• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Burak Döker

Far sensörlü araçta farların gecikmeli yanması

Recommended Posts

Burak Döker    0
Burak Döker

Aracımda far sensörü var. Xenon taktırdım ve aracı çalıştırmak için kontağı açınca karanlıkta farlar yanıyor ve çalıştırırken sönüyor çalışınca tekrar yanıyor. Tabii bu xenonları kötü etkiliyormuş sık aralıkla açılıp kapanma. Kontağı açınca farların gecikmeli yanmasını nasıl sağlarım? Sensörün üreticisiyle görüştüm fakat müdahale mümkün değilmiş. Yardım bekliyorum...

İletiyi paylaş

Barış Günay    1
Barış Günay

farları otomatikten manuele al...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Zaman rolesi...

İletiyi paylaş

Burak Döker    0
Burak Döker
Zaman rolesi...

Hocam bunu herhangi bir oto elektrikçisine anlatsam yapabilirmi, veya daha ayrıntılı bilgi verebilrimisin? (Nereye nasıl bir bağlantı gibi...Teknik detaylardan pek anlamam da!)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Herhangi bir oto elketrikçinin bununla uğraşacağını sanmıyorum açıkçası..

Çevremdeki elektrikçileri de düşünüyorum da çoğu ancak anadolların falan tesisatını çözebilecek kapasitede...

İletiyi paylaş

Nejat Çandar    0
Nejat Çandar
Aracımda far sensörü var. Xenon taktırdım ve aracı çalıştırmak için kontağı açınca karanlıkta farlar yanıyor ve çalıştırırken sönüyor çalışınca tekrar yanıyor. Tabii bu xenonları kötü etkiliyormuş sık aralıkla açılıp kapanma. Kontağı açınca farların gecikmeli yanmasını nasıl sağlarım? Sensörün üreticisiyle görüştüm fakat müdahale mümkün değilmiş. Yardım bekliyorum...

aynı sorun bendede mevcut fakat ne yapılması gerektigini buldum ama daha yaptırmadım elektrigin gecikmeli olarak gitmesi icin elektronik bir devre gerekiyor mesela ben 8-9 sn gecikmeli yaptırmayı düsünüyorum bu devreyi meslek liselerinin elektronik bölümünden mezun olmus herkes yapabilir sanırım cünkü derslerde bunları gösteriyorlar böyle bir tanıdıgın falan varsa sorununu cözebilir senin..maliyet olarak max 5ytl tutar..

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

basit devrelerle bu gecikme işi yapılamaz. çünkü bu tip devreler voltaj açısından hassas olur uzun ömürlü olmaz.

en güzeli zaman rölesi kullanmak.,

fakat zaman rölesi takınca ilk çalıştırma harici normal yolda giderkende 10 15 saniye geç yanıcağını unutmayın.

örneğin bir tünele girdiğiniz zaman zaten sistemin bir gecikmesi vardır buna bide 10 saniye röle eklenirse tünelden çıkışa doğru anca yanar. bu tip alanlar için pek faydalı olucağını zannetmiyorum.

zaten bu far sensörlerinin amacını ben tam olarak anlayabilmiş değilim. far sensörü kullanmak demek ben gündüz farlarımı hiç yakmıyorum yakmam demek. gündüz özellikle uzun yolda farlar açık gitmenin faydası tartışılmaz.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
zaten bu far sensörlerinin amacını ben tam olarak anlayabilmiş değilim. far sensörü kullanmak demek ben gündüz farlarımı hiç yakmıyorum yakmam demek. gündüz özellikle uzun yolda farlar açık gitmenin faydası tartışılmaz.

Unutmayı engellemek için iyi bi önlem aslında. Dalgın ya da bilinçsiz sürücü sayısı az değil.

İletiyi paylaş

Burak Döker    0
Burak Döker
basit devrelerle bu gecikme işi yapılamaz. çünkü bu tip devreler voltaj açısından hassas olur uzun ömürlü olmaz.

en güzeli zaman rölesi kullanmak.,

fakat zaman rölesi takınca ilk çalıştırma harici normal yolda giderkende 10 15 saniye geç yanıcağını unutmayın.

örneğin bir tünele girdiğiniz zaman zaten sistemin bir gecikmesi vardır buna bide 10 saniye röle eklenirse tünelden çıkışa doğru anca yanar. bu tip alanlar için pek faydalı olucağını zannetmiyorum.

Her zaman uzun yola çıkmıyor insanlar genelde. Sokak arasında da farları açmanın bi manası yok ki led gündüz farlarının yaygınlaştığı bu günlerde kesinlikle sensör çok kullanışlı oluyor. Çünkü araç çalışınca ledler yanıyor. Karanlıkta ise farlar. Ama zaten uzun yola çıkınca mutlaka manuel olarak yakılmalı. Ama ona bakarsanız otomobillerde o kadar çok gerkesiz şey varki, sonuçta buda bir konfor ekipmanı. Kimse yorulmaz herhalde eliyle farı veya sileceği açıp kapamakla, ama unutkanlık sonucu ölümler olabiliyor. Hiçmi şehirlerarası yollarda moladan sonra farını açmayı unutmuş bir sürücüye rastlamadınız?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Her zaman uzun yola çıkmıyor insanlar genelde. Sokak arasında da farları açmanın bi manası yok ki led gündüz farlarının yaygınlaştığı bu günlerde kesinlikle sensör çok kullanışlı oluyor. Çünkü araç çalışınca ledler yanıyor. Karanlıkta ise farlar. Ama zaten uzun yola çıkınca mutlaka manuel olarak yakılmalı. Ama ona bakarsanız otomobillerde o kadar çok gerkesiz şey varki, sonuçta buda bir konfor ekipmanı. Kimse yorulmaz herhalde eliyle farı veya sileceği açıp kapamakla, ama unutkanlık sonucu ölümler olabiliyor. Hiçmi şehirlerarası yollarda moladan sonra farını açmayı unutmuş bir sürücüye rastlamadınız?

ben gündüz farı olmayan normal farlı araçları kastettim. ledli gündüz farı olan araçlarda zaten sensör standart olarak vardır diye düşünüyorum.

gece unutulma gibi durumlar için tabiki faydalı ama gündüzde benim far yakmamı engellemesi hoşuma gitmiyor. bu sistemi bütün araçlara koyun o zaman gece farını açmayı unutan kimse kalmaz doğru fakat gündüz uzun yolda tek bir farı yanan araçta göremezsiniz. kimse o sistemi kapatıpta gündüz farını elle yakma şeklinde kullanmaz buna emin olun.

uzun yolda gündüz farı yanan araçların ne kadar faydalı olduğunu uzun yol çok gidenler bilir. sollamada aracın mesafesi bile daha rahat anlaşılıyor eğer farları yanıyorsa.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın
ben gündüz farı olmayan normal farlı araçları kastettim. ledli gündüz farı olan araçlarda zaten sensör standart olarak vardır diye düşünüyorum.

gece unutulma gibi durumlar için tabiki faydalı ama gündüzde benim far yakmamı engellemesi hoşuma gitmiyor. bu sistemi bütün araçlara koyun o zaman gece farını açmayı unutan kimse kalmaz doğru fakat gündüz uzun yolda tek bir farı yanan araçta göremezsiniz. kimse o sistemi kapatıpta gündüz farını elle yakma şeklinde kullanmaz buna emin olun.

uzun yolda gündüz farı yanan araçların ne kadar faydalı olduğunu uzun yol çok gidenler bilir. sollamada aracın mesafesi bile daha rahat anlaşılıyor eğer farları yanıyorsa.

sana katılıyorum.aslında daha basit şöyle yapılabilinir;ben bi ara denedim ama pek iyi olmadı :) araç 120 km yi geçtimi farlar yanacak belirli bisürede yavaşlasada timer hemen sönmeyi engelleyecek.bide ışık sensörü.Varya sende az değilsin altında ok gibi araba konuş bakalım ben kangoyla napim?

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

bmw bu sorunu halletmiş aslında.

sensörü açıp kapamak için bazı araçlarda yol bilgisayarı düğmesine basılı tutmak yada kontak kapalıyken far anahtarıyla yapılan bazı işlemler gerekiyor.

bmw de ise far anahtarı nasıl ilk kademe çevirince park, 2. kademe kısa ise. sol tarafa çevirincede otomatik oluyor.

yani gündüz kendim kısayı açıp. kapamak içinde otomatik kısmına çevirmem yeterli.

keşke bütün araçlarda bu şekilde olsa o zaman hem gündüz tek hareketle yakabilir hemde kapatırken otomatiğe getirdiğiniz için gecede kendisi direk olarak yanar.

İletiyi paylaş

Burak Döker    0
Burak Döker

Arkadaşlar; zaten sonradan takılan sensörlerde devre dışı bırakmaksızın istediğin zaman park, kısa veya uzun farlarını açabiliyorsun. Yani kısaları açmayı engellemiyor.Sensör açıkken sadece karanlığı algıladığı zaman devre giriyor. Yani bende gündüz uzun yola çıktığım zaman kısalarımı yakıyorum ve herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Ama şu led gündüz farları çok güzel ve işlev olarka da bence gündüz normal kısalardan daha dikkat çekici. Araçlarımıza uygun birşeyler yapmanın yollarını araştırmalı bence.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

şarj dinamosunun lamba ikazına röle bağlat.röle platin uçları modülü besleyen hatta bağlat.motor çalışmadan kontak açık kalsada röle çekmez.motor çalışınca şarj lambası sönecek rölede hattını aktif edecektir.

NOT : alternatör yapılan tadilatı kabul etmeyebilir.elektrikcin iyiyse bakınca anlar.

tarihinde ser41 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Burak Döker    0
Burak Döker
şarj dinamosunun lamba ikazına röle bağlat.röle platin uçları modülü besleyen hatta bağlat.motor çalışmadan kontak açık kalsada röle çekmez.motor çalışınca şarj lambası sönecek rölede hattını aktif edecektir.

NOT : alternatör yapılan tadilatı kabul etmeyebilir.elektrikcin iyiyse bakınca anlar.

Şşe yarayacağa benzio. Şşten anlayan bir elektrikçi bulmaya kaldı.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
Şşe yarayacağa benzio. Şşten anlayan bir elektrikçi bulmaya kaldı.

arkadaşlar konu biraz eski ama yeni konu açmamak için buradan devam edeyim dedim. benim araçta da far sensörü var ben de bunun gecikmeli yanmasını istediğim için zaman rölesi bağlamak istiyorum. bir tünele falan girdiğimde de süreyi uzatıp kısa süreli tünellerde yanmasa da işime gelir zaten. bugün 2 tane elektrikçiye sordum bu alete zaman rölesi takılmasının mümkün olmadığını söylediler. fakat ben aletin 12V girişine 1 adet zaman rölesi takılmasında bir sakınca olmadığını tahmin ediyorum. bu mümkün mü? yapan kullanan var mı? teşekkürler.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
arkadaşlar konu biraz eski ama yeni konu açmamak için buradan devam edeyim dedim. benim araçta da far sensörü var ben de bunun gecikmeli yanmasını istediğim için zaman rölesi bağlamak istiyorum. bir tünele falan girdiğimde de süreyi uzatıp kısa süreli tünellerde yanmasa da işime gelir zaten. bugün 2 tane elektrikçiye sordum bu alete zaman rölesi takılmasının mümkün olmadığını söylediler. fakat ben aletin 12V girişine 1 adet zaman rölesi takılmasında bir sakınca olmadığını tahmin ediyorum. bu mümkün mü? yapan kullanan var mı? teşekkürler.

aracındaki sensörün zaman ayarı yokmu olması gerekir diye düşünüyorum.

bu tarz bir şey konuşulmuştu galibada yerini hatırlayamadım.

bu konu içinde olabilir belki

http://www.geceucusu.com/ICT-Marka-full-oz...soru-t4114.html

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
aracındaki sensörün zaman ayarı yokmu olması gerekir diye düşünüyorum.

bu tarz bir şey konuşulmuştu galibada yerini hatırlayamadım.

bu konu içinde olabilir belki

http://www.geceucusu.com/ICT-Marka-full-oz...soru-t4114.html

bu konuyu okumuştum daha önce. benim sensörün zaman ayarı yazılımla yapılıyormuş.üreticisine 10 saniye yaptırmıştım fakat gene de yetmiyor bir 10 saniye de ben eklemek istiyorum acaba bu sensörün elektrik girişine zaman rölesi taksam ne olur? 10 saniye sonra sensör elektriği alsa çalışır mı?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    162
Mustafa Bağseven

Fatih özbaş

ne yapmak istedigini ayrıntılı bi yazar mısın.Sen sensörün girişine zaman rölesi baglayamazsın.Anladıgım kadarıyla tünele girer girmez farlar bir anda yanmasın istiyorsun dogru mu anladım?Böylece kısa tünele girdiginde farlar yanmıcak.Süre önce saymaya başlıcak.1,2,3,,,,tam süre dolarken de sen tünelden çıkmış olcaksın ve farlar yanmıcak.Tünel uzunsa yancak.

Eger istedigin şey buysa bu işi zaman rölesi yapmaz.

Senın istedigin şey şöyle bişey olur.

Sisteme elektrik gelcek 10 saniye veya kaç saniye isteniyorsa aradan bi zaman geçcek.Ve bu sürenin sonunda devre aktif olcak.Böyle bi röle hazır satılcagını sanmıyorum.Ama yapılabilir

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
Fatih özbaş

ne yapmak istedigini ayrıntılı bi yazar mısın.Sen sensörün girişine zaman rölesi baglayamazsın.Anladıgım kadarıyla tünele girer girmez farlar bir anda yanmasın istiyorsun dogru mu anladım?Böylece kısa tünele girdiginde farlar yanmıcak.Süre önce saymaya başlıcak.1,2,3,,,,tam süre dolarken de sen tünelden çıkmış olcaksın ve farlar yanmıcak.Tünel uzunsa yancak.

Eger istedigin şey buysa bu işi zaman rölesi yapmaz.

Senın istedigin şey şöyle bişey olur.

Sisteme elektrik gelcek 10 saniye veya kaç saniye isteniyorsa aradan bi zaman geçcek.Ve bu sürenin sonunda devre aktif olcak.Böyle bi röle hazır satılcagını sanmıyorum.Ama yapılabilir

ewt xenonların kısa kısa yanıp sönmemesi için bunu istiyorum. ayrıca kontağı açıcaz sisteme elektrik 10 saniye sonra gelecek o arada marşa basıcaz araç çalıştıktan sonra farlar yanacak. sen yapabilir misin?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    162
Mustafa Bağseven

Tam yaparım dicektim birşeyi yenı farkettim.

Üstteki mesajda burak toker isimli üye kontak açılınca farlar karanlıkta geç yansın demiş.Ben bunu işlemcisiz bi devre ile büyük ihtimalle yaparım.Yaptıgım devreyi senın devrenın far çıkışına eklemek mümkün.

Ama senın dedigin tünel olayında ise durum çok farklı.Eger yukarıdaki bahsettigim devreyi takarsak burda şöyle bişey olur.

Sen tünele girersin.Girer girmez farların hemen yanmaz.Atıyorum 10 saniye sonra yanar.Ama o sırada sen tünelden çıkmış olsan da çıkmamış olsan da mutlaka o farların yanacak kaçarı yok...Çünkü LDR karanlıgı algıladı.Sinyali yolladı.Sinyal benım devreye gitti.Benım devre 10 saniye bekledi ve o an sen tünelden çıkmış bile olsan LDR gündüzü algılayıp programda bulundugu satırı hemen terkedecek ama artık benım yaptıgım devre çoktan tetiklendigi için geri çekilme şansı olmadıgı için farları yakmış olcak.

Burda kısa tünelde yanmaması için mecburen LDR ışık sensörünün durumu anlaması yanı gün ışıgına çıktıgını algılayıp o an programın başka bi satırına geçmesi gerekli ki tünel çıkışında farlar yanmasın.Dolaysıyla yazılımını yeniden düzenlemek gerekli yada kısa tünelde sistemin devreye girmemesi için far sensörünün yazılımına müdahale edilemiyorsa eger 2. bi işlemcili devre gerekli.

Ben şu an geç yanmasını sağlarım.Fakat bu durumda tünel kısa bile olsa sen tünelden çıktıgında da yanar bu sefer xenonlar.

Sonuç itibariyle geç yansın olayı ile tünel kısa ise yanmasın olayı aynı şeyler degil.

Kullandıgınız far sensörü kendinden mi röleli yoksa harici röle taktınız mı?

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
Tam yaparım dicektim birşeyi yenı farkettim.Üstteki mesajda burak toker isimli üye kontak açılınca farlar karanlıkta geç yansın demiş.Ben bunu işlemcisiz bi devre ile büyük ihtimalle yaparım.Yaptıgım devreyi senın devrenın far çıkışına eklemek mümkün.Ama senın dedigin tünel olayında ise durum çok farklı.Eger yukarıdaki bahsettigim devreyi takarsak burda şöyle bişey olur.Sen tünele girersin.Girer girmez farların hemen yanmaz.Atıyorum 10 saniye sonra yanar.Ama o sırada sen tünelden çıkmış olsan da çıkmamış olsan da mutlaka o farların yanacak kaçarı yok...Çünkü LDR karanlıgı algıladı.Sinyali yolladı.Sinyal benım devreye gitti.Benım devre 10 saniye bekledi ve o an sen tünelden çıkmış bile olsan LDR gündüzü algılayıp programda bulundugu satırı hemen terkedecek ama artık benım yaptıgım devre çoktan tetiklendigi için geri çekilme şansı olmadıgı için farları yakmış olcak.Burda kısa tünelde yanmaması için mecburen LDR ışık sensörünün durumu anlaması yanı gün ışıgına çıktıgını algılayıp o an programın başka bi satırına geçmesi gerekli ki tünel çıkışında farlar yanmasın.Dolaysıyla yazılımını yeniden düzenlemek gerekli yada kısa tünelde sistemin devreye girmemesi için far sensörünün yazılımına müdahale edilemiyorsa eger 2. bi işlemcili devre gerekli.Ben şu an geç yanmasını sağlarım.Fakat bu durumda tünel kısa bile olsa sen tünelden çıktıgında da yanar bu sefer xenonlar.Sonuç itibariyle geç yansın olayı ile tünel kısa ise yanmasın olayı aynı şeyler degil.Kullandıgınız far sensörü kendinden mi röleli yoksa harici röle taktınız mı?
far sensörü kendinden röleli kardeşim. harici röle kullanmadık. sensörün yazılımını ben aldığım yere değiştirtmiştim fakat şu an ulaşamıyorum. sensörü sana göndersek yazılmını değiştirme gibi bir imkanın var mı?bir de şöyle bir şey soracağım. hadi diyelim ki tünel işini yapmadık önemli değil. araca ilk bindiğimde kontağı açar açmaz sensöre elektrik gelmesin yeter. (ben marşa basana kadar) böyle bir şey mümkün mü?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    162
Mustafa Bağseven

Başka birisinin yaptıgı devreyi inceleyip yazılımını degiştirmek yada düzeltmek hoş bişey olmadıgı gibi benım görevim degil.Bu tip devrelerde yazılımı degiştirmek kolay degil.Adamlar içindeki yazılımın kopyalanmaması için kod koruması koyuyorlar ona benım yaptıgım gibi:)

Şimdi şunu soruyum.

Sen sanırım karanlıkta arabayı çalıştırdıgında kontagı çevirdiginde gösterge ışıkları yandıgı an sensör karanlıgı anlayıp farları yaktırıyor.O esnada marşa basmanla birlikte farlar sönüyor ve tekrar yanıyor.Gel-git-gel oluyor yani.

Gündüz ise problem yok.Sadece karanlıkta böyle bi durum var öyle degil mi?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
Başka birisinin yaptıgı devreyi inceleyip yazılımını degiştirmek yada düzeltmek hoş bişey olmadıgı gibi benım görevim degil.Bu tip devrelerde yazılımı degiştirmek kolay degil.Adamlar içindeki yazılımın kopyalanmaması için kod koruması koyuyorlar ona benım yaptıgım gibi:)

Şimdi şunu soruyum.

Sen sanırım karanlıkta arabayı çalıştırdıgında kontagı çevirdiginde gösterge ışıkları yandıgı an sensör karanlıgı anlayıp farları yaktırıyor.O esnada marşa basmanla birlikte farlar sönüyor ve tekrar yanıyor.Gel-git-gel oluyor yani.

Gündüz ise problem yok.Sadece karanlıkta böyle bi durum var öyle degil mi?

mesajını yeni gördüm evet kardeşim sadece karanlıkta oluyor sensör devreye girdiği için

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

mustafa cumartesi yorumunu okuduktan sonra dolmuşla eve giderken aklıma şu geldi.foto diodu hem ön tarafa hem arka tarafada ayrı şekilde koy.ve ayrı olarak kullan.devre önceliği biraz karışık ama yapılabilir.öncelik arka foto diodda olsun mesafe kısa olursa zaten yanmaz.uzun mesafe ise arka tarafta ışığı görmeyince bu defa ön foto diod devreye girer ve devre çalışır.bu geliştiilir.tek foto diodlada yapılır ama.dçoklu dizynla çözülebilir sanırım.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap