• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Burak Döker

Far sensörlü araçta farların gecikmeli yanması

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    162
Mustafa Bağseven

Elektrik verildikten sonra 12 voltta aşagı yukarı 20 saniye bekleyip sonrasında röleyi çektiren bi devre tasarladım.

Fatih Özbaş far sensörü çıkışına baglıcak.Bunun da çıkışı fara baglancak.Umarım sorun çözülür

http://video.yahoo.com/watch/8645147/23379414

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
Elektrik verildikten sonra 12 voltta aşagı yukarı 20 saniye bekleyip sonrasında röleyi çektiren bi devre tasarladım.

Fatih Özbaş far sensörü çıkışına baglıcak.Bunun da çıkışı fara baglancak.Umarım sorun çözülür

http://video.yahoo.com/watch/8645147/23379414

eline sağlık.

20sn.uzun degilmi ayarlı yaptın değilmi.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    162
Mustafa Bağseven

Abi kendisi 20 saniye istedi.

Ben elektronige başladıgımdan beri dimleme ve voltaj ayarı potansla yapılan potanslı devreler hariç geri kalan potanslı devrelerin hiçbirini sevmiyorum.

Potansiyometreyi 1mm sağa çevirince süre 30'a çıkıyor.Ters yöne 1 mm' çevirince süre 15'e düşüyor.Potansı iyice sona çevirince yarım saat bile beklesem röleyi çekmiyor.

Tekerlek bi oynanırsa ayarı bozulur.O nedenle potansın dibine aktivatörlü japonı sıktım.Potans hiçbir şekilde ellenemeyecek tekerlek dönmeyecek.Sarsıntıda ayarı bozulmayacak vs vs.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
Abi kendisi 20 saniye istedi.

Ben elektronige başladıgımdan beri dimleme ve voltaj ayarı potansla yapılan potanslı devreler hariç geri kalan potanslı devrelerin hiçbirini sevmiyorum.

Potansiyometreyi 1mm sağa çevirince süre 30'a çıkıyor.Ters yöne 1 mm' çevirince süre 15'e düşüyor.Potansı iyice sona çevirince yarım saat bile beklesem röleyi çekmiyor.

Tekerlek bi oynanırsa ayarı bozulur.O nedenle potansın dibine aktivatörlü japonı sıktım.Potans hiçbir şekilde ellenemeyecek tekerlek dönmeyecek.Sarsıntıda ayarı bozulmayacak vs vs.

potansiyometreyi lineer kullanmışsın ondan logaritmik kullanacaksın.lineer pot ortaya gelene kadar sanki çelışmıyor gibidir sonra birden uçar.çok hassastır.logaritmik baştan sona gayet stabildir.alırken log olmasına dikkat et.imkanın varsa al değiştir.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
potansiyometreyi lineer kullanmışsın ondan logaritmik kullanacaksın.lineer pot ortaya gelene kadar sanki çelışmıyor gibidir sonra birden uçar.çok hassastır.logaritmik baştan sona gayet stabildir.alırken log olmasına dikkat et.imkanın varsa al değiştir.

Oktay Usta

Tam tersi değilmi yavv :D

Ayrıca sonsuz pot denilen potanslar var. Genelde mavi olur ince uzun. .En sağlıklı bunlarla ayarlanır.Sonrasındada ucu ojelenir.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

ben de buraya Mustafa Bağsevenin yapmış olduğu devreleri yazmak için girmiştim ama siz gerekli şeyleri söylemişsiniz. devreler dün kargoya verilmiş sanırım bugün yarın gelir ben de tahminen cumartesi taktırırım. video çeker paylaşırım. hepinize teşekkürler arkadaşlar.

edit: sabit 20 saniye geç yanacak değil mi? saniyelerde değişiklik olmaz inşallah...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
Oktay Usta

Tam tersi değilmi yavv :D

Ayrıca sonsuz pot denilen potanslar var. Genelde mavi olur ince uzun. .En sağlıklı bunlarla ayarlanır.Sonrasındada ucu ojelenir.

evet lineer tersiydi özür. :unsure2:

sonsoz mavi pot evet en mantıklısı bunu kullanmak.katılıyorum. :D

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    162
Mustafa Bağseven

http://ar-ge.gitarturk.com/potansiyometreler

Potanslarla ilgili bilgiler mevcut burda.

Oktay abi benım aldıgım potanslar elle çevrilen lineer potansmış demekki.

Aynen senın dedigin gibi oluyor.Potansı başından ortasına kadar çeviriyorum.Süre degişmiyor.Ondan sonra tam ortada çevirdigimde ise sürede anormal artış oluyor. 1 mm çevirince 10 saniye birden atlıyor.Şşin içinden çıkamıyorum

Logaritmik potansa bakcam yarın.

Pekı bu lineer potlar bu kadar kullanışsızsa nerelerde kullanılıyor bunlar abi.Ömrümü yedi bunlar.10K'dan 470K'ya kadar potansları sök tak dene bıktırdı beni.

Yalnız bu logaritmiklerin kafası uzunları var mıdır abi.Devrelerin bazısını kutuya koydugumdan elle potansa müdahale etmem gerektiginde kutuyu tekrar açmamam gerekli

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
http://ar-ge.gitarturk.com/potansiyometreler

Potanslarla ilgili bilgiler mevcut burda.

Oktay abi benım aldıgım potanslar elle çevrilen lineer potansmış demekki.

Aynen senın dedigin gibi oluyor.Potansı başından ortasına kadar çeviriyorum.Süre degişmiyor.Ondan sonra tam ortada çevirdigimde ise sürede anormal artış oluyor. 1 mm çevirince 10 saniye birden atlıyor.Şşin içinden çıkamıyorum

Logaritmik potansa bakcam yarın.

Pekı bu lineer potlar bu kadar kullanışsızsa nerelerde kullanılıyor bunlar abi.Ömrümü yedi bunlar.10K'dan 470K'ya kadar potansları sök tak dene bıktırdı beni.

Yalnız bu logaritmiklerin kafası uzunları var mıdır abi.Devrelerin bazısını kutuya koydugumdan elle potansa müdahale etmem gerektiginde kutuyu tekrar açmamam gerekli

log potlar biraz zor bulunur ama var.lineer olanlar genelde oem ses sistemlerinde kullanılır.log olanlar mixerlerde kullanılır.biraz pahalıdır ama çok değil.üzerinde log yazar.sonsuz pot (trimer)araştır üzmez seni.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    162
Mustafa Bağseven

Log pot=sonsuz pot aynı mı abi bunlar

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
Log pot=sonsuz pot aynı mı abi bunlar

bunlar küçük kapalı trimpotlardır verdiğin linkte açıklaması var.loğ mantığı ile çalışır.daha uzun sürede degerler degişir.tek farkı çentik yoktur.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Arkadaşlar sevgili Mustafa Bağsevenin yapmış olduğu geciktirici rölelerin montajını yaptık videosunu çektim fakat video nasıl eklenir bilmiyorum :) yardımcı olursanız koyacağım. hepinize ii akşamlar :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Foruma video yükleyemezsiniz..

Youtube veya daha kolayı şurası... http://photobucket.com/

Üye olmalısınız..

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

aracın merkezi kilitlerini açtığımızda farlar yanıyor, araca biniyoruz hala yanıyor, kontağı açıyoruz sönüyor, marşa basıyoruz ve biz marşa basarken sönük, aracı çalıştırıyoruz sönük (marşa basarken göz kırpma yok) sonra aradan 20 saniye geçiyor gece ise tekrar otomatik yanıyor, gündüz ise yanmıyor. video tel ile çekildiği için biraz kalitesiz ama fikir verir. Mustafa Bağseven arkadaşın yaptığı follow me home devresi merkezi kiliti açınca yanık tutuyor + gene aynı arkadaşın yaptığı geciktirici röleler 20 saniye söndürüp tekrar yakıyor + dışarıdan aldığım sens56 far sensörü kilitleyince farları açık tutuyor...

th_FollowMeHome2.jpg

tarihinde Fatih tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap