• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Tanju Kurşunlu

Opel Astra H (2004-2009) xenon hakkında

Recommended Posts

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Öncelikle ampul ile uğraşın.Yanan ampul 8000k lık yan sanayi ampul gibi yanıyor.

Eski tip Hella bi-xenon takım bulun birebir değişimi yapabilirsiniz.Mecburen far camı açılacak,Bu farlarda bu açma işlemi son derece sıkıntılı.Çok upraştırır.Komple ısıtarak açma yoluna gitmeyin zarar verirsiniz.Cam birleşim yerleri ısıtılarak tornavida ile açılacak başka şansınız çok yok.Keserek açmayın sonrasında sürekli bugulanma ile karşılaşırsınız,far tamircilerinde kaynattırırsanız olabilir lakin kaynak işleminde eritilirken içeriye komple islenme yapıyor yada kaynak işlemini iyi yapan yer bulmanız lazım.yaptıranlardan tecrübe ile sabittir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Mert Atay    0
Mert Atay

Merhabalar, kendimi tanıtmadan önce küçük bir sorunum var ve çözüm arıyorum.

Astra H Cosmo aracımı alalı 1 hafta oldu ve alır almaz gözüme ilk çarpan şey,  aydınlatmanın yetersizliğiydi.

Avm otoparkında yanıyormu diye test ettim, bütün ışıklar yanmakta fakat, D2s bixenon'lu farlarım önümü kesinlikle göstermiyor.

Sanıyorum üzerinde çin malı xenon ampül mevcut. Farlarımın dış kısmı biraz sararmış durumda. Aynı zamanda farlardan birinin içine far tasının çerçevesi düşmüş durumda.

Aradığım çözüm ise en düşük maliyet ile maksimum görüş sağlamak. Sorunumdan yola çıktığımda iki ampül almak istedim fakat, ne alacağımı bilemedim.

Daha doğrusu sorunumu çözmeye nereden başlayacağımı bilemedim. Siz değerli büyüklerim lütfen bana yardımcı olun. 

(Sorunum ile ilgili görseller en kısa zamanda yüklenecek)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Hoş geldiniz.

Ampullerin ve bir duvar resmi yükleme imkanı olursa yorumlar netleşecektir.

Şu an için anlatımınızda far ayarı sorunu ilk ihtimaller arasında görünüyor.Far içindeki çerçeve kısmı için farı açmadan çözüm bulmanız çok zor.Farlar Hella model ve açması çok sıkıntılı bir far modeli.Açılmışken mercek reflektör kontrolü ve far camı içten güzelce temizlik vesaire yapılarak en düşük maliyetli onarımı yapmış olursunuz.

Kendiniz yapamayacak durumda iseniz maliyet konusunu aşmanız şart.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mert Atay    0
Mert Atay

Merhabalar, farlarımı temizlettim ve düşen çerçeveyi taktırdım. Ayrıca 2 adet Philips D2s 4300k Ampul taktık. Buraya kadar herşey güzel.

Ancak küçük bir problemim var ki şöyle, sol farım odak noktası tam yerinde. Sağ farın ise odağı tamamen merkezden kaçık ve birkaç yere dağılmış durumda.Ampulü mü ters taktık yoksa mercekte, reflektörde mi problem var? Birde odak ayarı diye bir Ayar mevcut mu ? Konuyu görselle özetlemek için aşağıya görsel ekliyorum. 

3406F8D4-28F1-43CD-9EC7-375568B7DF97.jpeg

13C2D98D-46C8-417F-B40B-1B2465FD3E59.jpeg

DCBCED87-14C3-48D3-B7E7-08E30D1A826C.jpeg

F1013BB9-88C5-4CBE-A6C9-0507EC8AF29D.jpeg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Ampul yerine oturmamış görünüyor.Ters takma olasılığı ise tırnak mevcut yerine denk gelmez.Ampuldeki kahverengi tel aşagı gelecek.

İletiyi paylaş

Mert Atay    0
Mert Atay
6 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Ampul yerine oturmamış görünüyor.Ters takma olasılığı ise tırnak mevcut yerine denk gelmez.Ampuldeki kahverengi tel aşagı gelecek.

Önceki Ampülde bu şekilde odağı kaçıktı. Ampul yuvasına işlem falan mı yaptılar acaba yerine oturmadığına göre? Bu durumda ne yapabilirim peki? Düzeltme şansım var mıdır ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Ampulü tutan 2 tel var onları söküp ampulün çentiği ile mercekteki karşılığı denk gelip oturacak ve telleri takacaksınız.Far arkası müsaitse yapılabilir.

İletiyi paylaş

Mert Atay    0
Mert Atay
19 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Ampulü tutan 2 tel var onları söküp ampulün çentiği ile mercekteki karşılığı denk gelip oturacak ve telleri takacaksınız.Far arkası müsaitse yapılabilir.

Malesef farı sökmeden işlem yapmak imkansız. Merceğe ulaşmak İçin vidayla sabitlenmiş koruma kapağı var. Tampon ve far sökülerek yapılacak. Ayrıca Ampul yuvasına oturmadıgından eminiz değil mi ?

Başka bir ihtimal var mı? Yani ampülü yerine oturttuğumuzda odak düzelecek mi :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Duvara karşı ampullü oynatma imaknı oluşursa bunu canlı olarak görebilirisiniz.Yada far önüne beyaz tahta koyarakta canlı olarak işlem yapabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Mert Atay    0
Mert Atay
6 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Duvara karşı ampullü oynatma imaknı oluşursa bunu canlı olarak görebilirisiniz.Yada far önüne beyaz tahta koyarakta canlı olarak işlem yapabilirsiniz.

Teşekkür ederim. Ancak ben alet nede edevat takımım var. Rot balansçı veya elektrikçi yaparmı bu işlemi?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Farları son işlemleri kim yaptı ise ona giderek fardaki durumu ve aydınlatmayı söyleyerek düzeltmeleri istemelisiniz.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
On 12/31/2017 at 03:03, Mert Atay yazdı:

Önceki Ampülde bu şekilde odağı kaçıktı. Ampul yuvasına işlem falan mı yaptılar acaba yerine oturmadığına göre? Bu durumda ne yapabilirim peki? Düzeltme şansım var mıdır ?

Önce de böyle bir sapma olması ilginç. Duyun içini iyice kontrol edin bir pul vb. bir şey kalmış olmasın. Orjinalinde ateşleyici parça ampulün üstüne takılıyordu diye hatırlıyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Kullanılan xenon bu şekilde her yerinde çentik varsa yanlış takılmış olabilir.Markası philips te yazsa olabilir diye düşündüm.

5243.jpg

Orijinal xenon ise bu resimdeki gibi oturacak..

5244.jpg

İletiyi paylaş

Mert Atay    0
Mert Atay
On 02.01.2018 at 14:46, Oktay Toker yazdı:

Kullanılan xenon bu şekilde her yerinde çentik varsa yanlış takılmış olabilir.Markası philips te yazsa olabilir diye düşündüm.

5243.jpg

Orijinal xenon ise bu resimdeki gibi oturacak..

5244.jpg

Philips d2s ampuller standart değil mi ? 

Bir ek yüklüyorum, ancak bu ampuller içinden çıkan mıydı, yoksa birisi yeni diğeri eskimi bilemiyorum ancak fikir vermesi açısından  iyi olur.

Farları sökmek için tamponu sökmem gerekiyor haliyle iş uzuyor..

38B42447-F00A-4AE4-A6FB-5122E0094224.jpeg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.575
Mahmut Akbulut
Şimdi, Mert Atay yazdı:

Philips d2s ampuller standart değil mi ? 

Resimdeki ampuller OEM ...

Sadece OEM ürünler standarttır yada olmak zorundadır . Replikalar da böyle bir standart yoktur , Philips replikası en çok yapılan ürün olduğundan piyasada oem bulmak oldukça güç , sadece araç üzerinden çıkanlar oem dir ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Eklediğiniz resimdekiler orijinal görünüyor ve hatta birisi plus versiyon gibi,

Öyle görünüyor ki sırf beyaz renk olsun diye ampul değişimi yapılmış gibi.

İletiyi paylaş

Şahin Özcan    0
Şahin Özcan
gönderildi (düzenlendi)

Merhaba hayırlı ramazanlar Aracıma cosmo modeli Mercekli far aldım ve beyin Balans ve ampul herşey tam araca monte ettim araç çalışmadığında sistem güzel çalışıyor yalnız aracı calistrdigimda farlar yanıp sönüyor ve kısa Far uyarısı veriyor ekranda yol bilgisayarida 13 volt geçtikten sonra bu sorunu yapıyor açaba tech 2 cihazi ile beyni Bixenon aktivite edip programlamak gerekli yada şarj dinomosu voltajimi düşüreyim yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

tarihinde Şahin Özcan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.575
Mahmut Akbulut

Şahin bey merhaba aramıza hoş geldiniz :flowers:

Araç voltaj hatası algıladığı için sisteme ve ekrana uyarı gönderiyor , halojen 55W - xenon 35W aradaki bu fark hata olarak algılanıyor ...

Her iki far tesisatı kısa far kablolarına paralel olarak 35V 4700 mf kondansatör bağlarsanız sistemde oluşan hatayı engelleyebilirsiniz ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Farklı yoldan Mahmut anlatmış.23.sayfadan sonra ise Yunus arkadaşımız orijinal şekilde çözüm yolunu anlatarak kendisi uygulamayı yapmıştı inceleyiniz.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap