İçeriğe atla

Opel Astra H (2004-2009) Xenon Hakkında

445 cevap var

Akif Işık

• Üye
  • 3 Mesaj
  • Far : Xenon
  • Otomobil : Opel
  • Model : Astra 2008
Arkadaşlar merhaba,

2008 model bir Astra'nın 3. sahibiyim ilk sahibi araca xenon far taktırmış (otomatik seviye ayarı ve far yıkama yok). Parklar da angel eye sanırım. Aşağıda fotoğrafları var, xenon far konusunda pek fazla bilgim yok. Aşağıdaki fotoğraflardan

- ampullerin kaç Kelvin olduğu ve markası
- uzun ve kısaların xenon olup olmadığı
- uzun ve kısaların mercekli olup olmadığı

anlaşılabilir mi? Balasta bakarak ne gibi bir bilgi edinebilirim?

Şimdiden cevap yazanlara teşekkürler.

Eklenen resimler

• Eklenen Resim: monthly_05_2012/post-5936-0-55967800-1336579590.jpg
  • Eklenen Resim: monthly_05_2012/post-5936-0-37765100-1336579573.jpg

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,051 Mesaj
  • Far : Halojen
  • Otomobil : Kia
  • Model : PRO CEED CP A/T 2012

Mesajı GörAkif Işık, 09.05.2012 - 18:07 tarihinde yazmış:

Arkadaşlar merhaba,

2008 model bir Astra'nın 3. sahibiyim ilk sahibi araca xenon far taktırmış (otomatik seviye ayarı ve far yıkama yok). Parklar da angel eye sanırım. Aşağıda fotoğrafları var, xenon far konusunda pek fazla bilgim yok. Aşağıdaki fotoğraflardan

- ampullerin kaç Kelvin olduğu ve markası
- uzun ve kısaların xenon olup olmadığı
- uzun ve kısaların mercekli olup olmadığı

anlaşılabilir mi? Balasta bakarak ne gibi bir bilgi edinebilirim?

Şimdiden cevap yazanlara teşekkürler.

Arif bey merhaba aracınız hayırlı olsun iyi günlerde kullanın :flowers:
- Kelvin değerini eğer duruyorsa etiketinden birde 3 ağağı 5 yukarı yanarken renginden tahmin edebiliriz(resim eklerseniz)
- Araçta xenon var dediniz o zaman kısalarda xenon kit var demektir.Uzunlarda piyasa malı mavi performans ampulu takılmış.
- Sadece kısa farınızda mercek var.
- Parklar angel gibi duruyor...
Parkları ve uzun-kısa farlarınızı yakarak resim eklerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz...

HAYAT PAYLAŞTIKÇA GÜZEL...

mahmutakbulut@ymail.com

Akif Işık

• Üye
  • 3 Mesaj

Mesajı GörMahmut Akbulut, 09.05.2012 - 21:44 tarihinde yazmış:

Arif bey merhaba aracınız hayırlı olsun iyi günlerde kullanın :flowers:
- Kelvin değerini eğer duruyorsa etiketinden birde 3 ağağı 5 yukarı yanarken renginden tahmin edebiliriz(resim eklerseniz)
- Araçta xenon var dediniz o zaman kısalarda xenon kit var demektir.Uzunlarda piyasa malı mavi performans ampulu takılmış.
- Sadece kısa farınızda mercek var.
- Parklar angel gibi duruyor...
Parkları ve uzun-kısa farlarınızı yakarak resim eklerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz...

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :flowers:
Uzunlar mavi piyasa malı yani linkteki gibi bir ampul oluyor değil mi? http://urun.gittigidiyor.com/garaj/h7-beyaz-isik-ampul-zenon-far-gorunumlu-55276546 (Astra H'ler araştırdığım kadarı ile standart kısalar h7 uzun h1 sisler h3 kullanıyor)
- Balastlar ise kontrol ettim şu linktekinin aynısı http://www.cenmaxsat...ast,PR-142.html
- Fotoğraflar aşağıdadır sırasıyla park+sis, kısa ve uzun
- Xenon ampullerin H7, H1 veya D2S olup olmadığını ampulu çıkarmadan anlamak mümkün değil sanırım
- Sislerde xenon olabilir emin değilim eğer xenon ise onlar için ayrı balast olmalı değil mi?

Teşekkürler

Eklenen resimler

• Eklenen Resim: monthly_05_2012/post-5936-0-35634000-1336601887.jpg
  • Eklenen Resim: monthly_05_2012/post-5936-0-86066900-1336601899.jpg
  • Eklenen Resim: monthly_05_2012/post-5936-0-97969800-1336601913.jpg

Bu mesaj Akif Işık tarafından düzenlendi: 10.05.2012 - 00:25

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,051 Mesaj

Mesajı GörAkif Işık, 10.05.2012 - 00:22 tarihinde yazmış:

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :flowers:
Uzunlar mavi piyasa malı yani linkteki gibi bir ampul oluyor değil mi? http://urun.gittigidiyor.com/garaj/h7-beyaz-isik-ampul-zenon-far-gorunumlu-55276546 (Astra H'ler araştırdığım kadarı ile standart kısalar h7 uzun h1 sisler h3 kullanıyor)
- Balastlar ise kontrol ettim şu linktekinin aynısı http://www.cenmaxsat...ast,PR-142.html
- Fotoğraflar aşağıdadır sırasıyla park+sis, kısa ve uzun
- Xenon ampullerin H7, H1 veya D2S olup olmadığını ampulu çıkarmadan anlamak mümkün değil sanırım
- Sislerde xenon olabilir emin değilim eğer xenon ise onlar için ayrı balast olmalı değil mi?

Teşekkürler

:good1:
- Uzun fardaki ampul linkteki ampulden ve performansı çok vasat bir ürün...
- Angel parkların ampulleri değişir ve beyaz olursa çok daha şık olur...
- Ampullerin ikiside H7 olmalı...
- Sislerinizde xenon ve renkten tahminim 8000K gibi.Balastları kablo bağlantılarının kolay olması için sis lambasına yakın bir yere genelde farın alt kısmındaki boşluğa montaj yaparlar...

mahmutakbulut@ymail.com

Akif Işık

• Üye
  • 3 Mesaj

Mesajı GörMahmut Akbulut, 11.05.2012 - 22:56 tarihinde yazmış:

:good1:
- Uzun fardaki ampul linkteki ampulden ve performansı çok vasat bir ürün...
- Angel parkların ampulleri değişir ve beyaz olursa çok daha şık olur...
- Ampullerin ikiside H7 olmalı...
- Sislerinizde xenon ve renkten tahminim 8000K gibi.Balastları kablo bağlantılarının kolay olması için sis lambasına yakın bir yere genelde farın alt kısmındaki boşluğa montaj yaparlar...

en başta uzun farları kalite bişeyler ile değiştirmekle başlayalım, osram night breaker tarzı ampuller iş görür diye düşünüyorum, sonra tavsiyeniz üzerine angel'ları beyaz olanlar ile değiştirmek yerinde olacaktır sanırım. tekrar teşekkür ederim cevaplar için. muayeneye kadar xenonlar ile gideriz inşallah problemsiz:)

Oktay Toker

• Üye
  • 3,060 Mesaj
  • Otomobil : Mazda
  • Model : 91 mazda323F hb.
Mahmut Astra farları için çok şehir hikayesi var biliyorsun bu far o farlardan mı?
Benim yaptıgım 2002 Astra farı yan sanayi idi çok basit açıldı.Orjinali nasıl ki?
96 Ford Mondeo hb ghia oto.(2009-2011)
91 Mazda 323F oto.(2013-)
tamircioktayy@hotmail.com 05330363764

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,051 Mesaj

Mesajı GörOktay Toker, 28.09.2012 - 13:16 tarihinde yazmış:

Mahmut Astra farları için çok şehir hikayesi var biliyorsun bu far o farlardan mı?
Benim yaptıgım 2002 Astra farı yan sanayi idi çok basit açıldı.Orjinali nasıl ki?

Eski tip valeo veya hella farlar biraz uğraştırır ama açılır,aynı marka yeni tip olan farlar zaten açılmıyor kesmek gerekiyor :unknw:

mahmutakbulut@ymail.com

Oktay Toker

• Üye
  • 3,060 Mesaj
  • Otomobil : Mazda
  • Model : 91 mazda323F hb.
Isı Piresmi yoks yine silikon veya daha sert yapıştırma maddesimi bilğin var mı inceledinmi?Stop camları gibimi yapılmış
96 Ford Mondeo hb ghia oto.(2009-2011)
91 Mazda 323F oto.(2013-)
tamircioktayy@hotmail.com 05330363764

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,051 Mesaj

Mesajı GörOktay Toker, 28.09.2012 - 20:48 tarihinde yazmış:

Isı Piresmi yoks yine silikon veya daha sert yapıştırma maddesimi bilğin var mı inceledinmi?Stop camları gibimi yapılmış

Far camlarını stoplar gibi yapıştırmıyorlar abi,bazıları sert bazıları yumuşak silikonla yapıştırılıyor ;)

mahmutakbulut@ymail.com

Cenk Yıldız

• Üye
  • 21 Mesaj
  • Model : Astra H Classic III
Öncelikle bu foruma hem Opel Astra H kullanıcılarını bilgilendirmek hemde işin uzmanlarından öneri almak için kayıt oldum.

Opel Astra H Classic III araca sahibim.. aracın üzerinde merceksiz opelin klasik hella farı mevcut. Aracıma Xenon taktırmak istiyorum fakat bi kaç durum söz konusu;
Öncelikle Opel Servisle görüştüm eğer beyin dahil komple set almak isterseniz 3.000TL civarı bi fiyat çıkacagını sölediler.
Benim sorum ben bu beyni almadan Orjinal Hella Mercekli far alıp xenon baglamak istesem örneğin philips balast içinde xenon set alıp bağlasam ne gibi eksilerle karşılaşırım? Fiyat böyle oldugunda ortalama 1.000TL'ye mal oluyor.

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,051 Mesaj

Mesajı GörCenk Yıldız, 26.11.2012 - 17:33 tarihinde yazmış:

Öncelikle bu foruma hem Opel Astra H kullanıcılarını bilgilendirmek hemde işin uzmanlarından öneri almak için kayıt oldum.

Opel Astra H Classic III araca sahibim.. aracın üzerinde merceksiz opelin klasik hella farı mevcut. Aracıma Xenon taktırmak istiyorum fakat bi kaç durum söz konusu;
Öncelikle Opel Servisle görüştüm eğer beyin dahil komple set almak isterseniz 3.000TL civarı bi fiyat çıkacagını sölediler.
Benim sorum ben bu beyni almadan Orjinal Hella Mercekli far alıp xenon baglamak istesem örneğin philips balast içinde xenon set alıp bağlasam ne gibi eksilerle karşılaşırım? Fiyat böyle oldugunda ortalama 1.000TL'ye mal oluyor.

Cenk bey hoşgeldiniz :flowers:

Konu açmadan önce forum arama motorunu kullansaydınız sorunuzun cevabını daha kısa sürede bulabilirdiniz.Verdiğim linkte Astra H orj.Hella mercekli far temini,montajı ve resimleri mevcut.Sormak istediğiniz farklı bir şey olursa biz buralardayız...

http://www.geceucusu...-xenon__st__120

mahmutakbulut@ymail.com

Cenk Yıldız

• Üye
  • 21 Mesaj

Mesajı GörMahmut Akbulut, 26.11.2012 - 18:40 tarihinde yazmış:

Cenk bey hoşgeldiniz :flowers:

Konu açmadan önce forum arama motorunu kullansaydınız sorunuzun cevabını daha kısa sürede bulabilirdiniz.Verdiğim linkte Astra H orj.Hella mercekli far temini,montajı ve resimleri mevcut.Sormak istediğiniz farklı bir şey olursa biz buralardayız...

http://www.geceucusu...-xenon__st__120

Verdiğiniz linkteki tüm sayfaları yorumları tek tek okudum ama kafama takılan bi kaç bişey var.. Örneğin yine sitenizde açılan bi konuda araçta ses sistemi var etkiler mi?, silecek motorunu yakma vb. sorunların oluştugu söleniyor. Bu sorunların balasttan kaynaklandığıda vurgulanmış. Başka forumlarda da bu konuyu araştırdığımda araçta uyarı verdiği bile yazıyor.

Cenk Yıldız

• Üye
  • 21 Mesaj

Mesajı GörMehmet Özyürek, 25.05.2010 - 13:16 tarihinde yazmış:

Vakti zamanında hepsini kullandım gördüm... Görmesem belki ikna olurdum... :D

K değeri ışığın rengini belirler..Lümen ise ışığın şiddetini belirler. K değeri ile ışığın gücü ters orantılıdır. K değeri arttıkça ışığın gücü azalır. 4300K = 3200 Lümen'dir. Fakat 6000K = 2800 Lümen.. 6000K maviye yakın bir renk alırken 4300 K beyazdır. Lümen farkındanda anlaşılacağı gibi 4300K diğer Kelvin(K) değerlerine nazaran daha fazla aydınlık sağlar.

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,051 Mesaj

Mesajı GörCenk Yıldız, 26.11.2012 - 19:33 tarihinde yazmış:

K değeri ışığın rengini belirler..Lümen ise ışığın şiddetini belirler. K değeri ile ışığın gücü ters orantılıdır. K değeri arttıkça ışığın gücü azalır. 4300K = 3200 Lümen'dir. Fakat 6000K = 2800 Lümen.. 6000K maviye yakın bir renk alırken 4300 K beyazdır. Lümen farkındanda anlaşılacağı gibi 4300K diğer Kelvin(K) değerlerine nazaran daha fazla aydınlık sağlar.

Ben bu mesajın maksadını çözemedim :unknw:

mahmutakbulut@ymail.com

Mahmut Akbulut

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,051 Mesaj
Kullanacağınız ürünler OEM olursa herhangi bir sorun olmaz,montaj da çok önemli,çünkü halojenden xenon kite geçileceği için far soketindeki pinler farklı olacaktır bunu ehil bir kişinin yapması gerekir...

mahmutakbulut@ymail.com

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,200 Mesaj
  • Otomobil : Peugeot
  • Model : 406

Mesajı GörCenk Yıldız, 26.11.2012 - 17:33 tarihinde yazmış:

Aracınızın orjinal xenon sisteminde hella'nın 4. jenerasyon dediğimiz balastı kullanılmış. Demek ki sorun yaşanmaması için ne kullanılacağı belli.
Bu forumda modifikasyon yapanlar, oem dediğimiz araçlardan orjinal olarak çıkan valeo, hella, koito, bosch-al marka balastları kullanır ve önerirler. Uygun fiyatla orjinali bulunabiliyorken maceraya gerek yoktur.
Bunların dışındaki markalarda ne olacağını veya riskini kullanmadığımızdan ve önermediğimizden bilemeyiz.

Mesajı GörMahmut Akbulut, 26.11.2012 - 21:28 tarihinde yazmış:

Kullanacağınız ürünler OEM olursa herhangi bir sorun olmaz,montaj da çok önemli,çünkü halojenden xenon kite geçileceği için far soketindeki pinler farklı olacaktır bunu ehil bir kişinin yapması gerekir...

+1

Mesajı GörCenk Yıldız, 26.11.2012 - 19:33 tarihinde yazmış:

Katılmıyorum. Bu linki incelediniz mi ? http://www.geceucusu...ngisi-daha-iyi/
Lütfen profil fotoğrafınızı (avatar) bu linkten güncelleyiniz.

Gece Uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur ...
Gezen İnsan - Doğa, Kültür, Tarih ...
Ford Club Türkiye - Daha İyiye Doğru ...

Dinçer Karagöz

• Üye
  • 10 Mesaj
  • Model : astra 2010
iyi akşamlar benim sizlerin yardımına ihtiyacım var. iki gün önce aracıma bi xenon far taktırdım. parçalar orjinal
hella bi xenon far d2s bi xenon
hella gen4 ballast d2s
hella igniter(duy) d2s
bildiğim kadarıyla xi xenonlar muayeneden geçemiyor sorum şu
benim duy d2s ve ampüller de d2s muayene için ben bu duya uygun h7 ampülü nasıl monte edebilirim. duyu çıkarsam bile balasttan gelen jakı h7 için nasıl takacağım yardımcı olursanız çok sevinirim..

Muhammed Andı

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 707 Mesaj
  • Otomobil : Dacia
  • Model : Logan MCV Ambiance
Gen4 balast ve ateşleyici diyorsan, Allahualem merceklerin de aşağıdaki modeldir.

Gönderilen Resim

Bu durumda iki işlem yapman gerekli. Birincisi aşağıda gördüğün h7 ampülün en dışındaki metal çeperini merceğin arkasındaki yuvaya oturacak şekilde kesmen gerekli. Çünkü h7 ampül orjinal haliyle merceğin arkasına oturmaz, dış çeperi d2s ampülünkinden daha geniş. Bu kesme işlemini dremel benzeri yüksek devirli kesiciler ile yapabilirsin.

Gönderilen Resim

İkinci işlem ise, far açma anahtarından/röleden/sigortadan balasta giden(balasttan ateşleyiciye gelen kablo değil.!) kısa far uclarını balasttan söküp, direkt h7 ampüle bağlamalısın.

Ayrıca, çeperini keserek daralttığın h7 ampülleri mercek yuvasına oturttuğunda, ampül metalinde yeterli et kalınlığı olmadığından d2s ampülü sıkıştıran teller ampülü gerektiği gibi sıkıştıramayacaktır. Onun için de, mutfaklarda kullanılan alüminyum folyodan mini tamponlar yaparak ampül kenarlarına yerleştirebilir ve tellerin ampülü sıkıştırmasını sağlayabilirsin. :)

Düzenleme: Oto elektrikçilerinden h7 ampül soketi diye ararsan, ampül arkasına takılacak soketi de rahatlıkla bulabilirsin. Geriye sadece kablo uçlarını birbirine bağlamak kalır yani. Soket şöyle birşey....

Gönderilen Resim

Bu mesaj Muhammed Andı tarafından düzenlendi: 01.12.2012 - 01:55

Dinçer Karagöz

• Üye
  • 10 Mesaj
  • Model : astra 2010
Teşekkürler çok yardımcı oldunuz.

Birinci işlemi yaptıktan sonra ballastı da söksem daha sonra başlatsın takıldığı yerden duya gelen kablolardan taksam olur mu peki resimdeki balasttan duya gelen kablonun ucuna taksam ve daha sonra ballastı çıkarsam çalışmaz mı acaba (Bende AFl yok)

Bir sorum daha olacak bu işlemler sonucunda tekrar tech2 cihazı ile tanımlama yapmam gerekiyor mu

Eklenen resimler

• Eklenen Resim: monthly_12_2012/post-6313-0-17493300-1354351380.jpg

Bu mesaj dinçer karagöz tarafından düzenlendi: 01.12.2012 - 10:44

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,200 Mesaj
  • Otomobil : Peugeot
  • Model : 406
Orjinal farların ne oldu ?
Lütfen profil fotoğrafınızı (avatar) bu linkten güncelleyiniz.

Gece Uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur ...
Gezen İnsan - Doğa, Kültür, Tarih ...
Ford Club Türkiye - Daha İyiye Doğru ...

1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye