek sıralı beyaz ledler park, ortada daire şeklinde amber ledlerle güzel bir sonuç alınabilir. Sinyalde 4 kat daha fazla ışık gücü kullanman gerekiyor adedi ve dağılımı ona göre oranlarsın artık.

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=1595 'deki çift renkli modüller gibi diyorum.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

şu an görünen ledleri söküp atalım.uzun tasının içine alüminyum tabaka koyayım(ledlerin soğutucusu olarak )daire şeklinde dışta power 5 watt beyaz 8 derecelik lensli ledler(gündüz farı için),içte 5 watt amber 60 derece lensli ledler?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Yapacağına inanıyorum ama.. Bu ledleri nasıl soğutacağını da ciddi olarak merak ediyorum...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
şu an görünen ledleri söküp atalım.uzun tasının içine alüminyum tabaka koyayım(ledlerin soğutucusu olarak )daire şeklinde dışta power 5 watt beyaz 8 derecelik lensli ledler(gündüz farı için),içte 5 watt amber 60 derece lensli ledler?

Örnek ürün var mı ? SMD ledlerin montajı zor olur ayrıca açısı çok fazla (120)

http://www.utem.com.tr/powerled.htm 1W olanlar nasıl olur, ısınma sorunu daha az olur hem, lümeni çok yüksek bunların. 5W park ampulü 50 lm ışık verebiliyor, 21W sinyal ampulu 450 lümen falan.

Ya da superflux ledlerle o alana hem sinyal hem de park yapılabilir.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

ekteki ledleri kangoda kullanıyordum.sis farı olarak.farlar kırılınca sökmüştüm.ledleri değiştirip tekrar kullanıcam.ledlerin tablası soğuyucu olarak başarılı.zaten 3 wattlık 3 adet led kullanıcam sinyaller için çektiği akım 700mA ısınmada problem yok merceklerinde küçüğü 8 ,büyüğü 60 derece.60 dercelik sinyal için ideal olur .8 derecelik alanı beyaz 5 wattlarda deniycem.ledler ve sürücüleri henüz elime ulaşmadı.amber olanlar çift ledli.ışığında belli oluyordur.8 derecelik mercek ve 200mA ile sürülse bile yetiyor. lümen ölçme zımbırtısı var bende ışığın ne kadar uzağında ölçücem? ona göre tasarımı yapalım

8 derecelik mercekle 1 adet 3 watt amber

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Daha yüksek açıya ihtiyacın var. ECE normlarına göre park ve sinyal lambaları 45 derece içe, 80 derece dışa bakması lazım. Elindeki cihaz lux'ü mü ölçüyor, lümeni mi ? Genelde lüx'ü ölçebilir onlar.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Şu malzemelere bak yaa...

Yaşadığım memlekete kahrediyorum bazen...

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
Daha yüksek açıya ihtiyacın var. ECE normlarına göre park ve sinyal lambaları 45 derece içe, 80 derece dışa bakması lazım. Elindeki cihaz lux'ü mü ölçüyor, lümeni mi ? Genelde lüx'ü ölçebilir onlar.
lux olması lazım.illaki ece şartmı?arabanın mevcut sinyali zaten kenarda çalışacak,uzun tasının içine takılacak olanla ön tarafa ışık yayacak(altta daire şeklinde olan hüzme gibi) olmazmı? :(
Şu malzemelere bak yaa... Yaşadığım memlekete kahrediyorum bazen...
abi ne istediğini söyle yeter eldeki tüm imkanalr emrine amade :)

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

ya benide zorla sokucaksınız yani şu high power led işine :)

bendede var birsürü bende bi gündüz farı falan yapmayı düşünüyorum ama tampona taktığım yerde sis farı gibi durucağı için hep vazgeçiyorum.

ben bunları emek emek yapıp takıcam. sonra polis çevirip sis farlarını kapat diyince orda deli olucam.

çünkü tampon üzerindeki boşluk oldukça aşağıda yani taktığım yer sis farlarının yanı oluyor. keşke biraz yukarı olsa

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

panjurun içine olmazmı?gülme!!

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
lux olması lazım.illaki ece şartmı?arabanın mevcut sinyali zaten kenarda çalışacak,uzun tasının içine takılacak olanla ön tarafa ışık yayacak(altta daire şeklinde olan hüzme gibi) olmazmı? :(abi ne istediğini söyle yeter eldeki tüm imkanalr emrine amade :)
Güvenlikten vazgeçmeyelim, o nedenle ece normu dedim. Park ta sinyal de çok önemli, kimileri reflektörlerini bile siyaha boyuyor "genç işi" olsun diye ben doğru bulmuyorum.Düşünüyorum da, yandaki sinyali iptal etsen fena olmaz. Dediğim, uygun açıyla uzun reflektöre yerleştirdiğin ledleri kullanırsın.Yandaki sinyal kalıcaksa çok dar açılı olan lensi sinyalde kullanabilirsin de, park için illa geniş açı kullanman lazım.Sende, park lambası sinyalin içinde yanmıyordu yanlış hatırlamıyorsam, onun led'inde de mümkün olduğunca yüksek açılı (60'dan fazla) lens kullanman daha doğru olur.
panjurun içine olmazmı?gülme!!
Çirkin durur. Bu başlığı böleceğim, bir kısmı Led'e gidecek. Bu arada, Osram Ostar modelinin yeni modelini geliştirmiş, farlar için daha düzgün kesilme çizgisine imkan tanıyormuş. 1A çeken beş çipli versiyonu tek led'de 1000 lümen veriyormuş. :(

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

evet böbreklerin içine konabilirmi diye düşündüm bende ama çirkin durur gibi geldi banada.

bi ara tampona sis farı yanına koyarsam nasıl durur merak ediyorum birşeyler yapıp resim çekiyim bakalım.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap